تقویم اخبار

شهریور 1393
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

شهریور 01, 1393

ساخت جاده بین شهرهای دررود و طرقبه در وزارت راه مطرح ‌می‌شود

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: ساخت جاده بین شهرهای دررود و طرقبه در جلسه‌ای با معاونت مربوطه در وزارت راه مطرح ‌می‌شود.

«برزنون» روستايي با ۳۲ قنات

روستاي برزنون در دامنه کوه اردلان و در منتهي اليه شمال غرب رشته کوه هاي بينالود ، واقع شده است اين روستا در فاصله 80 کيلومتري شهرستان نيشابور ، 75 کيلومتري سبزوار ،76 کيلومتري قوچان و 95 کيلومتري اسفراين در بخش سرولايت و با جمعيتي بالغ بر 4000 نفر پرجمعيت ترين و بزرگ ترين روستاي اين بخش به شمار مي رود .

مردم برزنون همپاي مردم ديگر روستاها در طول جنگ تحميلي 16 شهيد و بيش از 20 جانباز و آزاده را تقديم اسلام و انقلاب کرده اند. مرکز دهستان برزنون مرکزيت بيش از 15 روستا را دارد همچنين وجود بقعه متبرکه امام زاده حسين اصغر در منطقه کوهستاني و زيباي مشرف به برزنون، با آب و هوايي سرد و معتدل در ايام تعطيلات به ويژه تابستان پذيراي هزاران زائر و مسافر از شهرهاي مختلف است. اين امام زاده از فرزندان امام زين العابدين امام چهارم شيعيان است و حرم ايشان بر فراز ارتفاعات سنگي با چشم انداز طبيعي ، ميعادگاه هزاران مسافر و زائراست که به اين مکان عزيمت مي کنند.

روستاي برزنون از قديمي ترين روستاهاي سرولايت به شمار مي رود و بيشتر مردم وجه تسميه «برزنون» را از آتشکده «آذر برزين مهر» مي دانند. آتشکده آذر برزين مهر يکي از 3 آتشکده مهم زرتشتيان محسوب مي شود . به سبب موقعيت جغرافيايي و اقليمي روستاي برزنون و داشتن مناطق کوهستاني و تپه هاي بلند مشرف بر دشت هاي وسيع اين روستا جايگاه مناسبي براي بناي يک آتشکده بوده است.

آتشکده «آذربرزين مهر» ويژه کشاورزان و دهقانان بوده و همان گونه که در اوستا و ديگر متون بيان شده است «آذربرزين مهر» در ناحيه اي بين نيشابور و سبزوار قرار دارد ، روستاي برزنون را مي توان به عنوان جايگاه اين آتشکده دانست اما در حال حاضر آثاري از اين آتشکده وجود ندارد. قسمت هايي از آن در زير خاک مدفون يا با گذشت زمان از بين رفته است .با اين وجود مي توان گفت وجود اين آتشکده از اهميت و جايگاه خاص اين منطقه در گذشته و قدمت بالاي آن حکايت دارد .با گذر زمان کلمه برزين به صورت برزنون درآمده است حتي برزنون به زبان محلي برزنيني تلفظ مي شود. زبان مردم روستاي برزنون فارسي ( متمايل به لهجه نيشابوري ) است . روستاي برزنون جزو روستاهايي است که نام خانوادگي قريب به 95 درصد مردم آن برزنوني است بنابراين اگر سراغ کسي را در اين روستا بگيريم بايستي حتما نام پدر يا لقب او را بدانيم .

در ابتداي ورودي روستا بافت نامنظم روستا بيشتر از هر چيز ديگري به چشم مي خورد براي زيباسازي ورودي روستا نيز اقدامي انجام نشده است . روستايي با اين جمعيت بالا داراي کوچه هاي باريکي است که فاضلاب منازل نيز در آنها جاري است . پستي و بلندي ها در بافت روستا باعث برخي مشکلات شده است .حضور جوانان در کوچه هاي روستا ، نشان از جمعيت بالاي جوانان و بيکار بودن آن ها دارد.

جاي خالي مجموعه هاي فرهنگي و ورزشي در برزنون مشهود است، پارک داخل روستا که به گفته دهيار از زمان ساخت آن مي گذرد تنها سرگرمي کودکان برزنون است اما امکانات لازم براي انجام بسياري از فعاليت ها براي جوانان ، نوجوانان و بانوان اين روستا وجود ندارد.

در اطراف روستاي برزنون و کوه هاي مشرف به آن درختان بادام زيادي به صورت ديم کاشته شده و گردو نيز از ديگر محصولات در اين روستا است.

دهيار روستاي برزنون با اشاره به موقعيت جغرافيايي و واقع شدن اين روستا در منطقه کوهستاني در مورد بحث اشتغال در اين روستا مي گويد : بيشتر اهالي روستا به کشاورزي، دامداري ، باغداري  و کوره داري اشتغال دارند. وي خاطر نشان کرد : خشکسالي هاي اخير و کمبود بارندگي ها باعث افت شديد آب قنات هاي روستا شده و سطح زير کشت محصولات زراعي و باغي کاهش يافته است.

دهيار روستاي برزنون تعداد قنات هاي موجود در روستا را 32 رشته عنوان کرد و افزود : وجود خرده مالکي و اجراي روش هاي سنتي، کاشت، داشت و برداشت از عوامل کاهش محصولات کشاورزي و باغي است .

علي برزنوني افزود : آمار بيکاري در روستا بالاست و مهاجرت به شهرهاي بزرگ براي روستاييان امري عادي شده است. انتظار داريم با توجه به ظرفيت هاي انساني اين روستا براي ايجاد شغل، مسئولان تلاش بيشتري داشته باشند. وي همچنين از آمادگي شوراي اسلامي، دهيار و مردم اين روستا براي همکاري همه جانبه با سرمايه گذاران در اين روستا در خصوص واگذاري زمين و تامين نيروي انساني خبر داد .

قنات هايي که خشک شده اند

محمدرضا برزنوني فرزند محمد صادق از کشاورزان روستا در ارتباط با وضعيت قنات هاي روستا به خبرنگار خراسان مي گويد : تعداد زيادي قنات در اطراف و داخل روستا وجود دارد که در گذشته نه چندان دور تنها راه گذران زندگي مردم استفاده از آب اين قنات ها براي کشاورزي بود اما الان بسياري از اين قنات ها خشک يا کم آب شده است و جوابگوي نيازهاي کشاورزان نيست.

وي در ادامه افزود: محل قنات ها در روستا به زبان محلي کلاته ناميده مي شود و بسياري از کلاته ها در حال حاضر از بين رفته است زيرا آب قنات ها جوابگوي درخت ها ، يونجه و گندم آبي در کلاته ها نيست.

برزنوني افزود : در چند سال اخير توليد محصول بادام و گردو در روستا بسيار کاهش يافته است و امسال نيز محصول چنداني وجود ندارد. بسياري از درختان گردو در محدوده قنات ها خشک شده و از بين رفته است و جاي آنها گندم ديم مي کاريم . وي درباره علت خشک شدن قنات ها گفت : بسياري از چاه هاي موجود نشست کرده و مرمت و احياء نشده است در صورتي که سالي يک بار قنات ها بايد لايروبي شوند و برخي نيز نياز به احياء و مرمت دارند ، در حالي که بيشتر کشاورزان خرده مالک اند و وضعيت مالي مناسبي ندارند.

يکي ديگر از کشاورزان در گفت وگو با خراسان مي گويد : کشاورزي در روستا رونق گذشته را ندارد ، بيشتر جوانان روستا رغبتي به کار کشاورزي ندارند و در صدد کسب درآمد بيشتر هستند بنابراين بيشتر آنان مهاجرت به شهرها را ترجيح مي دهند.

اسماعيل برزنوني در ادامه خواستار توجه بيشتر مسئولان به اين موضوع شد و افزود : حمايت هاي دولتي ، پرداخت تسهيلات به جوانان ، حمايت از کارآفرينان جوان روستايي ، افزايش فرصت هاي شغلي و اقداماتي از اين قبيل مي تواند از بيکاري جوانان و مهاجرت آن ها به شهرها جلوگيري کند.

وعده احياء قنات ها

مسئول جهاد کشاورزي سر ولايت گفت : تعداد زيادي از قنات هاي برزنون طي سال هاي گذشته خشک شده و از بين رفته است اما در حال حاضر براي دو سوم اين قنات ها شناسنامه تهيه شده است و درصورت تامين اعتبار، در برنامه کاري سال جاري احياء و مرمت مي شوند.

مرتضي شورورزي افزود : طي سال هاي گذشته براي لايروبي قنات ها برنامه ريزي شده و تقريباً مي توان گفت سالي دو يا سه قنات احياء و مرمت شده است ومرمت تعداد بيشتر اين قنات ها در مدت زمان کمتر نيازمند اعتبار بيشتر است.

وي در ادامه اظهار کرد : بيش از 30 رشته قنات در روستاي برزنون وجود دارد البته ميزان آبدهي بيشتر آنها کمتر از 2 يا 3 ليتر در دقيقه است که برخي از آنها بسيار کم آب يا خشک شده است و احياء و مرمت آنها مقرون به صرفه نيست اما تعداد 16 رشته از اين قنات ها که آبدهي آنها بين 7 تا 10 ليتر در ثانيه است در برنامه هاي اين مرکز براي احياء و مرمت قرار دارد . وي افزود: لايروبي به عهده کشاورزان روستاست و فقط مرمت و احياء قنوات توسط جهاد کشاورزي انجام مي شود. شورورزي گفت: مرکز ترويج و خدمات کشاورزي اين بخش تمام توان خود را براي برطرف کردن مشکلات کشاورزان روستاها به ويژه برزنون به کار خواهد گرفت .

روستاي برزنون همچنين تنها روستا در بخش سرولايت است که داراي مراکز صنعتي است. از اين مراکز صنعتي مي توان به کارخانه توليد شير ، توليد لوله پلي اتيلن ، کوره هاي آجرپزي صنعتي ، صنايع چوب ، توليد رشته آش و چندين کارگاه کيف و لباس و چندين گاوداري صنعتي و نيمه صنعتي اشاره کرد .

ارتقاء به شهر خواسته مردم روستاي برزنون

رئيس شوراي اسلامي برزنون ضمن تاکيد بر توانمندي هاي اين روستا و ظرفيت هاي بالاي آن گفت : جمعيت روستاي برزنون با احتساب روستاهاي اطراف خود که با فاصله بسيار کم از يکديگر قرار دارند بالغ بر ۸۰۰۰ نفر است.

«صفرعلي شفيعي نسب» با اشاره به تلاش هاي انجام شده در سال هاي اخير توسط دولت در خدمات دهي به مردم افزود: طي چند سال گذشته در راستاي خدمات رساني به مردم روستا اقدامات مطلوبي انجام شد از جمله آغاز فعاليت دهياري روستا ، احداث سالن ورزشي و پارک ، پست بانک و ... ، که شهر شدن برزنون کمک شاياني به توسعه اين روستا خواهد کرد.

منتظر تصميم هيئت دولت هستيم

بخشدار سرولايت نيز در خصوص وضعيت روستاي برزنون گفت :اين  روستا از بزرگترين روستاهاي اين بخش به شمار مي رود و داراي ظرفيت ها و توانمندي هاي بسياري است که با ارتقاي اين روستا به شهر حداقل بخشي از اين توانمندي هاي بالقوه آن ،  بالفعل خواهد شد.

سيد مومن حسيني افزود :طرح شهر شدن اين روستا آماده شده و در وزارت کشورنيز مورد تاييد قرار گرفته است و براي اقدام نهايي منتظر تصميم هيئت دولت هستيم .  وي اظهار کرد: ارتقاء اين روستا به شهر از خواسته هاي به حق مردم روستاي برزنون است و اميدواريم دولت تدبير و اميد در توسعه بيش از پيش اين روستا گام اصلي را بردارد.

روزنامه خراسان – ویژه نامه خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/03/11 شماره انتشار 18700

گزارش از خبرنگار روزنامه خراسان در منطقه سرولایت / انوری

منبع : جغرافیای بخش سرولایت

بازدید معاون صنایع دستی کشور از معدن فیروزه نیشابور

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور که به خراسان رضوی سفر کرده است از معدن فیروزه نیشابور بازدید کرد.

 

مهمترين درخواست هنرمندان از مسئولان فراهم کردن زمينه نمايش اثارشان است

 زمينه نمايش اثارهنرمندان در قالب نگارخانه و گالري است و فايده و ثمر اين نمايشگاه همين است که باعث اعتماد هنرمندان خواهد شد.

 

 

راه اندازي شبکه اجتماعي و موزه مجازي دانش آموزي كشور

معاون پرورشي و تربيتي وزارت آموزش و پرورش در نيشابور از راه اندازي شبکه اجتماعي و موزه مجازي دانش آموزي براي عرضه آثار دانش آموزان نخبه هنري در آينده نزديک خبر داد.

 

 

امروز ضروری‌ترین مسئله کشور اتحاد است

امام جمعه نیشابور با اشاره به مشکلات منطقه گفت: امروز ضروری‌ترین مسئله کشور اتحاد است.

امدادرسانی به 1000 حادثه‌دیده توسط اورژانس نیشابور

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی نیشابور از خدمت‌رسانی به هزار و هفت مصدوم سوانح و حوادث و بیماری‌های اورژانسی توسط پرسنل اورژانس 115 خبر داد.

به مناسبت روز پزشک؛ یادکرد یکی از پزشکان نامی تاریخ نیشابور

در کشورمان، اول شهریور ماه، همزمان با زادروز بوعلی سینا، به پاس تألیفات و خدمات وی به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام گذاری شده‌است. به این مناسبت و در اینجا، معرفی یکی دیگر از چهره‌ای برجسته تاریخ علم پزشکی ایران که از فرزندان نیشابور است و از شاگردان حکیم بوعلی سینا نیز بوده می‌پردازیم.

ایجاد سازمان منطقه بین‌المللی گردشگری نیشابور، یک ضرورت است

یکی از اولویت‌های توسعه نیشابور، گردشگری است و نیشابور در مصوبات دولت به عنوان منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری تعیین شده است. مصوبه منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری یعنی اینکه باید زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری در سطح بین‌المللی در نیشابور ایجاد شود.

آگهی جذب پزشک خانواده در دانشکده علوم پزشکی نیشابور

معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور جهت برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی از کلیه پزشکان عمومی دعوت به همکاری می نماید .

پیام سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور بمناسبت سالروز تولد ابوعلی سینا و روز پزشک

به گزارش وب­­دا، متن پیام به این شرح است.

طبابت شغلی ارزشمند و مقدس در خدمت به جامعه بشری است و هیچ لذتی بالاتر از لبخند و شادمانی بیماران پس از بهبودی نیست که با معجزه دستان هنرمند و دانش گران‌قدر پزشکان به ارمغان می‌آید.

در آموزه های دینی به حدیثی از رسول مکرم اسلام (ص) برمیخوریم که ایشان به صراحت علم پزشکی را درکنار علم دین شناسی از ارزش یکسان برخوردار دانسته و علوم بشری را جز این دو نمیدانند. حضرت رضا علیه السلام نیز پزشکان را از کسانی دانسته اند که در شناخت خداوند از دیگران گوی سبقت را برده اند و در تبلیغ یکتا پرستی نقشی بی بدیل برعهده دارند. در فرهنگ ایرانی- اسلامی، ارزش دانش گرانقدر پزشکی تا بدان اندازه بزرگ است که طبابت همپای حکمت دانسته شده و در واقع پزشک باید حکیم هم باشد تا بیماران و دردمندان نه فقط برای جستجوی تسکین و درمان دردهای جسمانی، که در مقام مشاوره و هدایت در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی خود به حکیم و طبیب مراجعه ‌کنند؛ چرا که پزشک در زاویه نگاه و قضاوت جامعه، فردی عالم و مزین به فضائل و ارزشهای اخلاقی است.

انتخاب سالروز تولد ابن سینا پزشک و حکیم متاله ایرانی به‌عنوان روز پزشک، فرصت مغتنمی است تا با اشاره به جامعیت علمی و برجستگی های اخلاقی و رفتاری این حکیم و فیلسوف گرانقدر ضمن ارج نهادن بر تلاش ارزشمند و ایثارگرانه این قشر فرهیخته و تجلیل از خدمات حیات‌بخش آنان که از مصادیق آیه کریمه «و من احیاها فکانما احیاالناس جمیعا» است نگاهی دوباره به جایگاه ممتاز خدمات پزشکی و ویژگی‌های استثنایی آن داشته باشیم.

اینجانب با گرامیداشت و تبریک مجدد روز پزشک، از درگاه خداوند متعال توفیق روزافزون و سرافرازی همه پزشکان را در ارائه خدمات شایسته به میهن اسلامی و جامعه بشری به ويژه اجراي هر چه بهتر برنامه تحول نظام سلامت مسئلت می‌نمایم.

دکتر محسن عظیمی نژاد

سرپرست دانشکده

بیماری ابولا (Ebola) را بیشتر بشناسید

بیماری ابولا (Ebola) یک بیماری ویروسی است که ناشی از ویروس ابولا است.

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۸
۰۵:۱۸
۱۲:۳۷
۱۹:۵۵
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۶
۳۱۹۰
۶۳۴۳
۹۳۰۳۲۰۶