تقویم اخبار

اردیبهشت 1397
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

سرطان در نیشابور چرا؟

نیشابوریان عزیز! 

اخباری که به دفعات موضوع سرطان در نیشابور را بعنوان بالاترین نرخ در سطح کشور معرفی کرده است. بنده را بر آن داشت تا با مروری بر عوامل سرطان، کمی دقیق تر به این موضوع نگاه کنم. 

توضیح اینکه اگرعوامل سرطان (از جستجو در سایت ها) را که در زیر آورده ام را مطالعه بفرمایید، متوجه خواهید شد که هیچکدام سنخیتی با نیشابور ندارد. 

عواملی همچون آب و هوا، رژیم غذایی، عدم تحرک و ... در شهری مانند نیشابور، با آب و هوایی منحصر بفرد، کشاورزی و باغداری و سبزیجات بی نظیر و فرهنگی که هنوز مانند شهرهای بزرگ آنقدرها ماشینی نشده است، انسان را به تفکر وا می دارد. چرا نیشابور؟


 

 1. رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی نادرست، نداشتن تحرک و افزایش آلاینده ها بخشی از آن است.
 2. عفونت نیز یکی از علل اصلی ابتلا به سرطان شناخته شده است
 3. بر اساس مطالعه محققان ۴ نوع بیماری عفونی منشاء بسیاری از سرطان ها شناخته شده است که شامل ویروس پاپیلومای انسانی، هلیکو باکترپیلوری و هپاتیت B وC است. 
 4. اولین عامل شیوه نادرست زندگی است که شامل رژیم غذایی نادرست و نداشتن فعالیت بدنی می شود.مصرف مداوم مواد غذایی چرب و شور و غذاهای آماده و فست فودها،غذاهای کبابی و دودی شده
 5. دومین عامل سیگار کشیدن و سپس بروز عفونت هاست و بعد از آن عوامل شغلی و آلودگی های محیطی قرار می گیرد.
 6. در تمام بیماری های شناخته شده ژن ها تاثیر دارد.
 7. نداشتن تحرک جسمی نقش دارد.
 8. سلول‌های سرطانی شروع به رشد در بدن ما می‌کنند. زمانی که ما استرس و فشار زیادی به بدن خود وارد می‌کنیم، (مثل خواب نامنظم) 
 9. عامل سرطان‌زای شماره ۱ : کفش‌های پاشنه‌بلند
 10. عامل سرطان‌زای شماره ۲ : سرماخوردگی‌های مکرر
 11. عامل سرطان‌زای شماره ۳ : مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها (فقط افراد مبتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی و زنان باردار مجاز به استفاده از مکمل‌ها هستند.)
 12. عامل سرطان‌زای شماره ۵ : مصرف بعضی از داروهای خاص
 13. عامل سرطان‌زای شماره ۶ : دهان‌شویه‌ها
 14. عامل سرطان‌زای شماره ۷: استفاده از رنگ موها
 15. عامل سرطان‌زای شماره۸ : شبکه های اجتماعی
 16. عامل سرطان‌زای شماره ۹: نشستن مداوم
 17. عامل سرطان‌زای شماره ۱۰:  آبمیوه‌های صنعتی
 18.  کمبود پروتئین ها و ویتامین ها بویژه ویتامین های  A و C، نیز از عوامل زمینه ساز سرطان معده محسوب می شود.
 19. بیماری های معده می توانند زمینه ابتلای افراد به سرطان معده را فراهم کنند.
 20. مصرف غذا و مایعات داغ
 21. چاقی
 22. مصرف بیش از حد گوشت قرمز و فرآورده های آن
 23. مواد نگهدارنده موجود در برخی از غذاها
 24. مصرف دخانیات و الکل
 25. بی خوابی
 26. غذا های پر چرب
 27. امواج و پرتوها
 28.  شايعترين علت ابتلا به سرطان، سن است.
 29. با بالا رفتن سن به مرور تغييرات ژني در بدن بوجود مي‌آيد و به همين دليل است كه در جوامع مسن به سرطان بيشتري مبتلا مي‌شوند.
 30.  آلودگي هوا يكي از عوامل ايجاد سرطان است
 31. از ديگر عوامل ايجاد كننده سرطان به مواد غذايي آلوده به نيترات كه شامل صيفي جات و سبزيجات است اشاره كرد.
 32.  فلزات سنگين كه داراي آرسنيك هستند و خشكبار كه داراي آفلاتوكسين بيشتري از حد استاندارد جهاني هستند.

از دانشکده علوم پزشکی نیشابور خواهشمندم با تشکیل تیم تحقیقاتی و بررسی تک تک کسانی که در این شهرستان به این بیماری مبتلا شده اند، علت را ریشه یابی نمایند. 

 

#1 عطف به: سرطان در نیشابور چرا؟

avatar
شکفته - شنبه 07 اسفند 1395  

تولید برق توسط نیروگاه‌‌‌ها اثرات گسترده‌ بر محیط زیست می‌‌گذارد‌، به گونه‌ای که فرآیند احتراق در آن آلاینده‌‌های هوایی تولید می‌‌کند که می‌‌تواند در سطح وسیع گسترش یابد.
نیروگاه‌‌های اتمی بیشترین پتانسیل برای اثرات خطرناک بر محیط زیست را دارا می‌‌باشند. یک اشتباه تصادفی در فرآیند این نیروگاه‌‌‌ها می‌‌تواند اجازه به انتشار عظیم ذرات رادیواکتیویته دهد. اما در مقابل نیروی آب‌، خورشید و باد دارای اثرات کوچکتری بر روی محیط زیست می‌‌باشند. به جز در نظر گرفتن آلودگی‌‌های زیست محیطی ناشی از ساخت و تولید تجهیزات مرتبط با نیروگاه‌‌های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر می‌‌توان به آلودگی و اثرات زیست محیطی مستقیم بسیاری اشاره داشت که توسط این نیروگاه‌‌‌ها بر محیط زیست وارد می‌‌شود.

نیروگاه با سوخت فسیل:
نزدیک به 87 درصد انرژی تولیدی در جهان توسط سوخت‌‌های فسیلی تامین می‌‌گردد.

نیروگاه‌‌های فسیلی یکی از اصلی‌ترین منابع تامین برق در جهان می‌‌باشند. نیروگاه‌‌های فسیلی مشکلات بسیاری برای محیط زیست ایجاد می‌‌کنند که می‌‌توان به استفاده از زمین و آب‌‌‌، انتشار ذرات و گازها به داخل هوا‌، انتشار حرارت، تغییرات آب و هوایی و تغییرات ظاهری ناشی از برج‌‌های خنک کننده‌‌‌، زباله‌‌های پسماندهای جامد‌‌‌، خاکستر (در مورد نیروگاه‌‌‌ها با سوخت زغال سنگ)‌‌‌، سر و صدا اشاره کرد.

تغییرات آب و هوایی، سلامت بشر را تهدید می‌کند
بدلیل نیاز به بخار بسیار زیاد ‌، نیروگاه‌‌‌ها می‌‌توانند اثر بسیار زیادی بر روی مصرف آب داشته باشند.به طور مثال برای یک نیروگاه با توان 500 مگاوات و پایه حرارتی با سوخت زغال سنگ از 25 میلیارد لیتر آب در سال به ازای تولید هر گیگاوات ساعت برق‌‌‌، باید استفاده شود که این مقدار باید از منابع آب برداشت شود و سپس برای بازگشت مجدد به منابع آبی باید خنک سازی شود تا بتواند اثرات کمی بر روی محیط زیست داشته باشد.بزرگترین اثرات استفاده از سوخت‌‌های فسیلی در نیروگاه‌‌‌ها انتشار و ایجاد آلودگی‌‌های هوایی علی الخصوص انتشار SOX‌، NOX‌، CO‌، CO2 و هیدروکربن‌‌‌ها می‌‌باشد.

کربن مونوکسید (CO)، کربن دی‌اکسید (CO2) و هیدروکربن‌‌ها به عنوان گازهای گلخانه‌‌‌ای مسئول گرم کردن زمین شناخته شده‌اند. SOX و NOX زمانی که وارد جو می‌‌شوند تولید اسید می‌‌کنند‌‌‌‌‌، که این اسید‌‌ها بوسیله ترکیب در آب باران ایجاد شده و سبب بارش‌‌‌‌‌های اسیدی می‌‌شوند. به طور کلی، انتشار آلاینده‌‌‌‌‌های هوایی را توسط اسکرابر‌‌ها (Scrubber) و ته نشین کننده‌‌ها (Precipitator) داخل نیروگاه‌‌ها می‌‌توان کنترل کرد.

جدول زیر نشان دهنده میزان تولید آلاینده‌‌‌‌‌های عامل و گازهای گلخانه‌‌‌ای توسط انواع نیروگاه‌‌ها می‌‌باشد.میزان انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای و آلاینده در نیروگاه‌‌ها (g/kWh)
http://www.ghatreh.com/news/nn34914573/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%AB%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA

#1.1 عطف به: عطف به: سرطان در نیشابور چرا؟

avatar
شکفته - شنبه 07 اسفند 1395  

اثرات CO بر سلامتی:
منبع اصلی CO احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه موتوری و همچنین فعالیت های صنعتی و احتراق در دستگاه‌های حرارتی و سوختن زباله است. میل ترکیبی این گاز با هموگلوبین خون حدود 200 برابر بیشتر از میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن است و مقادیر کمی از این گاز قادر است مقادیر زیادی از هموگلوبین را به کربوکسی هموگلوبین که یک ترکیب پایدار است تبدیل نماید.
علائم مسمومیت با گاز CO شامل: کاهش تیزبینی و تیزهوشی، سردردهای خفیف، تهوع، تیرگی دید، ضربان سریع قلب و در نهایت مرگ می‌باشد.

اثرات SO2 بر سلامتی:
تنفس مقادیر کمی از SO2 باعث افزایش ضربان قلب و سرعت حرکات تنفسی می‌شود. این گاز می‌تواند سنتز DNA را مختل و از رشد برخی از گلبولهای سفید (لنفوسیتها) جلوگیری نماید و در نتیجه به حالت دفاعی بدن آسیب برساند. در ضمن این گاز در دستگاه تنفسی انسان اثرات سوئی را نظیر سرطان های ریه، آسم، بیماری های تنفسی و ... ایجاد می‌کند.
http://www.nirogahshazand.blogfa.com/

نیروگاه شازند نابود کننده محیط زیست
نیروگاه شازند نابود کننده محیط زیست -

#2 عطف به: سرطان در نیشابور چرا؟

avatar
صادق - شنبه 07 اسفند 1395  

بعضی ها می گن، انفجار قطار با موادشیمایی که حمل می کرد و احتمالا رادیو اکتیو بوده، عامل گسترش سرطان در نیشابور شده.
کافیه یه کار تحقیقی انجام بشه روی آمار سرطانی های نیشابور بر اساس منطقه انفجار و سایر مناطق

#3 عطف به: سرطان در نیشابور چرا؟

avatar
کارشناس متا لوژی - آدینه 20 اسفند 1395  

ذرات رادیو المانها ناشی از ذوب فلزات در کارخانه فولاد عامل غالب بر رتبه اول سرطان در شرق ایران ودوم در کشور شده است

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

تبلیغات

دریافت اخبار نیشابور
شهروند خبرنگار

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۱۸
۰۵:۵۱
۱۲:۳۳
۱۹:۱۵
۱۹:۳۳

آمار بازدیدکنندگان

۳۳
۴۵
۲۲۳۶
۹۱۱۱۳۳۷