تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

مدیر محترم وبگاه پیام روزنه

پیرو خبر منتشره در آن پورتال با عنوان «روستای جوری به استقبال سالروز بزرگداشت شیخ حسن جوری می رود» در تاریخ شنبه 20 خرداد 1396 به اطلاع می‌رساند. خبری در سایت مجهول‌الهویه اسرارنامه در تاریخ 22 خرداد 1396 منتشر شده است که در آن ضمن انتشار عکس منتشره در سایت روزنه (البته با کپی‌رایت و آدرس سایت اسرارنامه!!!) آمده است: «به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه مدتی پس از برگزاری کنگره بین المللی هفتصدمین سال قیام سربداران سبزوار در آذر 94 در دانشگاه حکیم سبزواری، اهالی روستای جوری نیشابور نیز به نوبه خود در صدد پاسداشت یاد و خاطره یکی از بزرگان روستای خود برآمدند که نقش قابل توجهی در جریان قیام سربداران داشته است و اینک جوری ها خود را آماده می کنند تا برای دومین سال پیاپی بزرگداشت شیخ حسن جوری را داشته باشند ...»

به نظر می‌رسد در سایت یادشده، این خبر (البته بدون اشاره به منبع خبر!!!) طوری بازتاب داده شده است که گویا بزرگداشت شیخ مجاهد شهیدحسن جوری در روستای جوری، تابعی از کنگره سربداران یادشده در آن سایت و یا در توالی برنامه‌های آن کنگره می‌باشد. در حالی که موضوع اصلا اینگونه نیست و اقدام به بزرگداشت این شیخ مجاهد سرشناس قرن هشتم هجری، که خود به تنهایی نامی درخشان در تاریخ ایران دارد، اقدامی فرهنگی و مردمی و خودجوش از طرف اهالی روستا و مسوولین محلی بوده و هیچ ارتباطی با کنگره سربداران یادشده در سایت مورد اشاره ندارد و حتی در یک جستجوی ساده مشخص خواهد شد که ایده بزرگداشت شیخ حسن جوری به چند سال قبل از مطرح شدن برگزاری کنگره سربداران بر می‌گردد. 

حقیر به عنوان یکی از فرزندان نیشابور اعلام می‌نمایم: ضمن تاکید ویژه و بسیار زیاد بر ضرورت تمرکز و تقویت اشتراکات فرهنگی و تاریخی شهرستان‌های مختلف خراسان و ایران عزیز، قابل بیان است که ابزار ساختن یک دوره تاریخی، به هیچ وجه نمی‌تواند وسیله‌ای برای تابعیت‌آفرینی باشد و بدیهی است که در صورت مطرح شدن تقسیمات کشوری جدید در خراسان، شهرستان نیشابور با تکیه بر توانمندی‌های تاریخی، فرهنگی، انسانی و اقلیمی خود مانند همه شهرستانهای دیگر خواهان مرکزیت استان، پایه ثابت و ردیف اول تشکیل استان جدید خواهد بود. بنابراین کارهای فرهنگی و جمله پشت سر جمله گذاشتن‌های زیرکانه سایت‌های مثل اسرارنامه، تاثیری بر خواسته اصیل نیشابوریان نخواهد داشت.

در ادامه شایسته می‌دانم «پيام دبیر کل دفتر کمیسیون ملی یونسکو در ایران به يادواره شيخ حسن جوري» را که در خبرگزاری میراث آریا در تاریخ 5 مرداد 1395 منتشر شده است را در ادامه، تقدیم علاقمندان شیخ مجاهد نیشابور (شیخ حسن جوری) نمایم:

عنوان: شیخ مجاهد «حسن جوری» با گذشتن از جان مفهوم عشق را تفسیر کرد

نصیری قیداری، دبیر کل دفتر کمیسیون ملی یونسکو در ایران به مناسبت برگزاری یادواره شیخ حسن جوری پیامی را صادر کرد.

متن کامل پیام که توسط دکتر مستکین مدیر بخش فرهنگ یونسکو به نمایندگی از سوی نصیری قیداری ارسال شده است در نخستين يادواره شي حسن جوري قرائت شد كه به شرح ذيل است:

اکنون در یادواره ی شیخ مجاهد و آسمان پیما جناب حسن جوری به مردمان بزرگ منش جوری درود می فرستم و با افتخار عرض می کنم که با وجود بزرگی چون شیخ حسن دایره ی نورانی و پر درخشش مشاهیر و مفاخر سرزمین نیشابور برایم جلوه گری فزون تری یافت.

دیار نیشابور،دیار شگفت و شگرفی است، هرگاه که مجال دیدار از این کهن بوم فرهنگ گستر برایم فراز می آید احساس شورانگیز دیرینگی و ریسمان درهم تنیده کیستی و چیستی ام بیش از پیش رخ نمایی می کند. بی گمان و گزاف هر ایرانی شراده بخشی از ناخودآگاه تباری خویش را در خراسان بزرگ و خاصه دیار مینو نشان نیشابور جستار می کند.

نیک به یاد دارم که در سفر اخیرم به شهر فرهنگ پرور نیشابور، سخنی با فرماندار محترم جناب آقای دکتر مظفری و مهندس کوثری مدیر محترم میراث فرهنگی نیشابور داشتم که بنده این توفیق را دارم که هر هفته دو الی سه بار به نیشابور سفر می کنم که اندکی باعث تعجب عزیزان شد. اما مقصود و مراد من سفر مجازی با موکب عشق بود. چرا که شبی نیست که به محضر حضرت عطار و حکیم عمر خیام شرف یاب نشوم، ادیب نیشابوری نیز دیگر بزرگی است که سر در آستان او دارم.

و اکنون در یادواره ی شیخ مجاهد و آسمان پیما جناب حسن جوری به مردمان بزرگ منش جور درود می فرستم و با افتخار عرض می کنم که با وجود بزرگی چون شیخ حسن دایره ی نورانی و پر درخشش مشاهیر و مفاخر سرزمین نیشابور برایم جلوه گری فزون تری یافت.

نیشابور گرانیگاه خرد و اندیشه و حکمت در عهد قدیم و جدید بوده است، اما آنچه که ویژگی مشاهیر این بوم فرهنگی را از دیگر مشاهیر و مفاخر متمایز و ممتاز می کند جانبازی بزرگان این دیار است، شهادت شورمند جناب عطار و شیخ حسن جوری و نجم الدین کبری در دفاع از هویت سرزمینی و مذهبی ایران زمین گواهی صادق بر مقام بلند بزرگان این سرزمین است.

همچنانکه حکیم روشن روان طوس با خلق حماسه شاهنامه ریشه های هویتی ما ایرانیان را با مهابتی ستودنی پروراند، مردانی بی نظیر همچون شیخ حسن جوری و جناب عطار با خون خود درخت تناور ایران زمین را سیراب کردند و هم بر این بنیاد است، مردمان نیشابور هموارباغبانان هوشیار و کوشیاری برای پاسداری و صیانت از عظمت و غنای فرهنگی ایرانیان بوده است.

در پایان به قول خواجه راز جناب حافظ:

  • گر چه دوریم از بساط قُرب همت دور نیست 
  • بنده شاه شماییم و ثنا خوان شما

در کسوت مسئول بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ایران و به نمایندگی از سوی دبیرکل محترم کمیسیون ملی یونسکو جناب آقای دکتر نصیری قیداری صمیمانه ترین درود ها را از مردمان پاک نژاد جور و نیشابور و آمادگی کمیسیون ملی یونسکو را برای هر تلاش سازنده ای که منتهی به بالندگی هر چه بهتر نیشابور گردداعلام می دارم، گو اینکه گام های موثری طی ماه های اخیر به همت مجموعه همدل و همزبان فرمانداری، شهرداری و میراث فرهنگی نیشابور بستر سازی شده است.

پایان سخن چند بیتی از جناب ادیب نیشابوری پیشکش مردمان مهرانگیز و شورانگیز نیشابور و ولایت جور:

  • همچو فرهاد بود کوه کنی پیشه ما کوه سینه ما ناخن ما تیشه ما
  • شور شیرین زبس آراست ره جلوه گری همه فرهاد تراود ز رگ و ریشه ما
  • بهر یک جرعه می منت ساقی نکشیم اشک ما باده ما دیده ما شیشه ما
  • عشق شیری است قوی پنجه و می گوید فاش هر که از جان گذرد بگذرد از بیشه ما

 

و شیخ مجاهد حسن جوری با گذشتن از جان مفهوم عشق را برای ما پسینیان تفسیر کرد

یادش همواره گرامی و روحش پرطرب

آدرس مطلب در سایت اسرارنامه:

http://www.asrarnameh.com/lifestyle.php?id=16650

آدرس پيام دبیر کل دفتر کمیسیون ملی یونسکو سایت خبرگزاری میراث آریا:

 

#1 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
جمال آبادی - پنج شنبه 25 خرداد 1396  

اولاً که این سایت مجهول الهویه نیست و یکی از پایگاههای قدیمی اطلاع رسانی شهرستان سبزوار هستش. دوماً ما در مطالب این سایت هیچ گونه توهینی نسبت به نیشابوریهای عزیز و سایت روزنه ندیده ایم. سوماً هنوز بطور قطع اثبات نشده که شیخ حسن جوری از نیشابوره. چون ما در جغتای هم روستایی به نام گوری داریم که احتمال اصالت داشتن شیخ جوری از این روستا برابر با روستای جور نیشابور هستش. چهارماً اگر از نیشابور هم باشه ایشون، باز هم مایه افتخار همه خراسانی ها و از جمله ما سبزواری ها هستش. چون یه نفر برای تبلیغ دینش به حرف پیامبرش عمل میکنه، از شهر و دیار خودش کوچ میکنه و میاد در سبزوار چون شرایط مهیا بوده براش و اینجا راحت تر میتونسته تبلیغ تشیع کنه. چون سبزوار یکی از ۴ کهن شهر شیعه ایران هستش. سبزوار، کاشان، قم و ری. ما افتخارمون اینه که نهضت سربداران که از سبزوار شروع شده نه تنها برای مردم سبزوار منشا خیر بوده در همون مدت بلکه برای مناطق دیگه مثل خراسان، مازندران، کرمان، ری، سمنان هم خیر و برکت داشته و چراغ تشیع رو قبل از صفویان در ایران نگه داشته. در صورتی که نیشابور در تمامی ادوار پایتخت حکومتهای سنی مذهب بوده مثل خوارزمشاهیان، سلجوقیان و طاهریان که از دشمنان سرسخت امام رضا(ع) بوده اند.

#2 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
حامد - پنج شنبه 25 خرداد 1396  

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت همشهریان عزیز و گرانقدر نیشابوری ام
تشکر ویژه ای دارم از نویسنده که الحق نکات دقیق و درستی رو مورد اشاره قرار دادند
اما بنده خودم چند نکته ای رو لازم میدونم یادآور شوم
در ابتدا اینکه با آوردن نام این سایت که همواره در صدد ایجاد بحث های غیر منطقی در مقایسه نیشابور و شهر همجوار بوده باعث مهم شدن این ها نشویم البته قصد جسارت به همشهری بزرگوارم ندارم اما پیشنهاد میکنم دیگر هیچکداممان نام این سایت رو نیاری
متاسفانه این وبگاه قبلا از سوی یکی از مسئولین دانشگاه شهر مجاور که خودم در آنجا تحصیل میکردم خط فکری اش را میگفت و خوب خط فکری اش هم ایجاد دعوا بین همشهریان من و هم ولایتی های خودش بود
در یک مقایسه بسیار معمولی و نگاه به انتخابات اخیر مشخص میشود ظرفیت های کدام منطقه در صورت ایجاد استانی جدید در خراسان مناسب تر جهت مرکزیت استان را داراست ،شهر نیشابور به تنهایی حدود 100 هزار رای بیشتری نسبت به شهر مجاور داشت که این خود گواه همه چیز است
در پایان از همه همشهریان عزیزم درخواست دارم شان شهرمان را با مقایسه با هر جایی پایین نیاوردم
درود بی پایان به همه نیشابوریان سراسر جهان
فرزند کوچک نیشابور

#2.1 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
جمال آبادی - آدینه 26 خرداد 1396  

واقعا خسته نباشید. عجب ملاکی. اینکه رای دهندگان بیشتر باشه، دلیلی بر استان شدن نیس. همونطور که خیلی از شهرهای کوچکتر از سبزوار و نیشابور مرکز استان شدن و این دوتا شهر نشدن. نیشابور چندتا از زیرساختها و قابلیتهای مهم رو برای مرکز استان شدن نداره:
۱- عدم وجود فرودگاه که طبق قانون باید در مرکز استان فرودگاه وجود داشته باشه. الان تقریبا تمانی مراکز استان فرودگاه دارن. فقط قم در حال ساخت فرودگاه بین المللیه و قم و قزوین هم فرودگاهشون مسافربری نیست که اونا هم دارن مجوز مسافربری می گیرن. تازه الان تقریبا تمانی شهرهای مدعی مرکز استان فرودگاه دارن به جز نیشابور؛ مثل سبزوار، کاشان، جیرفت، دزفول، ایرانشهر، جهرم و لار، سیرجان، مراغه، طبس و.....

۲- فاصله تا مرکز استان فعلی باید ۲۰۰ کیلومتر باشه در صورتی که فاصله نیشابور تا مشهد حدود ۱۰۰ کیلومتره. در مورد کرج استثنا وجود داشت. چون کرج جمعیت میلیونی داشت که هرروز این جمعیت برای انجام کار در مرکز استانشون یعنی تهران ترافیک شدیدی برای تهران ایجاد میکردن که دولت با ایجاد استان البرز این ترافیک رو تا حدودی کم کرد. در مورد سایر مراکز استان که زیر ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارن با مراکز استان اطرافشون هم باید گفت که این استانها قبل لز قانون جدید تقسیمات کشوری بوجود اومدن و الان قانون جدید میگه باید ۲۰۰ کیلومتر فاصله باشه تا مرکز استان فعلی.

۳- عدم وجود شهرستانهای اقماری نسبتاً زیاد در اطراف نیشابور به جز فیروزه. در صورتی که سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، بردسکن، خلیل آباد، کاشمر و بجستان رو داره و تربت حیدریه هم شهرستانهای خواف، رشتخوار، گناباد، زاوه، تایباد، مه ولات و...

۴- نیشابور در مرکز استان واقع شده است. یعنی تا تکلیف سبزوار و تربت حیدریه مشخص نشود نمی تواند، مدعی استان شدن باشد. مثلا امکان ندارد که مردم سبزوار و تربت حیدریه از یک استان دیگر عبور کنند تا مرکز استان خودشان برسند. این دو شهر هم زیرمجموعه نیشابور نخواهند شد.

#3 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
جمال آبادی - آدینه 26 خرداد 1396  

اتفاقا این نشون میده که بخشی از جمعیت سبزوار بدلیل جوانی و کودکی واجد شرایط نبودن. که این خیلی خوبه و نشون میده سبزوار هنوز جمعیت جوانش بالاست.

#4 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
احمدی - آدینه 26 خرداد 1396  

درود بر همشهری فرهیخته. شیخ حسن جوری متعلق به نیشابوریان است و اجازه نمیدهیم دیگران آن را به نفع خود مصادره کنند!

#5 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
حامد - آدینه 26 خرداد 1396  

متاسفانه تفرقه سمی بسیار مهلک برای هر جامعه و یا اجتماع میباشد،تفرقه چه قومیتی و یا چه مذهبی باشد بسیار خطرناک است حال جدای اینکه نیشابور بزرگ پایگاه اصلی علمی اهل سنت در گذشته بوده و هم شهری این بزرگوار که در نظر قبلی افاضه فضل فرمودند یعنی امام الرحمین جوینی در نیشابور تحصیل علم داشتند ازین ها که بگذریم طبق نظرات اساتید تاریخ تشیع دو واقعه غدیر در تاریخ اتفاق افتاد اولی واقعه غدیری که پیامبر گرامی حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین خود تعین کردند و دوم ورود امام رضا علیه السلام به نیشابور عزیز که مبارک به قدوم آن حضرت است و در واقع مردم نیشابور بسیار عملکرد بهتری از مسلمانان اوایل اسلام داشتند
و مجددا درود میفرستم به کسانی که در صدد وحدت اسلام و پیروزی اسلام و جلوگیری از تفرقه بودند کسانی همچون شهید والامقام شوشتری شهید وحدت و شهدایی چون حاج محسن قاجاریان،شهید حاج علی منصوری که جانشان را برای این کشور و این خاک دادند
در پایان مجددا خواهش میکنم از همشهریان از بحث کردن و مقایسه نیشابور بزرگ با هر جایی شان این دیار پایدار را پایین نیاوردم
فرزند کوچک نیشابور

#6 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
روشنگر - آدینه 26 خرداد 1396  

جناب جمال‌آبادی
سلام بر شما، از دیدار دوباره شما بعد از مدتها، بسیار خوشحالم.

- قسمت اول: ابزار قدرتمند قلم!!!
راستی از جنابان «گل زیره» و «ضمیر سبز کویر» و عزیز «آزاد»مان چه خبر؟!؟ مدتی است که از احوالات این پیشکسوتان سیاست رسانه‌ای دیار پرافتخار سربداران بی‌خبریم! فکر می‌کنم گه پا به سن گذاشته‌اند و عضلات سرپنجه‌شان به تحلیل رفته و چند صباحی است ابزار قدرتمند قلم را کمتر در دست می‌گیرند و شهرهای همسایه را از بن‌بست نجات می‌دهند! به هر حال فضای عقلانیت که حاکم شد و نوشداروی ناب و صلاحدید‌دان م.ر-م.ث که رفت فعلا باید با ابزار قدرتمند به جای سیاست رسانه‌ای، به خط خطی کردن فضای مجازی رضایت داد.

- قسمت دوم: حساسیت چرا؟!
دوست عزیز! شاید بتوان بسیاری از ماهیت‌های مطرح و هویت‌های ساخته شده در مورد سربداران را به چالش کشید (اگر دوست داشتید به صورت جزء به جزء برای شما توضیح داده خواهد شد) اما یکی از نکاتی که در قطعیت آن شکی نیست این است که شیخ حسن جوری، متولد جور از توابع نیشابور بوده است. بنابراین این مطلب را با احترام بسیار عمیق، خدمتتان عرض می‌نمایم: لطفا این حرف یاوه و ادعای حاسدانه را بکل کنار بگذارید. (بنده اگر با شما و ادبیاتتان آشنا نبودم از این دو واژه یاوه و حاسدانه به هیچ وجه استفاده نمی‌کردم. خودتان هم عمیقا می‌دانید که چه می‌گویم.) مطلبی که در لینک زیر آمده است را خدمت شما دوست عزیزم تقدیم می‌کنم:

http://rch.ac.ir/article/Details/12165

در این مطلب (منتشر شده در دانشنامه جهان اسلام) دو تا چیز باید برای شما خیلی حساس باشد: یکی محل تولد شیخ حسن جوری و یکی شهادت (یا به عبارتی: قتل) شیخ حسن جوری. تحقیق در مورد یک چیز دیگر را هم به شما واگذار می‌کنم: در زمان امارت خواجه علی موید سبزواری (دوازدهمین امیر سربداری) سرگذشت زیارتگاه و مقبره شیخ خلیفه مازندرانی و شیخ حسن جوری چه شد؟!

- قسمت سوم: درآمدی بر جوری‌شناسی
جمال‌آبادی عزیز! قریه و محله جور یا جوری نیشابور، یک چیزی نیست که ناشناخته باشد که لازم باشد دست به دامن احتمال شوی. این نقطه آنقدر اعتبار و سند و مدرک تاریخی دارد که برای شناختن یا شناخته شدن آن نیازی به مشاهیرسازی نیست. اگر تمایل به مطالعه داشتید بفرمایید تا منبع معرفی کنم.

قسمت چهارم: تاریخ یا لقلقه؟!
استفاده کردن از اصطلاحاتی مثل «دارالمومنین» و «پایتخت تشیع» بار معنایی خاصی دارد. امید است که لقلقه نباشد و بدانید دارید چه کاری می‌کنید. ان شاء الله. به هر حال اینها موضوع بحث ما نیست. شما اگر تاریخ قرن هشتم را مطالعه کنید؛ خواهید خواند که شیخ خلیفه مازندرانی (رهبر اول سربداران) به توطئه و دسیسه در اثر حسادت فقهای متعصب سنی‌ سبزوار، در مسجد جامع سبزوار، شبانه در زیر پایش آجر گذاشتند حلق‌آویزش کردند و به قتلش رساندند. عزیزم! امیدوارم تبلیغات هویت‌سازانه یکی‌دو دهه اخیر موجب ایجاد توهم تاریخی نشده باشد. اصل و متن تاریخ، این را می‌گوید که برایتان نوشتم. می‌خواهید از دین و مذهب و اعمال و رفتار پهلوان عبدالرزاق هم بیشتر بدانید؟ یا از بقیه! شما از کدام پایتخت تشیع صحبت می‌کنید؟! دانشمندان و علمای شیعی این پایتخت تشیع، کجا هستند؟ این پایتخت تشیع، جلوه‌های تمدنی و علمی و فرهنگی‌اش کجاست؟ چرا امرای این پایتخت تشیع، رهبران مذهبی‌اش مثل خیار سر می‌برد و دسیسه می‌کند و به قتل می‌رساند؟! برادرم، می‌توانیم چند مقاله همجهت با مسیر تبلیغی خودمان درست کنیم اما روی تاریخ را که نمی‌توانیم بپوشانیم. پسر خوب! اصلا تشیع این پایتخت تشیع شما از کجا آمده است؟! واقعا تفاوت یک تبعیدگاه با یک پایگاه، مشخص نیست؟! اگر جوابش را نمی‌دانید این لینک را هم ببینید:

http://www.hawzah.net/fa/Article/View/92350

قسمت پنجم: لطفا این زرنگ‌بازی‌های احمقانه را تمامش کنید!
همشهری خوبم! عزیز دلم! این موضع‌گیری‌های عجیب و غریب که در اینجا و آنجا از شما و امثال شما دیده می‌شود واقعا تاسف‌آور است!!! آقای پایتخت تشیع! آقای دارالمومنین! آقای منشاء خیر و برکت! لطفا تمامش کنید. چندین سال است که چندین شهرستان استان و حتی استان های همسایه درگیر این مسائل شما شده است!؟ پسر خوب! اگر می‌خواهید رقابت کنید جوانمردانه و اخلاقی رقابت کنید. بیشتر از 10 است که شما یک سربداران گرفته‌اید دستتان و راه افتاده‌اید در فضای مجازی و مکررا به این و آن، درشت و کنایه بار می‌کنید. اگر این چیزها پتانسیل نیرومند ساختن داشت که نیرومندی حاصل شده بود و نیازی به این نا«برومندی»‌ها نبود! اگر با کنایه‌زدن و جوسازی و زیرک‌بازی می‌شد استان سربداران ساخت تا حالا 10 بار 10 تا استان سربداران ساخته شده بود! تمامش کنید لطفا. خیلی ناراحت‌کننده است که این فضایی که شما ایجاد کرده‌اید. شما اگر کارتان درست بود و کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه نبود بر روی آن سایت به اصطلاح شما «از پایگاههای قدیمی اطلاع‌رسانی شهرستان سبزوار» یک شماره تلفنی، آدرسی، چیزی از دنیای واقعی بود؟! چرا تمایلی به فعالیت سالم و شفاف ندارند؟ این زرنگی نیست! فکر نکنند سر را کرده‌اند زیر برف و دیده نمی‌شوند!
بله آقا! آن سایت، حتی مجهول‌الهویه هم نیست یک زردنامه جنگ روانی (با حمایت‌های خاص از مراکز خاص است) است یک لانه خبرپراکنی است! آسیبی که آن سایت به مناسبات و وجهه فرهنگی مردم شهرستانهای خراسان در چند سال گذشته زده است هیچ عامل نفوذی و تفرقه‌انداز بیگانه‌ای نمی‌توانست اینقدر کار تخریبی موفق انجام دهد! لطفا تمامش کنید! اگر هم تمایلی به تمام کردنش ندارید، هیچ اهمیتی ندارد چرا که مردم شریف شهرستانهای مشهد و نیشابور و اسفراین و بجنورد و فردوس و بیرجند و کاشمر و شاهرود و جوین و جغتای و قوچان و ... نایستاده‌اند که یاوه‌های مستانه اشرار مجازی یک زردنامه مجهول‌الهویه، زندگی فرهنگی‌شان را مختل کند.

به قول آقا حامد عزیزمان، بی‌توجهی به عربده‌های یک مجنون از خود بی‌خود، بهترین گزینه و روش تیمارداری است. در پناه حق.

#7 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
جمال آبادی - شنبه 27 خرداد 1396  

هه. شما فکر کردی امام رضا(ع) رو آوردن از نیشابور عبور دادن فقط مایه خوشبختی شماست؟؟ برین یکم تحقیق کنین. مامون به رجا بن ضحاک که نگهبان امام رضا(ع) از مدینه به مرو بود، دستور داده بود که از شهرهای شیعه نشینی مانند کوفه، کاشان، قم و سبزوار عبور ندهند. برای همین ایشونو از یزد به طبس به بردسکن برده و از آنجا به نیشابور و سرخس و مرو و از سبزوار عبور ندادن چون میترسیدن شیعیان سبزوار قیام کرده و امام رو پس بگیرن. در صورتی که مسیر قم و کاشان و سبزوار خیلی نزدیکتر بود بهشون

#7.1 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - دوشنبه 29 خرداد 1396  

با سلام
در کتاب معتبر عیون اخبارالرضا قیدشده که ازشهرهای کوفه و قم عبور داده نشود و نامی از سبزوارنیامده چرا که تشیع سبزوار از قرن چهارم به بعد است که نمود پیدا می کند

#8 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
حامد - شنبه 27 خرداد 1396  

نرود میخ آهنی بر سنگ
وعباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما

#10 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
باقری - شنبه 27 خرداد 1396  

سلام. جناب روشنگر عزیز

اولاً که اشخاصی که نام برده اید؛ خبری ازشون ندارم و ارتباطی هم به این بحث نداره. انشاالله که هرکجا هستند صحیح و سالم باشند.
دوماً سبزوار در زمان سربداران سنی نداشته و اونا هم فقهای متعصب مغول بوده اند که در سبزوار ساکن بوده اند.
سوما اصلا شیخ جوری واسه شما. شما به من بگو چرا ایشون نیشابور رو ول کردن اومدن به سبزوار و حکومت سبزوار پناه بردن. غیر از اینه که در نیشابور خفقان حکومتهای سنی بوده و در سبزوار فضای آزاد فکری حکومت شیعه سربداران؟؟
چهارما شما جوش نخور. استان سبزوار تشکیل میشه اونم قبل نیشابور. چون نیشابور در وسط استانه و مرزی نداره با استانهای دیگه. اگه بخواد نیشابور استان بشه باید قبلش تکلیف سبزوار روشن بشه چون مردم سبزوار نمی تونن از یه استان دیگه برن مرکز استان خودشون. خیالتم راحت کنم که سبزوار و تربت حیدریه به هیچ وجه نمیان زیر مجوعه نیشابور.
پنجم. تاریخ ملاک موجهی برای استان شدن یه منطقه نیس. همونطور که زابل از زاهدان، کاشان از قم و بروجرد از اراک قدیمی تره.

#11 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
سینا - شنبه 27 خرداد 1396  

سلام. متن مطلب را که می‌خوانی منظور مطلب و نویسنده‌اش کاملا مشخص است: بزرگداشت شیخ جوری و هر شخصیت دیگر نیشابوری که نقشی در وقایع تاریخی قرن هشتم هجری موسوم به سربداران داشته است ارتباطی به کنگره سربداران که در سال 1394 برگزار شد، ندارد.

در نگاهی تحلیلی به تاریخ نیز این تمایز بین سربداریه و جوریه، کاملا شاخص است. چنانکه در متون تاریخی آمده ما در وقایع مربوط به آن زمان با دو طیف مواجهیم یکی؛ «جوریه» یا «شیخیه» نامیده می‌شود و منسوب به شیخ جوری و یاران و همفکران اوست که مبانی فکری آن در واقع همان تفکر تشیع دوازده‌امامی، آرمان آزادیخواهی، مساوات‌طلبی و گسترش تعالیم دین است که در آن دوران، دیده می‌شود. طیف دیگر؛ «سربداریه» هستند که شخصیت‌های آن افرادی مانند عبدالرزاق، وجیه‌الدین مسعود باشتینی، خواجه علی موید و ... می‌باشند. این طیف که در واقع شعار «سر به دار می‌دهیم» را مطرح کرد منشاء آن چنانکه در تاریخ آمده است روابطی است که عبدالرزاق با حکومت ایلخانی داشت و بخاطر ناراستی که با آنها روا داشت از این اربابان سابق خود گریخت و تحت تعقیب قرار گرفت تا اینکه در خراسان، با این شعار، بر موج افکار عمومی سوار شد و جنبش را به پیش برد. ویژگی اصلی طیف سربداریه، توانمندی‌های نظامی آنان است که با بهره گرفتن از شخصیت‌های معنوی مانند شیبخ خلیفه، شیخ حسن جوری، عزالدین سوقندی، درویش مجدی و ... کار حکومت‌سازی، فروانروایی بر مردم و توسعه قلمرو حکومت محلی موسوم به سربداران را به پیش بردند.
بله، شیخ حسن جوری و همفکران او، در طیفی متمایز از سربداریه قرار می‌گیرند هر چند سربداران، هویت فکری و محتوایی قابل توجه مستقل از جوریه یا شیخیه ندارد. بنابراین، در دیدگاهی تاریخی-تحلیلی هم بخواهیم به موضوع نگاه کنیم شخصیت‌هایی مثل شیخ حسن جوری، در اشل استانداردی و چارچوب مفهومی متمایز از سربداران، قابل پرداختن و شناختن می‌باشند و تاثیرات عمیقی و به شدت نافذی که بر جنبش سربداران و تاریخ ایران گذاشته‌اند، اظهر من الشمس است. حتی بعضی بر این باورند که بررسی و شناخت شخصیتی مثل شیخ حسن جوری در فقط چارچوب وقایع و دوره سربداران، کم‌کاری و سهل‌انگاری در شناخت جامع این شخصیت، و محدود کردن افق اندیشه، تفکر و سپهر آرمان‌ها و جهانبینی این شخصیت بزرگ و تاثیدگذار تاریخ ایران است.

بنابراین؛ کاملا مشخص است که اگر اسرارنامه و یا هر سایت یا نشریه دیگری بخواهد شخصیتی مثل شیخ جوری را ضمیمه و طفیلی سربداران نماید باید در مقابل این کار منفعت‌طلبانه و جهت‌دار، واکنش نشان داد. معرفی نمودن تلویحی یا تصریحی آیین‌های بزگداشت شیخ جوری به نحوی که دارای وابستگی با کنگره سربداران 1394 باشد (که در واقع خلاف واقعیت نیز می‌باشد) شامل همین نوع واکنش می‌گردد. پس آن سایت مجهول و یا هر منبع دیگری بین این موضوعات، ارتباطی چنین جهت‌دار برقرار می‌کند باید هزینه‌اش را نیز بپردازد. قطعا با هوچی‌گری و به حاشیه راندن اصل موضوع با حضور اسم‌هایی مثل جمال‌آبادی، نمی‌توان موضوع را لاپوشانی کرد. افرادی که در پشت سایت مجهول‌الهویه به نام اسرارنامه مخفی شده‌اند باید بدانند این هوشیاری در شهروندان هست که همه رویدادها را به خوبی تشخیص می‌دهند و هیچ وقت، به چند خط مطلب منتشر شده به سایت‌های اینترنتی بخصوص منابع نامشخص و مجهول‌الهویه‌ای مثل اسرارنامه (که مخصوصا دارای سابقه‌ای نامطلوب و بد نیز هست) اکتفا و اعتماد نمی‌کنند.

اما از آنجا که توسط دوستان، مطرح شد که موضوع بزگداشت شیخ جوری، مقدم و مسبوق بر کنگره سربداران است باید بیفزایم که کاملا درست است و منبع زیر که در آن، پیشنهاد خواهرخواندگی نیشابور و شاهرود (سال 1391) بر مبنای شخصیت شیخ حسن جوری مدتها پیش از آن کنگره، مطرح شده، یکی از شواهد این موضوع می‌باشد:


http://kazemjalali.com/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=186&newsview=2405

و چه بسا تفکر برگزاری کنگره سربداران، الهام گرفته از طرح بزرگداشت شیخ حسن جوری (به عنوان مشهورترین و تاثیرگذارترین شخصیت جنبش سربداران) باشد و از فعالیت‌های جوری‌شناسی (که توسط افراد دیگری پی‌گیر می‌شده است)، این عزیزان به ایده برگزاری کنگره سربداران رسیده باشند. به هر حال، در اینکه شخصیت شیخ حسن جوری، در سطح و اندازه‌ای فراتر از محدوده جغرافیایی-تاریخی و چارچوب اندیشه-ایدئولوژی سربداران، قابل پرداختن و بررسی است، تردیدی وجود ندارد و باید توسط پژوهشگران به آن پرداخته شود.

متشکرم

#12 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
نیما - یک شنبه 28 خرداد 1396  

ولایت بیهق، که بزرگ ترین شهر آن «سبزوار» بود، نیز جمعیت شیعی قابل ملاحظه ای دربرداشت، به گونه ای بعضی ادعا کرده اند مذهب اغلب مردم شهر تشیّع افراطی بود و حتی برخی دانشمندان اهل سنّت در این شهر به شیعه گری متهم می شدند. [5] تشیّع سبزوار در واقع، تحت تأثیر نیشابور و مهاجرت علویان از طبرستان به این شهر قرار داشت.

#13 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
روشنگر - یک شنبه 28 خرداد 1396  

سلام، جناب جمال‌آبادی (باقری)
1. همین که می‌گویید "خبر ندارید" نشانگر این است که اطلاع و دانایی لازم را برای به پیش بردن بحثی که مطرح کرده‌اید ندارید. پس لازم است که بدانید که ما خبر داریم و می‌دانیم آنچه را که روی داده‌ است و آنچه را که روی می‌دهد ... و اگر حرفی نمی‌زنیم به این معنا نیست که بی‌خبریم بلکه به این معناست: هر چیزی را به اندازه ارزش واقعی که دارد ارزشگذاری می‌کنیم. ما به آینده می‌اندیشیم ...

2. برادر عزیزم! همشهری دلم! شما که اسم سربداران که می‌آید گل از گلتان می‌شکفد و دگرگون می‌شود، شما که از کل چند هزار سال تاریخ ایران، به این کمتر از 50 سال حکومت محلی، اینقدر دلبسته‌اید و اینقدر برایتان جلوه دارد، چرا نمی‌روید و آن دوران را دقیقا مطالعه نمی‌کنید؟! درست مطالعه کنید بعد با هم درباره دوما" شما صحبت خواهیم کرد.

3. شیخ حسن جوری، زاده و پرورش یافته قریه جوری از توابع نیشابور؛ این عالم و مجاهد بزرگ، متعلق به ملت ایران، و یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار و نامدار تاریخ ایران هستند. لطفا شان و سطح خودتان را حفظ کنید و از فضا و تاثیر و تخمیر فکری زردنامه‌های مجهول‌الهویه‌‌ مانند اسرارنامه سبزوار که هر چیزی را به خود منسوب می‌کنند، فاصله بگیرید.
اما شیخ جوری، نیشابور را (به اصطلاح شما) ول نکردند. ایشان به سبزوار رفتند و نه بخاطر اینکه در سبزوار مرکز علمی و یا چیز خاصی بود که انصافا هم نبود فقط به خاطر اینکه شنیده بودند که در مسجد جامع آنجا فردی به اسم شیخ خلیفه هست که سخنان و آموزه‌های متفاوتی دارد و می‌دانیم که شیخ خلیفه، مازندرانی بودند و نه سبزواری و در تاریخ ثبت است که ایشان، وقتی که از استادان و تعالیم مختلف دلسرد شدند، سبزوار را کنج عزلت گزیدند و هیچ مزیت خاص دیگری نبود که بتوان گفت که ایشان بخاطر آن به سبزوار جذب شده باشند. سبزوار آن زمان، یک جای خلوت و دور از توجه حکومت بود و از توابع ایالت نیشابور محسوب می‌شد. نیشابور چون مرکز حکومتی بود، تحت کنترل شدید حکومتی نیز قرار داشت و این علی رغم اینکه نشاندهنده اهمیت سیاسی و استراتژیک نیشابور است، اما ارتباطی هم با مردم نیشابور ندارد، نیشابور از دیدگاه مردمی و اجتماعی، همیشه پایگاه فرهنگی و همزیستی افکار و مذهب‌ها و باورهای مختلف مردم خراسان بوده است و این چیزی جدا از حکومت و مناسبات حکومتی است بدیهی است که اگر حکومت، اندیشه و یا اعتقادی را بر نمی‌تافت، افراد مجبور به مهاجرت به مناطق درو از دسترس و توجه حکومت مثل سبزوار می‌شدند چون هم به نیشابور، مرکز فرهنگی خراسان، نسبتا نزدیک بود و هم از گزند ماموران حکومتی بدور بود.
اما در مورد اینکه می‌گویید به حکومت سبزوار پناه بردند، کدام حکومت؟! نمی‌دانم منظور شما از حکومت چیست؟! تعریف شما از حکومت چیست؟! در آن زمان، سبزوار خود از توابع قلمرو حکومتی یک شهر دیگر بوده است. شما درباره چه صحبت می‌کنید؟! اما درباره بحث بیجا و شرم‌آور و تفرقه‌انگیز شیعه و سنی خدمتتان عرض کنم که اولا اگر مقام و جایگاه و اعتبار خراسان را در پنهانه علمی و فرهنگی جهان اسلام بدانید این حرف‌هایی که از اسرارنامه به وام گرفته‌اید در ذهنتان، چیزی به جز یاوه‌های متعصبانه و افراطی، نخواهد بود. و دوم اینکه برادر! تاریخ بخوانید و بدانید که بعد از قتل شیخ خلیفه مازندرانی در مسجد جامع سبزوار به دست متعصبین این شهر، فضای شهر آنچنان به هم ریخت که اگر عالم مجاهد، شیخ حسن جوری، تدبیر نمی‌کردند و فضا را آرام نمی‌کردند و از آشوب و بلبشوی سبزوار دوری نمی‌گزیدند همان مقدار جمعیت شیعه‌ای که وجود داشت در اثر درگیری‌ها و بلبشوی اختلافات و تعصبات مذهبی که در شهر سبزوار ایجاد شده بود، از بین می‌رفتند و امروز جنابعالی، این افتخار را نداشتید که "سربداران" بگویید و مردم مناطق دیگر خراسان را به این موضوع و آن موضوع، مورد خطاب قرار دهید.
باقری جان! شیعه افراطی و انحصارطلب و دُگم به اندازه همه مسلک‌های افراطی دیگر، خطرناک و تفرقه‌انگیز است. بدنبال افتخارات تنفرانگیز نباشید و از آن تا می‌توانید فاصله بگیرید. به تاریخ، منطقی نگاه کنید و از آن، منطقی برداشت کنید. هر کس که منطقی باشد، خود را تافته جدابافته نمی‌داند. کره زمین بیش از شش میلیارد نفر جمعیت دارد اگر هر کسی بخواهد خود را برتر از دیگران بداند و اینطور که شما صحبت می‌کنید حرف بزند، نتیجه‌اش همه جنگ است و نابودی و ویرانی. پس خردمندانه فکر کنید تا به چاه تعصب، نیفتید.

4. همه این حرفهایی که شما می‌زنید نتیجه تبلیغات زیاده‌خواهی‌ها و توهماتی است که فکر می‌کنند چون یک چیز را می‌خواهند باید همه همسایگانشان در برابر هر عمل ناجوانمردانه‌ای که انجام می‌دهند (مثل ماجرای فرمانداری ویژه، مثل ماجرای 4 روستا، مثل تقلب‌ها و جعل هویت‌های تاریخی و چندساله اخیر، مثل ....) باید سکوت کنند و حقشان را به آنها بدهند. برادرم من در این زمینه، حرف بیشتری با شما ندارم. خدا نکند اما در وقتش، در عمل اثبات خواهم کرد چطور در صورت احساس ضایع شدن کوچکترین حقی از مام وطنم و همسرزمینانم، جانم را بر سر دست خواهم گرفت و ذره ذره وجودم را به پای نام نیشابور عزیز خواهم افشاند. همشهری عزیزم! بدانید که نیشابور، فرزندانش را اینگونه تربیت کرده است. آرام، اهل ادب و علم و فرهنگ همچون عطار و ادیب و خیام، و جانفشان در بزنگاه‌های تاریخ همچون غیوران مجیرالملک‌ها و جوری‌ها و شورورزی‌ها که در راه باور وطن، جان از جان نشناختند و شیفته‌وار، نثار کردند.

"ما سر به دار تعصب نمی‌دهیم"
ما با مهر و دوراندیشی،
تاریخ و توانمندی‌های وطن را می‌شناسیم
و برای آباد کردن آن می‌کوشیم
ما موقعیت‌های را می‌شناسیم و می‌سنجیم
و در بزنگاه‌ها و موقعیت‌های دشوار و حساس،
آن هم خردمندانه اما عاشقانه،
جان فدای مام وطن می‌کنیم.
ما فرزندان نیشابوریم.

من، فرزند نیشابورم ...
و یکی از فرزندان نیشابورم.

موفق باشید.

#14 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - دوشنبه 29 خرداد 1396  

ظاهرا دوست عزیز جناب آقای جمال آبادی سعی ویژه ای دارند درتعریف قوانین به نفع خویش و تمامی قوانین تشکیل استان جدید را بر می شمرند غیر از مورد اصلی و اول آن که جمعیت یک استان باید یک میلیون نفر باشد جمعیت نیم میلیونی سبزوار به همراه بردسکن هشتاد هزار نفره - و نهایتا کاشمر و خلیل آباد 200 هزار نفره حتی در صورت وقوع معجزه و الحاق فیروزه به آنکه 37 هزار جمعیت دارد و حتی با احتساب اسفراین 150 هزار نفره و بازهم به یک میلیون نخواهد رسید - البته لازم به ذکراست استان هایی که زیر یک میلیون جمعیت دارند قبل از تصویب قانون جدید تشکیل شده اند
تربت هم که نه شرط اول که گفته شد رادارد نه شرط دوم یعنی جمعیت 200 هزار نفری شهر مرکز استان

#15 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
باقری - دوشنبه 29 خرداد 1396  

مسعود جان. شما راست میگی ما تنها مشکلمون همونه. اما مگه آیا نیشابور و اطرافش یک میلیون جمعیت دارن؟؟؟ تازه شهرستان زیادی هم اطرافش نداره. دوماً ما به اسفراین احتیاجی نداریم. شما اون ماطقی که گفتی به جز اسفراین حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت داره. سوما سبزوار و کاشان و خیلی از مدعیان دیگر استان شدن هموز جمعیت یک میلیونی ندارند.

#15.1 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - دوشنبه 29 خرداد 1396  

سلام
اولا این آمار تقریبی است مثلا گفتم سبزوار نیم میلیونی در حالی که طبق سرشماری امسال ۴۵۰ هزار نفر است
دوم بنده حرفی از استان شدن نیشابور نزدم چون اصولا مخالف آن هستم
سوم مطالعه جمعیتی سبزوار و نیشابور این نکته را نشان میدهد که رشد جمعیتی سبزوار رشد پایین تری حداقل در ده سال قبل داشته و دلیل اصلی آن رشد بالای مهاجرت معکوس در این شهر است
۴ انتظار استان شدن کاشان با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت عقلا محال است
۵ به قول شما اسفراین به کنار فیروزه هم نه جمعا میشه ۷۵۰ هزار نفر در خوشبینانه ترین وضعیت با رشد جمعیت متوسط کشور یعنی ۱.۵ درصد حساب کنید چندسال دیگه جمعیت میشه یک میلیون نفر برای محاسبه یادآور میشم جمعیت سبزوار به همرا ه شهرستان های توابه در سال ۹۰ حدود ۴۲۵ هزار و امسال ۴۵۱ هزار نفر است

#16 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
باقری - سه شنبه 30 خرداد 1396  

سبزوار ۳۰۷ هزار (با احتساب دو روستایی که اخیرا الحاق شد)
خوشاب ۳۶ هزار
جوین ۵۴ هزار
جغتای ۴۹ هزار
داورزن ۲۲ هزار
جمع کل: ۴۶۷ هزار

#17 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
باقری - سه شنبه 30 خرداد 1396  

شهرستاکهای که در حوزه کاشان قرار می گیرند:
کاشان ۳۶۴ هزار
آران و بیدگل ۱۰۳ هزار
نطنز ۴۳ هزار
خور و بیابانک ۱۹ هزار
دلیجان ۴۷ هزار
اردستان ۴۲ هزار
نایین ۳۹ هزار
جمع: ۶۵۷ هزار نفر

#17.1 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

با سلام ودرود
فکر نکنم خود کاشانی ها هم این قدر بلند پروازی داشته باشند
در صورت تشکیل چنین استانی اهالی خوروبیابانک و نایین برای رفتن به مرکز استان ناچارند از یک مرکز استان دیگر (اصفهان) عبور کنند

#17.2 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

دلیجان رو هم که از استان مرکزی جدا کرده و به استان مربوطه الحاق نمودید

#18 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مصطفی - سه شنبه 30 خرداد 1396  

بابا این قدر به هم دیگه گیر ندین .
همین کارارو می کنید نه نیشابور استان میشه و نه سبزوار

#18.1 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

آقا مصطفی عزیز بنده مخالف استان شدن هیچ کدام از این دو شهر نیستم حتی در زمان آقای دکتر طالبی پیشنهاد خواهر خواندگی این دو شهر را به ایشان ارئه کردم که آقای طالبی ضمن استقبال از این پیشنهاد عنوان کردند که با هماهنگی آقای مظفری این کار را انجام خواهند داد ختی این نظر را در سایت های اسرارنامه و همین روزنه بیان کردم
مشکل بر سر اینست که برخی دوستان سبزواری ما نیشابور را کوره دهاتی میبینند که هیچ امکاناتی ندارد و طبق اظهار نظر های جالب سبزوار را مهد تمدن وتشیع و نیشابور را ریزه خوار عظمت سبزوار میدانند درحالی که اگر تاریخ را بخوانند درمیابند که تا از دوره ساسانی تا دوره صفوی نیشابور مرکز ایالت خراسان بوده و این شهر نه تنها جایگاه تک قطبی برای اهل تسنن نبوده بلکه سابقه تشیع در آن از سبزوار هم فدیمی تر است این مطلب را در قسمتی از کتابی که درباره خاندان فضل بن شاذان به رشته تحریر درآورده ام بیان خواهم کرد و با استدلال ثابت میکنم که تشیع سبزوار مدیون نیشابور است

#19 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
سینا - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

اسرارنامه سبزوار، علیرغم فعالیت های زیرآبی در زمینه تخریب شهرهای رقیب، با ترفند ایجاد بحثهای حاشیه‌ای توانسته است از زیر بار پاسخگویی در برابر فعالیتهای مرموز و دون دست‌اندرکاران شانه خالی کند.

آنچه مسلم است همشهریان ما با همه مشترکات و ارتباطات و دوستی‌های عمیقی که با شهروندان سبزواری دارند و مودت و محبت و همدلی واقعی و مثال زدنی بین این مردم جاری است اما به هیچ وجه در برابر برنامه‌های بعضی سیاستمدارن شهرستان همسایه که مستلزم ضایع شدن حقوق مردم و سرزمین نیشابور است نمی‌روند و در مقابل ان به شدت، ایستادگی خواهند کرد.

سایت اسرارنامه که تا چندی پیش از سرور دانشگاه سبزوار (امکانات دولتی مستقر در شهر سبزوار) استفاده می‌کرد از دیدگاه ارتباط با همین سیاستمداران، قابل تامل است. هر چند باید این را هم در نظر داشت که اقدامات غیرحرفه‌ای و و آماتوری و سوتی‌ها و اشتباهات مکرر و فاحش انجام شده در همین سایت اسرارنامه، نشاندهنده ضعف شدید و آشفتگی در این قشر افراطی سیاست و رسانه است. سایت اسرارنامه هر چند، اخیرا تغییراتی در رویکرد خود نسبت به مسائل ایجاد کرده است و به صورتی مخفیانه تر و زیرکانه، به پیشبرد همان اهداف قبلی مشغول است اما به علت داشتن سابقه بسیار بد و جنجالی با رویکرد پوپولیستی دارای روندها و مواضع متناقض، در نزد افکار عمومی بسیار غیرقابل اعتماد و جهت‌دار شناخته شده است ولی به هر حال، رصد کردن آن، به عنوان رسانه‌ای قشری و افراطی که می‌تواند نماینده یک رویکرد فکری باشد، لازم به نظر می‌رسد.

#20 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
محمدی - آدینه 02 تیر 1396  

مسعود جان بهتره یه نگاهی به نقشه استان اصفهان بندازی. برای اینکه از نایین و خور و بیابانک بری کاشان نیازی نیس بری اصفهان. میتونی از آزادراه خلیج فارس بری کاشان😄😄😄😄

#20.1 عطف به: عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - شنبه 03 تیر 1396  

والا من هم نقشه اصفهان رو نگاه کردم و هم دو سال اصفهان بودم از بزرگراه خلیج فارس که ازکاشان میره اصفهان و سی کیلومتریاین شهر به پایان میرسد چطورمیشه ازخور و بیابانک رفت کاشان

#21 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
محمدی - آدینه 02 تیر 1396  

بهتره یکمی هم تحقیق کنی. کاشانی ها الان چند ساله که دست گذاشتن رو دلیجان و خود دلیجانی ها هم با کاشان موافقن چون کاشان از اراک به دلیجان نزدیکتره و اینکه اراک بهشون امکانات نمیده

#22 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - شنبه 03 تیر 1396  

البته از جاده فرعی که از نایین به اردستان هست میشه رفت ولی دقت داشته باشیدفاصله نایین تا اصفهان125 کیلومتر وتا کاشان بیشتر از این میباشد اگر چنانچهشما جای نایینی ها بودید قبول میکردید شهری به امکانات اصفهان در فاصله 1/5 ساعتی خود را رهامیکردید و به کاشان میپیوستید که حداقل دوبرابر این فاصله را با این شهر دارد
شما خود بهتر از کسی میدانید که جدا کردن یک شهر از یک استان و دیگر و الحاق آن برای تشکیل استان جدید تقریبا محال است وگرنه تاکنون استان زاگرس با نفوذ ویژه علاالدین بروجردی تشکیل می شد

#23 عطف به: اسرارنامه!!! بزرگداشت شیخ حسن جوری ارتباطی با کنگره سربداران ندارد

avatar
مسعود - شنبه 03 تیر 1396  

رپرست فرمانداری کاشان مطرح کرد:
شاخص جمعیت برای استان شدن کاشان به یک جک مضحک تبدیل شده است
شاخص جمعیت برای استان شدن کاشان به یک جک مضحک تبدیل شده است

سرپرست فرمانداری کاشان گفت : استان شدن کاشان نیاز به چهار وجه مهم دارد و معضل جمعیتی برای استان شدن این شهرستان کاملا به یک جک مضحک تبدیل شده است .

به گزارش خبرنگار ایلنا درکاشان، «حمید رضا مومنیان»سرپرست فرمانداری کاشان در اولین جلسه شورای اسلامی شهر کاشان پس از تعطیلات نوروزی که با حضور اعضاء و شهردار کاشان برگزارشد با اشاره به اینکه کار خوب را در شهر کاشان به واسطه بعضی از مسائل سیاسی بد جلوه می دهیم ، خطاب به حاضرین گفت : خواهش می کنم فرهنگ خوب جلوه دادن کارهای مثبت در این شهر را برای مردم بازگو کنیم و به جای اینکه بخواهیم برای رسیدن به مقصد از نرده بپریم از پل و مسیرهای قانونی عبور کنیم .
این نظر عالی ترین مقام اجرایی شهرستان کاشان است

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۰۷۲
۲۰۳۶
۱۰۳۱۸۹۹۸