تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

سقوط درخت، مرگ پرنده‌هاست...

فضای سبز و مبلمان شهری شهرستان نیشابور در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد.

یکی از مسائلی که شهروندان و فعالان محیط زیست را به خود جلب کرده وضعیت نامطلوب پارک‌ها و فضای سبز شهری است که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

فضای سبز شهرستان نیشابور با مشکلات و بی‌برنامگی و مدیریت‌های نامناسبی روبه‌روست؛ به باغچه‌ها یا پارک و حتی درختان شهر که نگاه می‌کنیم، نشاط و سرسبزی در آن‌ها دیده نمی‌شود. هرس‌های بی‌جا و حتی گاهاً قطع درختان برای ساختمان‌سازی ضربه شدیدی به فضای سبز این شهرستان زده است.

جای سؤال است که چرا غول‌های آهنی به جای درختان سبز، فضای شهر را گرفته و برخی خیابان‌ها دیگر زیبایی پیشین خود را ندارند. چرا باید منافع و مجوزهای بی‌دلیل باعث لطمه به فضای سبز شود درحالی که می‌توان با مدیریت درست هم پیشرفت شهری و عمرانی را داشت و هم این که ضربه به فضای سبز نزد.

آری کوچه‌باغ‌های معروف نیشابور حالا دیگر نفسشان تنگی می‌کند و تسلیم داس‌های آهنی و بی‌تدبیری افرادی شده که مساله مهم تنفس یک شهر را جدی نمی‌گیرند.

در همین رابطه، احمد همت‌آبادی که کارشناسی ارشد باغبانی و فضای سبز دارد، اظهار کرد: شهرستان نیشابور با موقعیت اقلیمی و شرایط جغرافیایی مناسب می‌تواند چشم‌انداز بسیار زیبایی از فضای سبز را در خود جای داده و باز هم نام کوچه‌باغ‌های آن هر گردشگری را مبهوت طبیعت خود کند.

وی ادامه داد: متاسفانه توسعه کمی و کیفی فضای سبز در شهرستان نیشابور علی‌رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر دست‌خوش سیاست‌های نادرست مسئولان بوده و شاید بتوان با جرأت گفت هیچ برنامه مشخصی در این راستا تدوین نشده است.

همت‌آبادی افزود: این در حالی است که همزمان با توسعه زندگی شهری توسعه هدفمند فضای سبز نیز باید صورت بگیرد و در عین حال می‌بایست ضمن حفظ داشته‌های موجود که زحمت پیشینیان بوده، برنامه‌های توسعه‌ای متناسب با بافت شهری و اقلیم را تدوین و به مرحله اجرا گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر نه تنها برنامه‌ای برای توسعه این ظرفیت استثنایی جذب گردشگر و آرامش‌بخشی به زندگی شهری نبوده بلکه شاهد قهر و نابودی درختان و گونه‌های قدیمی و ارزشمندی هستیم که شریان‌های تنفسی شهر به حساب می‌آیند و همچنان رو به زوال است.

همت‌آبادی گفت: برنامه‌ریزی هدفمند با موضوع جنگل‌داری شهری نیز فرآیندی است که اگر با عزم جدی مسئولین و حمایت مردم انجام پذیرد تنها راه برون‌رفت از معضل بوجود آمده است که باید به عنوان یک فوریت در دستور کار شورای شهر قرار بگیرد.

این کارشناس ارشد باغبانی و فضای سبز تصریح کرد: در این تعریف جدید باید سعی شود اهمیت فضای سبز شهری به سوی حفظ و توسعه گونه‌های درختی باشد و با ارائه تیمار مدیریتی صحیح بر اساس تکنیک‌های جنگلداری در یک برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بتوان فضای سبزی پایدار ایجاد کرد.

همت‌آبادی اظهار کرد: بی‌شک ظرفیت بی‌بدیل هم‌جواری با شهر زیارتی مشهد و برنامه‌ریزی برای حضور میلیون‌ها نفر زائر در شهرستان از دغدغه‌های اصلی مسئولین است که در این موضوع مهم نیز فضای سبز و جنگل‌کاری شهری حرف‌های زیادی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ورودی‌های سه‌گانه شهر، ایجاد پارک‌های موضوعی از جمله باغ گیاهان دارویی منتسب به نام عارف بزرگ عطار نیشابوری و... همه و همه می‌تواند عطف به کوچه‌باغ‌های مشهور نیشابور ظرفیت کم‌نظیری را در شهرستان ایجاد نماید.

شاهین شفیعی، فعال محیط زیست نیز در همین رابطه گفت: اگر به درختان سطح شهر و در واقع درختان موجود در حاشیه خیابان‌ها، بلوارها و پارک‌ها توجه کنید، متوجه می‌شوید که این درخت‌ها در وضعیت سالم و طبیعی به سر نمی‌برند و به‌نظر می‌رسد عمده درختان سطح شهر آلوده به آفات و بیماری‌های گیاهی هستند که نیازمند یک بررسی میدانی و کارشناسی دقیق است.

وی ادامه داد: از طرفی وضعیت نگهداری یعنی هرس و آبیاری درختان و فضای سبز نیز مطلوب نیست. برای نمونه با اجرای طرح‌های پیاده‌روسازی و حاشیه‌سازی که توسط شهرداری صورت گرفته، حریم فضای سبز و به ویژه درختان رعایت نشده و شاهد این هستیم که تقریباً هیچ فضایی برای آبیاری این درختان و رشد آن‌ها در نظر گرفته نشده است.

این فعال محیط زیست بیان کرد: دیده شده که در جاهایی تقریباً تا تنه درخت زیر سیمان یا ملات و موزاییک قرار گرفته است.

شفیعی افزود: از سوی دیگر متاسفانه توسعه فضای سبز شهری در نیشابور تقریباً صفر است و ما سال‌هاست که شاهد احداث و ایجاد پارک یا بوستان در خور و شأن شهرمان نیستیم نه تنها فضای سبز شهر در طی این سال‌ها توسعه نیافته که متاسفانه به دلیل عدم مدیریت و نظارت کافی فضاهای سبزی که در سطح شهر وجود داشتند، مانند باغ‌های قدیمی، خانه‌های ویلایی بزرگ و... روزبه‌روز تخریب شده و سرانه فضای سبز نیشابور به حداقل رسیده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه شهرداری در این زمینه بسیار کوتاهی کرده و حتی در مواردی خود شهرداری نیشابور عامل تخریب و نابودی فضای سبز بوده از جمله باغ و بوستان مرحوم امین‌الاسلامی که می‌توانست نمونه بارز یک باغ ایرانی در نیشابور باشد.

شیعی ادامه داد: پس از تملک توسط شهرداری عمده درختان چنار کهنسال آن بریده شده و با طراحی جدید تبدیل به فضای ناموزونی شده که با هیچ اصل شهرسازی و زیباسازی مبلمان شهری سازگاری ندارد.

این فعال محیط زیست همچنین اضافه کرد: در ارتباط با صدور مجوزهای ساخت‌وساز نیز متاسفانه شهرداری حریم فضای سبز را رعایت نکرده و بدون در نظر گرفتن حفظ فضای سبز و درختان خیابان‌ها اقدام به فروش تراکم و مجوز ساخت کرده است.

شفیعی گفت: نمونه بارز این مسأله چنارهای کهنسال خیابان عطار هستند. تا همین چند سال پیش این خیابان یکی از سبزترین و زیباترین خیابان‌های شهر بود آن هم به دلیل وجود درخت‌های چنار قدیمی و بزرگ؛ متاسفانه با شروع ساخت‌وساز و ایجاد برج‌های اداری و ساختمان‌های پزشکان در این خیابان به ویژه بخش شمالی آن، درختان چنار حاشیه این خیابان به شدت آسیب دیده‌اند و مالکین جدید تا آنجا که ممکن بوده این درختان را هرس کرده و تمام شاخ و برگ و تنه های فرعی آن‌ها را قطع کرده‌اند.

وی بیان کرد: حالا از آن درختان زیبا و گسترده جز تنه چیزی باقی نمانده است و به همین دلیل این درختان آسیب دیده و به شدت بیمار و در حال نابودی هستند البته نمونه‌های دیگری نیز در خیابان سعیدی و... به چشم می‌خورد و تمام این مسائل نشان می‌دهد که متاسفانه به هیچ‌وجه حفظ محیط زیست و فضای سبز در دستور کار مسئولان شهر نیست.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۰۹۰
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۱۶