تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

 

 

 

پیش از این  زندگی در نیشابور به خاطر خلوتی خیابان هایش و آسودگی رفت و آمد درشهر، برای من که سابقه زندگی در تهران، مشهد و اصفهان را دارم،  بسیار لذت بخش شده بود. اما اکنون چند سالی است که معضل ناخوانده ترافیک در حجم وسیعی از خیابان های شهر خودنمایی می کند و بویژه در روزهای خاص و البته معابر خاص این موارد بیشتر به چشم می آید.
بنابرالگوی مطلوب در شهر نیشابور که بر اساس یک پژوهش آکادمیک صورت گرفته مناسبترین ترکیب ترابری برای نیشابور شامل 33/8 درصد پیاده‌روی، 22درصد دوچرخه سواری، 14/5 درصد اتوبوس و مینی بوس، 12/5درصد تاکسی، 9/6 درصد اتومبیل شخصی و 7/6درصد موتورسیکلت است. اما در حال حاضر در ترکیب ترابری درون‌شهری آن، سهم خودروی شخصی و موتورسیکلت بیش از ۶۰ درصد و سهم پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بسیار ناچیز است. تاسف بر انگیز¬تر اینکه، به استثنای شهرک های شمالی، معابر اصلی بافت قدیم شهر  سالهاست که هیچ گونه تغییر جدی در آنها بوجود نیامده است و به جز بازگشایی بلوار بعثت تقریبا بقیه خیابان های شهر به همان شکل چنددهه قبل خود  باقی مانده اند.
در شورای سابق مصوبه ای مبنی بر یک طرفه کردن خیابان امام خمینی تصویب گردید که متاسفانه اجرایی نگردید و به دلایل ناگفته ای هنوز هم نشانه ای مبنی بر اجرای آن به چشم نمی خورد. در چند ماه گذشته  خیابان های فرعی مانند امین اسلامی، ارگ جنوبی  و واعظی یک طرفه شده و تا حدودی ترافیک در آنها روان تر شده است ولی برای حل این معضل تدابیر وسیعتری باید اندیشیده شود.

در اینجا چند پیشنهاد از سوی اینجانب ارائه می گردد که امید است از سوی کارشناسان محترم بررسی شده و با برطرف نمودن نقایص و اجرای صحیح راهی در جهت رفع موقت ترافیک در شهر در نظر گرفته شود:
1.    اولین راه باید بر پایه الگوسازی نظام صحیح ترافیکی در شهر باشد به گونه ای که شرایط مهیا گردد تا حتی الامکان شهروندان نیاز نداشته باشند یا بهتر بگویم با نگرش صحیح استفاده از خودروی شخصی را به حداقل برسانند.
2.    یک طرفه نمودن خیابان امام خمینی که مصوبه شورای چهارم است و نقش موثری در کاهش ترافیک محور اصلی شهر دارد. این خیابان باید به صورت شرق به غرب از میدان خیام تا میدان حافظ یک طرفه شده و به منظور سهولت در عبور و مرور مسیر مخالف نسبت به ایجاد خط ویژه عبور وسائط حمل و نقل عمومی درلاین جنوبی خیابان اقدام گردد.
3.    به جز جایگزینی بلوار بعثت نیاز است مسیر جدیدی برای محور غرب به شرق نیز مشخص گردد که بهترین گزینه یک طرفه نمودن خیابان های کمال الملک و عدالت در این حدفاصل است که باید عملیات بهسازی در قسمت عمده ای از خیابان عدالت به اجرا درآمده تا بتوان این امر را در آن پیاده سازی نمود. البته مشکل اصلی تقاطع آن با خیابان شهید جعفری است که می توان به یک طرفه کردن ابتدای آن تا تفاطع عدالت به صورت شمال به جنوب و البته اختصاص یک لاین ویژه به سمت شمال این مشکل را حل نمود. در خصوص تردد به سمت شمال در این خیابان  نیز می توان حجم ترافیک آن را درخیابان های شریعتی، فیاض بخش جنوبی و فردوسی جنوبی تقسیم نمود.
4.    مسیر پرترافیک دیگر نیشابور محور شهرک های شمالی است که بیشتر حول دو خیابان 17 شهریور و 15 خرداد می باشد. بازگشایی خیابان شریعتی شمالی واتصال آن به بلوار معلم تا حد بسیاری از این امر خواهد کاست اما در این خیابان ها نیز باید به مانند آنچه در خیابان امام خمینی پیشنهاد شد نیز اجرا گردد. بهتر است خیابان 17 شهریور از تقاطع بعثت تا کارگر به صورت جنوب به شمال و خیابان 15 خرداد از تقاطع ایثار تا ابتدای خیابان به صورت شمال به جنوب یک طرفه گردد.این امر باعث خواهد شد تا مسیر عبوری ساکنین شهرک فرهنگیان به فردوسی شمالی و خیابان تازه بازگشایی شده شورایا همان شریعتی شمالی تقسیم گردد. پیش بینی دو لاین ویژه در خیابان های ذکرشده نیز باید مدنظر قرار بگیرد.
5.    مسیرهای فرعی نیز وجود دارد که با بهسازی آنها می توان حجمی از ترافیک را به آن منتقل نمود مانند خیابان فیاض بخش به عنوان محور هم راستا با 15 خرداد و خیابان تعاون از پارک سرو تا بلوار بعثت به عنوان محور هم راستای 17 شهریور.
هرچند این پیشنهادات برای رفع موقتی معضل ترافیک بوده و حل این مشکل بودجه بسیار و البته برنامه زمانی بلند مدت می طلبد اما امید است با همکاری شهروندان نیشابور بتوانیم نیشابور را به عنوان اولین شهر بدون خودرو در ایران معرفی کرده ودر راه احیای کوچه باغهای افسونگرش بکوشیم.

مسعود رحیمی نژاد

#1 عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
نیما - یک شنبه 07 آبان 1396  

درود اما خیابان امام خمینی حد فاصل میدان ایران تا چهار راه یا حتی طیفی وسیع تر از این بازه باید به پیاده راه تبدیل شود

#1.1 عطف به: عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
مسعود رحیمی نژاد - یک شنبه 07 آبان 1396  

درود بر نیمای عزیز
این که قسمت مرکزی شهر تبدیل به پیاده راه شود بسیار زیباست اما باعث قطع شریان محور افقی شهر می شود و نتیجه آن اختلال ترافیکی خواهد بود همانطور که در مطلب اشاره کردم اینها تنها پیشنهاد هستند که باید توسط کارشناسان مجرب بررسی شوند
به نظر بنده چند خیابان در نیشابور باید به پیاده راه تبدیل شوند که اولین آنها در ابتدای میدان باعات است که باید همراه با بهسازی میدان تره بار و البته سرای عطاری ها باشد

#2 عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
همشهری - یک شنبه 07 آبان 1396  

جناب رحیم نژاد فراموش کردید از فرهنگ سازی واستفاده از وسایط نقلیه عمومی علاوه برآن به ویژه دوچرخه آن هم توسط اعضای محترم شواری شهر ونیز شهردارمحترم ودیگر مسئولان دربرنامه پیشنهادی خود سخنی برانید.

#2.1 عطف به: عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
مسعود رحیمی نژاد - یک شنبه 07 آبان 1396  

دوست عزیز همشهری به قول قدیمی ها به در گفتیم تا دیوار بشنود

#3 عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
ناصر - دوشنبه 08 آبان 1396  

با سلام خدمت شمابرادر بزرگوار برای ترافیک قسمت شهرک ها مخصوصا" به سمت باغرود چون در مسیر دو تا دانشگاه نیز می باشد دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد همچنین مدارس امام حسین (ع) و استخرفجر می شود در قسمت جاده صومعه کمی بالاتر از دانشگاه آزاد روبروی پارک علم و فناوری حاشیه کال یک راه فرعی و خاکی است که کامیونها رفت و آمد می کنند اگر بازگشایی شود کمک خیلی بزرگی است به ترافیک این قسمت اگر مسئولین واقعا" کمک کنند

#4 عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
همشهری - سه شنبه 09 آبان 1396  

جناب رحیمی
آنقدر به این درها گفتید ودیوار ها شنیدند وخود را مانند دیوار کردند که ..
هنوز شما اندر خم یک کوچه اید.

#5 عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
حبیب - چهارشنبه 17 آبان 1396  

با سلام. اگر راهنمایی و رانندگی محترم حد فاصل بلوار بعثت تا امیرکبیر در خیابان های 17 شهریور و 15 خرداد رو پارک ممنوع کنن کمک خیلی بزرگی به ایجاد تصادفات و روون شدن ترافیک میکنن و هزینه ای هم نداره این کار

#5.1 عطف به: عطف به: راه حل هایی برای معضلی به نام ترافیک در نیشابور!

avatar
مسعود رحیمی نژاد - آدینه 19 آبان 1396  

با سلام خدمت آقا حبیب عزیز
پیشنهادات بنده به صورتی است که شهرداری برای اجرا ملزم خواهد بخش اعظمی از خیابان های مدنظر را پارک ممنوع نماید و لازمه این امر جایگزینی سیستم حمل و نقل عمومی به جای استفاده از خودرو تک سرنشین است

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۱۰۳
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۲۹