تقویم اخبار

مرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

مرداد 14, 1397

عکاس نيشابوري برگزيده جشنواره بين المللي عکس شيراز شد

معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور گفت: مرتضي امين الرعايي عکاس برجسته نيشابوري برگزيده پنجمين جشنواره ملي و دومين جشنواره بين المللي عکس شيراز شد.
خليل اله عراقي اظهار کرد: ۴ هزار و ۵۵۲ عکس دريافتي در سه بخش گردشگري- سفر و زيارت، عکاسي خياباني و بافت تاريخي و فرهنگي شيراز داوري و ارزيابي شد.وي افزود: علاوه بر ۵۰۳ عکاس از ايران، ۱۴۰ عکاس هم از ۳۰ کشور در اين جشنواره شرکت کرده بودند که اين آثار را هنرمندان برجسته، اساتيد دانشگاه و عکاسان برتر کشور داوري کردند و در بخش گردشگري ۳۱ ، خياباني ۲۳ عکس و مجموعه بافت تاريخي ۳ اثر به مرحله پاياني راه يافت.
معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور اضافه کرد: هيئت داوران بخش بين‌المللي گردشگري، سفر و زيارت متشکل از دکتر محمد ستاري، کيهان ولي نژاد، فاطمه کهن سال، علي سامعي و بنيامين آل علي ، آراي خويش را اعلام کردند.
عراقي اعلام کرد: در بخش بين المللي گردشگري، سفر و زيارت مرتضي امين الرعايايي عکاس برجسته نيشابوري جايزه نخست پنجمين جشنواره ملي و دومين جشنواره بين المللي عکس شيراز و لوح تقدير، تنديس و جايزه نقدي را به خود اختصاص داد .

متهم به مزاحمت در نیشابور به ۱۲۰ ساعت خدمات عمومی رایگان ملزم شد

 با رای قاضی نیشابوری، متهم به مزاحمت برای بانوان و اطفال در اماکن عمومی یا معابر به ۱۲۰ ساعت خدمات عمومی رایگان در آموزش و پرورش ملزم شد.

حمید متبسم، آهنگساز و نوازنده نیشابوری

حمید متبسم، آهنگساز و نوازنده تار و سه تار ۲۴ مرداد سال ۱۳۳۷ در نیشابور و در خانواده‌ای اهل موسیقی به دنیا آمد.

بهره برداری از زمین چمن ورزشگاه انقلاب نیشابور

زمین چمن ورزشگاه انقلاب نیشابور در آبان ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید

دیدارجمعی از خادمان حرم مطهر رضوی با ایثارگران نیشابوری

جمعی از خادمان حرم مطهر رضوی با تعدادی از خانواده شهدا و جانبازان شهرستان نیشابور دیدار و از ایثار و فداکاری آنان تجلیل کردند.

اخذ مجوز رشته فوریت های پزشکی در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشکده علوم پزشکی نیشابور

معاون آموزشی و پژوهشی علوم پزشکی نیشابور از اخذ مجوز رشته فوریت‌های پزشکی در مقطع کارشناسی ناپیوسته در بهمن ماه سال جاری خبر داد.

کاروانسرای شاه عباسی نیشابور


تاریخچه

تاریخچه و قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور به زمان ساخت این بنا در دوران صفویه بر می گردد.

 کاروانسرای شاه عباسی کجاست؟

نیشابور در گذشته یکی از شهرهای مهم مسیر جاده ابریشم بودهخ است که به همین خاطر دارای بناها و آثار تاریخی ارزشمند می باشد. در دوره صفویه وقتی شاه عباس دستور ساخت 999 کاروانسرا را صادر کرد یکی از همان کاروانسراها در این شهر ساخته شد که به کاروانسرای شاه عباسی معروف گشت؛ ضمن اینکه کاروانسرای شاه عباسی نیشابور یادگاری است از معماری اصیل و بی نظیر دوره صفویه و از جمله رباط های حیاط مرکزی است با که به شیوه دو ایوانی ساخته شده و میزبان بسیاری از کاروانانی بوده که از مسیر جاده ابریشم عیور می کرده اند.

عکس کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

معرفی کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

كاروانسراي شاه عباسي نيشابور، زمان ساخت بیرون از شهر نیشابور قرار داشته، اما به تدریج با گسترش شهر در بافت مرکزی نیشابور قرار می گیرد که در حال حاضر در حاشیه جنوبی خیابان امام خمینی و نزدیک میدان خیام جای خوش کرده است. کاروانسرا شاه عباسی نیشابور مساحتی حدود پنج هزار متر دارد که تا به حال کاربردهای متفاوتی را تجربه کرده است؛ دوره قاجار به عنوان یتیم خانه، در دروه پهلوی، شهربانی و ژاندارمری و پس از انقلاب اسلامی ایران تا سال ۱۳۶۷ انبار و از سال ۱۳۷۴ به بعد تا هم اکنون به موزه بزرگ شهرستان نیشابور در زمینه صنایع دستی تبدیل گشته است.

كاروانسراي شاه عباسي نيشابور,کاروانسرا شاه عباسی نیشابور,کاروانسرای شاه عباسی در نیشابور

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور گواه این است که محل نگهداری احشام نیز پشت حجره ها بوده که در کل سهم زیادی را از مجموعه به خود اختصاص داده و را ورود به آن درب های پخ شکل پوشه های حیاط بوده است.

کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,معماری کاروانسرای شاه عباسی در نیشابور

درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور این طور می توان گفت: اجزای تشکیل دهنده بنا را ایوان ورودی، هشتی، حیاط مرکزی، حجره ها و ایوانچه های پیرامون محوطه، اصطبل و بارانداز تشکیل داده است. سبک و نحوه اجرای سقف ورودی ها به شکل طاق جناغی و دیواره های آن دارای طاقچه می باشد که توسط آجر پوشش داده شده است.

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

باراندازی که از آن نام برده شد، وسط حیاطی به مساحت 630 متر قرار داشته که متاسفانه اثری از آن نیست. در پیرامون حیاط 18 ایوانچه با اختلاف ارتفاع یک متر از سطح حیاط وجود دارد، که هرکدام در نهایت به شکل مستقل به حجره ای متصل می شود.

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

معماری کاروانسرای شاه عباسی در نیشابور از نوع کاروانسراهای چهارایوانی می باشد که طرح و پلان آن مربع شکل بوده و در ابعاد 69 متر در 68 متر ساخته شده است. این کاروانسرا که جزو رباط های نسبتاً بزرگ می باشد. یک حیاط مرکزی دارد و ورودی آن در ضلع شمالی تعبیه گشته که به محض ورود به بنا، هشتی مفصل و پرکار آن را مشاهده خواهید کرد که با تزئینات رسمی بندی کامل شده و دو اشکوبه دارد. در کاروانسرای شاه عباسی نیشابور اتاق‌ هایی دارد در هر دو سمت دو اشکوب که برای اقامت نگهبانان کاروانسرا و رئیس کاروانسرا و ... تعبیه گشته است.

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

وقتی به چهار نمای اصلی کاروانسرای شاه عباسی نیشابور نگاه می کنید از تقسیمات عناصر تزئینی آن متوجه خواهید شد از نظر معماری دارای نظم دقیقی بوده، همچنین در اطراف آن چهار عدد برج ساخته شده بوده اند که متاسفانه از بین رفته اند. طاق نماهایی که در ضلع ورودی روی سردر نما مشاهده می شوند، با آجری کاری بسیار زیبا و استادانه تاکید هرچه بیشتر را روی سردر ایجاد کرده اند، در عوض سه ضلع دیگر کاروانسرا بدون تزیین هستند.

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

به محض ورود به هشتی شما به ایوان ضلع شمالی و بعد از آن به حیاط کارنسرا راه پیدا خواهید کرد. وقتی از حیاط مرکزی به ایوان ها نگاهی بیاندازید خواهید دید نمای کلی ایوان ها خراب شده و به واسطه بلندتر بودن ایوان های ضلع شمالی و جنوبی نسبت به دو ضلع دیگر، به خوبی بر محور ورودی تاکید شده است. ناگفته نماند دوی ایوان دیگر با آجر کاری و رسمی بندی جلوه خاصی پیدا کرده اند.

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

در رباط شاه عباسی نیشابور سکوهایی هم برای قرار دادن بار و اموال مسافرین تعبیه شده بود. در حال حاضر برای محوطه سازی این بنا، حوضی در مرکز حیاط و باغچه هایی در اطراف آن ایجاد کرده اند.

پلان کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,درباره کاروانسرای شاه عباسی نیشابور,قدمت کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

کاروانسرای شاه عباسی نیشابور از با ارزش ترین جاذبه های استان خراسان رضوی محسوب می شود که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۹۱۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس : کاروانسرای شاه عباسی نیشابور در مرکز شهرستان نیشابور قرار گرفته است.

ساخت فیلم کوتاه « اونستاگرام » در نیشابور

تولید فیلم کوتاه «  اونستاگرام  » به عنوان پنجمین تجربه کارگردانی  «مسعود فرهادی »در انجمن سینمای جوان اداره فرهنگ وارشاد اسلامی  نیشابور پایان یافت.

هاجر چنارانی 6000 نسخه کتاب به ارزش 600 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی نیشابور اهدا نمود

طی مراسمی با حضور مسوولان شهرستان نیشابور 6000 نسخه کتاب به ارزش 600 میلیون ریال توسط دکتر هاجر چنارانی نماینده  مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی به کتابخانه های عمومی نیشابور اهدا شد.

ابوالفضل حکیم پور به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان فیروزه منصوب شد

شهاب الدین نورمحمدی مدیر روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزه اظهار داشت: طی حکمی از سوی وزیر محترم کشور از زحمات محمد حسین صالحی فرماندار سابق شهرستان تقدیر و ابوالفضل حکیم پور که در سمت معاونت فرماندار مشغول بکار بود به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان فیروزه منصوب گردید.

بهره برداری از زمین چمن ورزشگاه انقلاب نیشابور در آبان ماه ۹۷

معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از بهره برداری رینگ و زیرسازی و چمن ، روشنایی و پست دور و رختکن ورزشگاه انقلاب در آبان ماه خبر داد.

«میز خدمت» با حضور مسئولین معاونت سازمان و مدیریت جهادکشاورزی نیشابور در نماز جمعه

قابل توجه همشهریان محترم به ویژه کشاورزان(باغداران،زارعین، دامداران، مرغداران، آبزی پروران، مدیران کارخانجات صنایع تبدیلی و ...)

بررسی مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی در «میز خدمت» با حضورمسئولین معاونت سازمان و مدیریت جهادکشاورزی نیشابور مستقر در مسجد جامع برگزار می گردد.

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۶
۰۵:۳۱
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۰۹

آمار بازدیدکنندگان

۴
۶۲۹
۳۹۴۷
۱۰۳۲۲۵۰۲