تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

بازار یابی شبکه ای یا کلاهبرداری مرموز...

بازار یابی شبکه ای یا کلاهبرداری مرموز

متاسفانه چند وقتی هست پای شرکت های بازاریابی هرمی به نیشابور باز شده و خیلی ها هم به این سمت کشیده شدند البته با وجهه قانونی!

در اول بگم که این شرکت ها کاملا هرمی هستند و از استراتژی هرمی برای جذب فروش و بازاریابی استفاده میکنند و به هیچ وجه نمیشه این شرکت ها رو از این قضیه مبرا دونست و بیشتر هم در شهرستان ها فعالیت میکنند چرا بدنامی زیادی توی پایتخت و شهرهای بزرگ ببار اوردند و مردم آگاهی پیدا کردند ولی در شهرستان ها یک امر کاملا نو ظهوری هست و از فضای غیر آگاهانه مردم میتونن به نفع خودشون استفاده کنند.

جواب مراجع به این نوع کسب و کارهم کاملا مشخصه سوالی که از آیت الله مکارم شیرازی در این خصوص داشتم و جواب ایشان

سوال:

به نام خدا

با سلام بنده سوالي در مورد شرکت ها و بازاريابي هاي هرمي داشتم از جمله پنبه ريز و بيز اين شرکت ها با استراتژي هرمي فعاليت ميکنند و البته خودشان را مبرا از شرکت هاي هرمي ميدانند و اسم بازاريابي شبکه اي را روي آن مي گذارند اما روح قضيه همان است استعمار افراد و متضرر کردن افراد و فربه شدن سر شاخه ها و... با اين که زير سايه قانوني فعاليت ميکنند اما آيا کسب در آمد از اين راه درست است؟ خيلي از افراد نير براي زنده کردن درآمد خود حتي خريد هاي اجباري ميکنند.

البته اين گونه شرکت ها بعد از مدتي و اشباع بازار از بين ميروند و متلاشي ميشوند اما در طول فعاليت خود خيلي از افراد را زير شاخه هاي خود ميکنند و خيلي از مشاغل را از بين ميبرند

متاسفانه نبود و خلا پاسخ مراجع عرصه را براي فعاليت اين شرکت ها باز گذاشته لطفا راهنمايي و روشنگري در اين خصوص انجام دهيد

با تشکر والسلام....

جواب:

از نظر ما هرگونه بازاریابی شبکه ای خلاف شرع است ولی تنها در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد و غير آن، اشکال دارد. البته ممکن است در طرح هاي جديد، بعضي از اشکالات اين کار برطرف شده باشد ولي هنوز اشکال اصلي که استفاده بازارياب هاي بالواسطه مي باشد و نوعي اکل مال به باطل است وجود دارد.

دراین زمینه می توانید به کتاب ( بازاریابی شبکه ای یا کلاهبرداری مرموز) که در بخش تالیفات سایت ما زیر شاخه فلسفه احکام مراجعه فرمایید.

  و جواب آیت الله سیستانی به سوال مربوطه

 بسمه تعالى

 معظم له اجازه ورود در چنين معاملاتى را نمى دهند./  موفق باشید

 www.sistani.org

دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات

  و در آخر برای افزایش اطلاعات خودتون این مطالب هم بد نیست بخونید...

  باتشکر...

داود گنجی

# عطف به: بازار یابی شبکه ای یا کلاهبرداری مرموز...

avatar
صادق - چهارشنبه 10 تیر 1394  

با سلام
موضوع بازاریابی شبکه ای بسیار پیچیده و ظریف و در عین حال بسیار ساده است.
اگر از کسانی هستید که تنها برایتان کسب درآمد مهم است و انسانیت را شعاری بیش نمی دونید،بهتره با این نوشتار وقتتون رو تلف نکنید!
موضوع بازاریابی شبکه ای از دو بعد قابل بررسی یه :
1-    استدلالات طراحان این شبکه و توجیه های انسان دوستانه ی شان
2-    از زاویه بازایابی که بدنبال کسب روزی است.
بنده قصد دارم به گزینه دوم بپردازم.
هر بازاریابی سعی در فروش محصول خودش داره. اما یه تفاوت اساسی بین این بازاریاب وبازاریاب شبکه ای وجود داره. در بازاریابی رایج، شخص تلاش می کنه تا به طریقی شما رو مجاب کنه از محصولش بخرید. این شخص اگه دروغ بگه یک کار غیر انسانی در درونش تقویت شده اما در آموزش های بازاریابی شبکه ای میگن ما داریم محصول می فروشیم و اگه دوست داشتید می تونید به یک انسان دیگه کمک کنید و براش اشتغال سالم و مفید ایجاد کنید و اون زیر شاخه شما بشه . اما بدون استثناء همه بازاریابان شبکه ای پس از مدتی متوجه می شن که درصد سود فروش محصول قابل توجه نیست و وقت تلف کردنه. در نتیجه می رن به سمت جذب زیرشاخه!
از اینجا داستان یه چیز دیگه می شه.
شما یادته چطوری بیزینس شدی؟
 اونی که یهویی پیداش شده و شما رو خیلی دوست داره و هزار دفعه زنگ می زنه و ابراز لطف و محبت می کنه و سفره مفصل برات می چینه و با افتخار دم از انساندوستی می زنه و نگران شماست و دوست داره شما یک کسب درآمد مطمئن و خوب داشته باشی!
فقط و فقط به فکر خودشه و مثل یک عنکبوت داره واست تور پهن می کنه!
هدفش هم اینه که از کسب درآمد شما، پولدار بشه!
اتفاقی که اینجا می افته چیزی بیشتر از یک سرقت و کسب حرامه ! در این سیستم از شما خواسته می شه که اولین قدم ارتباط با مخاطب رو که غالبا" از نزدیکانتان هست رو ایجاد کنید و بقیه کار رو با قرار جلسه بعدی در کنار دوستان با سابقه و حرفه ای بسپارید به اونا تا با عنوان پشتیبانی از شما که یک کار کاملا اصولی و علمی در بازاریابی هست به شما کمک کنند!بعبارتی شما طعمه رو ببر اونا شکارش می کنن!
در این روش به دلهامون حمله می شه! یک نوع پست فطرتی در قالب تظاهر و نفاق همراه با فریبکاری از جنس انسان دوستی در درون ما شکل می گیره که فقط خودمون می دونیم و صاحب این دل! 

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۷
۰۵:۳۲
۱۲:۴۱
۱۹:۴۹
۲۰:۰۹

آمار بازدیدکنندگان

۱۷
۷۰۱
۱۸۸۸
۱۰۳۲۴۴۶۲