تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

 

تصویر در اندازه بزرگ‌تر

در اشاره به جغرافیای سیاسی معاصر ایران، استان‌های «خراسان شمالی»، «خراسان رضوی»، «خراسان جنوبی»، «سیستان و بلوچستان» -که با کشورهای همسایه شرقی ایران، افغانستان و پاکستان، مرز مشترک دارند- منطقه «شرق ایران» (East of Iran) یا ایران شرقی (Eastern Iran) نامیده می‌شود. این منطقه با در بر گرفتن جمعیت 10،879،484نفری (شامل خراسان شمالی: 863،092؛ خراسان رضوی: 6،434،501؛ خراسان جنوبی: 768،798؛ سیستان و بلوچستان: 2،813،093 بر اساس نتایج سرشماری 1395)؛ بیش از 13.6 درصد از جمعیت کشور (79،926،270 نفر) را در خود جای داده است.


منطقه شرق ایران؛ جغرافیای تاریخی

«منطقه شرق ایران» را از دیدگاه جغرافیای تاریخی، در یک نگاه کلی می‌توان در بر گیرنده چهار ناحیه بزرگ تاریخی-فرهنگی ایران بزرگ تاریخی-فرهنگی به شمار آورد: «نیشابور» یا خراسان بزرگ غربی (شامل استان‌های خراسان شمالی و رضوی و حدی از پیرامون آن)، «قهستان» (شامل استان خراسان جنوبی)، «سیستان» (شامل شمال استان سیستان و بلوچستان و حدی از پیرامون آن)، «مکران» (شامل جنوب استان سیستان و بلوچستان و حدی از پیرامون آن). در شماری از متون تاریخی و جغرافیایی قدیم؛ قهستان را در زمره ناحیه ربع نیشابور (خراسان بزرگ غربی) به شمار آورده‌اند. گفتنی است «خراسان بزرگ» که خراسان ایران امروزین و کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان را در بر می‌گرفته است؛ به چهار بخش، تقسیم می‌شده که هر بخش به نام مرکز آن، نامیده می‌شده است. بخش غربی خراسان بزرگ: نیشابور؛ بخش جنوبی خراسان بزرگ: هرات، بخش شمالی خراسان بزرگ: مرو، بخش شرقی خراسان بزرگ: بلخ. پس آنچه امروزه در کشورمان، به نام «خراسان» نامیده می‌شود، همان بخش غربی خراسان بزرگ یا خراسان بزرگ غربی است که در متون جغرافیایی و تاریخی قدیم به نام‌های «ساتراپی ابرشهر» (در دوره ساسانی و پیش از آن) و «ربع نیشابور» (در دوره اسلامی) آمده است.

 

  

 

باری، در نگاه به جغرافیای امروز؛ چهار استان «خراسان شمالی»، «حراسان رضوی»، «خراسان جنوبی» و «سیستان و بلوچستان»، منطقه شرق ایران را در بر میگیرند که این مجموعه، 13.6 درصد جمعیت ایران را در خود جای داده است. شهرهای مشهد با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ نفر)، زاهدان با ۵۸۷٬۷۳۰ نفر، نیشابور با ۲۶۴٬۳۷۵ نفر، سبزوار با ۲۴۳٬۷۰۰ نفر، بجنورد با ۲۲۸٬۹۳۱ نفر، بیرجند با ۲۰۳٬۶۳۶ نفر، تربت حیدریه با ۱۴۰٬۰۱۹ نفر، زابل با ۱۳۴٬۹۵۰ نفر، ایرانشهر با ۱۱۳٬۷۵۰ نفر و چابهار با ۱۰۶٬۷۳۹ نفر؛ به ترتیب، پرجمعیت‌ترین نقاط این منطقه می‌باشند. شهرهای مشهد (دومین شهر پرجمعیت کشور) و زاهدان که جایگاه اول و دوم جمعیتی منطقه شرق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، هر دو  مرکز استان هستند. شهر نیشابور -که بالاترین جایگاه حاکمیتی اختصاص داده شده به آن در دوران معاصر، «مرکزیت شهرستان» است- جایگاه سوم را لحاظ نموده؛ و دو مرکز استان دیگر، یعنی بجنورد و بیرجند، در جایگاه پنجم و ششم قرار دارند.

 

ارتقای جایگاه حاکمیتی نیشابور؛ احیای نقش برجسته فرهنگی خراسان

در نگاهی به شناسه‌های تاریخی، فرهنگی ناحیه شمالی منطقه شرق ایران (شامل استان‌های خراسان)؛ چنین برداشت می‌شود که هویت این منطقه با نیشابور، پیوندی ویژه دارد و در مراجعه به پیشینه‌ها نیز نیشابور را در جای جای تاریخ این ناحیه، حاضر و پویا می‌یابیم به گونه‌ای که می‌توان این شهر را حلقه پیوند و گرانیگاه تاریخ این ناحیه گسترده دانست. در امروز نیز، این شهر پس از مشهد دارای جایگاه دوم جمعیتی در منطقه شمال شرق ایران می‌باشد. می‌دانیم که داشتن جایگاه مرکزیت استان؛ زمینه و سبب استقرار زیرساخت‌های اساسی حاکمیتی (از جمله ادارات و سازمان‌ها) و فعالیت‌های مرتبط با آنها در شهر فراهم می‌نماید. و با نظر به موقعیت استقرار شهر مشهد در نیمه شرقی استان خراسان رضوی؛ چنین به نظر می‌رسد در صورتی که نقش سنتی و کهن نیشابور در خراسان، به رسمیت شناخته شده و به جایگاه مرکزیت استانی در نیمه غربی خراسان رضوی ارتقاء یابد، یکی از جذاب‌ترین مراکز جمعیتی شرق کشور را شکل داده که می‌تواند با با تکیه بر پشتوانه سبقه تاریخی و فرهنگی خود، یاریگر کلانشهر مشهد در ایفای نقش‌های ملی و منطقه‌ای خراسان باشد.

 

 

نقشه استان پیشنهادی خراسان غربی به مرکزیت نیشابور. منبع: «وبگاه همدلی شهرستان‌های نیمه غربی خراسان»

 

ضرورت ارتقای جایگاه حاکمیتی نیشابور

امروز؛ پتانسیل‌های اقلیمی، فرهنگی نیشابور، به اندازه‌ای است که با داشتن یکی از پویاترین کانون‌های اجتماعی-انسانی شرق کشور، به عنوان پایگاه فرهنگی خراسان نقش‌آفرینی می‌نماید و در دیگر زمینه‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری از نقاط شاخص این منطقه بزرگ می‌باشد. نتیجه به رسمیت شناخته شدن ارتقای جایگاه حاکمیتی نیشابور در تقسیمات کشوری، نه تنها تقویت توسعه و بالندگی و احیای فرهنگی این منطقه است بلکه شکل‌گیری مرکزی پویا و تنومند و البته یاریگر و مکمل کلانشهر مشهد مقدس، در راستای پوینده‌تر نمودن خدمت فرهنگ خراسان به ایران عزیز را در پی خواهد داشت. اینگونه است که خراسان به یارای دو بازو و دو مرکز جدید و قدیم خود (مشهد و نیشابور)، خراسانی فرهنگی را شکل می‌دهد که همچون گذشته باشکوه خود، منشاء و گرانیگاه تحولات فرهنگی و اجتماعی سازنده در ابعاد ملی و فراملی است؛ اگر قدر و جایگاه پتانسیل‌های پیدا و نهان نیشابور فرهنگی به رسمیت شناخته شود ...      

 

ارتقاء زیرساخت‌ها؛ شکوفایی استعدادها

اما افزون بر مولفه اساسی ارتقای جایگاه حاکمیتی نیشابور در تقسیمات کشوری؛ که عامل اصلی شتاب‌دهنده در بهره‌برداری از ظرفیت‌های این کانون جمعیتی در راستای منافع ملی و توسعه منطقه‌ای می‌باشد؛ توجه به ارتقای زیرساخت‌ها، تاثیر انکارناپذیری در ایفای نقش مورد انتظار از نیشابور خواهد داشت. علی‌رغم اینکه نیشابور در موقعیت جغرافیایی و هندسی مرکز خراسان قرار گرفته است و می‌تواند حلقه پیوند و کانون بسیار از تعاملات مواصلاتی (حمل و نقل زمینی-هوایی-ریلی)، آموزشی و فرهنگی (مراکز دانشگاهی و پژوهشی) منطقه شمال شرق کشور باشد؛ اما در عمل؛ همگام با رسیدگی‌های خوبی که از سوی دولت‌های محترم در زمینه ارتقای جاده‌ها و موقعیت مواصلاتی شهرستان‌های همجوار انجام شده است؛ نوعی کم‌توجهی و تعلل در ارتقای جاده‌های مواصلاتی اصلی نیشابور (به عنوان شریان‌های ارتباطی توانمند و کهن منطقه) دیده می‌شود؛ جاده‌های عمده‌ نیشابور به سوی قوچان، جوین، کاشمر و تربت حیدریه از ضعف‌های زیرساختی رنج می‌برند. ضمن اینکه این نقطه جمعیتی عمده و آتیه‌دار، فاقد زیرساخت اساسی فرودگاه می‌باشد و این در حالی است که چند فرودگاه در نواحی همجوار، سال‌ها پیش، احداث شده و یا هم‌اکنون در حال احداث و یا احیا می‌باشد.

تاخیر در توجه به زیرساخت‌های «بهداشت و درمان» و «آموزش عالی» در نیشابور، یکی از عوامل دیگری است که علی رغم پتانسیل بسیار بالا، این شهر و شهرستان را به عنوان یک نقطه جاذب جمعیتی، تحت تاثیر قرار داده؛ چنانکه با وجود استعداد شایان این منطقه، توسعه بخش‌های بهداشت و درمان و آموزش عالی آن نسبت به شهرستان‌های همجوار با میزانی از کم‌توسعه‌یافتگی (تعلل در توسعه) مواجه است. این شرایط، در حالی است که این منطقه با کمترین توجه، سرمایه‌گذاری و رسیدگی به زیرساخت‌ها نسبت به مناطق پیرامونی (باید توجه ویژه داشته باشیم به دوره‌ای زیرساخت‌سازی در نیشابور به ایستایی و رکود رسیده بود!)؛ همچنان به عنوان یکی مرکز اجتماعی-فرهنگی دارای جذابیت بالای جمعیتی، به فعالیت خود ادامه داده است؛ آیا اندیشه در همین مقوله، نمی‌تواند شاهد و مصداقی گویا بر توانمندی نیشابور باشد.

 

آغاز تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

با این پیشینه؛ در صورتی که ارتقاء‌ها و زیرساخت‌های پیش‌گفته متناسب با استعدادهای نیشابور (حتی در حد و اندازه شهرستان‌های همتراز کنونی در همین منطقه) فراهم گردد؛ تردیدی نیست که در زمانی بسیار کوتاه، شاهد ظهور «سومین کلانشهر منطقه شمال شرق کشور» پس از مشهد و زاهدان خواهیم بود. البته باید با «صراحتی موکد»، اذعان نماییم: تقویت و غنای نیشابور با نظر به «پایگاه آن در خراسان»، «جایگاه آن در کشور» و «پیشینه‌های مشترک تاریخی-فرهنگی آن با کشورهای منطقه آسیای میانه و غرب آسیا» (در نگاهی گسترده تر: جهان اسلام)، یکراست در راستای منافع ملی و توسعه پایدار منطقه شرق و شمال شرق کشور است. نیشابور در طول تاریخ، بارها و بارها ثابت کرده و به منصه ظهور رسانیده است که نیشابور توسعه‌یافته، توسعه روزافزون را برای خراسان و ایران عزیزمان به ارمغان می‌آورد. ارتقای جایگاه حاکمیتی و تقویت زیرساخت‌های نیشابور، مقدمه‌ای است بر آغاز تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار در عرصه ایران بزرگ فرهنگی ...

فرزنـد نیشابورم و در سینه‌ام

هزاران خراسان، نهفته است

«یار خراسانی»

#1 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
سیاوش(یک نیشابوری) - شنبه 05 خرداد 1397  

باید امیدوارم باشیم همه ی شهر های خراسان به قابلیت های درونی خود برسند و راه پیشرفت خودشان به دست بگیرند تاریخ این چندین سال گذشته نشان داده هر پیشرفتی یک سرش به حکومت مرکزی بر میگرده اما یک طرف آن هم خود مردم هستند یک شهروند پیشرفته حالا چه شهری چه روستایی کمک شایانی به پیشرفت منطقه خودش می کند.اینکه مردم یاد بگیرند از محصولات منطقه خودشان حمایت کنند کلاه هم برندارند صداقت داشته باشند به محیط زیست و طبیعی و خودشان احترام بگزارند . مرکز استان بودن نیشابور یا سبزوار یا تربت حیدریه هبچ کمکی به پیشرفت مناطق اطرافشان نمی گزارد شاید در خود آن شهر ها تاثیرات ظاهری داشته باشه اما در مناطق پیرامونی خودشان تاثیر چندانی ندارد مگر اینکه اگر هر کدام به چنین جایگاهی رسید توهم و غرور نداشته باشند و با تلاش تمام مناطق دیگر سعی کنند شهروندان خود را یک قدم توسعه یافته تر کنند. ما همه نیاز داریم یاد بگیریم توسعه و پیشرفت لزوما در استان شدن و در ظاهر برتر شدن نیست یک روستایی باش ساکن یک شهر کوچک باش اما فکر پیشرفته داشته باش و عاقلانه و اجتماعی زندگی کن .

#2 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
فریدون - یک شنبه 06 خرداد 1397  

تحلیل تامل برانگیزی است که کمتر به آن توجه شده.
اگر بخواهیم عمیقتر به موضوع نگاه کنیم نتیجه تعمق در موضوع این می شود:

علیرغم اینکه به زیرساختهای نیشابور، بی توجهی خاص و معناداری شده و در عین حال به زیرساخت سازی در مناطق همجوارش (چه شرق و چه غرب و چه شمال و چه جنوب) توجه و تمرکز خاصی شده باز هم این منطقه مستعد را در جایگاه سوم جمعیتی شرق کشور می بینیم.

تردید ندارم اگر زیرساخت‌های اشاره شده مثل جاده های مواصلاتی، شبکه بهداشت و درمان، توسعه دانشگاهی و حمل و نقل هوایی آن طور که متناسب با ظرفیت این منطقه است در اختیار نیشابور قرار بگیرد، معادلات بسیار متفاوتی را در شرق و شمال شرق کشور شاهد خواهیم بود. جالب اینجاست که زیرساختهای دریغ شده در نیشابور، دقیقا همان زیرساختهایی هستند که توسط دولت و از محل اعتبارات ملی (یعنی پول فروش نفت) در شهرستانهای همسایه ایجاد شده است!

- علت این تبعیض و بی توجهی به نیشابور و ساکنان نیشابور چیست؟
- این تبعیض‌ها کی می‌خواهد تمام شود؟

- اینکه دستگاه سیاستگذاری توسعه کشور و استان نمیتواند و یا اینکه عمدا یا سهوا نمیخواهد از ظرفیتهای نیشابور استفاده کند قابل تامل است!

#3 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
دلبریان - یک شنبه 06 خرداد 1397  

فکر نمیکنید در مطلبتوندر خصوص شهرستان سبزوار کمی بی انصافی کردین
شما حتی جایگاه چهارم سبزوار در شرق کشور رو سانسور کردین.
من خودم اصالتا نیشابوری و ساکن مشهد هستم ولی از بی انصافی متنفرم

#4 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
کامیار - یک شنبه 06 خرداد 1397  

عالی بود مقاله ای عالی و همه از این مقاله استقبال می کنن .
اگه این اتحاد وهمدلی درشهرهای استان خراسان غربی بوجود بیاید و نیشابور مرکز استان بشه مطمئنا شهرهای زیر پوشش نیشابور ارتقا پیدا میکنن و پیشرفت شان دو چندان میشه
خراسان غربی به مرکزیت نیشابور.

#5 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
شهروند - یک شنبه 06 خرداد 1397  

با یاد و نام خدا و قبولی طاعات وعبادات
مطلب قشنگی در داشته ها و پتانسیل های نیشابور نگاشته اید... و کیست نداند که این پتانسیل ها سال هاست در نیشابور هرز می رود.
درود بر شما یار خراسانی
اما مدت زمان مدیدی است از فرزندان نیشابور فقط سخن پرانی ها شنیده ایم....و هراسمان این هست این یار خراسانی انشایش را بر سیاق همان فرزند نیشابوریها نوشته باشد.
کسی که پایش بر یک تکه سنگ دوبار بلغزد بهتر است پایش قلم شود( به قول نیشابوریها)

#6 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
محمدرضا - دوشنبه 07 خرداد 1397  

بسیار عالی دست مریزاد یار خراسانی ب امید اعتلای هر چ بیشتر ابر شهر ایران زمین

#7 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
صادق - سه شنبه 08 خرداد 1397  

جمعیت سبزوار از نیشابور کمتر است ولی امکاناتش از نیشابور بیشتر است!

#8 تبریک به نیشابوریان عزیز.

avatar
عبدالله ابادی - سه شنبه 08 خرداد 1397  

با سلام خدمت همشهریان عزیز نیشابوری.انتصاب محمد رحیم نوروزیان را به سمت معاونت سیاسی.امنیتی و اجتماعی اسنانداری خراسان رضوی تبریک وبرای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی دارم و برکناری سیدجواد حسینی معاون سیاسی وامنیتی واجتماعی پیشین استانداری که سبزواری الاصل و .... ومحلی نگر بود را خوشحالیم که از استانداری بیرون رفت.وی رفتاری ... داشت که 4 روستا نیشابور در زمان یک سبزوارس مانند او از نیشابور جدا وبه سبزوار ملحق شد تا سبزوار بخش هایش را ارتقا دهد خوشحالم حسینی سبزواری مانع پیشرفت نیشابور و استان وفردی ... بود دیگر منصبی ندارد در مناصب عالی استان. .

#9 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
مسعود رحیمی نژاد - سه شنبه 08 خرداد 1397  

با سلام اینکه ارتقای نیشابور به استان یک رویای دیرینه اهالی این سامان است شکی نیست ولی مهمتراز آن توسعه پایدار شهرستان می باشدو اینکه پیشرفت و تعالی شهرستانی مثل نیشابور را فقط در تشکیل استان های خیالی ببینیم کاری بس عبس و بیهوده است. متاسفانه ظرفیت های امروزی نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه در آن حدی نیست که بتوان روی آنها به عنوان مرکز یک استان جدید حساب نمود و هرگونه تغییر در جغرافیای سیاسی خراسان رضوی باعث بوجود آمدن تنش و اتفاقات ناخوشایندی خواهد شد نظیر آنچه در دودهه گذشته در شهرهای قزوین و سبزوار واخیرا در کازرون مشاهده نموده ایم.
من به عنوان مثال شهرستان بابل را مثال می زنم که در جدول جمعیت شهرستان های ایران بلافاصله بعد از نیشابور قرار دارد و به دلیل وسعت کم استان مازندران و نزدیکی به ساری هیچگاه نخواهد توانست در قامت یک مرکز استان قرار گیرد اما همین شهرستان با دارا بودن هفت بیمارستان توانسته بسیار بالاتر از استاندارد های کشوری قطب پزشکی استان باشد و هم چنین در سطح دانشگاهی با دارا بودن دانشگاه صنعتی نوشیروانی که سال گذشته به عنوان برترین دانشگاه ایران انتخاب شده در عرصه علمی نیز خودی نشان دهد با توجه به جغرافیای طبیعی استان مازندران درصنعت گردشگری نیز توانسته به عنوان یکی از مراکز گردشگر پذیر خود را معرفی نماید.
توجه داشته باشید که فعلا تشکیل هیچ استان جدیدی در دستور کار دولت قرار ندارد و انتشار این گونه مطالب جز برهم زدن فضای جامعه و برانگیختن مناقشات بی پایه و اساس قدیمی یا همام دعواهای حیدری نعمتی هیچ سودی نخواهد داشت.
برای پیشرفت و توسعه ابتدا باید مشکلات عدیده شهرستان را شناخت و سپس در جهت رفع آنها به ترتیب اولویت اقدام نمود و بنده فکر نکنم ارتقای به استان اکنون در زمره نیازهای جدی شهرستان نیشابور باشد

#10 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
صبا - چهارشنبه 09 خرداد 1397  

سلام.
به نظر جای اینطور مطلبی که به جایگاه جمعیتی نیشابور در شرق کشور توجه کنه خالی بود. تشکر تشکر

با نظر جناب سیاوش موافق نیستم. به نظر من همین نوع نگرش و تفکر بوده که الان می‌بینیم جمعیت شهر اول استان 11 برابر جمعیت شهر دوم استان هستش. چه چیزهایی باعث شده جمعیت چندمیلیونی رو در مشهد داشته باشیم؟ تجمع زیرساخت‌ها و امکانات و بودجه و اعتبارات در مرکز استان!

دلخوش کردن به این حرفای در ظاهر خوشگل باعث شده که الان در همین نیشابور خودمون با اینکه دومین جمعیت استان رو داریم برای درمان خیلی از بیماری‌ها مجبور بشیم بریم به مشهد یا شهرای دیگه!

همین ساده‌اندیشی باعث شد با اینکه نیشابور یک برند علمی در تاریخ ایران و جهان هست ولی دنبال جذب اعتبارات برای توسعه دانشگاهی در حد قابلیتای نیشابور نبودیم و کلی کار داریم تا به حد مطلوب مورد انتظار از خودمون برسیم!

همین شعارها باعث شده علی رغم اینکه بهترین موقعیت جغرافیایی رو در خراسان برای اتصال شهرهای خراسان به همدیگه داریم، اما به فکر جذب اعتبارات برای ارتقای جاده هامون نباشیم و الان بجز جاده تهران به مشهد که از نیشابور رد میشه و وضعیت خوبی داره، بقیه جاده‌ها مواصلاتی از جاده قوچان گرفته تا جوین و ششتمد و کاشمر و کدکن وضعیت مناسبی نداشته باشیم!

جناب سیاوش عزیز! لطفا به خودتون بیاید. ما در اروپا زندگی نمیکنیم. ما در یک کشور نفت‌خیز زندگی می‌کنیم که در جذب امکانات، داشتن قدرت سیاسی و لابی‌گری حرف اول رو میزنه. شما موضوع رو برتری و غرور می‌بینی، این نظر خودتونه. اما نیاز مردم به زیرساختای خوب و مطمئن بهداشتی، آموزشی، مواصلاتی و ... با این حرفای قشنگ حل نمیشه. همینطور که سالهاست حل نشده.
من هم با همکاری منطقه ای و تلاش جمعی موافقم. اصلا چی بهتر از این. اما یادت باشه ما در استانی هستیم که برای ارتقای یک بخش، مخفی و بدون اطلاع و رضایت مردم، چند روستا رو از شهرستان همسایه میگیرین تا اون بخش، ارتقا پیدا کنه. بعدش در کنار همون بخشی که به زور ارتقا پیدا رده یه بخش خیلی قدیمی هست که با مشکل ارتقا مواجهه چون سال‌ها پیش، نصف جمعیت و سرزمین این بخش قدیمی رو به اون بخش تازه ارتقا پیدا کرده ملحق کردن! یعنی هویت جغرافیایی و پیوستگی جمعیتی یک منطقه رو تیکه تیکه کردن مثل گوشت قرببونی (عذر میخام).
این فقط یه مثال بود میخاید بازم براتوم مثال بزنم. شاید از آسمان بیایم پاییم و واقعیت‌های روی زمین رو که در اینجا زندگی میکنیم، بیشتر درک کنیم.

جناب فریدون، دست مریزاد. شناخت واقعیت‌ها و مطالبه‌گری مبتنی بر واقعیت‌ها آغاز راهیه که ما باید در اون حرکت کنیم. با شما همراهم.

جناب دلبریان،
باز شروع شد!!!
با تو حکایتی دگر ...
"برچسب زدن" خیلی راحته. درسته عزیز دل؟
حتما میدونید که من یکی از کاربرای قدیمی روزنه هستم و اتفاقا نظرات قبلی شما رو به یاد دارم. هر وقت مطلبی درباره توسعه نیشابور مطرح میشه معمولا اسم‌هایی مثل شما جناب دلبریان عزیز، جمال‌آبادی و چند اسم دیگه پیداشون میشه.
اولا تا جایی که من می بینم در نقشه اول که به زیبایی هم ترسیم شده نام نامی سبزوار عزیز اومده. در توضیحات بغل نقشه هم اسم سبزوار با فونت درشت نوشته شده.
دوما شما اگر فقط یه کم درباره عنوان و محتوای مقاله تامل بفرمایید متوجه می‌شید که برآورده کردن توقعات شما نیاز به نوشتن یه کتاب داره چون شهروندان عزیز ایرانشهری هم میتونن بفرماین که ما در رتبه نهم هستیم چرا اسم شهر ما در متن مقاله نیومده! حتما یه شهروندی هم میتونه پیدا بشه و بگه چرا جمعیت ما رو تحلیل نکردی و ...!
سوما شما که به روزنه رفت و آمد دارید حتما آدرس وب نویسنده رو میدونید به خود ایشون مراجعه بفرمایین و توقعاتتون رو مطرح بفرماین. بیچاره، یه مطلب نوشته با تمرکز به جمعیت نیشابور در شرق ایران، حالا باید مسولیت برآورده کردن توقعات جنابعالی رو، اون هم در یک موضوع دیگه، به عهده بگیره. نمیدونم این دیگه چه صیغه‌ای میشه؟! بی‌انصاف؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟ بابا شاید هنوز عرقش خشک نشده باشه ... خدا صبر بش بده. ان الله مع الصابرین.

#11 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
کامیار - چهارشنبه 09 خرداد 1397  

از این بهتر نمیشه معاون سیاسی استانداری هم عوض شد و معاون سابق هیچ سمتی نداره.
دم نماینده محترم شهرمون سرکار خانم چنارانی گرم که با رایزنی هاشون باعث شد عامل قتنه استان از استانداری بره بیرون...
معاون سابق سیاسی استانداری این دنیا که نمیشه ولی اون دنیا باید جوابگوی همه نیشابوریا باشه که اجحاف کرده در حقوق نیشابور...
خدا از ایشون نگذره...

#12 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
حسین - پنج شنبه 10 خرداد 1397  

من از اعضای کمیته استقبال از رئیس جمهور در سفر اخیر ایشون به نیشابور بودم یادم رفت کاش این مسئله را مطرح میکردم

#13 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
علی - شنبه 19 خرداد 1397  

به نظر من این طرح قابلیت اجرایی نداره و مرکز استان شدن نیشابور با جمعیت بیشتر و صنعت قویتر نسبت به سبزوار و و سبزوار اونم با جمعیت بالاتر ازبجنورد و بیرجند و فاصله بیشتر نسبت نیشابور از مشهد و شهر تجاری تر نسبت به نیشابور اینها باعث حوادث نظیر کازرون خواهد شد تنها راه استان شدن خراسان غربی به نظرم ایجاد شهری مابین سبزوار و نیشابور مانند بینالود وسرمایه گذاری و ایحاد صنایع و... دراین شهر و مرکز شدن آن به عنوان مرکز استان است که خیلی بعید است

#14 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
دلبریان - سه شنبه 22 خرداد 1397  

از یکی از نزدیکان در استانداری شنیدم که دلیل خروج حسینی از معاونت سیاسی استانداری خراسان رضوی(سبزواری الاصل که باعث اون اتفاقات سال قبل شد) به دلیل انتصاب قریب الوقوع به سمت استاندار استان گلستان بوده.
قابل توجه اون آقایونی که از نبود حسینی ایراز خوشحالی میکنند
اونا یکی یکی پستهای و جایگاه های دولتی رو تصاحب میکنند و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم....

#15 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
فریدون - چهارشنبه 23 خرداد 1397  

جناب دلبریان. به گمانم جنابعالی کلا از بحث‌های حاشیه‌ای و دلبری کردن خوشتون میاد. خدا خیرتون بده.

#16 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
محمدرضا - یک شنبه 27 خرداد 1397  

.... این حسینی بره همونجا تو هر سمتی بود خوش بگذرونه مهم این بود اینجا تو خراسان جایی بود ک نباید و الان هم ک ما نیشابوریا کاری کردیم ک دیگه نیست...

#17 عطف به: از نیشابور تا خراسان؛ ارتقای سومین شهر پرجمعیت شرق کشور، آغازی بر تحول‌آفرینی خراسان خدمتگزار

avatar
رادمهر - یک شنبه 03 تیر 1397  

❤💕💕💝💝💕💕💕💕❤❤💕💝💕💕❤💕💕💕💕💕💕💕I Lave you neyshabour دوستت دارم نیشابور من .شهر عزیزم.به خدا می سپارمت در برابر دشمنان.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۲
۰۵:۲۸
۱۲:۴۰
۱۹:۵۲
۲۰:۱۲

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۳۸
۱۸۸۱
۱۰۳۱۴۱۵۰