تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

سرهنگ توكلى نیشابوری مخالف حمله به سفارت آمريكا كه بود؟

اخیرا کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که برخی مدعی هستند متعلق به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام در 13 آبان سال 1358 می باشد و در طی آن فردی که خود را سرهنگ توکلی و رییس ستاد فرماندهی ارتش انقلابی می نامد از طریق بلندگو به حمله‌کنندگان به سفارت آمریکا می‌گوید: «آقایان گوش بدید، من سرهنگ توکلی هستم... به خاطر مملکت و به خاطر اسلام به سفارت آمریکا حمله نکنید». در واقع این حادثه مربوط به حمله چریک های فدایی خلق به سفارت امریکا در 25 بهمن 1357 می-باشد. اما شاید برای برخی این سوال پیش بیاید که سرهنگ توکلی این فیلم چه کسی می¬باشد؟

سرهنگ نصرالله توکلی نیشابوری اولین رییس ستاد عملیاتی ارتش پس از انقلاب اسلامی ایران و جزء جناح نظامی شورای انقلاب بود. وی در سال 1307 در شهر اراک و در میان خانواده ای نیشابوری الاصل متولد شد. پس از چندی به دنبال ورشکستگی پدرش که از تجار بود به موطن اصلی خود نیشابور بازگشته، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهر گذراند و سال ۱۳۲۴ وارد دانشکده افسری شد. با طی دوره دانشگاه افسری درسال 1327 با درجه ستواندومی فارغ التحصیل شده و در سال 1330 دوره عالی رسته پیاده را در دانشگاه سن سیر پاریس طی کرد. او همچنین دوره‌های مختلف در زمینه دفاع شیمیایی - هسته‌ای، ضد شورش و دوره‌های دژبانی را در انگلستان و آمریکا گذراند. توکلی اولین فرد نظامی بود که دوره دافوس(دانشگاه فرماندهی و ستاد) را در دانشگاه جنگ کویته گذارند. وی هم چنین ازجمله قهرمانان در رشته کشتی نیز به شمار می¬رفت.

در میان مسئولیت های نظامی توکلی، فرماندهی پادگان رینه، فرمانده گردان مستقل تفنگداران دریایی جنوب و وابسته نظامی ایران در پاکستان دیده می¬شود. او از جمله افرادی بود که در گروه افسران ملی در زمان حکومت ملی دکتر مصدق فعالیت داشت و در سالهای بعد نیز با تشکیل گروه افسران ملی شروع به فعالیت نمود که منجربازنشستگی وی از ارتش درسال 1350 و سپس بازداشت و محکومیت شش ساله سال ۱۳۵۱ شد، اما در سال ۱۳۵۳ با درخواست عفو برای مراسم ۴ آبان آزاد گردید.

توکلی بعد از انقلاب جزء جناح نظامی شورای انقلاب شامل ناخدا احمد مدنی، سپهبد ولی‌الله قرنی، سرهنگ عزیز امیررحیمی، سرلشکر ناصر فربد و … بود و به فرماندهی عملیات ستاد ارتش منصوب شد که به دلیل انجام مصاحبه با خبرنگاری آمریکایی، اختلاف با سپهبد قرنی و اعتراض به اعدام سران سابق ارتش استعفا داد. از جمله آثار وی کتابی به نام آخرین سقوط آریاها می باشد که در سال 1391 و در 5 دفترنوشته شده است. در بخش دوم کتاب که مربوط به دوران سلطنت رضا شاه می¬باشد، به فراخور نگارش دوران کودکی و نوجوانی خود، بخشی را نیز به بررسی وضعیت نیشابور درآن دهه اختصاص داده است. وی دراسفند سال 1396 در سن 92 سالگی درگذشت. 

مسعود رحیمی نژاد - پژوهشگر

#1 عطف به: سرهنگ توكلى نیشابوری مخالف حمله به سفارت آمريكا كه بود؟

avatar
نوری - شنبه 10 آذر 1397  

توکلی ها در نیشابور به پهلوی خدمت زیادی کردند.ودرتمامی مناصب نظامی رژیم پهلوی مناصبی چون سرتیپ و سرهنگ داشتند😅😅😅😅اکنون بازمانده های پهلوی در نیشابور است که خاندان توکلی فقیر هم است که با خاندان توکلی پولدار متفاوت هستند .......

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۴
۰۵:۵۷
۱۲:۳۸
۱۹:۱۸
۱۹:۳۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۶
۱۳۲۲
۱۲۷۱
۱۰۳۸۲۰۷۵