تقویم اخبار

تیر 1397
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

«حاشیه »!؟ پر رنگ تر از متن نیشابور/ گسترش حاشیه نشینی و آسیب های آن

نمایندگان ومسئولین به هوش باشید وسعت نامتجانس حاشیه شهر نیشابور باعث از هم پاشیدگی این شهر مذهبی ، تاریخی ، گردشگری  و فرهنگی خواهد شد .

حاشیه نشینی در نیشابور

 

شهر نیشابوردرحال گذار از وضعیتی است که اگرمسئولین برای حاشیه آن برنامه ریزی نکنند در یک دهه آینده با بزرگترین چالش پیش رو با افزایش موج مهاجرت، گسترش حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی ناشی از آن  در این ابرشهر ایران شاهد  خواهیم بود.

 جمعیت نیشابور در آبان 1355 شمسی59هزار  نفر  در مهر1365 شمسی109هزار نفر و در آبان 1375 شمسی158 هزار نفر و در آذر 1395 شمسی به 260 هزار نفر رسیده است.

 بررسی رشد جمعیت در پهنه حاشیه شهر نیشابور حکایت از آن دارد که  درحوزه های غرب، جنوب غرب و شمال غرب شهر بیشترین نرخ رشد جمعیت را طی دو دهه گذشته داشته اند .

شهر نیشابور  دارای شهرنشینی شتابانی است  که  جلوه های بارز فقرشهری  در آن عینیت یافته است بصورتی که خودرو و در درون یا اطراف شهرظاهر گردیده  است .

متاسفانه در حاشیه شهر نیشابور مناطقی با ازدحام بیش از حد جمعیت با وضعیت نامناسب یا غیررسمی که معمولا دارای بافت ریزدانه هستند و منازل دارای متراژ زیر 100 متر است و دسترسی ناکافی به امکانات ،خدماتی، رفاهی، بهداشتی ، فرهنگی   و ناامنی اقامتی  وجود دارند.

در دومین شهر استان خراسان رضوی  17 محله به عنوان محله های فرودست یا غیررسمی با وسعت حدود 500 هکتار و جمعیت حدود 75هزار نفر شناسایی شده اند که از این میان 11 محله در سه محدوده مجزا در جنوب، جنوب غرب و غرب شهر قرار دارند.

از این رو کلیه دستگاه های اجرایی، فرهنگی وخدماتی  باید در حاشیه شهربا کمک  یک دیگراقدامات زیادی رادر حوزه  عمرانی، فرهنگی ، انتظامی،  بهداشتی، رفاهی، خدماتی و ... انجام دهند.

موضوعات و مشکلات حاشیه شهر نیشابور باید  به صورت تخصصی  وبه دور از نگاه های سطحی وغیرکارشناسی مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گیرد بازگشایی معابر حاشیه شهر قطعا می تواند پیشرفت شگرفی را در این مناطق ایجاد کندو آینده شهر نیشابور را به لحاظ آمدوشد ازبن بست خارج نماید.

در یک رویکرد کلی باید  چشم انداز کلان  مورد نظر باشد ود رخصوص تامین امنیت پایدار باید تاسیس ،راه اندازی وتقویت  کلانتری های  پلیس  وپایگاه های مقاومت بسیج در این مراکز سرعت بگیرد.

توجه به آسفالت معابر، توسعه سرانه فضای سبز با احداث بوستان‌های محلی ، احداث مساجد ، خانه های فرهنگ ، سرای محله و همچنین احداث و تجهیز سالن‌های ورزشی از اقدامات و فعالیت‌هایی  است که مدیریت اجرایی  باید  در حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار انجام دهد.


 

ساماندهی حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار باتوجه جدی به احداث و راه‌اندازی پایگاه‌های سلامت و مراکز بهداشتی در حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار می‌باشدکه باید مد نظر قرارگیرد .

باید تامین اعتبار ویژه برای سامان دهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در ردیف اعتبارات ملی کشور نظیر مشهد به خاطر وجود بیش از75 هزار حاشیه‌نشین شهری در شهر 260 هزار نفری نیشابور  در نظر گرفته شود.

نمایندگان ومسئولین سیاسی،مذهبی  ، شهری ، قضایی ، انتظامی ، فرهنگی ، اجرایی ، بهداشتی ،خدماتی و... به هوش باشید اگر امروز حاشیه شهر نیشابور همانند حاشیه شهر مشهد مورد توجه قرار نگیرد وسعت نامتجانس حاشیه شهر نیشابور باعث از هم پاشیدگی این شهر مذهبی ، تاریخی ، گردشگری  و فرهنگی خواهد شد .

پس بیایید با اهتمام وعزم  تمام فرزندان این دیار که دل در گرو آن دارند یکبار برای همیشه  جلو حاشیه ای را  که در حال پر رنگ تر شدن از متن می شود را بگیریم وبه نسل های آینده خدمت کنیم .انشالله

سیدباقرمیرعلمدار

خبرنگار رسانه های گروهی خراسان رضوی

#1 عطف به: «حاشیه »!؟ پر رنگ تر از متن نیشابور/ گسترش حاشیه نشینی و آسیب های آن

avatar
محمد - شنبه 31 تیر 1396  

متاسفانه شهرداري محدوده شهري رو زياد نكرده و همين عامل بسيار مخربي شده. محدوده شهري نيشابور همون محدوده 20 سال پيش هستش!

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۷
۳۲۱۶
۳۳۸۷
۹۳۹۷۰۹۵