تقویم اخبار

آبان 1391
ی د س چ پ آ ش
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

آبان 1391

نگاهی به معروف‌ترین اشعار عاشورایی/ ژولیده نیشابوری

jolede (1)

عالم همه مست از گل رخسار حسین است
 

 

jolede (3)jolede (4)خیلی از مداحان در دفاع مقدس اشعار ژولیده را خوانده ولی نمی‌دانستند از اوست، در این سال‌ها همچنین به این جماعت عاشق حسین(ع) صدا و سیما را هم پیوست کنید و شاید هم نمی‌خواهند اسم شاعر را بگویند.


یکی از مداحان اهل‌بیت این شعر را از ژولیده نیشابوری یا همان حسن فرحبخشیان نیشابوری خوانده بود که خودش هم نمی‌دانست این بیت‌های رنگارنگ از ژولیده است؛


یا حسین آن که دل از غیر تو ببرید منم
آن که لاجرعه می‌مهر تو نوشید منم...و خیلی از مداحان اهل بیت(ع) در دوران دفاع مقدس اشعار ژولیده را خوانده بودند و باز هم نمی‌دانستند از اوست، بعد از جنگ تحمیلی هم خیلی‌های دیگر را به این خیل اضافه کنید، در این سال‌ها همچنین به این جماعت عاشق حسین(ع) صدا و سیما را هم پیوست کنید، که خیل کثیر مجری‌ها هم نمی‌دانند که این شعر شعر از ژولیده است! و شاید هم نمی‌خواهند اسم شاعر را بخوانند!


اما این چندمین یادداشت است که اثبات خواهد کرد، بسیاری از کتیبه‌های زیبا و پرمعنای تکایا و هیئات به شعر ژولیده نیشابوری منقوش است؛


عالم همه مست از گل رخسار حسین است
ذرات جهان در عجب از کار حسین است
دانی که چرا خانه حق گشته سیه‌پوش؟
زیرا که خدای تو عزادار حسین است
هر کس به جهان گشته گرفتار نگاری
عمری است که ژولیده گرفتار حسین است

jolede (2)ژولیده که تخلصش را از آیت‌الله طالقانی(ره) وام گرفته بود، پا‌به پای مردم برای انقلاب اسلامی کوشید و از بعضی‌ها شنیدم که شعار معروف «در بهار آزادی، جای شهداخالی» هم از ابداعات اوست.


و اگر این شعار پرمفهوم هم از او نباشد، این نکته صحت دارد که در ابتدای مراسم انقلابی در مشهد شعر ژولیده حماسه می‌آفریده است و یک بار به پاس همین حماسه آفرینی‌هایش ترور می‌شود!


شعر ژولیده بیشتر بر سوگ استوار است. نوحه‌ای او برای آل‌الله به خصوص حضرت سید‌الشهدا بی‌مثال است. هنوز نمی‌دانم چه سودی غیر از حسودی پشت این عدم معرفی ژولیده خیمه زده است که عده‌ای خوش ندارند او در عرصه شعر مذهبی معرفی شود؟! آیا ژولیده دو ـ سه شعر عاشورایی ارجمند هم ندارد؟ مگر این شعر را از سی‌سال پیش و یا حتی بیش از سی‌سال مردم زمزمه نمی‌کردند؟


الهی بهر قربانی به درگاهت سرآوردم
نه تنها سر برایت بلکه از سر بهتر آوردم
پی ابقای قد قامت به ظهر روز عاشورا
برای گفتن ‌الله اکبر، اکبر آوردم...نسل من و شما با این شعر برای مصیب‌های آل‌‌الله گریسته است.


شکی نیست ژولیده که امروز در گلستان حسین رضای ورامین آرام گرفته است به مدد همین نوحه‌ها و اشک‌هایی که بر اثر زلال شعرهایش از چشمان شیعیان بیدار دل ریخته است در بهشت جاوید در سایه عنایات حضرت حسین(ع) است. در زندگی دنیایی‌اش گاه و بی‌گاه به طنز و مطایبه این مفاهیم متعالی را به شاعران گوشزد کرده بود.


اما در عین این که در شعر ژولیده سوگ خیمه زده است. این سوگ بیشتر با حماسه و عشق به امام تشنه لبان حضرت حسین(ع) عجین شده است و این همان نکته‌ای است که باعث شده است در افغانستان هم از شعرهای ژولیده سود ببرند.


چندی پیش یک شاعر افغانی به من می‌گفت: «ما بیشتر نوحه‌هایی را که در افغانستان با آن سینه می‌زنیم از ژولیده است. از مراثی و مدایح او خیلی سود برده‌ایم، مردم افغانستان هم او را می‌شناسند!»


سوگ جلال و حماسه و عشق را می‌توان در غزل «مناجات خونین» به تماشا نشست؛


الهی سنگرم آماده کن جنگیدنش با من
تو توفیق شهادت را بده بالیدنش با من
بهای خون من باشد شفاعت از گنهکاران
عنایت کن تو این منصب به خون غلتیدنش با من
جوانان را به میدان شهادت رهبری باید


تو اگر را مهیا کن کفن پوشیدنش با من
دو گل از مجتبی باقی است ای خلاق بی‌همتا
پذیرا شو تو از او زحمت گل چیدنش با من

علم کردم قد مردی که قد قامت علم باشد
علم را دست عباسم بده کوبیدنش با من
به شوق دیدن شش ماهه‌ای شش ماهه می‌گوید
که ای تیر سه شعبه گریه کن خندیدنش با من

jolede (5)از حسن فرحبخشیان (ژولیده نیشابوری) کتاب‌های زیادی چاپ شده است که شمار آنها به چهل می‌رسد.


«دلاب سوز که» یکی از آن شعرهایی است که با ضرب آهنگ «باورکن» شروع می‌شود و در صفحات بعدی بازهم شاعر ژولیده از خم ولای رسول‌الله(ص) سرمست است و در پی این است که معشوقش حسین(ع) که عمری است گرفتار عشقش شده، با عزت معرفی می‌کند. عزتی که حماسه و شکوه را رقم می‌زند؛


در این جهان به خدا تارمق به جان من است
همیشه نام حسین بر سرزبان من است
چه گویش که محمد به وصف او فرمود؛
که من از آن حسین و حسین از آن من استاز کتاب‌های دیگر ژولیده که در آن به آل‌الله و خصوصا حضرت سید‌الشهداء ابراز ارادت نموده است می‌توان به؛ حماسه سازان عاشورا، سفینه‌نور، کشتیبان، حماسه‌سازان قرون، ای چشم‌ها بگریید، چه کنم، دلم می‌سوزد، ای قلب‌ها بسوزید و ... اشاره کرد.


از همسر ژولیده نیشابوری شنیدم که در اوان در اتاق داشتند و ژولیده نیز بضاعت مالی چندان خوبی هم نداشته است ولی در موسم محرم یکی از اتاق‌ها برای حضرت حسین(ع) سیاه‌پوش می‌شد و هیئت در خانه ژولیده علم می‌شد. مادحین اهل بیت شعر می‌خواندند و ژولیده نیز هر چند که گاهی اوقات در ایام محرم به سراسر کشور سفر می‌کرد.


ژولیده گاهی اوقات در اشعارش سرتا پا حماسه می‌شود؛ حماسه‌ای بی‌نظیر؛


کلیت زینب پای تا سر انقلاب
سینه چاک سنگر حفظ حجابو دوباره با همان بیت معروف ژولیده، این نوشتار را به پایان می‌برم باشد که ژولیده را بیشتر دریابیم؛


الهی به هر قربانی به درگاهت سرآوردم/ نه تنها سربرایت بلکه از سربهتر آوردم.

درخشش نيروهاي وظيفه بسيج نيشابور درمسابقات نيمه نهايي قرآن کريم سپاه

 دونفر از نيروهاي وظيفه ناحيه مقاومت بسيج نيشابور به مرحله نهايي مسابقات قرآن کريم سپاه راه يافتند.

دانشگاه فرهنگيان نيشابور مجوز راه‌اندازي 12 رشته دانشگاهي را اخذ كرد

دانشگاه فرهنگيان نيشابور اولين مرکز در خراسان رضوي است که موفق به اخذ مجور راه‌اندازي 12 رشته دانشگاهي از وزارت علوم ،تحقيقات وفن آوري شده است.
جواد آرين منش رئيس منطقه 2 دانشگاه فرهنگيان کشور در حاشيه بازديد از دانشگاه فرهنگيان نيشابور،اظهاركرد: دانشگاه فرهنگيان نيشابور در مقايسه با ساير مراکز جزو مراکز پيشگام است و اولين مرکز در استان خراسان رضوي است که موفق شده براي راه اندازي 12 رشته دانشگاهي از وزارت علوم ،تحقيقات وفن آوري مجوز دريافت کند.
وي هدف از بازديد دانشگاه فرهنگيان را بررسي وضعيت امکانات آموزشي، آزمايشگاهي، کارگاهي و کتابخانه اي، نيروي انساني و هيئت علمي مراکز آموزش عالي وابسته به دانشگاه فرهنگيان در استان خراسان رضوي عنوان کرد وگفت: پس از بررسي بر اساس توانايي ها و امکانات، دانشجو به اين مراکز آموزش عالي تخصيص پيدا مي کند.
رئيس منطقه 2 دانشگاه فرهنگيان کشورخاطرنشان كرد: اين دانشگاه از بهمن ماه دانشجوياني که از طريق کنکور سراسري جذب شده اند، را پذيرش مي کند.
آرين منش يادآورشد: هدف بلند مدت اين دانشگاه جذب دانشجو در مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا است و با چشم انداز بلندي که اين دانشگاه دارد بايد بين 8 تا 10 هزار دانشجو را پذيرش کند که اين مهم نيازمند امکانات خوابگاهي شبانه روزي در شش مرکزي است که در حال حاضر در خراسان رضوي مشغول به فعاليت مي باشد و ما در بلند مدت نيازمند توسعه اين امکانات هستيم.
وي تصريح كرد: زميني براي توسعه اين دانشگاه در نيشابور اختصاص يافته و مقدمات کار فراهم شده است که اميدواريم با پيگيري هايي که صورت مي گيرد در سال آينده رديف و بودجه خاصي براي اين امر اختصاص يابد و دانشگاه فرهنگيان در خور و شايسته نيشابور، به عنوان مهد علم و فرهنگ خراسان بزرگ ايجاد، و عمليات ساختماني دانشگاه بزرگ فرهنگيان نيشابور آغاز شود.

بسيج ازمتن و فرزند انقلاب است

همايش مشترك فرماندهان پايگاههاي مقاومت بسيج، ائمه جمعه وجماعات ،هيئت امنامساجد،دهياران وشوراهاي اسلامي روستاها با حضور جمعي ازمسئولين درفرهنگسراي سيمرغ نيشابور برگزار شد.

فقط 6/2 درصد کودکان در نيشابور مصرف کننده شير مصنوعي هستند

مسئول واحد مشارکتهاي مردمي مرکز بهداشت نيشابور از برگزاري کارگاه آموزشي شير مادر با حضور مسئولان مرکز بهداشت ، دکترفريور و مادران باردار خبر داد.

نداشتن روشنایی آرمگاه مشاهیر

با توجه به اینکه نیشابور در مسیر زائرین حضرت رضا‏(ع‏)‏ قرار دارد و خود شهر با داشتن مشاهیر بلند آوازه چون خیام و عطار نیز به طور جداگانه جذب گردشگر را دارد متاسفانه از ساعت ۱۰شب عملا هیچ گونه روشنایی در مقبره مشاهیر وجود ندارد

ساخت کتابخانه مرکزی نیشابور به دهه فجر موکول شد

احداث کتابخانه مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی که قرار بود همزمان با هفته کتاب آغاز شود، به دلیل عدم تامین اعتبار به دهه فجر امسال موکول شد.


رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نیشابور اظهار کرد: ساخت کتابخانه مرکزی یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان خراسان رضوی بود که متاسفانه تاکنون محقق نشده است.


محمد زمانی افزود: برای ساخت این کتابخانه زمینی به وسعت سه هزار متر مربع در پارک ارغوان شهر نیشابور در نظر گرفته شده است.


وی با بیان این‌که قرار است این کتابخانه در سه طبقه ساخته شود، گفت: کتابخانه مرکزی نیشابور با زیربنای چهار هزار و 500 متر مربع ساخته می‌شود.


زمانی با اشاره به چرایی تاخیر در آغاز مراحل ساخت کتابخانه مرکزی نیشابور، یادآور شد: با توجه به محدودیت بودجه‌ استانی، هزینه‌ها برای ساخت کتابخانه تامین نشد و به دهه فجر موکول شد.


به گفته وی، قرار است این کتابخانه با بودجه‌ای در حدود 275 میلیون تومان ساخته شود.


رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نیشابور در بخش دیگر سخنان خود از اجرای طرح کتاب در اتوبوس خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح شهروندان مي‌توانند زماني كه از وسايل حمل و نقل عمومي استفاده مي‌كنند، مطالعه كنند و علاوه بر جلوگيري از اتلاف وقت به سرانه مطالعه افراد افزوده شود.


وي ادامه داد: اين طرح كه در انجمن كتابخانه‌هاي عمومي به تصويب رسيده است با همكاري سازمان اتوبوسراني به اجرا در مي‌آيد و در مرحله اول 30 دستگاه اتوبوس به كتاب مجهز مي‌شوند ودر آينده نزديك به اين تعداد افزوده خواهد شد.


اکنون در شهر نیشابور 11 باب کتابخانه عمومی فعالند.

برگزاري کرسي آزادانديشي با موضوع «پلوراليسم» در دانشگاه پيام نور نيشابور

بيان آزاد مطالب و پاسخگويي به سوالات توسط دانشجويان باعث رشد قدرت تفکر و انديشيدن در بين دانشجويان مي شود.

تشديد كنترل و نظارت هاي بهداشتي در ماه محرم در نیشابور

مديرگروه بهداشت محيط وحرفه اي مرکز بهداشت نیشابور از ابلاغ دستور العمل ماه محرم جهت تشديد كنترل و نظارت هاي بهداشتي خبر داد

برگزاري مراسم عزاداري حسيني در مدارس نيشابور

در آستانه تاسوعا و عاشوراي حسيني دانش‌آموزان نيشابوري اقدام به برگزاري مراسم عزاداري در نمازخانه‌هاي مدارس خود كردند

برزنون نيشابور کانون بازخواني ايثارگري 33 شهيد شد

يادوراه 33 شهيد دانش آموزوفرهنگي بخش سرولايت وشهداي روستاي برزنون با حضور پر شور مردم وبسيجيان وباهمکاري حوزه هاي مقاومت بسيج خيبر ،جوادالائمه(ع)، ودانش آموزي شهيد اويني وباهمکاري ادارات آموزش وپرورش بخش وبخشداري سرولايت درمسجد روستاي برزنون برگزار شد.

اعلام برنامه های هفته بسیج شهرستان نیشابور

درآستانه ماه محرم وآغاز هفته بسيج برنامه هاي ناحيه مقاومت بسيج نيشابور درگراميداشت 33 امين سالگرد تشكيل بسيج به فرمان امام خمینی (ره) با حضور مسئولین قسمتها درسالن جلسات این ناحیه تشريح شد

فرمانده ی پرتلاش انتظامی شهرستان نیشابور/ فرماندار ولایت مدار !

امروز یکشنبه 28 آبان 1391، بعد از نماز مغرب و عشاء همراه با دو فرزندم از مسجد ارگ واقع در چهارراه ارگ خارج شدیم.

مصاحبه

نيشابور به استقبال چهارمین یادواره امیران،سرداران و2300شهید شهرستان نیشابورو 3150 شهید تیپ زرهی 21 امام رضا(ع) و سردارسرلشکر پاسدار شهید شوشتری مي رود.

پادگان شهید هاشمی نژاد

سلام بر پرسنل خدوم پادگان هاشمی نژاد نیشابور و کلیه ی عزیزانی که جهت خدمت مقدس سربازی، میهمان نیشابور هستند

پیگیری شهرداری و جمع آوری پیاده روهای میدان باغات

باتشکراز شما روزنه ی فعال وبا تشکر از شهرداری محترم بخاطر پیگریشون

رژیم لاغری مادر شیرده را دچار سمومی می‌کند که برای کودک مضر است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: رژیم لاغری مادر شیرده را دچار سمومی می‌کند که برای کودک مضر است.

تولید فیلم"شهید شوشتری" به دلیل مشکلات مالی متوقف شد

ابراهیم اصغری تهیه‌کننده، از توقف فیلم سینمایی "شهید شوشتری" به دلیل مشکلات مالی و ارزی در مرحله پیش تولید خبر داد.

همدردی و اعلام حمایت مردم نیشابور از مردم مظلوم غزه

نماز گزاران جمعه نیشابور در حمایت از مردم مظلوم و بی دفاع غزه از مسجد جامع تا میدان امام خمینی (ره) این شهر را راهپیمایی کردند.

اولین جشنواره ورزشی دانشجویان علوم پزشکی نیشابور برگزار می شود

کارشناس تربیت بدنی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: اولین دوره جشنواره ورزشی درون دانشگاهی دانشجویان خواهر و برادر این دانشکده در رشته های مختلف ورزشی به مناسبت 16 آذر روز دانشجو برگزار می گردد.

مجید فرح نیا افزود: این مسابقات با هدف مشارکت دانشجویان در فعالیتهای ورزشی، سلامت جسمانی و استعداد یابی برای حضور پررنگ تر تیم های ورزشی دانشکده در المپیادها و مسابقات ورزشی کشوری در رشته های فوتسال، بسکتبال، والیبال، بدمینتون، تنیس روی میز، دومیدانی، تیراندازی، کاراته، تکواندو و شطرنج برگزار خواهد شد.

گفتنی است : این جشنواره از تاریخ 91/08/28  آغاز خواهد شد

صفحه قبل 1 2 3 4 ... 10 صفحه بعد
188 مطلب

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

ارتباط زنده نامزدهای انتخاباتی با مردم

مناسبت ها

فهرست وقایع ماه محرم الحرام

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۵۴
۰۶:۲۰
۱۲:۲۸
۱۸:۳۵
۱۸:۵۲

آمار بازدیدکنندگان

۵
۱۴۲۶
۲۶۵۰
۱۰۴۵۸۰۲۳