تقویم اخبار

خرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

باز هم شیوع سالک در شهرک های شمالی نیشابور/ پاسخ علوم پزشکی

با سلام

سال پیش با همکاری رسانه های محترم اطلاع رسانی مناسبی پیرامون شیوع بیماری سالک در شهرک های شمالی صورت گرفت و حسب دستور فرماندار وقت جناب آقای دکتر مظفری برخی نهاد های مسئول اقداماتی انجام داده اند.

متاسفانه امسال نیز شاهد شیوع این بیماری در این مناطق می باشیم که گویا گواه کم کاری این نهادها می باشد!

از آنجایی که نقش اداره بهداشت و درمان شهرستان به عنوان متولی سلامت غیر قابل انکار است و قبل از درمان مبتلایان به سالک ،جهت پیشگیری و کنترل بیماری از طریق جلوگیری از پخش و گسترش ناقل بیماری ،باید اقدام به سمپاشی و جمع آوری سگ های ولگرد بپردازد .

سال پیش در پاسخ به در خواست در این مورد اداره بهداشت ضمن رد موضوع سمپاشی برای از بین بردن کانونهای آلوده تجمع پشه خاکی که در بسیاری از رفرنس های علمی یکی از راههای کنترل بیماری است فقط به ارائه بروشورهای تبلیغاتی و مراجعه به برخی منازل جهت آگاهی از راه های شیوع بیماری اقدام کرد.

سئوال اینجاست حال که یکسال گذشته است لطفا به طور دقیق آمار مبتلایان به سالک در سال ۹۵ و سه ماه ابتدائی ۹۶ را اعلام نمائید تا مشخص گردد ایا توانسته اند نسبت به از بین بردن بیماری سالک در شهرک های شمالی شهرستان موفق باشند.


باسمه تعالی

مدیر محترم پورتال اطلاع رسانی روزنه

سلام علیکم

بازگشت به مطلب « با سلام سال پیش با همکاری رسانه های محترم اطلاع رسانی مناسبی پیرامون شیوع بیماری سالک در شهرک های شمالی صورت گرفت و حسب دستور فرماندار وقت جناب آقای دکتر مظفری برخی نهاد های مسئول اقداماتی انجام داده اند.

متاسفانه امسال نیز شاهد شیوع این بیماری در این مناطق می باشیم که گویا گواه کم کاری این نهادها می باشد!

از آنجایی که نقش اداره بهداشت و درمان شهرستان به عنوان متولی سلامت غیر قابل انکار است و قبل از درمان مبتلایان به سالک ،جهت پیشگیری و کنترل بیماری از طریق جلوگیری از پخش و گسترش ناقل بیماری ،باید اقدام به سمپاشی و جمع آوری سگ های ولگرد بپردازد .سال پیش در پاسخ به در خواست در این مورد اداره بهداشت ضمن رد موضوع سمپاشی برای از بین بردن کانونهای آلوده تجمع پشه خاکی که در بسیاری از رفرنس های علمی یکی از راههای کنترل بیماری است فقط به ارائه بروشورهای تبلیغاتی و مراجعه به برخی منازل جهت آگاهی از راه های شیوع بیماری اقدام کرد.

سئوال اینجاست حال که یکسال گذشته است لطفا به طور دقیق آمار مبتلایان به سالک در سال ۹۵ و سه ماه ابتدائی ۹۶ را اعلام نمائید تا مشخص گردد ایا توانسته اند نسبت به از بین بردن بیماری سالک در شهرک های شمالی شهرستان موفق باشند..» منتشر شده در آن پورتال محترم، ضمن تشکر باستحضار میرساند: برای کنترل بیماری سالک قطع زنجیره انتقال ضروری است و شامل موارد زیر است.

کنترل مخزن در سالک نوع شهری 

در مهار بیماری سالک نوع شهری از آنجا که مخزن بیماری انسان است ، مهمترین امر كنترل مخزن شامل بیماریابی و درمان صحیح بیماران تحت نظارت مستقیم پزشك و به خصوص پانسمان روزانه محل ضایعه می باشد این امر مطابق دستورالعمل کشوری برای همه بیماران شناسایی شده انجام شده است لذا با توجه به اینکه میزان شیوع بیماری در منطقه شهرک زیاد شده بود امکانات درمانی این بیماری از مرکز شماره 7 در انتهای خیابان شریعتی به مرکز شماره 8 در بلوار جانبازان انتقال داده شد تا بیماران در این زمینه با مشکل کمتری مواجه شوند. . 

ازطرف دیگر كنترل جمعیت سگهای ولگرد نیز به خصوص در شروع همه گیری كه به عنوان مخزن تصادفی بیماری شناخته شده اند، مهم است که متولی اتلاف سگ¬های ولگرد شهرداری محترم و دامپزشکی شهرستان است و وظیفه مرکز بهداشت نظارت بر جمع آوری است که این امر توسط این معاونت انجام شده است. 

کنترل ناقل : برای کنترل پشه به عنوان ناقل بیماری ، عملي نمودن برنامه كنترل ناقل باید بر پايه درك صحيح از چرخه اپيدميولوژيكي منطقه و رفتار ناقل انجام شود .

در زمان بروز موارد بیماری سالك و حتی انجام بررسی¬های دوره ای درمناطق آندمیک بررسی وفور ناقلین و زمان حداكثر فعالیت پشه خاكی، محل تكثیر، درصد آلودگی پشه خاكی¬ها، طول عمر، طول پرواز و فصل فعالیت آنها در تصمیم گیری در مبارزه با آ نها مهم هستند.

با توجه به نبود آزمایشگاه کنترل ناقلین در شهرستان در سال¬های قبل این امر به خوبی صورت نگرفته است که در سال جدید با خرید تجهیزات آزمایشگاهی به مبلغ هشتاد میلیون ریال این آزمایشگاه راه اندازی شده است و هر دو هفته یکبار تا پایان آبان ماه در 7 منطقه شهر نیشابور چک حشره شناسی انجام خواهد شد. و بر مبنای نتایج بررسی¬ها برای مقاومت یا عدم مقاومت به حشره کش¬ها و انتخاب حشره کش مناسب برای سمپاشی یا عدم سمپاشی تصمیم گیری خواهد شد چرا که سمپاشی بدون بررسی علمی باعث بروز مشکلات بدتر از جمله مقاومت پشه به حشره کش¬ها و مهاجرت پشه به سایر مناطق و درگیری مناطق وسیع تری می¬گردد.

اقدامات بهداشت محيط: اين اقدامات منجر به كاهش ميزان تماس پشه و انسان يا جمعيت پشه خاكي¬ها از طريق مداخله در محل زندگي آنها مي شود که مهمترین امر در این خصوص تسطیح و لایه کوبی مكان هاي مناسب براي تكثير پشه خاكی¬ها از جمله مكان هاي تجمع زباله و نخاله ها است که باید توسط شهرداری محترم انجام شود.

در بررسی آمار سالک در منطقه تحت پوشش مرکز خدمات جامع سلامت شماره 8 آمار مبتلایان در سه ماهه نخست سال 1396 نسبت به سه ماهه نخست سال 95 به میزان 56 درصد کاهش یافته است که نشان از موثر بودن اقدامات انجام شده توسط سازمان¬های ذیربط دارد.

اقدامات انجام شده در سال گذشته در خصوص کنترل سالک در معاونت بهداشتی :

- مراجعه به درب منازل برای بیماریابی و آموزش و اطلاع رسانی در خردادماه.

- انجام چک حشره شناسی و اثبات وفور زیاد ناقل در محدوده ایستگاه موقت زباله .

- طرح موضوع در تمام جلسات کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی شهرستان که از جمله مصوبات آن می توان به تسطیح خاک و نخاله های تلنبار شده در حاشیه جاده کارخانه آسفالت اشاره نمود همچنین مقرر شد که ایستگاه موقت زباله شهرک تعطیل گردد که فعلا با بنظر فرمانداری و شهرداری نیشابور بهسازی انجام شده تا زمان انتخاب جایگاه مناسب به عنوان مرکز انتقال دهنده زباله مورد استفاده قرار گیرد.

با وجود اطلاعات فوق درمورد عامل بیماریزا، مخازن و ناقل بیماری و راه های مبارزه با آن ها، متأسفانه كنترل بیماری سالک پیچیدگی¬های خاص خود را دارد كه همت و تلاش همه دست اندرکاران اعم از سازمانهای دولتیو غیردولتی مرتبط مخصوصاً سایر ادارات و سازمان های ذیربط )حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی، شهرداری، استانداری و ....) و حتی خود مردم را جهت مهار بیماری سالك طلب می¬كند.

روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی نیشابور

#1 عطف به: باز هم شیوع سالک در شهرک های شمالی نیشابور!

avatar
علی مدد - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

سالک در اکثر کشور های آفریقایی که بهداشت ندارند هم از بین رفته ولی در ابر شهرستان نیشابور هنوز هر سال همین مشکل وجود دارد. جای بسی تاسف می باشد. البته باید فرمانداری ، علوم پزشکی و شهرداری با کمک هم و یک عمل جهادی ریشه این بیماری را از بین ببرند به امید آن روز.

#2 عطف به: باز هم شیوع سالک در شهرک های شمالی نیشابور!

avatar
رسول - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

یکی از موارد شیوع سالک و شیوع بیماریها مربوط به شهرداری میشود که در نحوه جمع آوری زباله دارای مشکل می باشد شما اگر بازدیدی از خیابانها داشته باشید به دلیل ریزش شیرابه زباله ها در سطح خیابان (زباله ها رااز داخل میلان جمع آوری ودر خیابان اصلی دپو و سپس با ماشین حمل میکنند)آدرس خیابان احسان

#3 عطف به: باز هم شیوع سالک در شهرک های شمالی نیشابور!

avatar
علی - چهارشنبه 31 خرداد 1396  

برای کنترل بیماری سالک قطع زنجیره انتقال ضروری است و شامل موارد زیر است.
کنترل مخزن در سالک نوع شهری
در مهار بیماری سالک نوع شهری از آنجا که مخزن بیماری انسان است ، مهمترین امر كنترل مخزن شامل بیماریابی و درمان صحیح بیماران تحت نظارت مستقیم پزشك و به خصوص پانسمان روزانه محل ضایعه می باشد.
ازطرف دیگر كنترل جمعیت سگها نیز به خصوص در شروع همه گیری كه به عنوان مخزن تصادفی بیماری شناخته شده اند، مهم است که متولی اتلاف سگ¬های ولگرد شهرداری محترم و دامپزشکی شهرستان است و وظیفه مرکز بهداشت نظارت بر جمع آوری است که این امر توسط این معاونت انجام شده است.
کنترل ناقل : برای کنترل پشه به عنوان ناقل بیماری ، عملي نمودن برنامه كنترل ناقل باید بر پايه درك صحيح از چرخه اپيدميولوژيكي منطقه و رفتار ناقل انجام شود .
در زمان بروز موارد بیماری سالك و حتی انجام بررسی¬های دوره ای درمناطق آندمیک بررسی وفور ناقلین و زمان حداكثر فعالیت پشه خاكی، محل تكثیر، درصد آلودگی پشه خاكی¬ها، طول عمر، طول پرواز و فصل فعالیت آنها در تصمیم گیری در مبارزه با آ نها مهم هستند.
طبق موازين كنترل ناقلین، سمپاشي ابقايي در داخل يا خارج ساختمان ها باید يك ماه قبل ازشروع فعاليت پشه خاكي ها ( اسفند تا فروردین ) و پيش از فصل انتقال بعدي به كار گرفته شوند و این امر مستلزم شناسایی دقیق ناقل و رفتار آن است .
اقدامات بهداشت محيط: اين اقدامات منجر به كاهش ميزان تماس پشه و انسان يا جمعيت پشه خاكي¬ها از طريق مداخله در محل زندگي آنها مي شود که مهمترین امر در این خصوص تسطیح و لایه کوبی مكان هاي مناسب براي تكثير پشه خاكی¬ها از جمله مكان هاي تجمع زباله و نخاله ها است که باید توسط شهرداری محترم انجام شود.
با وجود اطلاعات فوق درمورد عامل بیماریزا، مخازن و ناقل بیماری و راه های مبارزه با آن ها، متأسفانه كنترل بیماری سالک پیچیدگی¬های خاص خود را دارد كه همت و تلاش همه عزیزان نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی بخش خصوصی و دولتی مخصوصاً سایر ادارات و سازمان های ذیربط ) بهداشت حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی، شهرداری، استانداری و ....) و حتی خود مردم را جهت مهار بیماری سالك طلب می¬كند.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۳۹
۰۵:۲۳
۱۲:۳۱
۱۹:۴۰
۱۹:۵۹

آمار بازدیدکنندگان

۶
۱۲۱۵
۳۶۳۶
۹۱۸۰۱۹۴