تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

توجه به معیشت کشاورزان در حل بحران آب مغفول مانده است

نیشابور بر اساس آمار اعلام شده به صورت میانگین 108 سانتی متر در سال افت دشت را داشته است ولی آخرین اطلاعات اعلام شده حاکی از این است که این افت آب به 34 سانتی متر رسیده و این همکاری کشاورزان را نشان می‌دهد.

متولیان آب و وزارت نیرو باید از همان ابتدا که آب شروع به نشست و افت کرد، بحران اعلام می‌کردند؛ امروز باید چاره اندیشی کرد که چگونه می‌توان از این بحران عبور کرد؛ با پیگیری‌هایی که صورت گرفت دو شهرستان نیشابور و رفسنجان به عنوان پایلوت در حوزه آب انتخاب شدند.


 

مطلب کامل ...

 

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران گفت: در حل بحران آب باید مدیریت همه جانبه داشت، اگر معیشت کشاورزان در نظر گرفته نشود با مهاجرت روستائیان به شهر مواجه خواهیم بود.

ابوالفضل کرباسی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران در حاشیه نمایشگاه مطبوعات نیشابور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: آب و خاک دو موضوع اساسی است که حیات طبیعت و انسان‌ها به آن بستگی دارد؛ مدتی است که بحث بحران آب مطرح شده ولی موضوع خاک مغفول مانده است.

وی ادامه داد: متولیان آب و وزارت نیرو باید از همان ابتدا که آب شروع به نشست و افت کرد، بحران اعلام می‌کردند؛ امروز باید چاره اندیشی کرد که چگونه می‌توان از این بحران عبور کرد؛ با پیگیری‌هایی که صورت گرفت دو شهرستان نیشابور و رفسنجان به عنوان پایلوت در حوزه آب انتخاب شدند.

کرباسی گفت: در سه سال گذشته همکاری و همراهی‌های خوبی صورت گرفت در سال‌های 90 و 91 امور آب شهرستان با همه تلاشی که برای کنترل چاه‌های کشاورزی داشته داشت در یک سال 33 و در سال دیگر 34 کنتور را توانستند بر چاه‌های کشاورزی نصب کنند ولی با همراهی و همکاری کشاورزان شهرستان در حال حاضر حدود 1200 چاه کشاورزی را کنتور گذاشته‌ایم و در زمینه چاه‌های غیرمجاز نیز همکاری‌هایی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد:  نیشابور بر اساس آمار اعلام شده به صورت میانگین 108 سانتی متر در سال افت دشت را داشته است ولی آخرین اطلاعات اعلام شده حاکی از این است که این افت آب به 34 سانتی متر رسیده و این همکاری کشاورزان را نشان می‌دهد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران گفت: البته این کاری که انجام شده نیازمند امکانات بیشتری است این که ما دبی چاه‌ها را کاهش دهیم و یا ساعت کارکرد آن را کم کنیم تولید دچار مشکل می‌شود و معیشت کشاورز به خطر افتاده و مهاجرت و حاشیه نشینی پیش می‌آید؛ این اتفاق نباید بیفتد که متاسفانه تا کنون شاهد آن بوده‌ایم و اگر این روند ادامه داشته باشد قطعا مهاجرت بیشتر خواهد شد؛ راه حل نجات آب این نوع کنترل ها نیست. 

وی افزود: در کنار این اقدامات ما نیازمند مهار سیلاب‌ها و همچنین نیازمند ایجاد آبخوان‌ها هستیم در نیشابور 20 رودخانه دائم و حدود 100 رودخانه غیر دائم داریم؛ بعضی از رودخانه‌های غیر دائم ما سیلاب‌های بسیار عظیمی دارند ما اگر در بستر این رودخانه‌ها آبخوان ایجاد کنیم که هزینه زیادی ندارد و با 10درصد هزینه یک سد می‌توان این آبخوان‌ها را احداث کرد و بهترین روش برای پیشگیری از تخریب‌ها و بحران‌ها ایجاد آبخوان است.

کرباسی با بیان این که قبل از وارد شدن خسارات باید به فکر پیشگیری بود، افزود: آبخوان داری و آبخیزداری از وظایف منابع طبیعی است.

وی تاکید کرد: دولت به تنهایی قادر به کنترل آب کشور نیست باید به تشکل‌ها بها داده و بپذیرند که حل مشکل با دست مردم امکان پذیر است ولی متاسفانه در بخش دولتی تمایل کمی دارند که مسئولیت‌های قابل واگذاری را به بخش خصوصی وتشکل ها و مردم بسپارند.

 محمود دشتی عضو هیأت مدیره اتحادیه تعاونی‌های تولید در حوزه کشاورزی عنوان کرد: مدیران ما به حل مسائل  جزیره‌ای نگاه می‌کنند، ما بدون این که قبلا به زیرساخت‌ها فکر کرده باشیم با بحران فرونشست دشت‌ها مواجه شدیم و حاکمیت فقط به فکر این است که چه کنیم آب فرونشست نداشته باشد از این سو مهاجرت از روستا به شهر رو به افزایش است و باید برای کشاورزان خرده مالک برنامه داشت تا بتوان این موضوع را مدیریت کرد.

وی افزود: باید همه جانبه مدیریت کرد باید تصمیم‌گیری‌ها نیز همه جانبه باشد که از آن سو بحران حاشیه نشینی ایجاد نشود؛ باید در کنار حل مسئله بحران آب به فکر اقتصاد کشاورزی نیز بود.

#1 عطف به: توجه به معیشت کشاورزان در حل بحران آب مغفول مانده است

avatar
ر - یک شنبه 29 مرداد 1396  

باسلام
مگر موضوع کشاورزان برای این پورتال اهمیت دارد که برای دولتمردان داشته باشد!
از اخبار کشاورزی در پورتال خود سری بزنید!!!
چند خبر در این ایام که تولیدات شهرستان در حال برداشت است گذاشته اید که بخواهیم از دیگران توقع داشته باشیم!

#2 عطف به: توجه به معیشت کشاورزان در حل بحران آب مغفول مانده است

avatar
رئوف - دوشنبه 30 مرداد 1396  

سلام آقای "ر"
برداشت محصول؟! فکر نمی کنید که یک کم انتظار شما از این پورتال و دولت محترم، پایین است؟!
پیام غیرمستقیم این خبر این است که اگر وضعیت بحران آب مخصوصا طبق روند سالهای گذشته، ادامه پیدا کند شاید زمانی برسد که اصلا آب نداشته باشیم که کشاورزی کنیم حالا شما به پوشش خبری برداشت محصول امسال فکر میکنید؟!
عجب دلسوزی عمیقی شما نسبت به نیشابور دارید!؟
واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۳۰۱
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۵۵