تقویم اخبار

خرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

اهميت و لزوم دارا بودن تجهيزات فرود بالگرد ( هلي پد )

سرانجام پس از کش و قوسهای فراوان شاهد آن بودیم که پایگاه اورژانس هوایی در شهرستان نیشابور مستقر و از آن به عنوان استانداردترین پایگاه شرق کشور نام برده می شود، در مقوله استاندارد مهم ترین موضوعی که در این زمینه باید مورد ارزیابی قرار گیرد، احداث و تجهیز یک هلی پد یا محوطه فرود بالگرد می باشد و برای این کار آگاهی از نکات فنی- مهندسی و ساختاری یک پد استاندارد فرود بالگردمورد نیاز می باشد. در این نوشتار جهت آشنایی شهروندان با استانداردهای لازم پدهای پروازی ضمن برشمردن محاسن اورژانس هوایی، به مسايل تخصصي و فني در طراحي وساخت هلي پد خواهیم پرداخت.

  • بالگرد و اورژانس هوایی

بالگردرويايي است كه به صدها سال گذشته باز مي گردد. از اشعار فردوسي، تلاش های عباس بن فرناس ونقاشي هاي لئوناردو داوينچي كه بگذريم، در طول ربع اول قرن حاضر طراحان زيادي از سراسر جهان مانند: توماس اديسون، لوئيس برگوئت، ريچت، پؤل كرنو و سيكورسكي و... درگير ساخت بالگرد شدندكه همگي در توسعه و اختراع آن نقش داشتند. نام بالگرد (هلیکوپتر) از دو كلمه يوناني به نام heliko , plerm به معناي بال حلزوني گرفته شده است. اين واقعيت كه كارخانه هاي بالگردسازي به طور غير قابل تصوري رشد يافته اند و با سرعت به سمت آينده در حركت هستند انكار ناپذير مي باشد. بویژه اینکه در هر گام كشف و بكارگيري يك قانون جديد از فيزيك موجب قدمي رو به جلو در جهت اختراع بالگردشد و چه بسا پیشرفت بيشتر در علم فيزيك ترقي بيشتر اين صنعت را بهمراه داشته باشد. 

امروزه یکی از مهمترین استفاده از بالگرد خدمات رسانی در بخش اورژانس هوایی است. خدمات پزشکی اورژانس هوایی با کاهش زمان انتقال، امکان انجام مراقبت های پیش بیمارستانی پیشرفته و دستیابی سریع تر به اقدامات درمانی بیمارستانی نقش مهمی در بهبود میزان بقای بیماران دارد. بالگرد اورژانس می تواند مسافت بین دو نقطه را به صورت مستقیم طی کند و نیز منطقه وسیعتری را نسبت به آمبولانس زمینی پوشش دهد، بر موانع جغرافیایی مانند مسافت، کوه ها، درختان و موانع دست ساز انسان فائق آمده و بیماران را از مناطق غیر قابل دسترسی نجات دهد. در هنگام وقوع تصادفات جاده ای بالگرد اورژانس می تواند وسیله خوبی برای انتقال سریع مجروحین به مراکز بیمارستانی باشد. 

با نگرش به چشم انداز فراينده رو به رشد شهر سازي ونيز ترافيك و شلوغ شدن شهرها، دارا بودن هلي پد براي ساختمان های نسل جدید و هم چنین پد های زمینی در بیمارستان ها ومراکز مدیریت بحران ضروري به نظر مي آيند. بعلت ترافيك سنگين و زمانبر بودن امداد رساني زميني، ثانيه هاي طلايي كه امداد رساني هوايي در زمان صرفه جويي مي كند، مي تواند زندگي بخش باشد. وجود پدهای مناسب فرودبالگرد بعنوان يك نقطه اتكاي بسيار مناسب در مديريت شهري بخصوص جهت امداد رساني در حوادث طبيعي و بحرانهاي مي تواند جايگاه خود را تثبيت نمايند.

 

  • مسايل تخصصي و فني در طراحي هلي پد 

مهمترين فاكتوري كه طراحي هاي هوانوردي در نظر گرفته مي شود ايمني است كه متضمن بهره برداري مطمئن از سازه هلي پد مي شود. تحقق ايمني در طراحي و ساخت مي بايست بر اساس قوانين سازمان بين المللي هواپيمايي غير نظامی International civil aviation organization)) و مقررات سازمان ملي هواپيمايي كشوري باشد تا توسط سازمان هواپيمايي كشوري مورد تأييد قرار گرفته و مجوز بهره داري براي آن صادر شود.

طراحي و ساخت يك هلي پد از جنبه هاي مختلف ( اعم از منطبق بودن با قوانين هوانوردي ، دارا بودن مشخصات وشرايط عمراني و سازماني براي تحمل تنش ها و كرنش هاي مختلف ، لحاظ نمودن قوانين ملي ساختمان ، استاندارد بودن با ملحوضات آتش نشاني اطفاء حريق ) مي بايست مورد بررسي قرار گيرد و به همين دليل از شمول صرفاً فانتزي و تزئيناتي بودن خارج شده و متخصصين اهل فن را طلب مي كند.

مقاومت هلي پد بايد بگونه اي طراحي شود كه ضمن اينكه مي تواند وزن بالگردي كه جهت فرود در نظر گرفته شده وزن نظرات و تجهيزات اضافي نصب شده روي سازه را تحمل كند. بايد توانايي تحمل ضربه بالگردي كه دچار وضعيت اضطراري شده است را نيز دارا باشد. به عنوان مثال وزن بالگرد 214 که امروزه به عنوان بالگرد امداد استفاده می شود 13000پوند (بیش ازشش تن) می باشد.

احداث هلی پد بدون در نظر گرفتن مشخصات فنی سازه، تاسیسات و ضوابط خاص آن طبق آیین نامه ها و استانداردهای مصوب در سازمان های هواپیمایی و آتش نشانی، به ایجاد مشکلات اساسی و نواقص فنی منجر و پد را غیر قابل بهره برداری خواهد نمود. 

براي راهنمايي و اگاهي دادن به خلباناني كه اقدام به تقرب به هلي پد را مي كنند مي باید علائم وهشدارهايي تحت عنوان Marketing system در نظر گرفته شود تا خلبانان با آگاهي كامل از شرايط حداكثر ميزان وزن قابل تحمل پد و يا حداكثر اندازه بالگردي كه قادر به فرود است اقدام به فرود بر روي پد نمايند. 

طبق ضوابط فنی و آیین نامه های اجرا شده در مورد پد های اجرا شده در دنیا، رعایت اصول و مشخصات فنی و هواپیمایی الزامی است. اما این مهم برای بهره برداری از آن کافی نیست. علاوه بر آن لازم است از مرجع کارشناسی سازمانهای مربوطه تاییده اجرای همه استانداردهای مربوطه و مجوز بهره برداری اخذ گردد. سازمان هواپیمایی کشوری پس از بررسی و تایید مستندات و انجام فرود و برخاست آزمایشی پد را در فهرست سکوهای مورد تایید و شناخته شده در کشور قرار می دهد. به این ترتیب در صورت وقوع هر گونه حادثه ای که نیازمند انجام عملیات امداد و نجات هوایی باشد؛ هلی پد شناخته شده و قابل بهره برداری است. علاوه بر آن با شناسنامه دار شدن هلی پد ، در مدیریت بحران وقوع حوادث غیر مترقبه، وجود این پدها در هر منطقه بعنوان سکوی امداد قابل ملاحظه هستند.

  • تقسيم بندي پد ها 

به طور كلي پدهاي فرود بالگرد به 3 نوع مختلف تقسيم مي شوند نوع اول Surface level و یا پد های بالگرد سطحی که بر روی سطح زمین قرار می گیرند. در انتخاب محل قرارگیری این پدها خالی بودن مسیر تقرب بالگرد از هرگونه ساختمان و یا درخت مرتفع، بسیار مهم می باشد چون هم باعث ایجاد توربولانس در بالگرد شده و هم تقرب را دشوار می کند. 

نوع بعدی پد های بالگرد Elevated می باشد که در ارتفاع و معمولا در ساختمانهای بلند نصب می شوند, پد نصب شده در این ساختمانها باید از هر جهت 1.8 متر بالاتر از سطح سقف ساختمان باشد علت آن عبور جریان هوا در زیر آن و کاهش توربولانس در بالگرد می باشد. 

آخرین نوع پد بالگرد هم Helideck می باشد که بر روی کشتی ها و یا دکل های داخل دریا نصب می شود.

  • ساختمان پد بالگرد و نكات فني

هلی پد می تواند خود بخشی از سازه اصلی باشد یا اینکه به صورت سازه ای مجزا باشد. در اغلب موارد محل استقرار بالگرد با یک حرف H علامت گذاری می شود. سطح هلی پد در اغلب موارد از بتن ساخته می شود. سطح هلی پد بایستی به نحوی نقاشی شود که از دور دست قابل رویت باشد. پدهای بالگرد می تواند با اشکال هندسی مستطیل , مربع و دایره طراحی شود, در طراحی به شکل مستطیل و یا مربع تنظیم کردن برای فرودآمدن برای خلبان راحت تر از نوع دایره ای می باشد و از جهت دیگر طراحی به صورت دایره این امکان را می دهد تا خلبان در فضاهای شلوغ پد را راحت تر به چشم ببیند. با صرف نظر از نوع ، پدها از چند قسمت مختلف تشكيل شده اند

در هر نوع هلی پد باید این منطقه وجود داشته باشد و محل نشستن بالگرد به شمار می رود، ارابه فرود بالگرد در این منطقه قرار می گیرد و در زمان نشستن و برخاستن بر روی این ناحیه می باشد.

این ناحیه بزرگتر از ناحیه TLOF می باشد. قسمتی از بدنه و ملخ بالگرد روی این ناحیه قرار می گیرد و چون خود وزن بالگرد که روی ارابه های فرود می باشد، در این منطقه وجود ندارد می توان استحکام کمتری برای آن پیش بینی نمود. طول این قسمت حداقل 1.5 برابر طول بالگرد باید باشد که این مقدار با ارتفاع پد بالگرد افزایش می یابد.

  • 3 Safety area

محوطه ایمنی مکان اطراف FATO می باشد. در این محدوده هیچ گونه وسیله ای نباید قرار بگیرد به غیر از سیستم های روشنایی که به سطح پد محکم شده باشند. در طول عملكرد هليكوپتر هیچگونه وسیله یا مواد آتش زا به هیچ عنوان نباید در این منطقه وجود داشته باشد. محوطه ايمني بايد از پيرامون FATO به اندازه حداقل 3 متر تا 4/1 برابر اندازه كل طول آن گسترش داده شود .

  • 4 Helipad Lighting System

براي عملكردهاي شبانه و Taxi way(مسیر حرکت بالگرد) ، مسير تاكسي، FATO و TLOF بايد روشن باشد. این روشنایی شامل نورافكن، چراغ هاي تاكسي وي، مسير فرود و چراغهاي چشمك زن شناسايي هلي پد و يك نشان دهنده نزديكي به مسير هلي پد می باشد. طراحی سیستم روشنایی هلی پد بسته به نوع آن متفاوت می باشد.

  • 5 Accessory

ازدیگر مواردی که در پد بالگرد وجود دارد می توان به نشان دهنده باد اشاره کرد که وجود آن بسیار ضروری می باشد و برای خلبان دانستن جهت و شدت وزش باد بسیار مهم است. این نشان دهنده های باد باید چراغهای روشنایی در خود داشته باشند تا بتوان در تاریکی شب هم از آنها استفاده نمود. همچنین وسایل اطفاء حریق همواره باید چک شده و در کنار هلی پد موجود باشند تا در شرایط اضطراری از آنها استفاده نمود. 

مسعود رحیمی نژاد(کارشناس نگهداری وتعمیر بالگرد)

#1 عطف به: اهميت و لزوم دارا بودن تجهيزات فرود بالگرد ( هلي پد )

avatar
علوی - یک شنبه 01 مهر 1397  

به عنوان یک سبزواری ، واقعا از استقرار امداد هوایی در شهر نیشابور خوشحال شدم. تبریک هم استانی عزیز. بالا رفتن آیتم های پیشرفت استان آرزوی هممونه

#2 عطف به: اهميت و لزوم دارا بودن تجهيزات فرود بالگرد ( هلي پد )

avatar
صبا - سه شنبه 03 مهر 1397  

جناب علوی ممنون. امیدواریم با استقرار فرودگاه تجاری نیشابور در دومین شهر پرجمعیت خراسان و شمال شرق کشور، گام‌های بیشتری در راه رفع تبعیض از نیشابور، و توسعه متوازن شهرهای توانمند استان برداشته شود.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۳۵
۰۵:۲۱
۱۲:۳۱
۱۹:۴۳
۲۰:۰۲

آمار بازدیدکنندگان

۸
۷۹۶
۱۵۰۱
۱۰۱۱۸۳۷۹