تقویم اخبار

خرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

برخورد دوگانه و جانبدارانه مسئولان/داستان چهار روستای فیروزه و دو روستای خوشاب

در سال 1389 برای ارتقاء بخش خوشاب که در آن زمان از توابع شهرستان سبزوار بود، 4 روستای جمبرجوق، رباطی امامزاده، فرخار و چزک را مخفیانه و پنهانی و بدون اطلاع مردم و مسولین منطقه از شهرستان فیروزه جدا کردند و به بخش خوشاب الحاق کردند تا این بخش شهرستان شود. این موضوع، بر مردم و مسئولان شهرستان‌های نیشابور و فیروزه، تاثیرات حیثیتی قابل توجهی داشت و حتی بعضی از مردم آن را فریب و تضییع حقوق مردم این دو شهرستان به نفع ویژه‌خواری، و جانبداری از بعضی مسئولان سبزواری که رویای استان درست کردن از سبزوار به هر قیمتی را در سر دارند دانسته و می‌دانند. استانی که به نظر می رسد باید بر مبنای تضییع حقوق و تضعیف شهرستانهای همسایه، تاسیس شود.

در تحولات اخیر و طی مصوبه دولت محترم در اردیبهشت ماه 1396 دو روستا طبس و بازقند را از شهرستان خوشاب جدا کردند و به شهرستان سبزوار الحاق کردند.

در صورتی که هنوز چهار روستای شهرستان فیروزه به سرزمین مادری بازنگشته‌اند الحاق 2 روستا از شهرستان خوشاب به شهرستان سبزوار، چه مفهومی دارد؟ آیا معنی آن، برخورد دوگانه و جانبدارانه مسولان محترم در مدیریت و رسیدگی به مسائل منطقه نیست؟! آیا این اقدام، قدمی در جهت نیشتر زدن به زخم احساسات جریحه‌دار شده مردم شهرستانهای نیشابور و فیروزه که اتفاق ناجوانمردانه سال 1389 هنوز هم جزء خاطرات جمعی ناگوارشان در آن دوره زمانی سخت و باورنکردنی می‌باشد نیست؟

مصوبه هیات وزیران، جهت جداسازی دو روستای خوشاب برای سبزوار

فایل PDFاین دستورالعمل

 

 تغییرات تقسیمات کشوری در استان‏ خراسان‏ رضوی

بر اساس این مصوبه روستاهای طبس و بازقند از دهستان طبس بخش مرکزی شهرستان خوشاب در استان خراسان رضوی منتزع گردیدند.

 

هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت کشور انتزاع روستاهای طبس و بازقند از دهستان طبس بخش مرکزی شهرستان خوشاب و الحاق آنها به دهستان قصبه‏ شرقی بخش‏ مرکزی شهرستان ‏سبزوار در استان‏ خراسان‏ رضوی را تصویب کرد.

 

#1 عطف به: برخورد دوگانه و جانبدارانه مسئولان/داستان چهار روستای فیروزه و دو روستای خوشاب

avatar
فیروزه نیشابوری - آدینه 05 خرداد 1396  

در زمان ارتقای خوشاب به شهرستان ، چون کارها کاملا دیمی انجام شده بود و با دوز و کلک خوشاب شهرستان شد ، روستاهای رباطی شاهزاده و جمبرجوق از بخش طاغنکوه جدا و به بخش مشکان شهرستان خوشاب الحاق شد و روستاهای چزگ و فرخار از بخش طاغنکوه جدا شده و به بخش مرکزی خوشاب الحاق شدند.
البته در مصوبه دولت نام روستای افچنگ هم امده بود .در مصوبه دولت فخیمه وقت افچنگ را هم از بخش طاغنکوه منتزع و به بخش مرکزی خوشاب الحاق نموده بود ، در حالی که افچنگ از بخش مرکزی سبزوار بود و از این بخش جدا و به خوشاب پیوست تا خوشاب شهرستان شود.چون آقایان وقت در استانداری خراسان رضوی با کلک می خواستند خوشاب ارتقا پیدا کند و نمی خواستند بگویند سه انتزاع از دو شهرستان صورت گرفته ، فرموده بودند افچنگ هم از طاغنکوه جدا می شود و نام آن هم پای فرخار و چزگ آورده شد ، درحالی که طاغنکوه افچنگ نداشته و ندارد.
از زمان اعلام ارتقای خوشاب در مهر 89 تا کنون اهالی این پنج روستا خواهان الحاق به شهرستان ها و بخش های سابق خود بوده اند به طوری که حداقل چهار روستای بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه ، فقط روی کاغذ از خوشاب بودند و در عمل تمام امور ادرای آنها در فیروزه و همت آباد طاغنکوه انجام می شده و می شود و حتی شوراها و حکم دهیاران توسط بخشدار طاغنکوه صادر شده است.مردم خواهان جدایی از فیروزه و نیشابور نبودند.
در افچنگ هم تقریبا همین حالت بود و مردم همشه در دیدار با مسولین و نمایندگان سبزوار ، خواهان الحاق به سبزوار و جدایی از خوشاب بودند.
اما در دولت یازدهم که تقریبا تقسیمات کشوری به دلیل مصوبات زیاد در دولت دهم به کمای شدید رفته بود در روز های پایانی اردیبهشت امسال کمی به حال امد و در یک اقدام عجیب بدون توجه به خواست های هفت ساله مردم این پنج روستا ، به سراغ دو روستای طبس و بازقند شهرستان خوشاب رفت و آنها را از خوشاب جدا و به سبزوار پیوند داد.
این کار هم از اون کارها بود. البته طبس و بازقند قبلا هم در حوزه خوشاب بودند ، اما زمان ارتقای خوشاب نمی خواستند خوشابی باشند و ابراز تمایل کردند که سبزورای بمانند مثل قبل ، اما حالا برای این دو روستا این اتفاق افتاد ولی برای افچنگ و چهار روستای فیروزه آب از آب تکان نخورد انگار این هفت سال همه گل لگد کردند و هیچ ، فقط سودش را این دو روستا بردند.
زحمت گل را بلبل کشید و بوی ان را باد برد.
خودمانیم عجب شهرستانی درست کردند که همه ازش فراری هستند آخه روستاهای بزرگ دیگری هم مثل نوده انقلاب هم تمایلی به ماندن در حوزه شهرستان خوشاب ندارند.
نکته جالب دیگر در این انتزاع این است که روستای طبس مرکز دهستان طبس (یکی از از سه دهستان بخش مرکزی خوشاب است) یعنی مرکز دهستان رفته شهرستان دیگه، باقی دهستان هم بدون مرکز ، فعلا در حوزه شهرستان خوشاب مانده اند.
واقعا اداره کل تقسیمات کشوری وزارت کشور و جناب آقای دکتر جلالی مدیر کل این قسمت وزارت کشور چی رو بردند به هیئت دولت و مصوبه گرفتند خدا میدونه .
من که معتقدم در همون حالت کما که بوده اند مصوبه نوشتند و بردند و تصویب کردند.خدا به دادمان برسه از ادامه کار ............
ارادتمند شما فیروزه نیشابوری

#2 عطف به: برخورد دوگانه و جانبدارانه مسئولان/داستان چهار روستای فیروزه و دو روستای خوشاب

avatar
محمد - شنبه 06 خرداد 1396  

واقعا جالبه!!!
اگه خوشاب، کمبود جمعیت داره که باید به خاطر این کمبود جمعیت به روستاهای شهرستان فیروزه دست‌درازی می‌شد حالا چرا 2 تا روستا رو از خوشاب جدا کنن و به سبزوار بدن؟! مگه خوشاب، کمبود جمعیت نداشت؟!

چرا مسببین جدایی مخفیانه 4 تا روستا به مردم معرفی نشدن و از مردم نیشابور و فیروزه عذرخواهی نکردن؟! اصلا تکلیف این 4 تا روستا بالاخره چی شد؟

تازه حالا اگه جمعیت شهرستان خوشاب سرریز (!!!) کرده و قراره روستایی ازش جدا بشه، بهتر نبود روستاهای دره یام که قبلا تا سال‌ها و دهه‌ها و قرن‌ها جزء سرولایت بودن دوباره به خود سرولایت ملحق بشن، که سرولایت بتونه شهرستان بشه و از این محرومیت نجات پیدا کنه؟

#3 عطف به: برخورد دوگانه و جانبدارانه مسئولان/داستان چهار روستای فیروزه و دو روستای خوشاب

avatar
محسن - شنبه 06 خرداد 1396  

جناب فیروزه نیشابوری، حرف های شما کاملا متین است اما وقتی رویدادها رو بررسی کنیم این سوال برانگیز است که چرا خیلی ناخودآگاه و به قول معروف همینطوری یهویی، همه رویدادهای تقسیمات کشوری در این دولت و دولتهای گذشته، به نفع و در جهت یک شهرستان خاص در حال اتفاق افتادن است؟
چرا حرف مردم آن چهار روستا و مردم شهرستانهای نیشابور و فیروزه شنیده نشد و ترتیب اثر داده نشد؟! آیا استعدادهای اقلیمی و خواست مردم منطقه در این مسائل دخالت دارد و یا اینکه بعضی وقتها اعمال نفوذهایی اصطلاحا همینطوری یهویی انجام می‌شود؟ والله که نمیدانم ...

#4 عطف به: برخورد دوگانه و جانبدارانه مسئولان/داستان چهار روستای فیروزه و دو روستای خوشاب

avatar
امید - یک شنبه 07 خرداد 1396  

یکی از دوستانم گفت روز روشن و روستا دزدی؟!!!!!

#5 عطف به: برخورد دوگانه و جانبدارانه مسئولان/داستان چهار روستای فیروزه و دو روستای خوشاب

avatar
حمید - سه شنبه 09 خرداد 1396  

حداقل کاری که در جبران دغل کاری های گذشته میتونن انجام بدن اینه که چهار روستا رسما به شهرستان فیروزه برگردانده بشه و از مردم بخاطر این دوز و کلک ها عذرخواهی کنن.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۳۹
۰۵:۲۳
۱۲:۳۱
۱۹:۴۰
۱۹:۵۹

آمار بازدیدکنندگان

۷
۱۱۹۷
۳۶۳۶
۹۱۸۰۱۷۶