تقویم اخبار

اسفند 1397
ی د س چ پ آ ش
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

بزرگراه حرم تا حرم، نقطه قوتی برای فرودگاه نیشابور

 بنام خدا

همه می دانیم سیاست نیشابور عدم تمرکز و استقلال است. اگر از دیدگاه سیستمی نگاهی داشته باشیم، عبور آزاد راه 3 بانده حرم تا حرم از نزدیکی نیشابور که هم از لحاظ زمینی و به ویژه از لحاظ زمانی مسیر نیشابور به مشهد را کوتاه می کند مخالف این سیاست خواهد بود. زیرا به هر نحوه این آزاد راه مسیر نیشابور به مشهد را کوتاه می کند، اما این نزدیکی نقطه قوتی برای فرودگاه نیشابور است که باند آن هم اکنون در فاصله 15 کیلومتری نیشابور وجود دارد. برای داشتن یک فرودگاه اقتصادی لازم است راه های ارتباطی به فرودگاه را کوتاه کنیم تا دسترسی به آن راحت تر انجام شود.

تصویر شماتیک از موقعیت بزرگراه و فرودگاه

 

باند حرم تا حرم قرار است ان شالله از کنار باند فرودگاه عبور کند. از طرف شرق این باند فاصله را تا مشهد کم می شود و این به نفع مسافر مشهدی است. یعنی بار ترافیکی مشهد منتقل به فرودگاه نیشابور و احتمال راه اندازیش زیاد می شود. از طرفی در جنوب مسافر کاشمری و شهرستان جدید میانجلگه و حتی شهرستان تربت حیدریه دسترسی به فرودگاه دارند. شمال نیز مسافر نیشابوری . در اینصورت هابی در آن منطقه تشکیل خواهد شد که شمال، جنوب، شرق و غرب را به هم مرتبط می سازد و همه به نوعی می توانند به فرودگاه دسترسی داشته باشند. 

از طرفی بحث گردشگری مطرح است. همانطور که همه متخصصان امر اذعان داشته اند، موضوع مهم گردشگری راه اندازی یک فرودگاهی در خور است. همانطور که متخصصان امر واقفند موضوع گردشگری به سرمایه گذاری برای زیبا سازی شهر، احداث هتل های مختلف در مناطق مختلف شهر با توجه به ظرفیت ها، تبلیغات شهر بین المللی گردشگری نیشابور در این زمینه و ... در کل کار مطالعاتی در زمینه گردشگری وابسته است. برای مثال به نظر شما چند درصد مردم ایران و حتی جهان از وجود پتانسیل های شهر نیشابور آگاهی دارند؟ بنابراین همانطور که تبلیغات برای یک شرکت مهم است و باعث جذب خریدار می شود، در زمینه گردشگری پس از فراهم کردن زیرساخت های مناسب، با تبلیغات است که مسافر جذب و ماندگاری دارد. با برنامه ریزی می توان ترکیبی درست کرد که به نفع نیشابور تمام شود.

شرایط:

  1. باند حرم تا حرم از روی باند فرودگاه جنوب نیشابور عبور نکند.
  2. باند حرم تا حرم از فاصله 10 تا 15 کیلومتری جنوب نیشابور تقریباً کمتر یا بیشتر از این مقدار عبور کند.
  3. شهرستان میانجلگه سریع تر ایجاد شود.
  4. موضوع فرودگاه را هم زماناً با همت مسئولین و مردم سریع تر پیگیری کنیم.

مزایا:

  1. فرودگاه نیشابور بار جمعیتی و ترافیکی مشهد را به خود جذب می کند. یعنی باند حرم تا حرم که احداث شود مسافر مشهدی از طریق باند سریع وارد باند فرودگاهی نیشابور می شود و ترافیک شهر مشهد را هم تحمل نمی کند. در اصل این فرودگاه جانشین فرودگاه مشهد، ترافیک شهر مشهد و البته فرودگاه نیشابور خواهد بود.
  2. مسیر نیشابور به مشهد به حالت قبل خواهد ماند. یعنی نزدیک تر نمی شویم. این مخالف سیاست عدم تمرکز است.
  3. شهرستان کاشمر و میانجلگه و اطراف از مزایای این طرف بهره فراوانی خواهند برد. جنوب نیشابور توسعه می یابد و مطابق با افق استان شدن نیشابور و هم گرایی مردم منطقه است.
  4. - به جای هزینه و احداث 2 فرودگاه با این طرح تنها یک فرودگاه برای مردم منطقه غرب و جنوب غرب خراسان کافی است.

حجت شکیبا دانشجوی دکتری کارآفرینی

# عطف به: بزرگراه حرم تا حرم، نقطه قوتی برای فرودگاه نیشابور

avatar
کریمی - یک شنبه 21 خرداد 1396  

نیشابور .شهر پروژه های نیمه تمام و نا تمام و رویایی است.این شهر با معضلات و کمبودهای خاصی همراه است.خواهشا رویایی حرف نزیند

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۱۲
۰۵:۳۸
۱۱:۴۲
۱۷:۴۶
۱۸:۰۴

آمار بازدیدکنندگان

۸
۲۸۱
۲۱۲۶
۹۹۴۵۸۷۸