تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

رونمایی از مکاتبه! پیگیری؟ یا قانون گذاری نمایندگان شهرمان

مجلس شورای اسلامی در نظام  مقدس جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه و والایی برخوردار بوده و محور بسیاری از تصمیم گیری ها، قانونگذاری ها و برنامه ریزی ها است که می تواندچراغ هدایت دولت و ملت را به دست بگیرد.

مجلس شورای اسلامی پایگاه اساسی نظام و مردم و مایه حضور و مشارکت واقعی مردم در تصمیم گیری ها و مظهر اراده ملی است ونماد اصلی مردم سالاری دینی محسوب می شود.

بررسی طرح ها و لوایح، شرح و تفسیر قوانین عادی، وضع آیین نامه های داخلی مجلس، حق تصویب همه پرسی ،استیضاح، رای اعتماد به وزرا، سوال از رئیس جمهور، تحقیق و تفحص و ... در تعریف نمایندگی مجلس شورای اسلامی آمده است .

از جمله الزامات این است که آحاد مردم، نظرات، عملکرد و رویکردهای نمایندگانشان را بدانند تا امکان نقد، بررسی این عملکرد وجود داشته باشد.

از طرف دیگر، گزارش عملکرد خستگی ناپذیر نمایندگان ، قطعا سبب دلگرمی بیش از پیش مردم نسبت به انتخابشان می‌شود.

باید کسی  که رای داده پرسش گری کند  و کسی که رای آورده باید پاسخ  گو باشد . کسی که رای آورده باید در چارچوب برنامه های اعلام شده اش به مردم گزارش دهد. مشکلات خویش را باز کند و از موانع بگوید ،صاف و صادق دردهای خود و جامعه خویش را با موکلان چشم انتظار در میان بگذارد تا مردم تکلیف خویش را بدانند.

همان گونه که مقام معظم رهبری می فرمایند: « ...پاسخگویی یک «حقیقت اسلامی» است، این همان «مسئولیت» است. مسئولیت، یعنی هر انسانی در هر مرتبه ای که هست در درجه اول از خود سؤال کند. ببیند رفتار و گفتار و تصمیم گیری او تحت تأثیر چه بود... مسئولان بلند پایه کشور، قوای سه گانه از خود رهبری تا آحاد مأموران و مدیران، همه باید پاسخگو باشند، پاسخگوی کار خود باشند، پاسخگوی تصمیم خود، پاسخگوی سخنی که بر زبان آورده اند و تصمیمی که گرفته اند. این معنای پاسخگویی است. این یک حقیقت اسلامی است و همه باید به آن پایبند باشیم».

هم اکنون مردم توقع دارند تا تمام کارهای منطقه  خود توسط نماینده پیگیری و انجام شود و مردم باید با شناخت کامل همواره وظیفه نمایندگان مجلس به عنوان نظارت و قانونگذاری را مطالبه کنند.

هرچند نماینده مجلس باید با دقت و جدیت مسائل و مشکلات مردم را بشنود و پیگیری کند ولی اساس کار آنها طبق مقررات همواره نظارت عالیه و قانونگذاری و اجرای مقررات کشور است.

در برخی از مواقع نگاه به نمایندگان مجلس برای اجرای کارها است در صورتی که وظیفه  ایشان نظارت و قانونگذاری است و اگر این وظایف به خوبی انجام شود بسیاری از مشکلات حل می شود.

هم اکنون برخی از نمایندگان رسالت های خود را در بعد نظارت عالیه بر اجرای قوانین انجام نمی دهند که مردم باید این مطالبات را از آنها داشته باشند.

خوشبختانه دکتر حمید گرمابی وهاجر چنارانی نمایندگان مردم شریف نیشابور درمجلس شورای اسلامی  در روزهای اخیر از عملکرد یکساله خویش به صورت جدا رونمایی کردند که جای تشکر وسپاس دارد ولی اگر این امر هم زمان وباهم انجام می شد  اتفاق مبارک تری رقم می خورد .

آنچه که پیرامون دومجلد عملکرد ایشان باید مد نظر قرار گیرد پرداختن به همه ابعاد نمایندگی است که صرف مکاتبات نیست ؟! ولزوما نیز مکاتبات رانمی توان پیگیری نامید ؟! چون به نتیجه ای که مردم از آن انتظار دارند به عینه حاصل نگردیده است!وبطور میانگین شاید هر دونماینده طی 4سال نمایندگی بیش از 150هزار مکاتبه؟! داشته باشند.

  • لذا پیشنهاد می گردد این دو بزرگوار باتشکیل تیمی منسجم پیگیر مکاتبات ومطالبات خویش باشند تا به سرانجام برسد وگرنه این مکاتبات در هزارتوی عریض و طویل سازمان بروکراسی کشور، همچون مکاتبات نمایندگان ادوار گذشته شاید به فراموشی !دست نیافتنی ؟! و یا به سرانجام مطلوب نرسد.

وایشان می توانند در هنگام حضور خویش در شهرستان با رسانه ها ارتباط تنگاتنگ بیشتری داشته باشند و فعالیت های خویش را به مرور زمان به مردم گزارش دهند و از اصحاب رسانه باز خورد آن را جویا شوند.

  • مهمترین مواردی که باید مد نظر قرار گیرد اعلام همه ابعاد کار نمایندگی در کارنامه کاری خویش است که از جمله می توان به :اعلام تعداد و جزئیات رأی موافق، مخالف یا ممتنع به طرح‌ها و لوایح گذارده شده در مجلس، تعداد دیدارها و سخنرانی‌های مردمی، تعداد و جزئیات طرح‌های پیشنهادی توسط نمایندگان و سرانجام آن، تعداد و جزئیات درخواست تحقیق و تفحص توسط ایشان، تعداد تذکرات کتبی و سوالات از مسئولین اجرایی کشور که آیا از جواب مسئولین به سوالات، قانع شده اند یا نه؟، تعداد نطق  ها وموضوعات مطروحه میان دستور و تذکرات قانون اساسی، تعداد حضور و غیبت ها در صحن علنی وعلل آن، عنوان عضویت در کمیسیون‌ها و فراکسیون های مجلس و نتایج آن، تعداد و علل درخواست تذکرات به رییس جمهور و وزرا و استیضاح وزیران از جمله مهمترین موارد است.
  • آن چه که در گزارش نمایندگان سوای مسایل مطروحه فوق باید مورد توجه، رسیدگی واعلام مردمی قرار گیرد پیگیری اقدامات  ایشان در حوزه موضوعات مهم یکسال اخیر همچون : اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه کشور ،اشتغال، تسهیلات ازدواج، برجام و نتایج آن، برنامه آمایش سرزمین و توسعه شهرستان نیشابور و... که می تواند مردم را در روند پیگیری امور توسط ایشان بیش از پیش آگاه سازد.

امیدواریم با همدلی و وفاق همه مسئولین ، مردم ، نمایندگان  وکارگزاران نظام بتوانیم گام های موثر وبزرگی رابرای توسعه  همه جانبه ایران اسلامی وبه خصوص  ابر شهر تاریخ ایران « نیشابور بزرگ » برداریم .انشاالله تعالی

سیدباقرمیرعلمدار

روزنامه نگار

 

#1 عطف به: رونمایی از مکاتبه! پیگیری؟ یا قانون گذاری نمایندگان شهرمان

avatar
مهربان - آدینه 03 شهریور 1396  

جانا سخن از زبان ما می‌گویی
دست مریزاد آقای علمدار

#2 عطف به: رونمایی از مکاتبه! پیگیری؟ یا قانون گذاری نمایندگان شهرمان

avatar
i - دوشنبه 06 شهریور 1396  

نمايندگان ادوار گذشته كه آثار فعاليت سو آنها هنوز بر شهر حاكم است ابتدا با هم بودند ولي امان ار دست دور و بريهاي تاريخ گذشته !

#3 عطف به: رونمایی از مکاتبه! پیگیری؟ یا قانون گذاری نمایندگان شهرمان

avatar
علی - یک شنبه 12 شهریور 1396  

باسلام

ابتدا خسته نباشید عرض میکنم خدمت نمایندگان محترم ومردمی شهرمان

این دو بزرگوار باید راههای نرفته واهمال کاریهای نمایندگان قبل را جبران کنند تا به صفر نزدیک شویم سپس با حمایت همه جانبه مردم بتوانند گامهای موثری در راستای توسعه شهرستان بردارند با این حال اگر 24ساعته هم کارکنند کم است.

#4 عطف به: رونمایی از مکاتبه! پیگیری؟ یا قانون گذاری نمایندگان شهرمان

avatar
عابدین زاده - سه شنبه 28 شهریور 1396  

ظاهرا در زمان فرمانداری آقای مظفری بیانیه هاو اقدامات مشترک و هماهنگی نمایندگان مان بیشتر بود . و ظاهرا ایشان نقش موثری در اتحاد و انسجام مسؤلین و نهایتا پیشرفت شهرمان را داشتند.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۱۳۲۸
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۸۲