تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

رفع تبعیض از نیشابور؛ دستاورد رویکرد منصفانه به توسعه خراسان

نوشته: نیشابور فردا

(کانال مستقل خبری، تحلیلی، اجتماعی و توسعه‌محور نیشابور)

 

http://neyshaburfarda.blogsky.com

 

  

شهر نیشابور، شهرستان نیشابور، حوزه انتخابیه نیشابور؛ دومین کانون جمعیتی شمال شرق کشور (پس از مشهد) و سومین جمعیت شرق کشور (پس از مشهد و زاهدان) را تشکیل می دهد. اما متاسفانه زیرساخت های نیشابور، با جایگاه این دیار در منطقه شمال شرق و شرق کشور، فاصله زیادی دارد!

آب و هوا و اقلیم ممتاز و پرآوازه دشت نیشابور؛ پیشینه تاریخی بسیار غنی و آبرومند؛ سرمایه های فرهنگی و اجتماعی شاخص و زبانزد؛ و موقعیت بی‌بدیل در مرکزیت هندسی جغرافیای شمال شرق کشور (خراسان)؛ نیشابور را  به یکی از پُرکشش‌ترین سکونتگاه‌های شرق کشور تبدیل نموده؛ چنانکه نیشابور امروز، علاوه بر میزبانی جمعیت چندهزار نفری از شهرستان های همسایه دور و نزدیک، جمعیت قابل توجهی از هموطنان عزیزمان از استان‌های شرقی، مرکزی و جنوبی کشور این دیار را موطن گزیده‌اند. این جذابیت بالای سکونتگاهی و کشش جمعیتی بینظیر، در شرایطی است که با توجه به شواهد گویای موجود، چندین دهه است که این دیار از سطحی از بیمهری و بی‌توجهی در برخورداری از زیرساخت‌های اساسی مورد نیاز ساکنان و متناسب با جایگاه خود در منطقه شمال شرق کشور، رنج می‌برد. زیرساخت‌ها نیشابور امروز، در شان جایگاه این دیار در خراسان و ایران نیست.  از اهم محرومیت‌های روا شده بر نیشابور، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

-- شبکه بهداشت و درمان نیشابور، در سطح دانشکده علوم پزشکی به رسمیت شناخته شده و بودجه و اعتبار می‌گیرد در حالی که شهرستان‌هایی با جمعیت کمتر و در رتبه‌های سوم، چهارم، پنجم، ششم و ... در منطقه شمال شرق کشور، دارای دانشگاه علوم پزشکی هستند و بالتبع از بودجه و اعتبارات چند برابری نیشابور برخوردارند!

-- شبکه جاده‌های مواصلاتی نیشابور، به هیچ وجه با معیار دومین جمعیت شمال شرق کشور، همخوانی ندارد. تنها جاده متناسب با استانداردها و نیاز جمعیتی نیشابور، جاده مشهد - نیشابور - تهران است؛  علی‌رغم موقعیت مواصلاتی نیشابور در قلب خراسان که از قدیم، مطرح و فعال بوده، اما در دوران معاصر، مورد بی‌توجهی قرار گرفته و برای فعال‌سازی ظرفیت‌های بالا و ارتقای جاده‌های مهمی همچون «جاده نیشابور – کاشمر»، «جاده نیشابور – قوچان»، «نیشابور – جوین – جغتای»، «نیشابور – کدکن – تربت‌حیدریه» هنوز اقدام قابل توجهی انجام نشده و  این در حالی است که در شهرستان‌هایی با جمعیت کمتر، رسیدگی و اهتمام ویژه‌ای از سوی وزارتخانه مرتبط دیده می‌شود! نقشه زیر که توسط، برخی وبگاه‌های شهرستان همجوار منتشر شده، نمونه آشکاری از این تبعیض را نمایان می‌سازد. همانطور که می‌بینید بی‌مهری‌ها به استعداد‌های جغرافیایی نواحی استان خراسان رضوی، دستاویزی یک سایت محلی برای نادیده انگاشتن استعدادهای مواصلاتی نیشابور، در راستای تقویت رسانه‌ای و تصویری موقعیت رقابتی ناحیه مطبوع سایت محلی شده است! (استفاده‌های رسانه‌ای غیر مسولانه از موقعیت‌هایی که بواسطه هزینه بودجه و اعتبارات ملی، به یک ناحیه واگذار شده؛ از دستاوردهای مدیریت نامتوازن برنامه‌های توسعه استان در دهه‌های گذشته است.)

 

 

-- اگر تاریخ شمال شرق کشور (منطقه خراسان کنونی ایران) را بررسی نماییم نیشابور با فاصله‌ای کاملا محسوس،‌ شاخص‌ترین دیاری است که نام آن با مدارس علمی، نظامیه‌ها و مراکز رشد و گسترش دانش (دانشگاهها) و مراکز فرهنگی گره خورده؛ اما کم‌توجهی در توسعه زیرساخت‌های دانشگاهی این دیار، در دوران معاصر، به اندازه‌ای است که فاصله بسیار زیادی با نقش مورد انتظار و پتانسیل نیشابور در تحرک و تحول علمی و فرهنگی شمال شرق کشور وجود دارد و این وضعیت (بی‌توجهی به فعال‌سازی پتانسیل‌های فرهنگی و علمی نیشابور) در مجموع، در راستای منافع بلندمدت و آینده‌نگر خراسان و ایران عزیزمان نیست؛ چرا که استفاده نکردن از موقعیت درخشان و نام پرآوازه نیشابور در تاریخ تولید علم و توانمندی‌های فرهنگی این دیار در دوران معاصر، معنی‌ای به جز فرصت‌سوزی و اتلاف سرمایه‌های اجتماعی و انسانی نمی‌دهد!

-- فرودگاه، در جهان امروز که شرایط زندگی و فعالیت در آن، به شدت در حال حرکت به سمت سرعت بیشتر و اتلاف زمان کمتر است؛ زیرساختی انکارناپذیر برای شهرهایی دارای موقعیت منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی مانند نیشابور است تا به عنوان زیرساختی برای فعالیت موثر در بخش‌های گردشگری، فرهنگ، آموزش عالی، بهداشت و درمان، صنعت، تجارت، کشاورزی و ... بهره‌برداری نمایند؛ اما متاسفانه «منطقه نمونه بین المللی گردشگری نیشابور» که در تمامی بخش‌های یادشده دارای توانمندی‌های مطرح و رتبه ممتاز در شمال شرق کشور است؛ از بین ۵ شهر پرجمعیت شمال شرق کشور، تنها شهری است که زیرساخت اساسی و راهبردی فرودگاه را ندارد و این در حالی که این شهر، دارای رتبه دوم جمعیتی است و در شهرهای سوم و چهارم و پنجم سال‌هاست که این زیرساخت مهم ایجاد شده!

 

جمع‌بندی:

زیرساخت‌های نیشابور امروز، نه در حد سومین جمعیت شرق کشور است و نه حتی در حد دومین شمال شرق کشور! شکی نیست که آنچه تا امروز، رخ داده است را می‌توان به کم‌اطلاعی تصمیم‌گیران محترم از وضعیت منطقه شمال شرق کشور نسبت داد؛ اما با همه اطلاع‌رسانی‌هایی که مسولان دلسوز و رسانه‌های دغدغه‌مند، در سال‌های اخیر، در زمینه محرومیت‌های عمدتاً سهوی روا شده بر نیشابور، صورت داده‌اند؛ نباید انتظار داشته باشیم که این تبعیض‌های واضح و انکارناپذیر تداوم یابد.

صرف نظر از استعداهای اقلیمی و اجتماعی و فرهنگی نیشابور؛ فقط با نظر به اینکه نیشابور، دومین جمعیت شمال شرق کشور است؛ باید زیرساخت‌هایی در اندازه میانی جمعیت اول و سوم این منطقه داشته باشد و این، «منصفانه‌ترین رویکرد» به مسائل توسعه شمال شرق کشور و استان خراسان رضوی است.

به اتکای جمعیت نیم‌میلیونی حوزه انتخابیه نیشابور؛ مسائل توسعه نیشابور را پیگیری کنیم ...

#1 عطف به: رفع تبعیض از نیشابور؛ دستاورد رویکرد منصفانه به توسعه خراسان

avatar
محمدرضا - چهارشنبه 09 آبان 1397  

با سلام باز هم نمونه هایی از تبعیض برای مردم این دیار...
ولی تشکرو قدردانی از تمامی دوستان و همشهریانی که دغدغه اصلیشان نیشابور است و جایگاه این ابرشهر ایران زمین که به واقع وقتی نام نیشابور می آید ذکر توانمندی های طبیعی آن چندین سطر لازم دارد حال گرفتن امتیازات دیگر که نیاز به همت و غیرت دارد با نیشابوریان و مسئولین آن است به امید ابرشهری آباد و سرافراز در حد نام و آوازه و موقعیت پر واضح آن...
با تشکر

#2 عطف به: رفع تبعیض از نیشابور؛ دستاورد رویکرد منصفانه به توسعه خراسان

avatar
خاکی - دوشنبه 28 آبان 1397  

شاید کمی تا قسمتی نگاه نویسنده غیرواقعی و سرشار از توقعات بی حد و حصر است،حداقل در مورد محورهای مواصلاتی استان باید گفت که این یک واقعیت است که تربت حیدریه مرکز و شاهراه مواصلاتی جنوب و جنوب شرق کشور به سمت مشهد و دیگر شهرهای شرقی خراسان است که نیشابور تنها در محور مشهد به تهران قرار گرفته است و در کلیه نقشه های رسمی کشور هیچ جاده رسمی بین تربت حیدریه و نیشابور وجود ندارد که نویسنده بتواند ادعای کانون مواصلاتی را کند.
شاید بهتر باشد دوستان نیشابوری چشمان خود را بر روی حقایق نبندند تا با نشر مطالبی که وجود خارجی ندارند باعث ایجاد توقع غیرواقعی در مخاطبان خود نشوند.

#3 عطف به: رفع تبعیض از نیشابور؛ دستاورد رویکرد منصفانه به توسعه خراسان

avatar
محیا - چهارشنبه 30 آبان 1397  

در غرب استان خراسان رضوی، به آمایش سرزمینی کاملا بی‌توجهی شده است بطوریکه تقریبا همه زیرساخت‌های اساسی که از محل سرمایه های ملی تغذیه شده و می‌شوند در یک شهر، تلنبار شده است و این در حالی است که نیشابور، پرجمعیت‌ترین شهرستان نیمه غربی خراسان رضوی، از این زیرساخت‌ها محروم نگه داشته شده است.

ما خواهان رفع تبعیض از نیشابور هستیم.
رفع تبعیض در شبکه بهداشت و درمان
رفع تبعیض در توسعه دانشگاهی
رفع تبعیض در صنعت حمل و نقل هوایی
رفع تبعیض در جاده های مواصلاتی
رفع تبعیض در ارتقای بخش‌ها
رفع تبعیض در واگذاری بودجه‌ها و اعتبارات
رفع تبعیض در .....
مسولان محترم، لطفا به داد نیشابور برسید.

#4 عطف به: رفع تبعیض از نیشابور؛ دستاورد رویکرد منصفانه به توسعه خراسان

avatar
صبا - آدینه 02 آذر 1397  

جناب خاکی! سلام، زبانتان را باز کرده‌اید و هر چه میلتان هست می‌گویید! لطفا بجای خاکبازی کردن در حوالی بیابان‌های آن طرف کال شور، این نقشه را ببینید:
http://s9.picofile.com/file/8343650634/Neyshabur_Kadkan_TorbatHeydariye_Road.jpg

جاده نیشابور به تربت حیدریه از بخش میانجلگه و بخش کدکن عبور می‌کند و با طی مسیری 137 کیلومتری به تربت حیدریه می‌رسد بقیه توضیحات مواصلاتی را در تصویر می‌توانید ببینید. این جاده با جاده سبزوار به قوچان که از خوشاب و سرولایت می‌گذرد، فرق خاصی ندارد یعنی آسفالته و دوبانده هست. می‌توانید بروید و با چشم خودتان ببینید. فقط می‌دانید فرقشان چیست؟ فرقشان «تبعیض» است؛ جاده نیشابور به تربت حیدریه را در نقشه‌های رسمی وزارت راه به عنوان جاده فرعی می‌شناسند ولی جاده سبزوار به قوچان را سالهاست به جاده اصلی ارتقا داده‌اند. و فرقشان این است که بر اساس این نوع شناخته شدن، وزارت راه رسیدگی بیشتری به جاده اصلی می‌کند (پول بیشتر خرج می‌کند) و این هم خودش نشان‌دهنده تبعیض است.
درباره هر یک از محورهای مواصلاتی هفت‌گانه نیشابور، سوالی داشتید بفرمایید تا با تصویر ماهواره‌ای، روشنتان کنم. البته به قول شما بجز محور مشهد - نیشابور - تهران، بقیه ارتقا نیافته‌اند. چه کنیم که وزارت راه با همسایه ما از ما مهربان‌تر است و آنجا پول خوب خرج می‌کند شما هم می‌آیید و فخرش را به ما می‌فروشید. مبارکتان باشد.

بله آقای خاکی جمال‌آبادی! ما با داشتن اولین جمعیت در غرب خراسان رضوی، اگر بخواهیم مثل شهرهای دیگر همین منطقه که جمعیت کمتری دارند، از امکانات مساوی و متعادل برخوردار باشیم، توقع بی حد و حصر داریم! فقط شما حق دارید جناب حمیدرضا!

خدا را شکر که مرکزیت استان در دست شما نیست و گرنه چه دماری از روزگار شهرستان‌های استانتان در می‌آوردید! آخه همه متوقعند فقط شما متوقع نیستید. همه غیرواقعی حرف می‌زنن فقط شما واقعی حرف می‌زنید مالک فخیمه وبلاگ پر از فحش و بد و بیراه گل زیره. راستی از وبلاگ خراسان غربی به مرکزیت سبزوار چه خبر؟ از تنها فرودگاه غرب خراسان رضوی چه خبر آقای حمیدرضا جمال‌آبادی؟ همان فرودگاهی که به قول شما مسولان می‌توانند بروند و بیایند و به همین خاطر هم شما توقع دارید کل شهرستان‌های غرب خراسان رضوی، از حقوقشان بگذرند تا شما بیایید و حکومت کنید بر آنها و با این رفتارتان، دمار از روزگار همه در بیاورید.
زهی خیال باطل!!! این بذری که شما کاشته‌اید میوه‌اش اعتماد و احترام نیست. پس لطفا توقعاتتان را در حد ظرفیتتان، تنظیم کنید. از جیب خودتان هزینه کنید و از دیگران انتظار نداشته باشید، فرصت‌هایشان را در اختیار شما قرار بدهند آن هم با این لحن که الان من دارم تازه محترمانه‌ترینش را می‌بینم.
افرادی که مثل من، تمام‌قدر در کنار و حمایت این نویسنده دردمند می‌ایستند بسیار زیادند.

#5 عطف به: رفع تبعیض از نیشابور؛ دستاورد رویکرد منصفانه به توسعه خراسان

avatar
علی - آدینه 16 آذر 1397  

علت این نگاه تبعیض‌آمیز در غرب خراسان رضوی چیست؟
چرا دو شهر باید از نظر واگذاری زیرساخت‌هایی که از فروش نفت و منابع کشور، تامین بودجه و اعتبار می‌شوند، این قدر با هم متفاوت باشند؟
چرا اینقدر بودجه و اعتبارات نامتوازن در یک منطقه واگذار شده که متاسفانه برای بعضی این توهم ایجاد شده که واقعا از بقیه برترند و می‌توانند بر کل مردم غرب خراسان رضوی سروری کنند؟
دولت کی می‌خواهد این وضعیت را جبران کند؟

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۱
۰۵:۵۵
۱۲:۳۸
۱۹:۲۱
۱۹:۴۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۴
۱۴۷۳
۱۶۸۰
۱۰۳۷۷۲۳۲