تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

استمداد فعالان محیط زیست نیشابور از وزیر بهداشت

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایران

احتراماً بدین وسیله به استحضار حضرتعالی می رساند که چندی است پروژه احداث پتروشیمی در شهرستان نیشابور مطرح شده است و متاسفانه مجریان طرح پیش از دریافت پیوست زیست محیطی و سلامت این پروژه ، اقدام به اخذ مجوزهای صنعتی این طرح کرده و قرار است با مشارکت و سرمایه گذاری کشور چین این واحد صنعتی در محدوده شهرستان نیشابور احداث شود. در گذشته نیز مشابه تجربه تلخ احداث واحدهای بزرگ آلاینده صنعتی چون مجتمع بزرگ فولاد خراسان ، نیروگاه 1000 مگاواتی سیکل ترکیبی نیشابور ، مجتمع ایران خودرو خراسان رضوی و بسیاری واحدهای بزرگ آلاینده صنعتی دیگر در این شهرستان وجود دارد. متاسفانه حضور این صنایع بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی و توجه به طرح آمایش سرزمین و اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشد. تبعات حضور این صنایع در شهرستان نیشابور تا امروز بیشتر از منفعت آن، آلودگی شدید زیست محیطی ، از بین رفتن منابع آبی شهرستان ، آلودگی هوا و تغییر اقلیم می باشد. متاسفانه آمار و ارقام وزارت بهداشت گویای این واقعیت تلخ است که شهرستان نیشابور از نظر شیوع بیماریهای خطرناک از جمله سرطان رتبه شماره یک شرق کشور و پس از اردبیل رتبه دوم در سطح کشور دارد و ابتلا به این بیماری مهلک در نیشابور بسیار فراتر از میانگین کشوری است.

به اعتقاد فعالین زیست محیطی شهرستان یکی از دلایل اصلی بروز و افزایش بیماریهای لاعلاج در نیشابور حضور همین واحدهای صنعتی بزرگ و آلاینده است که سلامت و بهداشت ساکنین این شهر را تهدید می کنند.در واقع نمی شود از یک طرف شاهد گسترش این صنایع آلاینده در این شهر بود و از طرف دیگر به دنبال توسعه بیمارستان و هزینه های سنگین بیماران سرطانی باشیم. این سیاست با دیدگاه وزارتخانه مطبوع حضرتعالی که شعارش پیشگیری بهتر از درمان است ، فرسنگها فاصله دارد. به هر حال دشت نیشابور از نظر اکولوژیکی به پایان حیات خود نزدیک شده و به هیچ وجه گنجایش و ظرفیت پذیرش واحد صنعتی بزرگ و بسیار آلاینده ای چون پتروشیمی را ندارد. لذا از آن وزیر فرهیخته و مقام عالی استدعای عاجزانه دارد به فریاد ساکنین این شهر رسیده و حداقل از بعد سلامت و بهداشت در جلوگیری از احداث این واحد صنعتی دوستداران طبیعت و محیط زیست و مردم نیشابوررا تنهانگذارید.

قبلاً از بذل توجه و معاضدت حضرتعالی کمال تشکر و امتنان را دارد.

جمعی از فعالین زیست محیطی شهرستان نیشابور

#1 عطف به: استمداد فعالان محیط زیست نیشابور از وزیر بهداشت

avatar
همشهری - آدینه 19 شهریور 1395  

ای کاش این دلسوزان! در همه موارد احساس تکلیف کنند نه فقط در زمینه پراندن پروژه ها و سرمایه گذاران!
ای کاش در زمینه بیکاری همشهریان و کمبودهای شهر نیز همینطور دلواپس و فعال باشند!

#2 عطف به: استمداد فعالان محیط زیست نیشابور از وزیر بهداشت

avatar
س - آدینه 19 شهریور 1395  

نمیخواهم حرف شما را کلا رد کنم. احتمالا بخشی از مشکلات سلامت و اقلیم به همین صنایع برمیگردد اما تنها شاید درصدی از آن.چگونه است که تهران و مشهد و اصفهان با آن همه جمعیت و صنایع و... مشکل رتبه 1 سرطان پیدا نکرده اند. آنوقت نیشابور با چند تا کارخانه مشکل پیدا میکند؟!!!؟؟ شما عزیزان اکثرا شکرخدا حقوق بگیر و آسوده از شغل و درامد هستید اما فقط فکر یک جنبه از موضوع را میکنید. عامل واقعی سرطان و هزار بیماری و سکته مغزی و اعتیاد و طلاق و غیره و غیره نه آلودگی هوا بلکه فکر و خیال و سردرگمی و آشوب فکری و روحی میلیون ها جوان بیکار و خانواده های آنهاست که بهترین سالهای عمرشان درحال گذشت و نا امیدی است و شغل و درآمدی ندارند و ازدواج برایشان مشکل است.شما اگر واقعا دلسوز هستید بروید فکری برای جوانان بکنید.

#3 عطف به: استمداد فعالان محیط زیست نیشابور از وزیر بهداشت

avatar
اصغر - شنبه 20 شهریور 1395  

فعالان زیست محیطی
دولت پیوست زیست محیطی به دقت مورد بررسی و توجه قرار خواهد داد. لطفا یک فرصت با ارزش را از نیشابور نگیرد.
اصفهان .اراک.مشهد.کرج.تهران مشکل دارند نه نیشابور ما در قرن ۲۱ هستیم

#4 عطف به: استمداد فعالان محیط زیست نیشابور از وزیر بهداشت

avatar
محسن - شنبه 20 شهریور 1395  

با سلام
نیشابور چقدر دلسوز داره انقدر شهرواسشون مهمه که میخوان جلو پیشرفتشو بگیرن
آفرین و احسنت

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۶
۱۱۹۸
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۱۲۴