تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

جای خالی یادکرد و نگاره آرامگاه شخصیت‌های فرهنگی ملی و بین‌المللی عطار و خیام بر روی پول ملی ایران

 

   نیشابور فردا

(تارنمای مستقل خبری، تحلیلی، اجتماعی و توسعه‌محور نیشابور)

http://neyshaburfarda.blogsky.com

  

 

در تصویر بالا، اسکناس 20 سامانی کشور تاجیکستان را می‌بینید که چهره ابن سینا بر روی آن نقش بسته است؛ بر روی پول‌های دیگر این کشور نیز تصاویر از چهره‌های مشترک فرهنگی با ایران مثل رودکی و یا شخصیت‌های معروف و تاثیرگذار در تاریخ و فرهنگ این کشو دیده می‌شود. بانک‌های مرکزی کشورهای دنیا، تلاش می‌کنند تصاویر مشاهیر و یا نمادهای ملی‌شان را روی اسکناس‌هایشان چاپ کنند. بانک مرکزی تاجیکستان نیز روی اسکناس ۲۰ سامانی، طرحی از حکیم ابوعلی سینا، پزشک ایرانی قرن چهارم و پنجم هجری، چاپ کرده؛ البته در زمان ابن سینا، تاجیکستان بخشی از ایران بزرگ بوده است.

 

آرامگاه سعدی بر روی اسکناس 100هزار رسالی ایران

 

در اسکناس‌های کشورمان، تصویر آرامگاه مشاهیر بزرگی از قبیل سعدی و حافظ دیده می‌شود که نشانه توجه بانک مرکزی و سیاستگزاران کشورمان به مشاهیر و نمادهای ملی است. اما از یادکرد و تصویر آرامگاه مشاهیری مانند حکیم عمر خیام و شیخ فریدالدین عطار، علی‌رغم اینکه در تقویم رسمی کشور، یک روز به نام آن‌ها ثبت شده است و علاوه بر این از شناسه‌ها و شخصیت‌های دارای نفوذ فرهنگی ایران در عرصه بین‌المللی هستند، اثری بر روی پول ملی نیست.  

ای کاش، رایزنی‌هایی انجام شود تا تصویر آرامگاه مشاهیر بزرگ فرهنگی و دارای نفوذ جهانی مثل عطار و خیام، بر روی اسکناس‌های جدیدی که در  تحولات پولی و در آینده چاپ می‌شوند، نقش گردد. در سخنان مدیران فرهنگی کشور است که نیشابور یکی از سه ضلع فرهنگ و تمدن ایران است؛ نقش بستن نماد آرامگاه شخصیت‌های بزرگی مثل عطار و خیام بر روی پول ملی، نمودهای عملی از این موضوع است.

#1 عطف به: جای خالی یادکرد و نگاره آرامگاه شخصیت‌های فرهنگی ملی و بین‌المللی عطار و خیام بر روی پول ملی ایران

avatar
سلام - دوشنبه 19 آذر 1397  

تصویر آسمان نما خیام بعنوان یکی از بزرگترین طرح های علمی کشور می توان بروی جلد کتاب فیزیک سال دهم حتی چاپ کرد. به امید خدا هر چه زودتر افتتاح شود که بتوانند تمام دانش آموزان و دانشجویان و همه اقشار کشور ایران و همه نجوم دوستان از آن استفاده کنند.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۷
۰۵:۵۹
۱۲:۳۷
۱۹:۱۴
۱۹:۳۲

آمار بازدیدکنندگان

۱۴
۱۵۴۹
۱۴۵۲
۱۰۳۸۷۰۲۳