تقویم اخبار

مهر 1398
ی د س چ پ آ ش
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

دزق زادگاه اجداد امام خميني در نيشابور

بزرگترین افتخار زندگی ام شناسایی و مکان یابی زادگاه اجدادی حضرت امام خمینی (ره) دزق سرولایت نیشابور است .  ( استاد سعید کلانی طبسی)
باستحضار همشهریان عزیز نیشابوری می رسانم که زحمات هشت ساله ی اینجانب در مورد این افتخار به ثمر نشست و اکنون می توانید در پرتال امام خمینی  (ره) اصل مطلب زیر را ملاحظه بفرمایید. این مهم در تاریخ یكشنبه, 29 خرداد 1390 درپرتال امام درج گردید.

دزق زادگاه اجداد امام خميني در نيشابور

 دزق، روستايي درحدود 110 كيلومتري شمال غربي شهرستان نيشابور است كه اهالي آن بنا به دلايل متعدد، ادعا مي نمايند كه اين روستا زادگاه اجداد حضرت امام خميني(س) است (1)، اين روستا كه در دل كوه ها محاصره شده است، در قديم منطقه اي امن به حساب مي آمده است و آثار تاريخي و باستاني اطراف آن مثل آتشكده ها و ... نشانگر تاريخي بودن آن منطقه است. نام اصلي آن دژ قلعه بوده است كه در منطقه سرولايت نيشابور كه تقريباً از لحاظ جغرافيايي در مركزيت چهار شهر نيشابور، سبزوار، قوچان و اسفراين قرار دارد. اهالي اين روستا اكثر سادات بوده و تعداد اندكي نيز غير سادات مي باشند كه به اذعان اهالي مهاجرين روستاهاي اطراف هستند و نام خانوادگي اكثر سادات روستا موسوي است.
  محققان و تاريخ نويسان نيشابور (2) كه در خصوص اين موضوع فعاليت ها و پژوهشهاي ميداني زيادي انجام دادند و جمعيت و اهميت تاريخي چند روستا كه احتمال سكونت اجداد امام را مي دادند پالايش نموده اند و از هر حيث احتمال روستاي دزق به عنوان روستاي اجدادي امام را مهم شمرده اند.
 عمده كار اهالي اين روستا كشاورزي و دامداري و باغداري است، پيش از صد چشمه آب و قنات وجود دارد. اصل روستاي دزق كه به مرور زمان توسعه و گسترش يافته است قلعه اي است كه در بالاي تپه اي بزرگ واقع شده و از هر سو به وسيله ديوارهاي سنگي حصار شده است. در وسط اين قلعه چهار تونل چند كيلومتري قرار دارد كه در مواقع جنگ و بحران، روستائيان از طريق اين تونل ها كار خود را انجام مي دادند، يك تونل به چشمه اصلي يك تونل به مزارع يك تونل به امام زاده و قبرستان  و ديگري به كوه. در اين روستا امام زاده اي وجود دارد كه دو نقل تاريخي درباره آن مطرح است يك اينكه اين امام زاده عبدالله  بن موسي بن جعفراست و نقل دوم به نام عبدالله  بن جعفر صادق است، بنا به نوشته محققان، عبدالله ابن موسي بن جعفر پس از استقبال قابل توجه اهالي نيشابور از حضرت امام رضا(ع) در مسير حركت به توس و ثبت حديث سلسله الذهب توسط 000/14 نفر،  بنا به معرفي و توصيه امام رضا(ع) به عنوان نماينده ايشان در نيشابور معرفي مي شوند تا در ميان مردم به امور ديني و هدايت بپردازند و او موفق مي گردد پايگاه مهم شيعه در نيشابور را فعال نمايد و مردم با آموزش هاي او بيش از پيش با اهل بيت آشنا مي شوند.  به همين جهت مأمون حـاكـم عباسي بعد از شهادت امام رضا(ع) دستور مي دهد گروهي از مأموران حكومت او به نيشابور بروند و عبدالله ابن موسي بن جعفر را به قتل برسانند . قبل از رسيدن مأموران و با اطلاع از وضع موجود عده اي از شيعيان به عبدالله  ابن موسي بن جعفر پيشنهاد مي دهند كه نيشابور را ترك كنند و به نقطه اي امن و دور از دسترس عمال حكومتي بروند، دژ قلعه به دليل موقعيت خاص منطقه اي از جمله محصور شده در كوه ها؛ دور از شهر و قابل دفاع بودن در برابر حمله دشمن به عبدالله ابن موسي پيشنهاد  مي شود. و نماينده حضرت امام رضا(ع) به آنجا عزيمت مي نمايد و فعاليت هايش را ادامه مي دهد و در آنجا زندگي و به رحمت الهي مي پيوندند . و به همين دليل اهميت منطقه و تاريخي بودن آن و احتمالاً زادگاه اجدادي امام مطرح مي شود.
 دزق همان دژ قلعه بوده است كه به مرور زمان تغيير و تبديل شده است به دزق و دليل اصلي آن نبودن حرف ژ در حروف الفباي عربي است.
 در اين روستا سنگ نوشته هاي قديمي كه بعضاً حدوداً 400 الي 1000 سال را نشان مي دهد به وفور در محدوده روستا قابل ملاحظه است كه با كندو كاو مي شود به آثار قابل ملاحظه دست پيدا كرد
 با همه آنچه كه گفته شد. مسئولان شهرستان و مطلعان تاريخي نيز نه تنها هيچ انتقادي نسبت به اين ادعا كه اين روستا روستاي اجدادي حضرت امام مي باشد ندارند بلكه خود به اين باور رسيده اند، از جمله نماينده فعلي نيشابور حجت الاسلام والمسلمين حسيني در مراسمي كه در 14 خرداد سال 1389 به مناسبت ايام بزرگداشت ارتحال حضرت امام در اين روستا بر پا شده بود و دعوت نامه هاي آن براي همه مسئولان شهرستان و استان و محققان ارسال شده بود، سخنراني مي كند و در قسمتي از سخنراني خود به سادات مسن حاضر در مجلس اشاره مي كند كه من امروز با عموزاده ها و ... حضرت امام(س) روبرو هستم..
1. آيت الله سيد مرتضي پسنديده برادر بزرگ حضرت امام در باره خاندانش چنين آورده است: «جد اعلاي ما دين علي شاه در هندوستان ساكن بوده است،از نام پدر وي، برادران و خواهرانش اطلاعي نداريم، همین قدر مي دانم كه ايشان از علماي كشمير بوده و در همان ايالت نيز به شهادت رسيده اند.»
 بنا بر نقل كتبي يكي از مطلعين، دين علي شاه اصالتا نيشابوري بوده و سپس به كشمير هندوستان عزيمت كرده است. (خاطرات آيت الله پسنديده، به كوشش محمد جواد مرادي نيا، تهران، حديث، 1374، ص8)
 آقاي سعيد كلاني طبسي در اين  زمينه فعاليت هاي تحقيقاتي زيادي انجام داده اند و كمال تشكر به جهت كمك و همكاري هاي ايشان را دارم.
 
حرم مطهر حضرت عبدالله بن موسي بن جعفر (ع)   (جد اعلاي حضرت  امام خميني(س) ) دزق سرولايت نيشابور  در حال بازسازي
 
حرم مطهر حضرت عبدالله بن موسي بن جعفر (ع)  
(جد اعلاي حضرت  امام خميني (ره )) دزق سرولايت نيشابور 
در حال بازسازي
 

 مراسم اعلام زادگاه اجدادي حضرت امام (ره)

توسط آقای سعید کلانی طبسی

( 14/3/1389 ) با حضور نماينده محترم نيشابور و مسئولين محترم

 
 
 
يكشنبه, 29 خرداد 1390 
 
 
 

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

ارتباط زنده نامزدهای انتخاباتی با مردم

مناسبت ها

فهرست وقایع ماه محرم الحرام

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۵۸
۰۵:۲۳
۱۱:۲۶
۱۷:۲۹
۱۷:۴۶

آمار بازدیدکنندگان

۸
۱۰۵۵
۱۹۲۰
۱۰۴۶۳۵۱۰