تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

از حرف تا عمل! موزه نیشابور کجاست ؟

نیشابور با وجود مکان های تاریخی و آداب و رسوم متفاوت و مشاهیری چون خیام ، عطار ، کمال الملک ، فضل ابن شاذان و ... هنوز که هنوز است یک موزه مردم شناسی و نگهداری اسناد تاریخی ندارد که باید آثار های بسیار گرانبها و زیبا از نیکان ما را باید در موزه های خارج از کشور مانند لوور ، متروپلین، سن پترزیورگ و ... دید .

نیشابور با وجود موزه هایی چون موزه تخصصی خیام نیشابوری در نزدیکی آرامگاه خیام قرار دارد که در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و مالکیت آن دولتی است زمینه اصلی فعالیت تخصصی این موزه ابزار و ادوات مربوط علم نجوم است ، موزه حیات وحش نیشابور یک موزه شخصی است که از تاریخ 1381 در جنوب غربی کاروانسرای شاه عباسی نیشابور به نام «شکار در طبیعت» راه‌اندازی شده‌است وهم اکنون نزدیک به ۴۵۰ گونه جانوران وحشی و شماری جانور منقرض شده تاکسیدرمی وجانورانی زنده مانند موش‌های آزمایشگاهی و مارهایی زیبا و ماهی‌های گوشت‌خوار نگهداری می‌شود. همچنین این تماشاگه نسکخانه (کتابخانه) ای کوچک دارد که نسک‌هایی (کتاب‌هایی) دربارهٔ شکار در طبیعت و محیط زیست وفیلم‌هایی دربارهٔ حیات وحش می‌باشد. کار شکار و تاکسیدرمی جانوران آن‌جا بیشتر به دست آقای حسین حصاری انجام شده‌است ، موزه کاروانسرای شاه عباسی نیشابور این کارونسرا در سال ۱۳۷۴ تبدیل به موزه هنرهای دستی مردم شناسی و تاریخ نیشابور شد و لازم به ذکر است که ساختمان قدیم شهرداری که هم اکنون به معاونت فرهنگی و ورزشی شهرداری واگذار شده است زمانی بعنوان مرکز جمع آوری و نگهداری اسناد و مدارک در مورد شهر تاریخی و فرهنگی نیشابور بوده است .

قابل توجه این که تاکنون پیشنهاد های موزه دکتر شفیعی کدکنی در محل خانه تاریخی قریشی ، موزه قلب پروفسور حسین صادقی اولین موزه قلب خاورمیانه ، موزه آموزش و پرورش در نیشابور ،موزه پرویز مشکاتیان در محل خانه این استاد و ... که از سوی شهرداری و فرمانداری مطرح شده است . 

نیشابور با وجود هنرمندان معاصر و فرزندانی بلند مرتبه و تاریخی بلند آوازه هنوز که هنوز است یک موزه ندارد .چندی پیش در شهرستان فیروزه به همت شورای اسلامی و شهرداری شهر فیروزه فراخوان جمع آوری اشیاء تاریخی را داده شده که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد موزه مردم شناسی شهر فیروزه نیز باشیم .

سیدمتین رضوی

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۱
۱۳۱۴
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۶۸