تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

از من به شما نصیحت: زمین نیشابور در هر صورت شیب است.

کودک که بودم من همیشه پایین کوچه بن بست غفاری دروازه ام بود و دوستم جلال خدا نگه دارش باشد هرجا هست سر کوچه دروازه اش را می گذاشت و همیشه برنده فوتبال دو نفره مان در کوچه ای به عرض یک و نیم متر بود و من در عالم کودکی هیچ وقت نفهمیدم که زمین نیشابور شیب است.

چند سال پیش بود در همین خبرنامه اینترنتی روزنه تلاش بزرگ خودم را برای اشتغال زایی شصت درصد با طرح باغ شهر نیشابور شروع کردم. طرح این بود هر محله از نیشابور که شامل روستاها تا قدمگاه می باشد با الهام از ساختار شهر در قبل از حمله مغول _به عنوان محله های جدا مطرح گردد و در هر محله بانکها و دفاتر ادرای و کلینیکهای تخصصی و حتی بازارهایی به سبک مشابه سنتی وجود داشته باشد و در نهایت هر محله با باغها و زمینهای کشاورزی از محله دیگر جدا گردد.

اما بلافاصله آنها که از تمرکز و ترافیک با گرفتن عوارض سنگین برای ساخت و ساز و دیگر موارد سود می برند در برابرم صف کشیدند و اعلام کردند این طرح اقتباسی از کمپهای اسرائیلی است و این بابا نماینده آنهاست.

چند وقت پیش دیدم بودجه ای برای عمران نیشابور و تاسیس بازارچه در خیام که به نام محله خیام در همین سایت روزنه من از آن یاد کرده و ضرورت نیاز یک بازار به شیوه سنتی با هزینه کم در آنجا در مسیری مشخص در نظر گرفته بودم در روی میز طراحی دوستان است که بستگان همان کسانی می باشند که از طرح من در زمان روی کار بودن اصولگرا ها به عنوان کمپهای اسرائیلی یاد کردند و حالا مجری یک طرح به ظاهر اسرائیلی شده بودند.

در این بازی یچگانه ما نمی توانیم از پایین کوچه بن بست دروازه مان را به بالا انتقال دهیم با تجربه در این سالها در صنعت و کار اداری به شما می گویم که زمین نیشابور همواره شیب است.

و از سویی خدا کند بتوانند طرح را آنگونه که باید پیش برند اما دستهای ناپاک و فرصت طلب هیچگاه نمی توانند زیبایی در معماری بیافرینند. معماری چون از نگاه اکسپرسیونیستی و ادراکی بر می آید با مشابه سازی میانه ای ندارد. نمی توان یکی را جانشین دیگری کرد . حجم و فرم مرده فریاد می زند شما نمی توانید گذشته را در معماری زنده کنید بلکه می توانید از آن الهام بگیرید زیرا موسیقی آن دوران مرده و به ادراک بدل نمی گردد. 

در این سی و اندی سال دیدیم که تلاش فرمالیستها در ادبیات و تاثیر آنها بر معماری تنها هزینه های بالا بر روی دست دولتها گذاشت و هیچ اثر معماری فاخری خلق نشد. معمار باید سبکهای مدرن را بشناسد و ریشه در سنت داشته باشد و خلاقیت در انتخاب مصالح و نبوغ طراحی با خاک خوردنها و تجربه بالا و مطالعه بدست می اید و با این مشابه سازی ها ساز نیست. 

معمار باید ضرب آهنگ موسیقی دوران خود را بشناسد و متناسب با آن اثر معماری خلق کند. نتیجه آخرش می شود مثل کارهای دیگرشان همانند فرهنگسرای کنار افلاک نمای خیام که نیمه کاره رها شده اقتباسی طنز آمیز از معبد بتخانه رمی در کشور کنسول خود ترکیه می باشد. 

نمی خواهم وارد تک تک آثار ساخته شده در این سالها در نیشابور باشم زیرا از دشمن تراشی لذت نمی برم ولی به شیوه سر بریدن همشهری ها و دزدیدن مطالب و ایده ها از این و آن نمی شود وارد معماری شد زیرا زبان معماری همانند موسیقی زبانی ادراکی است. 

شاید شما بتوانید یک ترانه بر روی ریتم و وزن موسیقی "ترانه دریا" ساخته خانم پریسا بسازید اما اگر کسی یکبار آن ترانه اصل را بشنود جعلتان بر ملا می شود در اشعاری که بر مبنای موسیقی داخلی ست و ضرب آهنگی استوار همانند غزل عطار و در شعر مدرن احمد شاملو دارند شما نمی توانید یک کلمه را عوض کنید زیرا با ادراک همانند نقاشی اکسپرسیونیستی سر و کار دارند.

علیرضا بخشعلی

#1 عطف به: از من به شما نصیحت: زمین نیشابور در هر صورت شیب است.

avatar
دوستدار نیشابور - یک شنبه 24 آبان 1394  

سلام، از نظر بنده که هیچ سررشته ای از معماری ندارم، مطلبتان بسیار زیبا بود. می توانم شهادت بدهم که بسیاری از مدیران فقط cope و past را آموخته اند و فقط به گذر از دوران مدیریت خود می اندیشند و نگرشها سطحی است. هیچ توجه کرده اید که هر مدیر جایگزین مدیر قبلی فردی شایسته، توانمند و ... دانسته می شود . بارها از خود پرسیده ام که این آقا هم در همان اداره مشغول بوده است چرا توانائی هایش را قبل از مدیر قبلی ندیده اند تا چرخ مدیریت صحیح زودتر بچرخد. امیدوارم دید مدیران هر که هست، وسیعتر باشد و افق های روشن آینده را ببیندنه چند روز مدیریتی و به به و چه چه دوستان دور قاب را . به امید نیشابور آباد و سربلند. موید باشید.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۷
۰۵:۵۹
۱۲:۳۷
۱۹:۱۴
۱۹:۳۲

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۶۰۶
۱۴۵۲
۱۰۳۸۷۰۸۰