تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

دوره 40ساله انقلاب و ظلم به نیشابور

از سال 1316 که خراسان 7 شهرستان داشت ، تا سال 1357 تعداد شهرستان ها به  عدد 16 رسید یعنی در طول حدود 40 سال تعداد9 شهرستان در استان خراسان ایجاد گردید.از سال 1357 تا 1368 نیز فقط یک شهرستان و از 1368 تا1392 یعنی در عرض 24 سال تعداد 30 شهرستان در این محدوده (خراسان شمالی ، جنوبی و رضوی ) ایجاد گردیده است.

در حال حاضر سه استان خراسان 47  شهرستان دارند که 28 شهرستان در خراسان رضوی ، 11 شهرستان در خراسان جنوبی و 8 شهرستان در خراسان شمالی قرار گرفته اند.

در حالی که در یک دوره 24 ساله در خراسان دو استان و 30 شهرستان جدید تاسیس شده که متاسفانه سهم نیشابور از این تعداد تنها یک شهرستان است. در حالی که

  1. در سبزوار 4 شهرستان
  2. در تربت حیدریه 4 شهرستان
  3. در کاشمر 2 شهرستان
  4. در مشهد 5 شهرستان
  5. در بیرجند 4 شهرستان
  6. در بجنورد 4 شهرستان
  7. در فردوس 2 شهرستان
  8. در تایباد یک شهرستان
  9. در قاین یک شهرستان
  10. در گناباد یک شهرستان

ایجاد گردیده است.

طی سال‌های گذشته، تغییر اساسی در سیستم تقسیمات کشوری ایران به شکل کلی به وجود نیامده، بلکه بر تعداد شهرها، بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان‌های کشور، با هدف دریافت بودجه و امتیازات بیشتر از دولت مرکزی، به شدت افزوده شده است. این تغییرات در نتیجه مطالبات برای ارتقاء سطح و استفاده ابزاری از قانون تقسیمات کشوری و بدون توجه به اصل تمرکززدایی و اعطای اختیارات بیشتر به سطوح زیرین دولت به وجود آمده است.

بسیار از مناطق کشور با درک این مشکل در سطح کشور و عدم تغییر در سیاست توزیع اعتبارات و بودجه دولت  ، مصمم شدند تا بخش ها و مناطق تابعه خود را ارتقا دهند تا با افزایش بودجه جذب شده از پایتخت ، به توسعه مناطق خود کمک کنند.

متاسفانه به دلیل کم توجهی مسولین استانی و کشوری و عدم مطالبه گری و نبود قدرت چانه زنی در مسولین محلی و نمایندگان نیشایور در مجلس شورای اسلامی ، شهرستان نیشابور در این امر از مناطق همجوار و شهرستان های هم سطح خود بسیار عقب افتاده است.

در حالی که شهرستان های همجوار در نظام بیمار برنامه ریزی و تخصیص بودجه  توانستند با ارتقای بخش های خود ، توسعه و بودجه را برای مناطق تابعه خود به ارمغان آوردند.اما گویا اوضاع در نیشابور به گونه ای دیگر رقم می خورد .مسولین شهرستان های همجوار با درک وضعیت بیمارگونه نظام برنامه ریزی کشور تلاش کردند تا همچون یک پدر و مادر بر روند رشد فرزندان خود(بخش های تابعه )نظارت کنند تا امکان استقلال و ارتقای آنان فراهم شود اما در نیشابور مسولین به جای ایفای نقش پدر و مادری برای بخش های تابعه خود ، سعی کردند تا در نقش یک هوو وارد شوند و همه چیز را  برای خود بخواهند و نگذاشتند تا بخش ها حداقل رشد و توسعه را داشته باشند .

نمایندگان مجلس در طول دوره طلایی تقسیمات کشوری نتوانستند اقدامات شایسته نیشابور انجام دهند و با آنکه طرح توجیهی ارتقای زبرخان ، تحت جلگه و میان جلگه با هم تهیه شد ، فقط  توانستند تحت جلگه را به شهرستان ارتقا دهند آن هم با کلی تغییر در تقسیمات کشوری  داخل شهرستان و تبدیل بخش مرکزی شهرستان نییشابور به بدترین ساختار  تقسیماتی در سطح کشور.

زبرخان به بهانه اختلاف بین دو نقطه شهری اما در اصل به دلیل مداخلات بی جای مسولین نیشابور برای حفظ شهرک صنعتی در محدوده نیشابور ، میان جلگه به بهانه عدم وجود زیر ساخت های لازم در شهر مرکز بخش (عشق آباد) ، نتوانستند ارتقا پیدا کنند.

از سال 1384 تا 1392 که دوره  هشت ساله دولت قانون گریز احمدی نژاد روی کار آمد ، متاسفانه یا خوشبختانه هر 32 روز یک شهرستان در کشور تاسیس شد و در این دوره 91 شهرستان ایجاد شد اما سهم نیشابور همان یک شهرستان فیروزه (تحت جلگه ) بود.در این دوره وجود فرماندار غیر بومی  و فاقد قدرت چانه زنی  با نمایندگانی که فقط دنبال رای مردم بودند و گویا علیرغم سابقه طولانی کار در مجلس نمی دانستند چگونه باید از سیستم دولتی برای شهرستان خود ، منافع کسب کنند، همه و همه دست به هم دادند تا نیشابور نتواند بیشتر از یک شهرستان بگیرد.

 نیشابور شهر تندرو هاست.، در نیشابور میانه رو معنا ندارد  یا اصلاح طلب تندرو  یا اصول گرای تندرو برای همین هم نتواست به پیشرفت شایسته ، خصوصا در امر تقسیمات سیاسی دست یابد.مردم نیشابور هیچ گاه نتواستند دو نماینده مجلس خود را از یک جناح انتخاب کنند و همین اختلاف ،به عدم رشد و توسعه شهرستان و عقب ماندگی نسبت به شهرستان های هم سطح منجر شد. نمایندگان نیشابور هیچ زمان نتواستن بین علایق حزبی  و توسعه شهرستان مسیر جدایی قایل شوند و نیشابور را قربانی کردند اما از ایده های چپ و راستی که سران آنها در تهران زندگی می کنند کوتاه نیامدند.

در دوره اول دولت مهر در سبزوار 2 بخش و تربت حیدریه یک بخش و گناباد یک بخش و  نیشابور یک بخش  و در دولت دوم دولت احمدی نژاد  سبزوار 2 بخش دیگر را هم ارتقا داد اما نیشابور به دلیل اختلاف سلیقه بین نمایندگان و دولت نتواست هیچ کار تقسیماتی  در شهرستان انجام دهد و فقط بی مهری  دولت مهر شامل نیشابور شد.حتی در سال 1389 تعداد 4 روستای شهرستان فیروزه در این دوره و در نهایت بی خبری نمایندگان ومسولین از این شهرستان جدا و به بخش خوشاب سبزوار ملحق شدند تا شرایط برای ارتقای این بخش به شهرستان فراهم گردد.هنوز علیرغم  درخواست های مردمی و پیگیری مسولین و پس از 8 سال هنوز نتواسته اند این روستاها را برگردانند.

از سال 1392 که دولت تدبیر و امید روی کار آمد ، از همان ابتدا و حتی در دفاعیات وزیر کشور در جلسه رای اعتماد صحبت از تهیه طرح جامع تقسیمات کشوری شد و قرار بود این طرح شش ماه تهیه گردد و پس از چکش کاری مجلس ، اجرایی شود ، اما متاسفانه این طرح تهیه نشد و بالتبع اجرایی هم نگردید. دولت با این استدلال که در دولت قبل خیلی در قضیه تقسیمات کشور ولنگاری وجود داشته ، در تقسیمات کشوری قفل شد و مشخص هم نشد که کلید ان در دست کیست؟در سال 1396 و قبل از انتخابات  ریاست جمهوری دوره دوازدهم ، گشایشی در امر تقسیمات صورت گرفت و تا پایان سال 1396 تعداد 40 روستای کشور به شهر ارتقا یافت اما از ابتدای  دولت آقای روحانی  (12 امرداد 1392) تا این تاریخ هیچ شهرستانی ایجاد نشده است.متاسفانه سهم نیشابور و فیروزه از ارتقای روستاهای 40 گانه به شهر ، هیچ بود.

گویا قرار است برخی بخش های مستعد در سال 1397 و بعد از آن به شهرستان ارتقا یابند. مسولین خراسان رضوی پیگیر ارتقای بخش های زبرخان و میان جلگه نیشابور ، صالح آباد تربت جام ، ششتمد سبزوار و کوهسرخ کاشمر هستند.مسولین فعلی نیشابور تلاش می کنند تا سرولایت هم ارتقا یابد اما گویا با مشکلاتی رو به روهستند که عمده ترین آن کمی جمعیت سرولایت است که با اندکی تغییر در تقسیمات داخلی شهرستان این امر می تواند حل شود.ضمنا دوازده شهرستان كشور در حال حاضر و طبق سرشماری سال 1395 زير 20 هزار نفر (بين 7 تا 20 هزار نفر ) جمعیت دارند.تشکیل کمیسیون ارتقای تقسیمات کشوری در شورای شهرستان در سال 1396 یکی از کار های مثبت در راستای پیگیری حقوق مردم نیشابور در تقسیمات کشوری است .کاری که که باید در دهه 60 و 70 می شد.

بخش زبرخان با حدود 57 هزار نفر جمعیت اکنون از 9 شهرستان خراسان رضوی و 142 شهرستان کشور پرجمعیت تر است و بخش میان جلگه نیز با حدود 40 هزار نفر جمعیت از 71 شهرستان کشور  و 5 شهرستان استان پرجمعیت تر است.

در حالی که سبزوار سال 1385 که اکنون با 5 فرمانداری اداره می شود ، جمعا هر 5 فرمانداری در سال 1395 جمعیتی بالغ بر 470 هزار نفر دارند. تربت حیدریه سال 1367 که اکنون با 5 فرمانداری اداره می شود جمعا دارای 543 نفر جمعیت است. کاشمر سال 1372 که اکنون باسه  فرمانداری اداره می شوند جمعا 295 هزار نفر جمعیت دارند.گناباد سال 1385 که اکنون با دو فرمانداری اداره می شود نیز جمعا  120 هزار نفر جمعیت دارد. نیشابور و فیروزه هم که دو فرمانداری دارند جمعا جمعیتی بالغ بر 490 هزار نفر دارند.

امید است با پیگیری مسولین شهرستان  و استان و نمایندگان مجلس ، نیشابور بتواند به حقوق واقعی خود در تقسیمات کشوری دست یابد و در آینده نزدیک شاهد ارتقای بخش های زبرخان ، میان جلگه و سرولایت باشیم.

منبع :جغرافياي شهرستان نيشابور

#1 عطف به: دوره 40ساله انقلاب و ظلم به نیشابور

avatar
سیاوش - شنبه 30 تیر 1397  

باید سریعتر اینکار انجام شود . و بتوانیم استان خراسان مرکزی تشکیل دهیم.نیشابور و بخش های خودش می توانند اینکار را بکنند. ایکاش اینقدر هزینه بروکراسی در ایران زیاد نبود تا اینکار بیست سال قبل شکل میگرفت .اگر بتوانیم روی کشاورزی و دامداری نیشابور و گردشگری نیشابور و ترانزیت و صنایع کوچک کار کنیم می توانیم درامد های ارزی و ریالی برای کشور و شهرمون داشته باشیم. ونیازی به فولاد و .. صنایع سنگین هم نداشتیم.

#2 عطف به: دوره 40ساله انقلاب و ظلم به نیشابور

avatar
شهرام - یک شنبه 31 تیر 1397  

چشم مسئولین ومدیران نیشابور روشن مدیریت رو جستجوکن.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#3 عطف به: دوره 40ساله انقلاب و ظلم به نیشابور

avatar
حامد - چهارشنبه 03 مرداد 1397  

همونطور که اشاره کردین احتمالا با توجه به نحوه نگارش این متن خود نویسنده هم جزء تندروها باشه ....

#4 عطف به: دوره 40ساله انقلاب و ظلم به نیشابور

avatar
صبا - آدینه 05 مرداد 1397  

منظور سیاوش خان احتمالا همان نام "استان خراسان غربی" یا "استان نیشابور" است. منطقه ای که تا همین دو سه قرن پیش، مرکز بخش غربی خراسان بزرگ بوده است؛ حالا به اسم بی ربط خراسان مرکزی تن دهد، واقعا تامل برانگیز است؟! حتی اگر اسم " استان خراسان غربی" برای نیشابور، تصویب نشود قطعا باید اسم استان را "استان نیشابور" گذاشت چرا که از ابتدای تاریخ تا چند قرن پیش که مشهد مرکز سیاسی خراسان ایران معاصر شد، نام این خراسان، «ربع نیشابور» بوده است. زیر بار اسم‌های بی‌ربط مثل خراسان مرکزی نرویم.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۲
۰۵:۵۵
۱۲:۳۸
۱۹:۲۰
۱۹:۳۸

آمار بازدیدکنندگان

۲۵
۶۷۷
۲۰۷۶
۱۰۳۷۸۵۱۲