تقویم اخبار

اردیبهشت 1398
ی د س چ پ آ ش
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

اردیبهشت 1398

خیام، جاری در رگ های نیشابور

اردیبهشت ماه مصادف است با روز ملی غیاث‌الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری، دانشمند، ریاضیدان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای دوره سلجوقی. از برجسته‌ترین کارهای حکیم خیام می‌توان به اصلاح گاه‌شماری ایران، نقش او در حل معادلات درجه سوم، مثلث خیام -‌ پاسکال و اندیشه فلسفی وی بر جهان غرب و نیز نگارش رباعیات ماندگارش اشاره کرد. تصاویر، برخی هنرمندان، پژوهشگران و شهروندان شهر نیشابور را نشان می دهد که اثری مرتبط با حکیم عمر خیام نیشابوری خلق کرده اند و یا در راه حفظ یاد و میراث علمی وی در شهرشان تلاش می کنند.

چکیده مقالات همایش علمی خیام 98

چکیده مقالات همایش علمی خیام 98

مدیر کل ارشاد خراسان رضوی: امروز شعرهای خیام تبدیل به گفتمان ادبیات جهانی شده است

خیام آوازه جهانی دارد و امروز شعرهای حکیم خیام نیشابوری تبدیل به گفتمان ادبیات جهانی شده است ما باید گفتمان تفکر را در اشعاروی بشناسیم و برای جامعه خود امتداد ببخشیم.

برگزاری آئین گلباران آرامگاه حکیم خیام نیشابوری

آئین گلباران آرامگاه حکیم غیاث‌الدین عمر خیام نیشابوری به‌مناسبت بیست و هشتم اردیبهشت‌روز ملی بزرگداشت این شاعر، ریاضیدان و فیلسوف بزرگ ایرانی برگزار شد.

آزمون خوشنویسی در نیشابور برگزار شد

90نفر خوشنویس نیشابوری در آزمون خوشنویسی انجمن خوشنویسان ایران شرکت کردند.

برنامه‌های کتابخانه محور در روز بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری

هم‌زمان با بزرگداشت حکیم عمر خیام، اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور به برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی اقدام کرد.

جلسه ابلاغ برنامه‌های سال ۹۸ بسیج خواهران نیشابور برگزار شد

جلسه ابلاغ برنامه‌های سال98 بسیج خواهران نیشابور صبح امروز با حضور فرمانده پایگاههای مقاومت بسیج خواهر درنمازخانه ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیشابور برگزار گردید.

بسیج ملی کنترل فشارخون در نیشابور هم چنان ادامه دارد

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور در برنامه تلویزونی بهار جان ها  از شبکه استان خراسان گفت: بسیج همگانی مقابله با پرفشاری خون در نیشابور پایان نیافته است و مردم شریف نیشابور می توانند با مراجعه به پایگاه های سلامت هم چنان به اندازه گیری فشار خون خود اقدام کنند.

نیشابور بیست و پنجمین مقصد جراحان شکاف کام و لب است

مدیر عامل موسسه ملی «مرهم» گفت: شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی بیست و پنجمین مقصد سفر پزشکان خیرخواه این موسسه برای درمان رایگان کودکان مبتلا به شکاف کام و لب است.

گشایش نمايشگاه خوشنويسي « شوق دیدار» در نيشابور

همزمان باروز ملی بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری نمایشگاه  خوشنویسی «شوق دیدار» آثار اساتید خوشنویسی نیشابور ، سبزوار وکاشمر در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور با حضور  مدیرکل پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وجمعی از مسئولین وهنرمندان  گشایش یافت.

برنامه های متنوع فرهنگی ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

با تلاش کتابداران کتابخانه عمومی غدیر شهرستان نیشابور هم‌ زمان با برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برنامه های متنوع فرهنگی ویژه این جشنواره برگزار شد

افتتاح نخستین واحد تولیدی کپسول‌ آتش‌نشانی شرق کشور

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور گفت: یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی خیام نیشابور به مساحت 2هزار مترمربع با زیربنای 640مترمربع و هزینه 15میلیارد ریال به بهره برداری رسید. 

انتقاد نماینده مجلس از تفاوت حقوق معلمان و پزشکان

هاجر چنارانی در جلسه نوبت بعد از ظهر (سه‌شنبه) مجلس و در جریان طرح سوالش از وزیر آموزش و پرورش در خصوص ارتقای جایگاه آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر فاصله حقوق معلمان و پزشکان ۴۰ برابر است و دریافتی یک دندانپزشک برای سه ساعت کار به اندازه حقوق یک ماه یک معلم است. 

کشت گل‌محمدی در نیشابور 35 هکتار افزایش یافت

محمد علی فرهمند راد در نیشابور گفت: انتظار می‌رود از این میزان سطح زیر کشت گل محمدی از باغات بارور معادل ۴۰ تن محصول برداشت شود.

تجمیع خدمات پلیس 110 در نیشابور

سرهنگ حسین دهقانپور در تشریح این خبر گفت: تجمیع خطوط 110 به مرکزیت استان از تاریخ 98/02/16 با هدف یکسان سازی خدمات، پاسخگویی مطلوب و تکریم شایسته شهروندان انجام شده است.

ویزیت، درمان و جراحی رایگان کودکان بیمار در نیشابور

رمضان امسال نیشابور مقصد سفر پزشکان خیرخواه کشور برای ویزیت، درمان و جراحی رایگان کودکان مبتلا به بیماری شکاف کام و لب است.

برگزاری 55 پاتوق فیلم کوتاه طی یکسال در نیشابور

انجمن سینمای جوان نیشابور نیشابور از سال ۹۷ تا پایان فروردین 98 توانسته 55پاتوق فیلم کوتاه در  نیشابور برگزارنماید .

 

پاسداشت روز ملي حکیم خيام نيشابوري 26 تا 28 اردیبهشت98

پاسداشت روز ملي  حکیم خيام نيشابوري 26 تا  28  اردیبهشت98 با حضور مقامات عالی  کشور ی،استان  ، مردم فرهنگ دوست ، انديشمندان و خیام شناسان در نيشابور برگزار مي شود .

دلیل تعطیلی کارخانه پردیس کاغذ پاژ سیاسی است

خواجه محمدی از مدیران شرکت پردیس کاغذ پاژ شهرک‌صنعتی خیام نیشابور گفت: مدیران شرکت تعهد جابجایی شرکت را در زمان عادی بودن شرایط کشور داده اند.

دستگیری سارقان‌حرفه‌ای احشام در نیشابور

سارقان حرفه‌ای احشام با ۴فقره سرقت در نیشابور دستگیر شدند.

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد
39 مطلب

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۱
۰۵:۵۵
۱۲:۳۸
۱۹:۲۱
۱۹:۴۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۱۵۵۲
۱۶۸۰
۱۰۳۷۷۳۱۱