تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

در سال 1389 به منظور ارتقای یکی از بخش‌های شهرستان همجوار (غربی)، بدون اطلاع مسولين محلي شهرستان‌هاي فيروزه و نيشابور و مردم منطقه، چهار روستاي فرخار، چزگ، رباطي شاهزاده و جمبرجوق از شهرستان فيروزه جدا گردید و به آن بخش ملحق گردید تا اهدف مسولان و نمایندگان شهرستان همجوار، با استفاده از منابع و مردم شهرستان فیروزه و دشت نیشابور، محقق گردد. این اقدام که در آن حسن همجواری و اخلاق همسایگی، در نظر گرفته نشده بود و حتی مردم روستاهای چهارگانه از تصمیمی که برای آنها گرفته شده بود بی‌اطلاع بودند، از همان آغاز، با دل‌آزارگی و رنجش و اعتراض مردم شهرستان‌های نیشابور و فیروزه مواجه گردید.

بازگرداندن چهار روستای جمبرجوق، رباطی امامزاده، فرخار و چزگ، به یکی از مطالبات مردم این منطقه تبدیل شده است. از آن زمان، مطالب زیادی در رسانه‌های مختلف چاپی و الکترونیکی، درباره این اقدام نامتعارف و به عبارتی ناجوانمردانه، نوشته شده و برخی این موضوع را به عنوان یک مطالبه حیثیتی مردم این منطقه، مطرح نموده‌اند و علاوه بر بازگرداندن روستاهای چهارگانه، خواهان عذرخواهی افراد دست‌اندرکار در این مساله، از مردم شهرستانهای فیروزه و نیشابور شده‌اند.

در زیر تصاویر ماهواره‌ای که از این چهار روستا تهیه شده است تقدیم می‌گردد.

تصویری از موقعیت کلی منطقه

چهار روستای جدا شده از نیشابور

تصویر ماهوراهای روستای چزگ

روستای چزگ

تصویر ماهواره‌ای روستای فرخار

روستای فرخار

تصویر ماهوراه‌ای روستای رباطی امامزاده

روستای رباطی امامزاده

تصویر ماهوراه‌ای روستای جمبرجوق

 

روستای جمبرجوقارسال مطلب: صبا

#1 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
رضا - دوشنبه 30 آذر 1394  

زمانی که مشکان وسلطان آباد وروستاهای دیگه جزیی از سرولایت نیشابور با سست کاری نمایندگان از دست رفت دیگه براشون عادی شد که حتی بدون اجازه فرمانداری واهالی این روستاها میشه روستا از نیشابور جدا کنن این کارو انجام دادن ولی ایشاا..با تمهیدات انجام شده قراره این روستاها قبل از انتخابات وضعیتشون مشخص بشه وبه جای واقعیشون برگردن

#2 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
ریوندی - دوشنبه 30 آذر 1394  

پیگیری 5 ساله این موضوع در سایتها و مطبوعات محلی و استانی و کشوری، نشاندهنده اهمیت این موضوع در افکار عمومی و فضای مطبوعاتی شهرستانهای نیشابور و فیروزه است که جمعیتی در حدود نیم میلیون نفر را شامل میشود. از آنجا که حتی تنها یک بار هم که شده واکنش عذرخواهانه متصدیان این رویداد ناگوار، مشاهده نشده است بلکه گاهی از جانب بعضی رجال شهرستان سبزوار، واکنشهایی حق با جانب و سوال برانگیز نیز دیده می‌شود، مساله چهار روستا جنبه حیثیتی نیز پیدا کرده است.

در همین سال گذشته یکی از نمایندگان شهرستان همجوار در مصاحبه با یکی از رسانه ها گفته بود که: «پیوستن چند روستای شهرستان مجاور برای رسیدن به ضوابط و شاخصه های ارتقاء لازم ضروری بود» «مردم خیر و صلاح خود را می دانند و می توانند برای امور خود تصمیم گیری کنند.» و این در حالی است که باید از ایشان پرسید در دوره قبل که جناب ایشان کاندید شدند، با انگشتان دستشان نشان دهند که چند رای از مردم این چهار روستا داشتند. قابل توجه است که مردم غیور و غیرتمند این چهار روستای سرسبز و هویتمدار، در دوره قبلی انتخابات مجلس، به شهرستان فیروزه آمدند و در حوزه انتخابیه فیروزه رای دادند.

موضوعیت بحث ما فقط یک تغییر در تقسیمات و توایع شهرستانهای استان نیست بلکه ضمن اصرار مداوم بر پیگیری مستمر حقوق شرعی، اخلاقی، شهروندی و مدنی مردم شهرستانهای نیشابور و فیروزه، این است که باید به خاطر پیشگیری از مسائل شبیه این و شاید هم با ابعاد وسیع تر از این در آینده، در مقابل این جریان خطرناک ایستاد.

سال 89، این جدایی را بر همشهریان ما تحمیل کردند و آزردند و احساسات مردم ما را را لگدمال خودخواهیشان کردند، حالا هم ظاهری حق به جانب گرفته اند و با پررویی و گستاخی بی نظیر، منابع سرزمین ما را حق خودشان میدانند! در سال‌های آینده، چه خواهند کرد؟ باید منتظر چه بر تازه‌ای از این باغ باشیم؟!

کسی باج میدهد که در موضع ضعف باشد، الیته حتی این هم در دین و آیین و مرام اسلامی ما که الگوهای بینظیری مانند مولایمان حضرت علی (ع) داریم، زشت و ناپسند و خفت‌بار است. حتی اگر برادر هم رفتاری نابرادرانه داشته باشد باید به او تذکر داد و تحکم کرد. باید با تمام وجود، حقوق مردم نیشابور و فیروزه را پیگیری کنیم. من به عنوان یکی از فرزندان این خاک، دقیقا میدانم چه میگویم. با ایمان به آفریننده‌ای که همه چیز برآمده از اوست و به جز او هیچ نیست، می گویم که این نوشته نسبتا طولانی با اندیشه به این موضوع است که ما نسبت به آینده خود و نسل‌های آینده مسولیم. جلوی این خودخواهی و خودخواندگی و خودبینی را باید از همین امروز بگیریم تا در آینده، شاهد ابعاد وسیعتری از تجاوز به حریم مادی و معنوی مردم سرزمینمان نباشیم.

#3 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
محمد - چهارشنبه 02 دی 1394  

باید در این دوره مجلس، نمایندگانی رو انتخاب کنیم که به دنبال حقوق مردم و توسعه شهرستان باشن. رای دادن به حزب و جناح، نتیجه ای نداره به غیر از این که طرف به فکر منافع مردم نیست و از مردم فقط رایشون رو میخواد و بعد فراموششون میکنه تا دوره بعدی انتخابات.
به کسانی باید رای بدیم که برای همه مسائل و توسعه شهرستان نیشابور، برنامه داشته باشن و متعهد واقعی و عملی باشن برای عمل کردن به حرفا و وعده هاشون.
ما به نماینده ای برای دفاع از منافع مردم شهر و شهرستانمون نیاز داریم نه به کارگری برای رسیدن فلان و مدان حزب و جناح سیاسی به قدرت بیشتر.

#4 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
فارغ التحصیل - چهارشنبه 02 دی 1394  

محمد
تنها کسی شایسته است که گذشته شایسته ای داشته باشد. با میخواستم و میخوام چیزی درست نمیشه

#5 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
کیوان - پنج شنبه 03 دی 1394  

دولت هنوز اون روی مارو ندیده، خودتان برگردانید،،

#6 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
محمد - پنج شنبه 03 دی 1394  

این تصمیم در نظام اسلامی گرفته شده و ایستادگی در مقابل تصمیمات حکومت اسلامی مصداق محاربه است

#7 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
مهدی - شنبه 05 دی 1394  

آقا محمد دوم، جالبه که بعضیا همه جور زد و بند و تقلب و اشباه و فریب و دروغ و ظلم رو انجام میدن و بعدش به نظام اسلامی نسبتش میدن. محمد، وقتی مسولان سبزوار داشتن نقشه سیاسی استان رو دستکاری میکردن و گزارش تقلبی میدادن، اسلام و نظام اسلامی در کجای ذهن و وجدانشون بود؟ فکر میکنم منظور شما از اسلام و نظام اسلامی، همون جایی باشه که منافع و زد و بنداتون رو تضمین کنه.
فکر نمیکنین که دوره نون به نرخ روز خوری گذشته و بهتره با خودتون و مردم و نظام و اسلام، صداقت داشته باشین!
اتفاقا همین حرفای شما مردم مظلوم واقع شده ما رو مصمم تر میکنه که بیشتر دنبال حقشون باشن. هر کی خربزه خورده، باید پای لرزش هم بشینه. توهین به مردم تا کی؟!

#8 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
مشکاتی - یک شنبه 06 دی 1394  

روستاها یک خواسته عمومیه و باید رسما و علنا در تقسیمات کشوری در جای اصلی خودش تعریف بشه هر چند که الان هم عملا مردم با غیرت این چهار روستا، امورات و مناسباتشون رو در شهرستان فیروزه انجام میدن.

بعضی جاها دیده میشه که یا مسولین یا رسانه های سبزواری سعی میکنن از این اقدام ناخوشایند و غیراخلاقی یک جورایی دفاع کنن اما حتی اگه فرض کنیم که این اقدام هم یک اشتباه سهوی بوده (که عملا غیر ممکنه) بازم با توجه به متاسفانه سابقه بدی که در سالهای قبل از این ایجاد شده (موضوع فرمانداری ویژه و ...)، جایی برای بهانه جویی این هم استانی های گرامی باقی نمیمونه.
بندی هست که عزیزان با بی تدبیری و خودخواهی به آب دادن، اما جبران که نشده هیچ، قیافه و اظهارات حق به جانب طرف، رو آدم کجای دلش بذاره؟! عذرخواهی بمونه طلب عزیزان.

#8.1 عطف به: عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
علوی - دوشنبه 07 دی 1394  

سلام میشه توضیح بفرمایید قضیه فرمانداری ویژه چی بوده؟
من تا الان نشنیدم

#9 عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
صبا - شنبه 12 دی 1394  

جناب علوی، پیشنهاد می‌کنم روزنامه ها و مطبوعات محلی را در زمانی که قرار بود استان خراسان به سه قسمت بشه، مطالعه بفرمایید.

#9.1 عطف به: عطف به: بازگشت روستاهای چهارگانه؛ مطالبه ای که پنج ساله شد!

avatar
علوی - سه شنبه 15 دی 1394  

توضیح چند خطی در این خصوص فکر نکنم زیاد وقتتون رو بگیره
من الان روزنامه های اون زمان رو از کجا بیارم......

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۱۲۴۳
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۱۹۷