تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

یادی از شاهرود زیبا و پیشنهادی به شهردار محترم نیشابور

شهر زیبای شاهرود، به راستی یکی از سرسبزترین شهرهای مسیر تهران به خراسان است. یکی از چیزهایی که من را به عنوان یکی از شهروندان نیشابوری، خیلی خوشحال کرد، پیمان خواهرخواندگی بین نیشابور و شاهرود در فروردین امسال (در روز ملی بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار) بود. شاهرودی، شهری است با مردمانی فرهیخته و مهربان. خودمانی و آشناست، مثل نیشابور.

از سمت نیشابور که به سمت شاهرود می‌رویم، در شرق شهر شاهرود یک میدان بزرگ است که نامش، «میدان حسینی شاهرودی» است. ایشان از شخصیت‌های خدمتگزار و علمای معاصر شاهرود و نماینده فقید مردم شهرستان شاهرود بوده‌اند. در بولواری که به شرق این میدان وارد می‌شود، در میان فضای سبزی که در وسط بولوار قرار دارد، پیکره بزرگ دو خوشه «انگور» خودنمایی می‌کند. همه می‌دانیم که انگور، محصول معروف و باکیفیت و به قولی؛ رهاورد شهرستان شاهرود است.

مسافران، وقتی از این میدان عبور می‌کنند یا در فضای پیرامون آن استراحت می‌کنند، این پیکره انگور را می‌بینند و به یاد محصول معروف شهرستان شاهرود می‌افتند، حالا چه تابستان و پاییز (فصل محصول انگور) باشد یا نه، این المان شهری، همیشه حتی در برف‌ریزان زمستان، انگور شاهرود را در ذهن و خاطر مسافران و گردشگران، تداعی می‌کند.

این یک نگاه مختصر بود به یک جلوه از شهر شاهرود عزیز، خواهر خوانده شهرمان نیشابور، که البته می‌تواند منشاء یک ایده هم برای یکی از المان‌های شهری نیشابور باشد. مشهورترین محصول شهرستان نیشابور، «ریواس» است، از شهردار محترم شهرمان، خواهش می‌کنم که پیکره (تندیس) ریواس را، به عنوان یکی از نمادها و المان‌های شهری نیشابور، در دستور کارهای المان‌سازی شهری قرار دهند.

محصول ریواس نیشابور، تنها در اردیبهشت و خرداد، به بازار عرضه می‌شود اما با نصب کردن تندیس بزرگ این گیاه اساطیری، «ریواس نیشابور» را در همه فصل‌ها، جاودانه می‌‎کنیم و حتی اگر این تندیس، خوب و هنری کار شود می‌تواند به عنوان یکی از جلوه‌های بصری هویتمند و بومی، جاذبه‌های پرطرفدار و همچنین عناصر شناسایی نیشابور، مطرح باشد.

در پایان، به عنوان یکی از فرزندان نیشابور، به همه شاهرودی‌های عزیز، سلامی پُر از مهر و صمیمی، همچون نازش نسیم صبح نیشابور، دارم و برای همه این مهربانان، سعادت و نیک‌روزی دوچندان را آرزو می‌نمایم.

تصویرهای مرتبط:

میدان حسینی شاهرودی

میدان حسینی شاهرودی

 میدان حسینی شاهرودی

تندیس نماینده فقید مردم شاهرود، حجت‌الاسلام حسینی شاهرودی

تندیس انگور، رهاورد شهرستان شاهرود

تندیس انگور، در ابتدای بولوار شرقی منتهی به میدان حسینی شاهرودی

ریواس، رهاورد سرزمین نیشابور

ریواس، رهاورد سرزمین نیشابور

# عطف به: یادی از شاهرود زیبا و پیشنهادی به شهردار محترم نیشابور

avatar
صبا - دوشنبه 06 مهر 1394  

هم‌استانی عزیز از شهر"س"
با سلامی دوباره و سپاس فراوان

دیروز، مطلبی را که شما به آن اشاره کرده‌اید دیدم. نوع و جنس و محتوای و رویکرد این دو مطلب، خیلی با هم تفاوت دارد. آن یکی، طبق روال رایج سایت منتشر کننده‌اش، سعی دارد رندی کند تا نتیجه یا نتایجی را به مخاطب تحمیل کند (مثلا موضوع شهرهای اقماری، که واقعا حرف بیجایی است و کسی که جغرافیا و تاریخ و فرهنگ و اقلیم منطقه را بشناسد بر کم‌اطلاعی و عوامانگی تفکرات نویسنده شهادت می‌دهد) و این یکی، ضمن احترام گذاشتن و معرفی نمایی از یکی از شهرهای توسعه یافته و توانمند و بزرگ شرق کشور که خواهرخوانده نیشابور نیز هست، ایده‌ای برای المان‌های شهری معرفی می‌نماید. شما هم ملاحظه بفرمایید حتما به این نتیجه می‌رسید.

جالب اینجاست که شما چطور به این نتیجه رسیده‌اید که نویسنده این مطلب «دهن بین و حساس» است؟! کاش اینقدر تدبیر وجود داشت که قضاوت نادرست نمی‌شد و یک حرف نابجا زده نمی‌شد و حالا هم که زده شده، بجای توجیه و تصور کردن، اینقدر شهامت و بزرگمنشی وجود داشت که عذرخواهی می‌شد.

آقای ا.ب یا ح.آ و یا سایر به اصطلاح اعضای هیت‌ تحریریه بی نام و نشان سایت مجهول و بدون مجوز ا.نامه! مثال شما مانند آن کبکی است که سرش را در زیر برف کرده است و خیال می‌کند مشغولیت‌هایش دیده نمی‌شود. اگر همه ظاهر رندان سالوسی تغییر کند، توان تغییر تفکرشان را که نخواهند داشت. اگر توانایی و توفیق این کار را داشتند، بعد از چند سال بازخورد گرفتن، به این نتیجه رسیده بودند که نمی‌توان ادای دوستی و رفاقت و معرفت‌بازی درآورد و طرف را در آغوش کشید و از پشت، خنجر زد.

برای من همیشه سوال بوده است که شما چرا نسبت به مخاطبتان اینطور فکر می کنید؟ چرا مخاطبتان را مثل یک دستگاه ضبط یا موم، تصور می‌کنید و بر روی قوه تشخیص و تمیز او، حسابی باز نمی‌کنید؟ چرا به قوه تعقل و تشخیص مخاطب، احترام نمی‌گذارید؟ و اصلا چرا نسبت به مخاطبتان، مسولیت‌پذیر نیستید؟! متاسفانه همت شما در محکم و مرتفع ساختن دیوار بی‌اعتمادی، آنقدر والا بوده است که موضوع با حرف زدن، قابل ماست‌مالی کردن نیست. باید شواهدی دیده شود که نشاندهنده حسن نیت باشد. موضوع فرمانداری ویژه، که گل کار شما بود کم بود که با جریان 4 روستا به سبزه نیز آراسته شد و با فعالیت‌های بی دریغ شما اعضای محترم هیئت تحریریه مجهول، این گل و سبزه، هر روز پر رنگ‌تر و پربارتر می‌شود. اگر صداقت و اقدام عملی نباشد، "رمز اتحاد" یاوه و ریاکاری است.

برای من، خیلی مزحک است که از یک طرف، از کوچکترین موضوعی، بل می‌گیرید و لوگوی «حساسیت» می‌سازید و لینک دائمی برای آن می‌گذارید و از طرف دیگر، خودتان نمی‌توانید خودتان را کنترل کنند و به اینجا و آنجا سرک می‌کشید تا ببینید چه چیزی را با چه ترفندی می‌توان تحت تاثیر قرار داد و به بیراهه کشید و به قول خودتان «به گند کشید» ...

عضو هیئت تحریریه مجهول عزیز، این اشاره را کردم، تا موقعیت خودتان را بدانید. شما دیده می‌شوید اما اگر با این همه دست و پا زدن، بازخوردی دریافت نمی‌کنید علتش این است که دیگران، مثل شما فکر نمی‌کنند. من فکر می‌کنم، هر چه بیشتر از حال هوای خودتان بیرون بیایید و به دنیا به این بزرگی که هست و نه به آن اندازه‌ای که در ذهن شماست، فکر کنید رفتارهای بهتر و اجتماعی‌تری خواهید داشت، و از آن پس، همینطوری از روی احساس به کسی اتهام «دهن بین بودن» نخواهید زد.

من به عنوان شخصی که با این اتهامات نادرستی که زده‌اید، مدیون او هستید، از شما، انتظار عذرخواهی ندارم اما یک خواهش می‌کنم لطفا لطف کنید و حداقل با خودتان، راست و درست باشید صادق بودن با مخاطبتان بماند صدقه سرتان.

در مورد حرف آخرتان هم ضمن تشکر از شما که به اصل موضوع اشاره کردید باید بگویم درست است وجهه و پایگاه فرهنگی و تاریخی نیشابور، بسیار بسیار بسیار فراتر از این حرفهاست و برای روشن شدن این موضوع فقط کافی است که صرفنظر از هزاران دانشمند و هنرمند و ادیب برخاسته از نیشابور، به خیام و عطار اشاره کنیم که شخصیت‌های بین‌المللی هستند و این نشاندهنده لطف حضرت حق به این سرزمین است که هم یکی از سرسبزترین و حاصلخیزترین دشت های خراسان را به ما ارزانی داشته و هم این سرزمین را پایگاه و خاستگاه بزرگان قرار داده است. خدای بزرگ را شکر.

اما در مورد بخش دوم حرف آخرتان باید بگویم که در مطلب بالا، من هیچ اثری از اینکه گفته باشم تندیس ریواس باید در ورودی شهر یا جای دیگر شهر نصب شود، ندیدم لطفا شما راهنمایی بفرمایید که چطور به این نتیجه رسیدید؟! نکند شما همانطور که بنا به دلایل و انگیزه‌ای، به دیگران اتهام دهن‌بین بون می‌زنید، در اینکه تندیس ریواس در کجا نصب شود یا در کجا نصب نشود، انگیزه‌ها و منافعی دارید؟

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۷
۰۵:۵۹
۱۲:۳۷
۱۹:۱۴
۱۹:۳۲

آمار بازدیدکنندگان

۹
۱۶۳۹
۱۴۵۲
۱۰۳۸۷۱۱۳