تقویم اخبار

دی 1395
ی د س چ پ آ ش
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

دی 13, 1395

عدم امکان سکونت در ایران در چند سال آینده دراثر کمبود آب....

در سال 1357 تعداد کل چاههای عمیق و نیمه عمیق کشور حدود 50 هزار حلقه بود و اين تعداد در پایان سال 1384 به 500 هزار حلقه فزونی پیدا كرد و در سال 1385 ریس جمهور وقت [جناب احمدی نژاد] در سفرهای استانی خودشان در شهرستانهای دماوند و فیروزکوه اعلام كردند

( من اصلا اين حرفهایی که کارشناسها میگن و قبول ندارم ، یعنی چه که ما آب نداریم ، یعنی چه که بعضی از نقاط کشور ما در بحران بی آبی و در منطقه ممنوعه قرآر دارد ،، هر کسی میخواهد میتواند برود سریع درخواست بدهد و چاه حفر کند )

و در دولت قبل با اين ادبیات و اين سیاست کاری در طی 8 سال تعداد 340 هزار حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق به کشور اضافه شد ، و در اين حال کاهش چشمگیر بارندگی کشور هم مزید بر علت شد و بعد خیلی از رودخانه ای فصلی کشور خشک شد و همچنین کشاورزان با مکان یابی اشتباه محدوده حفر چاهها را از یکدیگر رعایت نکردند و در نهایت متأسفانه خیلی از منابع تجدیدناپذیر کشور ما با بحران خشکی مطلق مواجه شد و از طرفی وقتی بارندگی های کشور کاهش پیدا كرد ، مسئولین امر بجای اینکه اصلاح الگوی کشت و اصلاح الگوی مصرف را نهادینه کنند و رواج دهند تا نوک پیکان شاخصه های فراوانی مصرف آب به سمت پایین شیفت پیدا کند ، متأسفانه خودشان را ملزم دانستند به اين که تحت هر شرایطی که شده آب را برای عموم تامین کنند و بهترین راهکار را در اين دانستند که دست مردم باز گذاشته بشه که هر کسی هر جایی که میخواد میتواند برآی خودش چاه حفر کند و شوربختانه کار بجایی رسید که در پی حفر اين چاهها برداشت آب از منابع تجدیدناپذیر کشور به بیش از 90% رسید، در حالی که طبق قانون سازمان ملل متحد هر کشور فقط مجاز است که بین 10 تا 15 % از منابع آبی سفره های زیرزمینی خودش را برداشت کند و وقتی اين اتفاق شوم حادث شد و ما بیش از 90% آبهای منابع تجدیدناپذیرمان را نابود كردیم ، بعد از چند سال شاهد فرونشست های پی در پی زمین در اقصی نقاط کشور شدیم ، و در اين بین استان تهرآن رکورددار فرونشست زمین در سطح دنیا میباشد و استانهای دیگری چون ( اصفهان ، سمنان ، یزد ، خراسان جنوبی ، خراسان رضوی ، البرز ، فارس ، همدان ، قسمتهای شرقی استان گلستان ، قم ، مرکزی ، هرمزگان ، کرمان ، قزوین و . . . ) تماما فرونشستهای بزرگی را تجربه كردند و هنوز هم دارند تجربه میکنند و فرونشست زمین آخرین مرحله از بیابان زایی در دنیاست و وقتی چنین پدیده شومی در هر نقطه ای حادث شود تمام منابع آب ، خاک و منابع زیرزمینی آن منطقه نابود میشود و همین عوامل موجب بر اين شده که اقلیم کشور ما از خشک و نیمه خشک به خشک مطلق تبدیل شود ، و در پی همین حفر بی رویه چاههای عمیق و نیمه عمیق دریاچه ارومیه خشک شد و بدبختانه به یکی از بدترین کانونهای ریزگرد دنیا ( ریزگرد نمکی ) تبدیل شد ، تالاب شادگان خشک شد ، دریاچه پریشان خشک شد ، تالاب گاوخونی خشک شد و هم اکنون بیش از 14 میلیون و 700 هزار هکتار در کشور کانون ریزگرد داریم و بدبختانه به علت حفر چاههای غیر اصولی و خشک شدن سطح سفره های آب زیرزمینی و خشک شدن اراضی کشاورزی در حال حاضر ما شاهد مهاجرت بی رویه مردم استانهای سیستان و بلوچستان به خراسان شمالی و گلستان هستیم ، شاهد خالی شدن سکنه 2600 روستای کشور از استانهای اصفهان ، خراسان جنوبی ، تهرآن ، خراسان رضوی ، فارس و . . . . به دیگر نقاط هستیم و همین امر موجب شده کشور ما با یک بحران به شدت جدی بنام بحران امنیت ملی هم مواجه شود و صدای . . . . . کشور از هم اکنون به گوش برسد .

مهندس حمید رضا رمضانی

کارشناس ارشد آب و بحران خشکسالی ،،، دماوند

ارسال توسط جلیل

بخش کودک کتابخانه های عمومی مهندس علی آبادی شهرستان نیشابور به امکانات مورد نیاز مجهز شد.

به منظور افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به کودکان، بخش کودک کتابخانه زنده یاد مهندس علی آبادی شهرستان نیشابور، بخش کودک کتابخانه تجهیز و بهسازی شد

برپایی نمایشگاه نقاشي « طبیعت شیشه ای » در نیشابور

نمایشگاه نقاشي «طبیعت شیشه ای »  آثار بانوي هنرمند نيشابوري « سمیازه میرنیا   » در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابورگشايش يافت.

شاعران نیشابوری برگزیدگان ششمین جشنواره بین ‌المللی شعر انقلاب شیراز

با حضور مسئولان و شاعران داخلی و خارجی  از شاعران نیشابوری برگزیدگان ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب در شیراز تجلیل شد.

قهرمانی تیم بسکتبال دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور در استان خراسان رضوی

تیم بسکتبال دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور مقام  نخست مسبقات والیبال دانشجویان دختر استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داد.

پخش مستند "نجومی"تهیه شده دربسیج نیشابور ازسیمای استانی

شبکه خراسان رضوی به زودی مستندی را باعنوان نجومی  که درآن نگاهی متفاوت به ریشه و دلایل چرایی حقوقهای نوجومی برخی مدیران  می پردازد باکارگردانی یکی از هنرمندان بسیجی  نیشابور پخش خواهد کرد

افت شديد منابع آبي شهر نيشابور

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب نيشابور از برداشت بي رويه منابع آب که  سبب افت شديد سطح سفره هاي آب زيرزميني اين شهر شده خبرداد.

لزوم جلوگیری از فرونشست های زمین

کارشناسان معتقدند: پدیده فرونشست های زمین در دشت ها و فروریزش ها در زمین های مسکونی می تواند عواقب خطر ناکی داشته باشد لذا باید به هشدار های زمین شناسی توجه شود و برای جلوگیری از آسیب های مختلف برنامه ریزی صورت گیرد.

سفر به گنبد فیروزه

صبح سه شنبه، درست زمانی که خبر داشتم آلودگی هوا در تهران راه نگاه و نفس را بر چشم و گلوی مردم بسته است، در صبح دل انگیز نیشابور چشم به آسمانی گشودم که در پرتو خورشید پس از باران شب پیش، تجسم حقیقی گنبد فیروزه بود.

منابع آب زیرزمینی نیشابور با افت شدید روبه رو است

علی سهرابی اظهار کرد: افت منابع آب زیر زمینی نیشابور بسیار شدید است به گونه‌ای که در حال حاضر 15 حلقه چاه که آب 933 روستا را تامین می‌کند با کمبود تولید مواجه هستیم و اعتبار مورد نیاز جهت بهبود وضعیت آب رسانی به روستاها 16 میلیارد ریال برآورد شده است.

شهرداری ورشکسته و نقش آن در پسرفت شهری

چندی قبل مطلبی را در کانال به سمع و نظر دوستان رساندم با عنوان فوق؛اکنون بنا دارم در مورد آن چند سطری بنویسم،چون تعدادی از دوستان من که در فضای مجازی به ویژه تلگرام فعالیت چشم گیری را دارند چند مرتبه تلفنی و هم با ارسال پیامک و هم در محیط تلگرام خواستار این بودند که نوشتاری شفاف وروشنگرانه ای را بنویسم.

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

ارتباط زنده نامزدهای انتخاباتی با مردم

مناسبت ها

فهرست وقایع ماه محرم الحرام

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۵۳
۰۶:۲۰
۱۲:۲۸
۱۸:۳۶
۱۸:۵۴

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۹۳۸
۱۷۹۱
۱۰۴۵۵۸۸۵