تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

آغاز انتشار دوباره هفته نامه خیام نامه پس از رفع تبرئه و رفع توقیف

در پی تبرئه و رفع توقیف نشریه؛هفته نامه محلی خیام نامه انتشار خود را از سر گرفت

مدیر مسئول هفته نامه خیام نامه از انتشار دوباره این نشریه پس از تبرئه و رفع توقیف نشریه از اسفند ماه 91 خبر داد.
رضا مهرداد در خصوص روند توقیف و سپس تبرئه این نشریه گفت: خیام نامه در 13 ارديبهشت1389بر اساس نامه معاون وقت مطبوعات و دبيرهيات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد توقيف شد وسپس شکايتي از وزارت ارشاد به همراه تعدادي شکايت نامه با امضاهاي متعدد ولي ناشناس به دادگستري خراسان ارايه شد و موضوع و عناوين شکايت اهانت به رييس جمهور، طنز سياسي با القاي ناکارآمدي دولت، و برخي ديگر از اتهامات بود که به دليل رد شدن آنها در همان مرحله اول رسيدگي نيازي به ذکر آنها نيست.
وی علت طولانی شدن دادرسی را اولا رد و بدل شدن پرونده بین استان و شهرستان برای رسیدگی در مراحل اولیه عنوان نمود و اظهار داشت: در همان مرحله اولیه شکايتهاي اشخاص حقيقي رد شد و در خصوص شکايت وزارت ارشاد هم این رسیدگی در استان در مرحله بازپرسی انجام شد. در مرحله دادگاه هم در آذر ماه90 محاکمه شدیم و از آنجا که شاکی (وزارت ارشاد) ادعا نموده بود که اخطارهای متعدد به خيام‌نامه داده شده و نشریه توجه نکرده است ؛ لذا دادگاه از وزارت ارشاد اخطارها را درخواست نمود که همانگونه که در حکم منعکس شده هیچ سند قابل قبول و نامه ای مبنی بر تذکر ارایه نشده و در نهایت پس از بررسی اتهامات و مستندات، در آبان 1391 حکم تبرئه به وکیل محترم ابلاغ شد.
وی همچنین به «شکایت های متعدد و بی اساس» پیش از توقیف از نشریه اشاره کرد و بیان داشت: خيام‌نامه از آغاز انتشار در بهمن 83 تا هنگام توقیف در اردیبهشت 89 اگر اشتباه نکنم 13 یا 14 پرونده قضایی داشت حدود 4 یا 5 پرونده شاکیان آن افراد و شهروندان بودند که در همه خوشبختانه در همین مراحل اولیه تبرئه شدیم و در بقیه پرونده‌ها شاکیان عمدتا افرادی بودند که کمي‌تا قسمتی از موضع قدرتمندی قوی برخوردار بودند و عمده این پرونده‌ها منجر به صدور کیفرخواست در شهرستان شد که در مرحله رسیدگی در استان تقریبا به طور صددرصد تبرئه شدیم. بد نیست در اینجا اشاره کنم که در سال 86 یا 87 که دادگاه مطبوعات در استان افتتاح شد نشریات استان 13 پرونده در دادگاه داشتند که چهار پرونده آن مربوط به خيام‌نامه بود.
مدیر مسئول هفته نامه خیام نامه در خصوص دلیل این میزان از شکایت های بی پایه گفت: متاسفانه در جامعه ما ادارات ودارگانها دوست دارند مطبوعات و رسانه‌ها نقش روابط عمومي‌آنها را داشته باشند و صرفاً منعکس کننده اقدامات و خدمات آنها باشند و اگر مطبوعه ای نقدی بر آنها وارد نمود تحمل آن سخت است. به عبارتی دیگر کم شدن آستانه تحمل مدیران و مسولان یکی از عوامل توقیف نشریه مستقل خيام‌نامه بود. البته در تبصره ماده 5 قانون مطبوعات آمده است مديري که به مطبوعات براي چاپ يک مطلب و يا حذف يک مطلب فشار بياورد به انفصال 6 ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دايم از خدمات دولتي محکوم مي گردد؛ ولی مدیران متأسفانه از این قانون گویا آگاهی ندارند.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۴
۰۵:۵۷
۱۲:۳۸
۱۹:۱۸
۱۹:۳۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۲۲۶
۱۲۷۱
۱۰۳۸۱۹۷۹