تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

بررسی مرکز استان شدن شهرستان نیشابور

در این مقاله قصد دارم از دید اقتصادی به موضوع مرکز استان شدن شهرستان نیشابور نگاهی کوتاه داشته باشم. امید است مورد توجه سیاستگذاران کشور قرار گیرد، و یا به تصمیم‌گیری‌های آنها کمک نماید.

استان نیشابور

اما اینکه چرا نیشابور مرکز استان باشد، آن را می‌توان اینگونه توضیح داد.

به فرض با استان شدن سبزوار هزینه مبادله برای شهری مثل تربت حیدریه زیاد می‌شود. یعنی اینکه مردمان تربت حیدریه بهتر است برای انجام امور خود به مشهد که مسیر نزدیک‌تری است، بروند و یا اینکه اصلا" خود این شهر در کنار سبزوار مرکز استان شود که این یعنی دو برابر شدن هزینه‌های تشکیل استان (یعنی تشکیل دو استان)، که علاوه بر اینکه اقتصادی نیست، دولت باید تصمیم‌گیری درستی در این زمینه داشته باشد.

اما اگر به نقشه استان خراسان رضوی توجه دقیق داشته باشید، درمی‌یابید با تشکیل استان بینالود (بینالود یا خراسان مرکزی) به مرکزیت شهرستان نیشابور، که بین شهرستان های سبزوار و تربت حیدریه قرار دارد، (شایان توجه است رشته کوه بینالود مشهد را از نیشابور جدا می‌کند. یعنی غرب خراسان را (شهرهای عمده شامل شهرهای نیشابور تربت حیدریه و سبزوار) از شرق آن (شهرهای عمده شامل مشهد و قوچان و تربت جام) جدا می‌کند) می‌توان استانی تشکیل داد که علاوه بر در اختیار داشتن امکانات زیرساختی و طبیعی، هزینه مبادله را برای دو شهرستان تربت حیدریه و سبزوار کاهش دهد و آنچه که تحلیل‌های اقتصادسنجی حاکی از آن دارد.

برای نمونه فرض کنید نیشابور از ابتدا مرکز استان می‌بود. آنوقت با توجه به اینکه این شهر در مرکز استان قرار داشت، با ایجاد یک فرودگاه، هزینه‌های زاید برای تشکیل فرودگاه سبزوار پرداخته نمی‌شد.

انتظار این است دولت در این زمینه تصمیم‌گیری دقیق و علمی داشته باشد. در غیر اینصورت هزینه‌های زایدی که هم مردم سبزوار و هم دولت برای سرپا نگه داشتن فرودگاه سبزوار می‌پردازند، در آینده هزینه‌های بسیار بیشتری را مجبورند، تقبل نماید.

حجت شکیبا دانشجوی دکتری کارآفرینی

# عطف به: بررسی مرکز استان شدن شهرستان نیشابور

avatar
علی - دوشنبه 08 آبان 1396  

جمعیت نیشابور خیلی بیشتر از سبزوار هست حالا اونا ده تا فرودگاه داشته باشند تاریخ نیشابورو تمدنش قدمت بیشتری دارد

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۷
۰۵:۵۹
۱۲:۳۷
۱۹:۱۴
۱۹:۳۲

آمار بازدیدکنندگان

۲۲
۱۴۸۸
۱۴۵۲
۱۰۳۸۶۹۶۲