تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

بهشت فضل، در فهرست معروف‌ترین‌های ایران

وبگاه‌ها و پایگاه‌های خبری و اطلاع‌رسانی، از جمله ایسنا و شفاف، در  8 فروردین 1393، در فهرستی، معروف‌ترین و مهم‌ترین گورستان‌های ایران را معرفی کرده‌اند. در این فهرست، نام «بهشت فضل» نیشابور به همراه «بهشت زهرا» در تهران، «امامزاده عبدالله» و «ابن بابویه» در شهر ری، «ظهیر‌الدوله» و «امامزاده صالح» در شمال تهران، «شاه عبدالعظیم» در جنوب تهران، «بهشت رضا» در مشهد، «باغ رضوان» و «تخت فولاد» در اصفهان و «امامزاده طاهر» در کرج، به عنوان مهم‌ترین گورستان‌ها در شهرهای مختلف ایران، آمده است.
در فهرست معروف‌ترین گورستان‌های ایران، درباره «بهشت فضل» نوشته است: «نام مهم‌ترین گورستان شهرستان نیشابور است که کنار آرامگاه ‌فضل بن شاذان قرار دارد و به همین سبب به این نام خوانده‌ می‌شود. این گورستان به نام‌های شافضل و شاه‌فضل ‌نیز شهرت دارد.»

 فضل بن شاذان

بهشت فضل، در حومه خاوری شهر نیشابور و با فاصله‌ای از شهر قرار گرفته است. بولوار شهدا که از میدان اصلی محله شادیاخ (منطقه گردشگری خیام)، منشعب می‌شود، به این مجموعه آرامگاهی-تاریخی می‌رسد. مجموعه بهشت فضل را می‌توان به چهار بخش تفکیک نمود؛

1) «گلزار شهدا» در بخش غربی مجموعه.

2) «باغ آرامگاه فضل بن شاذان نیشابوری» در بخش میانی مجموعه.

3) «آرامستان» و فضاهای وابسته به آن، در بخش شرقی مجموعه.

4) «بوستان و گلخانه»، در شمال مجموعه.

سه بخش گلزار شهدا، باغ آرامگاه فضل بن شاذان و آرامستان بهشت فضل دارای ورودی‌های جداگانه‌اند و از ضلع شمالی هر سه بخش یادشده به بوستان فضل، راه دسترسی، وجود دارد.

محوطه روباز ویژه همایش‌های عمومی و بنای یادمان سردار وحدت ملی (شهید نورعلی شوشتری)، در ضلع شمالی گلزار شهدا قرار گرفته‌، این محوطه با بوستان فضل، همجوار است. آرامستان بهشت فضل، با سردر ورودی متمایز و به شکل یک دروازه با ورودی‌های پیاده‌رو و سواره‌رو، دارای سالن برگزاری مراسم، گلفروشی، فروشگاه و حجاری است که در محوطه ورودی استقرار یافته‌اند و سپس یک میدان قرار گرفته که ترددها را به سمت خیابان‌های آرامستان هدایت می‌نماید، قطعه مربوط به درگذشتگان اهالی فرهنگ و هنر، در ضلع شمال غربی آرامستان قرار دارد.

بقعه آرامگاه فضل‌ بن شاذان نیشابوری، در بخش پیشین (جنوب) باغ مربوطه قرار دارد. ورودی اصلی این باغ، در ضلع جنوبی است و ورودی دیگری نیز در ضلع شمالی دارد. دورتادور ضلع‌های شرقی، غربی و شمالی محوطه باغ را، اتاق‌های مربوط به آرامگاه‌های خاندانی در میان گرفته‌اند. در ضلع شرقی همجوار بقعه فضل بن شاذان، آرامگاه‌های علما، دانشمندان و سرشناسان حوزه علمی دینی قرار دارد. چنانکه پیش از این، گفته شد این مجموعه (باغ آرامگاه، گلزار شهدا، آرامستان و ...)، که کارکردی آرامگاهی-تاریخی-فرهنگی دارد به خاطر همجواری با آرامگاه فضل بن شاذان نیشابوری، «بهشت فضل» نامیده می‌شود و از قدیم در میان نیشابوریان به نام شافضل (شاه‌ فضل) معروف بوده است.

 

صاحب آرامگاه، فضل بن شاذان نیشابوری، از چهره‌های علمی درخشان تشیع و از علمای برجسته فقه، کلام و دیگر رشته‌های متنوع علوم اسلامی است. او در اواخر قرن‌‌دوّم هجري در نيشابور، متولّد شد و نزد پدرش، شاذان، كه يكی از فقیهان بزرگ عصر خود بود، كسب علم نمود. ابن شاذان، برای كسب علوم بالاتر به محضر امام‌‌جواد (ع)، امام‌‌هادی (ع) و امام‌‌حسن عسكری (ع) شتافت و جزو اصحاب آن بزرگواران گرديد. فضل یکی از چهره‌های نامدار علمی در جهان تشیع می‌باشد و 180 اثر علمی به او منسوب است. آثار و اقوال فضل، مورد وثوق و رجوع علمای بزرگ شیعه است.

 

نجاشی در کتاب رجال خود، فضل را با عبارت «ثقه و از بزرگان فقها و متكلمان شيعه»، و شیخ طوسی، با عبارت «فقيه و متكلم جليل‌القدر» یاد می‌کند. مقدس اردبیلی، مولف «جامع‌الرواة» درباره او نوشته است: او رییس و بزرگ طایفه‏ی ما -شیعیان- است و ارجمندتر از آن است که درباره‏ی او سخنی بگوییم. روایت کرده‌اند فضل بن شاذان، در سفری خدمت امام حسن عسکری شرفیاب شد. هنگام مرخص شدن از خدمت امام، کتابی که خودش نوشته بود از دستش افتاد. امام علیه‏السلام آن را برداشت و ملاحظه کرد و بر او رحمت فرستاد و فرمود: «من بر مردم خراسان غبطه می‏برم که فضل بن شاذان را در میان خود دارند.»

کتاب الایضاح 

  

فضل، یکی از ستاره‌های درخشان علمی نیشابور در حوزه تشیع و از افتخارات فرهنگی نیشابور و نیشابوریان است. آرامگاه فضل بن شاذان نیشابوری، در حومه شرقی شهر نیشابور، مورد احترام و زیارت مردمان این دیار و زائران از دیگر شهرهاست. در سال‌های گذشته، کارهای خوب و شایسته‌ای برای معرفی گسترده‌تر و همگانی‌تر شخصیت معنوی و جایگاه علمی این عالم بزرگ انجام شده و قرار است که برگزاری کنگره بین‌المللی فضل بن شاذان نیشابوری، این فعالیت‌ها را وارد مرحله فراگیرتری نماید. چهره معنوی فضل بن شاذان، که از یاران سه تن از ائمه معصومین علیهم‌السلام است، در میان نیشابوریان دارای ارج و احترام ویژه‌ای است و زیارت آرامجای او، بخشی ناب و مینوی از خاطرات شهروندان نیشابوری و حافظه تاریخی شهر نیشابور را تشکیل می‌دهد.

 

امید است با طرح بهینه‌سازی باغ آرامگاه فضل بن شاذان، بر اساس و الگوی باغ‌ ایرانی-اسلامی، فضای دل‌انگیزتر و روح‌نوازتری برای پذیرایی از زائران این عالم بزرگ فراهم آید. بی‌گمان، حضور معنوی آرامگاه فضل نیشابور، چهره‌ و فضای معنوی ویژه‌ای را به این منطقه، ارزانی داشته و آینده فرهنگی درخشانی را برای حوزه گردشگری فرهنگی-مذهبی شرق نیشابور، رقم خواهد زد. فضل نیشابور، فخر خراسان و اعتبار علمی و فرهنگی نیشابور در حوزه مذهب شیعه است و خاک نیشابور از همراهی و میزبانی دانشمندانی جلیل‌القدر همچون فضل بن شاذان نیشابوری تا روزگار و روزگاران هست، بر خود خواهد بالید. و ... اینجا، نیشابور است؛ پایگاه درخشان علمی و فرهنگی جهان اسلام؛ میزبان امام‌ رضا علیه‌السلام در دوران حیات پرمهر و برکت‌شان؛ شهر ابلاغ حدیث قدسی سلسلة‌الذهب؛ کانون محدثین بزرگ دنیای اسلام؛ شهر قلمدان‌های مرصّع. اینجا، نیشابور است؛ مدینة‌الرضا، ام‌البلاد فرهنگی و شهر ملی خراسان ...            

 

ز شرح و قدمتش گویم، ز تاریخ است بالاتر

ز عزم و همّتش گویم، که چون کوهی است پابرجا

من از شهر شهیدانم، همان شهری که «فضل» آنجاست

نشابور است شهر من، که الحق، خُرّم و زیباست.

(شعر: اباصلت عبدی، «از دیار نشابور»، ص 68)

 

به هر کجا که روم نام نیک تو آنجاست

کنم به نام تو، من، افتخار، نیشابور

«یار خراسانی»

 

منبع: سرزمین بینالود

#1 عطف به: بهشت فضل، در فهرست معروف‌ترین‌های ایران

avatar
شهروند - چهارشنبه 12 شهریور 1393  

احسنت به توجه این مخاطب عزیز

#2 عطف به: بهشت فضل، در فهرست معروف‌ترین‌های ایران

avatar
دانش آموز - چهارشنبه 12 شهریور 1393  

از فضای به این خوبی چیزکمتری انتظار نمی رفت

#3 عطف به: بهشت فضل، در فهرست معروف‌ترین‌های ایران

avatar
نیشابور عزیز - یک شنبه 23 شهریور 1393  

سلام وآفرین واحسنت به دقت نظر وتوجهی که ایشان به شهر خودشون نیاشبور دارند.

#4 عطف به: بهشت فضل، در فهرست معروف‌ترین‌های ایران

avatar
مسعود - دوشنبه 15 دی 1393  

توصیه مقام معظم رهبری در برگزاری کنگره بین المللی فضل بن شاذ ان چهارده ساله شد مسئولین به هوش باشند نگذ اریم کلام آقا بیش از این برزمین بماند

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۴
۰۵:۵۷
۱۲:۳۸
۱۹:۱۸
۱۹:۳۶

آمار بازدیدکنندگان

۹
۱۴۲۰
۱۲۷۱
۱۰۳۸۲۱۷۳