تقویم اخبار

دی 1397
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

آنچه که در مورد داروهای ضد بارداری باید بدانیم.

قرص های ترکیبی ضدبارداری دارای یک جزء استروژنی و یک جزء پروژسترونی هستند. وسیع ترین شکل ضدبارداری های خوراکی هستند و کمترین احتمال بروز حاملگی های ناخواسته با مصرف این قرص ها وجود دارد. جزء استروژنی در تمام داروهای این دسته یکسان است و تفاوت داروهای این دسته در نوع جزء پروژسترونی آن هاست.

از عوارض جزء استروژتی داروهای ضد بارداری ترکیبی که در تمام قرص های این خانواده یکسان است می توان به ترومبوآمبولی (ایجاد لخته در عروق قلب, مغز و اندام ها و سپس کنده شدن لخته و بروز سکته), تهوع, افزایش اندازه پستان, دردناک شدن پستان ها, افزایش وزن, افزایش چربی خون, افزایش فشار خون, تحریک سلول های پستان در جهت سرطانی شدن اشاره کرد.

به علت عارضه ترومبوآمبولی زنانی که سابقه سکته و نارسایی قلبی و مغزی, فشارخون بالا و سردردهای میگرنی دارند قبل از مصرف داروهای ضدبارداری باید با پزشک و داروساز خود مشورت کنند.

از عوارض جزء پروژسترونی داروهای ضد بارداری ترکیبی می توان افزایش اشتها و وزن, بروز آکنه, چرب شدن پوست, افزایش رشد مو, خارش, کاهش میل جنسی, احساس ضعف و خستگی و افزایش چربی های خون را نام برد.

نسل قدیم داروهای ضدبارداری ترکیبی LD, HD و تری فازیک هستند که در بعضی افراد عوارض غیرقابل تحمل ایجاد می کنند. این افراد می توانند نسل جدیدتر داروهای ضدبارداری ترکیبی را استفاده کنند.

دزوسپتیو و مارلین, سیپروترون کمپاند و دیان نسل جدیدتر داروهای ضدبارداری ترکیبی هستند که عوارض کمتری نسبت به ضدبارداری های نسل قدیم دارند.

یاز, یاسمین و روکین جدیدترین نسل داروهای ضدبارداری ترکیبی هستند که فاقد عوارض ضدبارداری های نسل قدیم می باشند.

زنانی که دچار سردردهای میگرنی هستند, دیابت با سابقه 20 ساله دارند, سابقه حوادث ترومبولیک دارند, بیماری قلبی و بیماری های عروق مغز دارند, چربی خون بالا دارند (تری گلیسرید بالا), بیماری لوپوس همراه با درگیری عروق دارند, بیشتر از 35 سال سن دارند و چاق یا سیگاری هستند یا به فشار خون بالا دچار هستند بهتر است از قرص های ضدبارداری ترکیبی استفاده نکنند.

یکی از معایب داروهای ضد بارداری خوراکی امکان فراموشی در مصرف آن ها می باشد به طوری که فراموش کردن بیش از 1 شب مصرف این داروها موجب از بین رفتن اثر آنها می شود. دقت در مصرف به موقع و منظم این دارو ها اهمیت ویژه ای دارد.

دقت داشته باشد که مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد صرع سبب کاهش اثر داروهای ضد بارداری می شود و باید در مصرف همزمان آن ها با آنتی بیوتیک از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کرد.

Mini pillها نوع دیگری از داروهای ضد بارداری خوراکی هستند که فقط حاوی جزء پرژسترونی هستند و مخصوص دوران شیردهی می باشند.

قرص های اورژانس ضدبارداری حاوی دوز بالای پروژسترون هستند و بیشتر از یک بار در هر دوره قاعدگی نباید مصرف شوند. مصرف تک دوز قرص 1.5 میلی گرمی یا مصرف یک قرص 75/. میلی گرمی بعد از آمیزش و مصرف یک قرص 75/. میلی گرمی دیگر 12 ساعت بعد برای جلوگیری اضطراری از بارداری کفایت می کند. بهترین اثر آن ها زمانی است که طی 24 ساعت پس از آمیزش مصرف شوند ولی تا 72 ساعت بعد از آمیزش هم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در صورت بالا آوردن پس از مصرف این دارو باید دوز مصرفی تکرار شود.

باتوجه به اجزای مختلف داروهای ضد بارداری خوراکی, عوارض و تداخلات مختلف هرکدام, بهتر است این داروها توسط پزشک و با مشورت داروساز با توجه به شرایط جسمانی و بیماری های هر فرد تجویز و مصرف شوند.

"اگر تصمیم به مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی دارید حتما با داروساز خود مشورت کنید".

دکتر آیسان مهیاری

کارشناس دارویی معاونت غذا ودارو

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۵:۱۴
۰۶:۴۴
۱۱:۴۴
۱۶:۴۵
۱۷:۰۳

آمار بازدیدکنندگان

۱۸
۱۱۸۰
۱۷۶۸
۹۸۱۴۰۰۳