تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

خبر فیروزه ای برای شهر فیروزه ای

 

نمایشگاه «از فرش تا عرش» با حضور مقاماتی از کشور ترکیه، هنرمندان و متخصصانی از ایران و دیگر کشورها در شهر استانبول گشایش می‌یابد.

افتتاحیه این نمایشگاه بعدازظهر 16 تیرماه در مرکز فرهنگی «جمال رشید ری» واقع در منطقه‌ی مرکزی استانبول با سخنرانی شهردار و استاندار و همچنین سرکنسول ایران در ترکیه آغاز می‌شود و تا غروب همان روز، مصادف با شب شهادت حضرت علی (ع) ادامه می‌یابد. از حدود 80 متخصص هنری از کشورها مختلف و همچنین سرمایه‌گذاران ترک نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده است.

 از جمله دیگر بخش‌های افتتاحیه نمایشگاه «از فرش تا عرش» اجرای حدود 20 دقیقه‌ای بداهه‌نویسی یک تابلو در ابعاد 4*2 متر با قلم ضخیم خواهد بود که توسط امید گنجعلی - نستعلیق‌نویس - انجام می‌شود.

 قرار است در این نمایشگاه پنج هنر شامل قلمکاری، فیروزه‌کوبی، مینیاتور، نقاشی روی گچ و میناکاری معرفی شود. همچنین هنر هنرمندان اصفهانی با پخش وله‌هایی در میان سخنرانی‌ها به حاضران شناسانده می‌شود.

 در این نمایشگاه از بزرگ‌ترین اثر فیروزه‌کوبی‌شده در دنیا رونمایی خواهد شد که یک متر و 63 سانتی‌متر ارتفاع دارد و برای ساخت آن از چندین کیلوگرم فیروزه‌ی نیشابور استفاده شده است. در حوزه‌ی فلزکاری نیز یک عقاب به‌نمایش درمی‌آید که بیش از دو متر است و روی آن طلاکوبی و نقره‌کاری شده است. به‌علاوه، 35 اثر میناتور (نقاشی ایرانی) در این نمایشگاه ارائه خواهد شد.

 هر اثر نمایشگاه «از فرش تا عرش» یک شناسنامه مجلد و نفیس به چهار زبان فارسی، انگلیسی عربی، ترکی حاوی مشخصات فنی اثر و دیگر اطلاعات دارد. این نمایشگاه در وسعت دوهزار مترمربع برگزار می‌شود.

 رفیع رضوی - برگزارکننده نمایشگاه «از فرش تا عرش» - در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: هر کدام از آثار این نمایشگاه ویژگی خاصی دارند. ما تلاش کرده‌ایم از نظر کمی، خیلی تنوع کارها زیاد نباشد. به همین دلیل، 250 قطعه ارائه می‌شود که از نظر کیفیت، هر کدام حرفی برای گفتن دارند.

 مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری «سلام» تأکید کرد: این اولین رویدادی است که در این سطح توسط بخش خصوصی برگزار می‌شود. ما حدود 5 / 2 سال در زمینه‌ی کارهای مربوط به بازارسنجی و رایزنی این نمایشگاه کار کردیم و حدود هشت جلسه رایزنی با مجموعه‌داران و کلکسیونرهایی داشته‌ایم که متولی صادرات هنر از ترکیه به دیگر کشورها هستند. به علاوه برای مراسم افتتاحیه، 2500 کارت دعوت رسمی برای افراد و مقامات مختلف از جمله مسوولانی از 12 کشور که در حوزه‌ی فعالیت ما هستند مانند ایتالیا، ترکیه، فرانسه، سنگاپور، چین، کشورهای عربی و ... فرستاده شده است.

 او با اشاره به این‌که از وزیر مربوط به حوزه‌ی فرهنگ در ترکیه نیز برای حضور در افتتاحیه دعوت شده است، افزود: حضور وزیر هنوز قطعی نیست.

 رضوی در پاسخ به این پرسش که آیا از مسوولان سازمان‌های مرتبط در ایران نیز برای این نمایشگاه دعوت شده است؟ گفت: از مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دعوتی انجام شد؛ اما آن‌ها با بی‌مهری به ما پاسخ دادند. البته ما هیچ‌گونه تسهیلات و کمکی از نظر مالی از آن‌ها نخواسته‌ایم و این سفره را پس از 5 / 2 سال رایزنی و تلاش، پهن کرده‌ایم و فقط می‌خواستیم تا آن‌ها از این سفره‌ی پهن‌شده استفاده کنند.

 او ادامه داد: معاونت صنایع دستی با موسسه‌ی ما آشنایی دارد. همچنین اداره میراث فرهنگی استان اصفهان سال‌های زیادی با ما کار کرده است. از زمان تشکیل موسسه هنری «سلام» در سال 1388، ما برای گرفتن وام یا تسهیلات سراغ کسی نرفتیم، چون این مجموعه خودش را می‌چرخاند. حرکت ما کاملا مستقل است و هیچ بودجه دولتی‌ای نگرفته‌ایم و از آن‌ها نیز فقط به‌عنوان متولی هنر سنتی ایران دعوت کردیم.

 او همچنین با اشاره به این‌که سازمان میراث فرهنگی با همکاری یک شرکت خصوصی، برگزاری نمایشگاهی به وسعت پنج‌هزار مترمربع در کنار فرودگاه آتاتورک را برای حدود یک‌ماه دیگر برنامه‌ریزی کرده است، توضیح داد: غرفه‌های آن نمایشگاه به تولیدکنندگان صنایع دستی واگذار می‌شود، ولی برنامه‌ی مشخصی برای آن وجود ندارد و معلوم نیست که چه آثاری با چه کیفیتی به‌نمایش درمی‌آیند و چگونه به فروش می‌رسد.

 وی اضافه کرد: این‌گونه نمایشگاه‌ها به کل بازاری که چند است ما در آن فعالیت می‌کنیم، لطمه می‌زنند. ما به‌جز ترکیه در 11 کشور دیگر نیز فعالیت‌ و دفتر داریم و کارهای بدون برنامه‌ریزی به کار شرکت‌هایی مثل ما لطمه می‌زند؛ فقط کافی است چند محصول بی‌کیفیت به این بازار وارد شود تا کل محصولات فرهنگی ایران زیر سوال برود.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۰۷۴
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۰۰