تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

حضور حضرت ثامن‌الائمه در نیشابور، نقطه عطفی در تاریخ اسلام و تشیع

http://s5.picofile.com/file/8105447934/MadinatoReza_Neyshabur_Welcome.jpg

امام علي‌بن موسي‌الرضا علیه‌السلام، در جريان سفر بزرگ و سرنوشت‌ساز خويش از مدينه به مرو، هنگامي به شهر تاريخي نيشابور رسيدند، يكي ديگر از فرازهاي تاريخ اسلام، با شكوه هر چه تمام‌تر رقم خورد. توقف آن امام همام در مسير هجرت پُربركتشان، از چنان تاثير و گستره‌اي برخوردار است كه از آن، به عنوان يك نقطه‌ي عطف ياد مي‌شود. «حديث سلسلة الذهب» كه آن حضرت، در نیشابور بيان فرمودند، دعوت تمام حق‌جويان و آزادگان، و پيامي براي همه‌ي عصرها و نسل‌هاست تا با گرويدن به جبهه‌ي حق، در د‌ژ مستحكم الله، امان يابند.

- یکی از شگفت‌انگیزترین و زیباترین صحنه‌های تاریخ تشیع:
حضرت ثامن الائمه -امام علي‌بن موسي الرضا (ع)-، در جريان سفر بزرگ و سرنوشت‌ساز خويش از «مدينه» ي طيبه به «مرو»، هنگامي به شهر تاريخي «نيشابور» رسيدند، يكي ديگر از فرازهاي تاريخ اسلام، با شكوه هر چه تمام‌تر رقم خورد. استقبال اقشار گوناگون جامعه كه از راه‌هاي دور و نزديك براي زيارت آن حضرت، در نيشابور گرد آمده بودند يكي از شگفت‌انگيزترين و زيباترين صحنه‌هاي تاريخ تشيع و جلوه ي درخشان ديگري از عظمت آن حضرت و جايگاه والاي ايشان در قلب توده‌هاي مردم دين‌باور و مومن است.
توقف حضرت امام رضا (ع) در مسير هجرت پر بركت ايشان، از چنان تاثير و گستره‌اي برخوردار بود، كه از آن به عنوان يك نقطه‌ي عطف ياد مي‌شود و شعاع اين واقعه از آن روز شگفت و سرشار از نور تا روزگار ما، و روزگاران آينده امتداد دارد. حضور دلباختگان عترت رسول اكرم (ص) در آن رويداد سترگ كه در آن عصر بي‌همتا بود، نشانگر محبوبيت امام رئوف در نزد امت اسلامي بود و از سوي ديگر براي دستگاه خلافت بني عباس اين پيام را داشت كه تمام توطئه‌هاي اين دستگاه كه ادامه دسيسه‌هاي دستگاه امويان بود، هيچ‌گونه ثمر و نتيجه‌اي در بي‌اعتبار كردن خاندان پاك وحي -عليهم السلام- نداشته است و از نگاه جامعه‌ي اسلامي هيچ كس شايسته‌تر و سزاوارتر از فرزندان پيامبر (ص) براي رهبري و هدايت امت اسلامي، وجود ندارد.
دستگاه خلافت بني‌عباس كه گمان مي‌برد با دور كردن امام رضا (ع) از مدينه منوره -شهر پيامبر و خانواده او- و كانون علويان- آن حضرت را منزوي خواهد كرد، از ديدن منظره‌ي شكوهمند اجتماع مردم در نيشابور، چنان متوحش و غافلگير شد كه نتوانست هيچ كنترلي بر اوضاع داشته باشد، زيرا دستور مامون به فرستاده‌ي خود اين بود كه از هرگونه تماسي بين امام رضا (ع) و مردم جلوگيري نمايد.
در عظمت اين رويداد بزرگ و ماندگار، همين بس كه اين واقعه به نحو حيرت‌انگيزي، در شمارگان متعدد ثبت و مكتوب گرديد و به سرعت انتشار يافت، آن‌چنان كه در اكثر منابع تاريخي مربوط به آن دوران، اين رخداد، با نقل جزئيات آن ديده مي‌‌شود وهيچ ترديد در صحت و سقم آن وجود ندارد. پيام بزرگ توقف امام رضا (ع) دفاع شجاعانه‌ي آن حضرت از حريم مقدس ولايت است و تاكيد بر حقانيت اهل بيت عصمت و طهارت (ع) كه حق آنان توسط زورمداران و زرمداران غصب شده است. حقي كه غصب آن موجب شده تا جامعه اسلامي دچار انحراف و انحطاط شود و از صراط مستقيم به دور افتد. در نيشابور، امام طريق رهايي و رسيدن جامعه را به امنيت، به مفهوم گسترده كلمه، معرفت به عترت و پيروي از پيشوايان بر حق برمي‌شمارد و در بياني ساده و موجز اما عميق و بسيار پر معنا، جان كلام را باز مي‌‌گويد و حجت را تمام مي‌كند بر خلق.
دعوت امام رضا (ع) در آن روز دلپذير و مبارك، دعوت به تمام حق‌جويان و آزادگان، و پيامي براي همه‌ي عصرها و نسل‌هاست تا راه را از بيراهه بازشناسند و با گرويدن به جبهه‌ي حق، در د‌ژ مستحكم الله امان يابند، نظر به اهميت اين واقعه كه اوج آن بيان حديثي توسط امام رضا (ع) و اشاره و سفارش آن حضرت به خاندان پاك وحي (ع) به عنوان محك و معيار است از آن غالبا به عنوان حديث «سلسلة الذهب» نام برده مي‌شود.

- منبع: شرفشاهي، كامران، «حديث سلسلة‌ الذهب به روايت ادبيات: جستاري درباره شعاع حضور امام رضا عليه‌السلام در نيشابور»، روزنامه رسالت، 08/10/1387. مقدمه مقاله.

ارسال توسط:
پایگاه بازشناسی یادمان‌ها و فرهنگ رضوی مدینة‌الرضای نیشابور
http://madinatoreza.blogfa.com/post/17

#1 عطف به: حضور حضرت ثامن‌الائمه در نیشابور، نقطه عطفی در تاریخ اسلام و تشیع

avatar
مفتح - سه شنبه 08 بهمن 1392  

مسیر انتقال آن بزگوار از عراق به ایران به دستور مامون خلیفه از شهرهای بوده که عمدتا سنی مذهب بودن که از جمله نیشابور به خاطر پایگاه حنفی مسیر انقال امام از این شهر بوده

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۵
۰۵:۵۸
۱۲:۳۷
۱۹:۱۶
۱۹:۳۴

آمار بازدیدکنندگان

۱۵
۱۰۲۵
۱۸۰۱
۱۰۳۸۳۵۷۹