تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

امکان رصد حرفه‌ای نجوم در مجتمع فرهنگی شهید رجایی باغرود نیشابور

رئیس مجتمع فرهنگی شهید رجایی باغرود نیشابور، گفت: این مجتمع فرهنگی اردویی با توجه به امکانات و ظرفیت موجود شرایط را برای رصد نجومی به صورت آماتور و حرفه‌ای فراهم کرده است.


بهروز نشاط‌‌پور، ظهر امروز و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امکانات این رصد‌خانه شامل تلسکوپ مرکزی 12 اینچ، تلسکوپ‌های جانبی، پنج دوربین دوچشمی، افلاک‌نما، امکانات اقامتی و پذیرایی است.


وی گفت: کتابخانه‌ای با چهار هزار جلد کتاب، تالار آمفی تئاتر با هشتاد عدد صندلی همراه با تجهیزات صوت و پرده دیتا و کلاس‌های آمادگی المپیاد نجوم از دیگر امکانات رصدخانه خواجه نصیر نیشابور است.


رئیس مجتمع فرهنگی شهید رجایی باغرود نیشابور، با اشاره به اینکه برنامه شب‌های نجومی زیر نظر یکی از کارشناسان برتر انجمن نجوم آماتوری ایران برگزار می‌شود، تأکید کرد: این قابلیت در رصدخانه مجتمع وجود دارد تا افرادی که در تالار آمفی‌تئاتر رصدخانه هستند، همزمان با انجام رصد توسط تلسکوپ مرکزی از طریق دیتا شاهد رصد باشند.


وی با بیان اینکه در نظر است برای رصد خورشید در طول روز تلسکوپ مرکزی دیگری خریداری شود، اظهار امیدواری کرد: با ربوتیک کردن رصدخانه با استفاده از اینترنت، علاقه‌مندان بتوانند از سایر نقاط، رصدهای رصدخانه خواجه نصیر را نظاره کنند.


نشاط‌ پور اضافه کرد: برنامه شب نجومی در این رصدخانه برگزار شد که در این برنامه ماه، خوشه‌های ستاره‌ای، اجرام میسیه، ستاره‌های M8 و M20 و کهکشان آندرومدا، رصد شد.


وی افزود: این برنامه و مشابه آن با هدف ترویج فعالیت‌های علمی، ارتقای دانش اخترشناسی، آشنایی با ساختار اپتیکی تلسکوپ و در نهایت خداشناسی برای مخاطبان که اکثر آنها دانش‌آموزان اردوها هستند، برگزار می‌شود.

# عطف به: امکان رصد حرفه‌ای نجوم در مجتمع فرهنگی شهید رجایی باغرود نیشابور

avatar
مهران - دوشنبه 13 شهریور 1391  

چرا رصد خانه خواجه نصیر ؟؟
مگه خیام منجم نبوده خب بذارید رصدخانه حکیم عمر خیام نیشابوری

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۲
۰۵:۵۵
۱۲:۳۸
۱۹:۲۰
۱۹:۳۸

آمار بازدیدکنندگان

۱۵
۴۹۹
۲۰۷۶
۱۰۳۷۸۳۳۴