تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

"امامزاده غریب" امامزاده ای غریب در مرکز شهر نیشابور

تاریخ این بنا به دوره‌ی صفویه می‌رسد. ماکت شهر نیشابور در قرن نهم که در موزه‌ی رباط شاه عباسی قرار دارد، زیارتگاه امامزاده غریب را نشان می‌دهد. این خود از قدمت این آرامگاه حکایت می‌کند. روزگاری زائرین زیادی به این مکان مقدس، آمد و شد می‌کرده‌اند، اما اکنون کم‌تر کسی از این آرامگاه اطلاع دارد.

- غریبی خفته در خاک نشابور: در خاک شهر نیشابور، درست در همانجاهایی که نشان‌ها و نماد‌ها و اشاره‌هایی می‌آیند تا اندیشه و روحت را با سال‌های دیر و دور نیشابور و مردمان باورمند این دیار پیوند دهند؛ جایی در جبهه شرقی شهر، نزدیکی میدان خیام و در روبه روی کاروانسرای شاه‌عباسی، دروازه کاروانسرایی قدیمی، که امروز، کم‌تر شباهتی به کاروانسرا و رباط دارد، در اینجا، مردی گمنام در غربت و تنهایی خود آرمیده است. در چهره‌ی مقبره‌ی غریب نیشابور، سادگی و بی‌پیرایگی موج می‌زند، در بارگاه او از گنبدهای بشکوه و ایوان‌های وسیع و بلند خبری نیست، گنبد و بنای کوچکش را دیوارهای کاروانسرایی قدیمی از نگاه‌ها پنهان داشته. نقش‌های کاشی غربت تنهایی او را می‌شکنند؛ نقش دیواره‌های خارجی سرای او، آجر و سیمان است و تنها فاصله‌اش با بی‌آرایگی، بی‌آلایگی و سادگی پاک، گچ‌اندود دیواره‌های داخلی بنای آرامجای اوست. ضریح مقبره‌ی او، صندوق-مانندی است که آن را پارچه‌ای سبز رنگ در آغوش گرفته. اینجا، آرامگاه و زیارتگاه مردی است که عامّه‌ی نیشابور او را «امامزاده غریب» می‌نامند؛ خیابان امام خمینی، فلکه خیام، روبروی رباط شاه عباسی، چوب‌بری حاج آقا صدیقی. اینجا از جاهای دیدنی نیست، در اینجا باید گفت و شاید شنید ... از دل ... غریب نیشابور، دربان و خادم ندارد ... فرا می‌خواند تو را... از دور .... به خلوت ... . بنای آرامگاه امامزاده غریب، درون یک چوب‌بری و انبار چوب که مالکیت آن شخصی است واقع شده. بنا بر گفته‌ی مالک چوب‌بری، کاربری قبلی این مکان (چوب‌بری)، در چند دهه پیش، کاروانسرا بوده است. و هنوز هم برخی اتاق‌ها و حجره‌های استراحت مسافرین و تیمار استرها در ضلع شمالی این مکان دیده می‌شود. برخی می‌گویند، روزگاری نه چندان دور، جوی آبی در کنار بنای آرامگاه غریب نیشابور جاری بوده، اما در حال حاضر از کنار غریب، آب روانی نمی‌گذرد.

عباسعلی مدیح در کتاب «نیشابور و استراتژی توسعه» در باره‌ی این مکان زیارتی چنین نوشته است: «در این مکان زیارتی که به امام زاده غریب معروف است، یکی از نوادگان ائمه مدفون است. مکان این امامزاده روبروی رباط شاه عباسی، داخل یک چوب‌بری قرار گرفته و دور تا دور این زیارتگاه را کارگاه‌های چوب بری و دیوار منازل گرفته‌اند. در ورودی امامزاده به سوی رباط شاه عباسی باز می‌شود. قدمت این بنا به دوره‌ی صفویه می‌رسد. ماکت شهر نیشابور در قرن نهم که در موزه‌ی رباط شاه عباسی قرار دارد، زیارتگاه امام زاده غریب را نشان می‌دهد. این خود از قدمت این آرامگاه حکایت می‌کند. روزگاری زائرین زیادی به این مکان مقدس، آمد و شد می‌کرده‌اند، اما اکنـــون کم‌تر کسی از این آرامگاه اطلاع دارد.»(1)

سلام بر غریب نیشابور

- پانوشت:

1. مدیح، عباسعلی، «نیشابور و استراتژی توسعه: جغرافیای طبیعی، انسانی، اقتصادی و گردشگری»، مشهد: شهر فیروزه، نوای غزل، 1385، ج 1، ص191. 

#1 عطف به: "امامزاده غریب" امامزاده ای غریب در مرکز شهر نیشابور

avatar
mehrani - یک شنبه 24 آبان 1394  

با سلام و ارادت
لطفا از اوقاف پيگيري فرمائيد تا در خصوص اين امامزاده توضيح بيشتري بدن ، ضمنا اگه ممكنه يك گزارش تصويري تهيه بشه ممنون

#1.1 عطف به: عطف به: "امامزاده غریب" امامزاده ای غریب در مرکز شهر نیشابور

avatar
داود - دوشنبه 09 آذر 1394  

سلام
من هم با خواسته این همشهری عزیز موافقم
لطفا پوشش خبری

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۰۸۱
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۰۷