تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

در سال 1389 به منظور ارتقای یکی از بخش‌های شهرستان همجوار (غربی)، بدون اطلاع مسولين محلي شهرستان‌هاي فيروزه و نيشابور و مردم منطقه، چهار روستاي فرخار، چزگ، رباطي شاهزاده و جمبرجوق از شهرستان فيروزه جدا گردید و به آن بخش ملحق گردید تا اهدف مسولان و نمایندگان شهرستان همجوار، با استفاده از منابع و مردم شهرستان فیروزه و دشت نیشابور، محقق گردد. این اقدام که در آن حسن همجواری و اخلاق همسایگی، در نظر گرفته نشده بود و حتی مردم روستاهای چهارگانه از تصمیمی که برای آنها گرفته شده بود بی‌اطلاع بودند، از همان آغاز، با دل‌آزارگی و رنجش و اعتراض مردم شهرستان‌های نیشابور و فیروزه مواجه گردید.

بازگرداندن چهار روستای جمبرجوق، رباطی امامزاده، فرخار و چزگ، به یکی از مطالبات مردم این منطقه تبدیل شده است. از آن زمان، مطالب زیادی در رسانه‌های مختلف چاپی و الکترونیکی، درباره این اقدام نامتعارف و به عبارتی ناجوانمردانه، نوشته شده و برخی این موضوع را به عنوان یک مطالبه حیثیتی مردم این منطقه، مطرح نموده‌اند و علاوه بر بازگرداندن روستاهای چهارگانه، خواهان عذرخواهی افراد دست‌اندرکار در این مساله، از مردم شهرستانهای فیروزه و نیشابور شده‌اند.

در زیر تصاویر ماهواره‌ای که از این چهار روستا تهیه شده است تقدیم می‌گردد.

تصویری از موقعیت کلی منطقه

چهار روستای جدا شده از نیشابور

تصویر ماهوراهای روستای چزگ

روستای چزگ

تصویر ماهواره‌ای روستای فرخار

روستای فرخار

تصویر ماهوراه‌ای روستای رباطی امامزاده

روستای رباطی امامزاده

تصویر ماهوراه‌ای روستای جمبرجوق

 

روستای جمبرجوقارسال مطلب: صبا

# عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
ریوندی - دوشنبه 30 آذر 1394  

پیگیری 5 ساله این موضوع در سایتها و مطبوعات محلی و استانی و کشوری، نشاندهنده اهمیت این موضوع در افکار عمومی و فضای مطبوعاتی شهرستانهای نیشابور و فیروزه است که جمعیتی در حدود نیم میلیون نفر را شامل میشود. از آنجا که حتی تنها یک بار هم که شده واکنش عذرخواهانه متصدیان این رویداد ناگوار، مشاهده نشده است بلکه گاهی از جانب بعضی رجال شهرستان سبزوار، واکنشهایی حق با جانب و سوال برانگیز نیز دیده می‌شود، مساله چهار روستا جنبه حیثیتی نیز پیدا کرده است.

در همین سال گذشته یکی از نمایندگان شهرستان همجوار در مصاحبه با یکی از رسانه ها گفته بود که: «پیوستن چند روستای شهرستان مجاور برای رسیدن به ضوابط و شاخصه های ارتقاء لازم ضروری بود» «مردم خیر و صلاح خود را می دانند و می توانند برای امور خود تصمیم گیری کنند.» و این در حالی است که باید از ایشان پرسید در دوره قبل که جناب ایشان کاندید شدند، با انگشتان دستشان نشان دهند که چند رای از مردم این چهار روستا داشتند. قابل توجه است که مردم غیور و غیرتمند این چهار روستای سرسبز و هویتمدار، در دوره قبلی انتخابات مجلس، به شهرستان فیروزه آمدند و در حوزه انتخابیه فیروزه رای دادند.

موضوعیت بحث ما فقط یک تغییر در تقسیمات و توایع شهرستانهای استان نیست بلکه ضمن اصرار مداوم بر پیگیری مستمر حقوق شرعی، اخلاقی، شهروندی و مدنی مردم شهرستانهای نیشابور و فیروزه، این است که باید به خاطر پیشگیری از مسائل شبیه این و شاید هم با ابعاد وسیع تر از این در آینده، در مقابل این جریان خطرناک ایستاد.

سال 89، این جدایی را بر همشهریان ما تحمیل کردند و آزردند و احساسات مردم ما را را لگدمال خودخواهیشان کردند، حالا هم ظاهری حق به جانب گرفته اند و با پررویی و گستاخی بی نظیر، منابع سرزمین ما را حق خودشان میدانند! در سال‌های آینده، چه خواهند کرد؟ باید منتظر چه بر تازه‌ای از این باغ باشیم؟!

کسی باج میدهد که در موضع ضعف باشد، الیته حتی این هم در دین و آیین و مرام اسلامی ما که الگوهای بینظیری مانند مولایمان حضرت علی (ع) داریم، زشت و ناپسند و خفت‌بار است. حتی اگر برادر هم رفتاری نابرادرانه داشته باشد باید به او تذکر داد و تحکم کرد. باید با تمام وجود، حقوق مردم نیشابور و فیروزه را پیگیری کنیم. من به عنوان یکی از فرزندان این خاک، دقیقا میدانم چه میگویم. با ایمان به آفریننده‌ای که همه چیز برآمده از اوست و به جز او هیچ نیست، می گویم که این نوشته نسبتا طولانی با اندیشه به این موضوع است که ما نسبت به آینده خود و نسل‌های آینده مسولیم. جلوی این خودخواهی و خودخواندگی و خودبینی را باید از همین امروز بگیریم تا در آینده، شاهد ابعاد وسیعتری از تجاوز به حریم مادی و معنوی مردم سرزمینمان نباشیم.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۷
۰۵:۵۹
۱۲:۳۷
۱۹:۱۴
۱۹:۳۲

آمار بازدیدکنندگان

۲۳
۱۵۱۰
۱۴۵۲
۱۰۳۸۶۹۸۴