تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نمادی که هنوز بر روی "ایرانگردان و جهانگردان" گشوده نشده است.

مصاحبه ای که در ذیل خواهید خواند خبر نگار روزنامه مهر نیشابور در ادیبهشت1391 با آقای مهندس حبیب الله متحدین انجام داده است.
دروازه سلسله الذهب، نمادی که هنوز بر روی "ایرانگردان و جهانگردان" گشوده نشده است.
واکامی فرجام طرح های بر زمین مانده شهرداری
بی گمان سهم ما از فردا،سهمیه ما نیست که اعطایمان کنند. و فردای نیشابور را مصوبات خاک خورده در بخشنامه های خاک گرفته نمی سازد. نیشابور با  به حاشیه رفتن نخبگان و هنرمندانش به حاشیه خواهد رفت و این مهم شورای شهر اصولگرا یا اصلاح طلب بر نمی تابد.منتسب نمودن دغدغه های پیش رو،به احزاب و جریان های سیاسی سهم مهلکی خواهد بود که می رود عزم عظیم نیشابوریان را به فرتوتی بیمار بدل کند،حاشا که اگر غبار غفلت از رخسار شهر نزدائیم.
آنچه به گواه آورده ایم،گفتگویی است از جناب مهندس متحدین،در خصوص چگونی مسکوت ماندن طرح عظیم دروازه  سلسله الذهب که بیشترها در شورای اسلامی شهر مصوب گردیده بود.
بیراه نیست اگر مهندس متحدین را جزء معدود نخبگانی قلم دهیم که بار مبارزه با مدرنیسم زدگی را در معماری شهر به دوش می کشند. ایشان با کوله باری از علم ظرائف تاریخ کهن نیشابور دوشادوش بزرگی چون استاد نظریان به ارائه طرح ها و ساخت نماد های بنیادین در احیاء جایگاه واقعی نیشابور بازبان معماری پرداختند، تا تمام هنر این خطه در آن نمادها جلوه گر شود. بر چون ما نشریه گان است که این صاحب نظران را معرفی تا دور از تحزب گرائی ها مطالبه علمی-تخصصی در جامعه نهادینه شود.
اینک نشریه ی مهر نیشابور نظر ایشان را در خصوص طرح ها و ایده های استراتژیک جویاگردیده است. از آنجا که بر اساس سند چشم انداز سال 1404 نیشابور باید به عنوان یک قطب بین المللی گردشگری و جذب توریسم در کشور مطرح باشد این گفتگو را به پیشگاه مردم نیشابور تفدیم می گردد.
مهندس حبیب الله متحدین رتبه اول کنکور و بورس هیات علمی وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری و منتقل شده به سازمان ایرانگردی و جهانگردی سابق است. ایشان سالها در سمت مشاور گردشگری کشورمنشاءخیر وبرکت در ارتقاءصنعت توریسم  ابران بوده اند ؛ پیشنهاد اجرای هتل کلینک در سرزمین آبهای جوشان (سرعین) وتبدیل خانه های تاریخی به بناهای افامتی وپذیرایی در یزد نمونه هایی از خوش آفرینش های  فکری ایشان است ؛ اینک با تجربه ای وافر به زادگاه خود نیشابور عزیز رجعت نموده اند. ایشان پایان نامه ی خود را تحت عنوان باغ های ایرانی؛ الهام گرفته از باغ های هشتگانه ی بهشت در سال 74 از دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس اخذ نموده اند .؛که از ارزش برون مرزی والایی برخودار است.
جناب مهندس درباره ی طرح اثر گذار دروازه ی سلسله ی الذهب و این که چرا تا کنون عملیاتی نشده است،برای خوانندگان مهر توضیح بفرمائید....
به نام خدا،ضمن قدردانی از کلیه ی اصحاب فکر و اندیشه در نشریه ی مهر و نیز همشهریان گرامی،همانطور که مستحضرید امام رضا(ع) مسیر 3500 کیلومتری "جاده ی ولایت"  از مدینه تا مرو را که حدود 2300 کیلومتر آن از ایران می گذشت طی نمودند و از میان حدود 54 قدمگاهی که امام  از آن عبور کردند،تنها در نیشابورپیام تاریخی و نجات بخش سلسله ی الذهب را به یادگار و امانت نهادند. این رخداد تاریخی وظیفه ی سنگینی را بر دوش تک تک نیشابوریان قرار می دهد و حکایت از حضور خبرگان بصیر در تمامی رشته های مختلف علمی این دیار دارد؛که نه تنها  مسؤلیت این مردم بردوش خبرگان  نیشابوری است؛ بلکه؛  فلاح همه ایرانیان را  به نظر من آقا امام رضا (ع) برعهده نیشابوریان  نهاده اند .
در این راستا پروژه ی احداث دو دروازه در مبادی شهر (شرق و غرب نیشابور) رسالتی است که به عقیده ی من باید هر چه سریع تر محقق شود.
ما برای جذب توریسم و گردشگر مذهبی نیازمند المان های اثرگذار، برگرفته از دوره های مختلف تاریخی این ابرشهر هستیم تاحریم حوزه ی نیشابور به عنوان منطقه ی بین المللی گردشگری به روشنی تعریف شود. گردشگران کیلومتر ها از نیشابور دور می شوند و بعد سراغ نیشابور را می گیرند، این به دلیل عدم تعریف حوزه ی شهر نیشابور است لذا احداث دو دروازه در مبادی ورودی شهر، یعنی مسیرکریدور زائران امام رضا(ع) از تهران به مشهد و بالعکس،تحت عنوان دروازه سلسله الذهب یک ضرورت به نظر می رسد.
موضوع دروازه توسط دوستان اینحانب به شهرداری پیشنهاد شد که شهردار وقت، مطالعه و طراحی آن را بر عهده بنده گذاشت و من با توجه به مطالعات کتابخانه ای و میدانی که در سراسر ایران پیرامون موضوعات مختلف گردشگری در قلمرو معماری ؛باغسازی و شهرسازی اسلامی ایرانی،بالاخص جایگاه دروازه ها در ایران داشتم،در بازگشت به نیشابور با جان و دل این کار معماری را که اکنون مشاهده می کنیدبا  توکل وعنایت حضرت سبحان و آن امام همام به مرحله ی ظهور رساندم که مبتنی بر معماری اسلامی ایرانی بوده و درجلسه ی کمیته ی فنی شهرداری و با حضور کارشناسان آن حوزه و کارشناس ترافیک، حتی مکان احداث دو دروازه مورد بررسی قرار گرفت. سپس شهرداری به دلیل اهمیت موضوع و عملیاتی کردن طرح، یک فراخوان کشوری هم از طریق رسانه ها و سایت ها مبتنی بر الزامات و دستور العمل ذیل که عبارت بود از:

  1. طراحی دروازه
  2. بهره گیری از بیان حدیث سلسله الذهب
  3. الهام گیری از ماهیت تاریخی معماری شهری
  4. بهره گیری از مصالح سنتی در نماد ها (آجر و کاشی)اعلام کرد.

آن زمان تعدادی طرح از سایر استان های کشور برای شهرداری ارسال شد. ولی در طرح های ارائه شده توجهی به دستور العمل شهرداری نشده بود و نهایتا از اینجانب برای ارائه ی توضیخات بیشتر درباره ی طرحم به شورای شهر دعوت شدم.
ممکن است خواهش کنم توضیحاتی که برای اعضای شورای شهر نیشابور بیان داشتید را برای مردم نیشابور نیز مطرح نمائید؟
اینجانب اشاره نمودم که این طرح ضمن این که دوره هایی از تاریخ معماری شهرتاریخی نیشابور را بیان می کند با الهام از دروازه رنگرزان نیشابور پایه ریزی شده است.
طرح به صورت یک جاذبه و مقصد گردشگری دیده شده است که در شمال و جنوب  انتهای دوسردروازه که بر روی جاده ی امام رضا(ع) قرار میگیرد ؛فضاهایی به صورت بازارچه های سنتی فروش انواع محصولات و سوغات نیشابور در آن پیش بینی شده است. این بازار چه ها هماهنگ با طراحی معماری دروازه و به صورت واشدگاهایی(فضاهای باز)است که مسافران هم می تواننداز آنجا خرید کرده و هم کنار دروازه عکس یادگاری بگیرند. سازه ی بتنی و نماد های مزین به هنر آجر و آجر تراشی و کاشی کاری های معرق،پیام سلسله الذهب را در بلندای دروازه نقش کرده است. شب هنگام نیز نور پردازی مجموعه،جاذبه ای معنوی و قدسی را فرا روی مسافران و گردشگران قرارخواهد داد.
شرق و غرب دروازه شامل چهار میل مناره است که جمعا هشت میل مناره در هر دروازه پیام دار نگاه به عالم بالاست و عمق هر دروازه هشت متر است که همگی این اعداد اشاراتی به هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت است.مسافران هر بار که از این دروازه ی معنوی عبور می کنند سوغاتی قدسی و خاطره ای زیبا با خود به یادگار می برند و خود بنا همچون سفیری،خوش آمد گوی مسافران به داخل شهر است.
جناب متحدین لطفا نظر شورای شهر را با توجه با تاثیرات مثبتی که اجرای این پروژه در جذب توریسم و شب اقامت آن ها در نیشابور خواهد داشت را برای خوانندگان بیان فرمائید.
با توضیحاتی که داده شد و با تایید اعضای محترم شورای شهر و نظر به این که طرح اینجانب تمامی دستور العمل فراخوان شهرداری را لحاظ نموده بود جلسه تمام شد و در آخر ریاست شورای شهر نیشابور با بیان اینکه جناب متحدین حتما از همکاری استاد اخویان، هنرمند آجر تراش در اجرای طرح دروازه بهره بگیرید جلسه خاتمه پیدا کرد.(که ضیط جلسه و تایید آن هم وجود دارد.)

اما متاسفانه تا امروز مانند سایر طرح های مصوب اینجانب توسط شورا از جمله یادمان  (قلم وقلمدان ) مبتنی بر کتابت هشت بار حدیث سلسله الذهب بر بدنه قلمها که منجر به جذب توریسم و شب اقامت و ارتقای اقتصاد شهر می شد،اقدام اجرایی صورت نگرفته است و این در حالیست که از سوی سازمان جهانی یونسکو نیشابور،اصفهان و شیراز به عنوان سه شهر ارزشمند با هویت و پیشینه ی تاریخی ؛ گردشگری و میراث معنوی،تحت عنوان  شهر پایدار انتخاب شده اند.و در این راستا اصفهان و شیراز در کورس توسعه ی پایدار به شدت پیشرفت نموده ولی نیشابور به دلیل عدم مدیریت واحد،مبتنی بر ارزش های اسلامی ایرانی در معماری و باغسازی شهرسازی،که مقام معظم رهبری مکررا تاکید نموده اند، خود را محروم  ساخته و دل خوش به طرح های فراوان، فانتزی و عاری از وجاهت هنری و معماری در گوشه و کنار شهر، و مکان یاب های ناصحیح، نیشابور را بی قواره، ناهنجار و زشت ساخته است که باید انشاءالله در آینده تمهیداتی خردمندانه در راستای اصلاح این شهر که به شدت دست خوش بی هویتی شده است اعمال شود.
در خاتمه امیدوارم هرچه سریع تر خروجی این فراخوان خود را نشان دهد و تقاضای اینجانب این است طرح ارائه شده که مبتنی برابعاد دینی، فرهنگی، هنری، تاریخی، معماری، شهرسازی، زیست محیطی، گرشگری و .... می باشد توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر با دستور و همت فرمانداری بومی از تبار مردان مرد درآینده نزدیک هر چه سریع تر این طرح مهم اجرایی شود تا نیشابور بیش از این در مقایسه با اصفهان و شیراز در غفلت بی توجهی تاریخی  و گردشگری قرار نگیرد.

یاعلی

# عطف به: نمادی که هنوز بر روی "ایرانگردان و جهانگردان" گشوده نشده است.

avatar
مسافر - یک شنبه 03 خرداد 1394  

نصف مطلب به معرفی اقای متحدین و نصفه دیگه اشاره ای به طرح کرده است.
رپورتاژ گرفتی روزنه؟!

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۴
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۱
۲۰:۱۱

آمار بازدیدکنندگان

۱۷
۱۸۹۹
۱۸۷۸
۱۰۳۱۷۷۸۹