تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

سهم و مسوولیت صنایع، در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نیشابور چیست؟

دشت نیشابور، از قدیم به عنوان منطقه‌ای سرسبز با آب و هوایی مثال‌زدنی معروف بوده است که گفته‌اند «صبح نشابور و خفتن بغداد». این صبح نشابور شهره جهان از کجا آمده است؟ آیا دلیلش چیزی به جز کشتزارها و باغستان‌ها و درختان این بر و بوم است که رطوبت خاک و شمیم بهشتی و فرحبخشی هوای این سرزمین را به ارمغان آورده است. هنوز هم اگر از سبزوار به سمت نیشابور می‌آیید وقتی به کرانه دشت نشابور می‌رسید، رطوبت و عطری که از روی این زمین سحرانگیز به مشامتان می‌رسد را به صورتی کاملا ملموس احساس می‌کنید. این مشخصه نیشابور است، موهبتی که اگر حواسمان به آن نباشد دارد آرام آرام از دستمان می‌رود. به جرات می‌توان گفت که بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آبی سفره‌های زیرزمینی و فعالیت وسیع صنایع اصلی‌ترین عوامل تغییر تدریجی اقلیم در دشت نیشابور می‌باشند. چاره چیست؟

در اینکه بخش کشاورزی نیشابور باید به شدت و سرعت و با روش‌های علمی و آگاهانه و بر اساس منافع و مصالح پایدار زیست‌محیطی اقلیم دست نیشابور اصلاح شود؛ در اینکه از آب‌های سطحی، باید اقتصادی‌ترین بهره‌برداری‌ها انجام شود، هیچ تردیدی وجود ندارد. و هر چه دیرتر و کندتر عمل کنیم، میراثی بد و بدتر به نسل‌های آینده نیشابور، تحویل خواهیم داد. اگر می‌خواهیم نیشابورمان، نیشابور بماند. باید این را از اعماق جان و دل و با آگاهی‌ای که از قرن‌ها حیات خردورزانه دانشمندان بزرگ در این سرزمین برخاسته‌است بخواهیم. کار دشت نیشابور، از تعارف و سلام و صلوات گذشته است. باید به داد این سرزمین کهن برسیم ... این دشت مهربان که با تکیه بر منابع و توانمندی‌های اقلیمی خود، و با همه بی‌توجهی‌ها و کم‌توجهی‌هایی که به آن روا شده، باز هم دومین منطقه جمعیتی شمال شرق کشور را میزبانی می‌نماید.

امروز ... نیشابور، امیدوارتر؛ و نیشابوری، سرافزارتر از هر زمان دیگر در چند قرن اخیر است. دل امیدوار سرزمینمان و خاطر سرافراز همسرزمینانمان را با بهره‌برداری خردمندانه از منابع این دشت گهرخیز، دشت تاریخ، دشت فرهنگ و دشت تعالی انسانیت انسان ... پایدار و استوار سازیم. به خداوند سوگند که ما باید کاری بکنیم .... 

نگاهمان به منابع سرزمینمان را باید دگرگون کنیم. از این امانت الهی باید درست استفاده کنیم. درآمدی که میراث آن فلاکت و ضعف فرزندان ما و نسل‌های آینده سرزمینمان باشد، باعث شرمساری و سرافکندگی است. من کشاورز باید به تحقیق و آگاهی کامل بدانم که محصولم را از روی نگاه‌های نگران گذشتگان بلندآوازه نیشابور کهن، برداشت می‌کنم. یادم باشد که این خاک، این آب و این سرزمین، همانطور که میراث گذشتگان بوده که سرمایه زندگی من در امروز شده است؛ میراث من خواهد بود، سرمایه زندگی نسل‌های آینده‌ این آب و خاک در فردا ... حکیمانه کار کنیم تا خدایی ناکرده، سرافرازی و امید را از فردای فرزندانمان دریغ نکنیم. باید مصرف بی‌رویه آب ناشی از روش زراعت سنتی، مهار شود. فن و روش و تفکر و اقتصاد کشاورزی نیشابور، باید آینده‌نگرانه دگرگون شود.

اما فقط بخش کشاورزی نیست که سهم عمده‌ای در تغییر اقلیم نیشابور داشته است. چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه دیده شود و چه از نظر، دور شود ... صنایع دارند از منابع اقلیم نیشابور استفاده می‌کنند و بر آن تاثیر می‌گذارند. نمی‌خواهم از این تاثیرها بگویم که در سال‌های اخیر، همشهریان فرهیخته و دلسوزمان در این زمینه، مطلب و مقاله بسیار نوشته‌اند. می‌خواهم این را مطرح کنم که سهم صنایع از حفاظت اقلیم و محیط زیست نیشابور چیست؟ فیلتراسیون و مهار اثربخش منابع آلوده‌کننده (به هر شکل مایع و جامد و گاز و امواج)، ابتدایی‌ترین مسولیت بخش صنعت است. اما از تلاشگران افتخارآفرین بخش صنعت انتظاری به مراتب بیشتر از اینهاست. 

لطفا در گوگل‌ارث و یا هر برنامه تصویر و نقشه ماهوراه‌ای دیگر، تصویر ماهوراه‌ای نیشابور را ببینید، سایت مجتمع فولاد را ببینید، سایت نیروگاه سیکل ترکیبی را ببینید، شهرک صنعتی خیام را ببینید و همه مناطق دیگر صنعتی نیشابور را ببینید ... اینطور به نظر می‌رسد: بخش صنعت نیشابور، در ایجاد فضای سبز موثر (=درختکاری متناسب با ویژگی‌های اقلیمی نیشابور) که خود، طبیعی‌ترین و موثرترین عامل کنترل آلودگی است صرفا به درختکاری و ایجاد فضای سبز در محوطه خود سایت و یا محوطه مرتبط با صنعت، اکتفا نموده است در حالی که تغییرات اقلیمی، بر همه دشت نیشابور و همه مردم نیشابور و هر موجودیت (زنده و غیر زنده) دیگر در این سرزمین، تاثیر می‌گذارد! 

پانزدهم اسفند، روز درختکاری امسال هم گذشت. فرایند بیابانزایی از جهت غربی و جنوبی دشت نیشابور، دارد کار خودش را می‌کند. یکی از ریش‌سفیدان می‌گفت اگر سی چهل سال پیش به کال شور در منطقه جنوب دشت نیشابور سر می‌زدید باید آب این رود را می‌چشیدی که بفهمی چرا اسم این رود، «کال شور» است. اما امروزه از دو سه کیلومتری کال، لکه‌های سفید شوره‌زار، از دور، نزدیک شدن به کال شور را نوید می‌دهند ... فریاد می‌کنند ... کمربند سبز (پارک جنگلی) چیز عجیبی نیست؛ در بسیاری از شهرهای کشور خودمان و کشورهای دیگر اجرا شده است و می‌شود. ما برای مقابله با شوره‌زارها و مهار بیابان‌زایی، نیاز به سد و مانعی به نام کمربند سبز داریم. نگذاریم زمین‌هایی که می‌توانند ریه‌های تنفسی و عامل تقویت سرسبزی دشت نیشابور باشند، به شوره‌زارهای بی‌رحم و موذی و ویرانگر تبدیل شوند. 

پرسش من در پایان این مطلب، این است که: آیا بخش صنعت نیشابور و بخش حمل و نقل نیشابور، نقش و مسولیتی در ایجاد این کمربند سبز و این ریه تنفسی دشت نیشابور می‌توانند داشته باشند؟ حرکت تدریجی و رو به گسترش شوره‌زارها یک سلسله معضلات را در پی دارند بلا استفاده شدن زمین‌های زراعی، بی‌کار شدن کشاورزان و دامداران، ترک روستاها و خالی از سکنه شدن روستاها، مهاجرت به شهرها، حاشیه‌نشینی و ... به این می‌اندیشم: بخش‌های صنعت و حمل و نقل (که از منابع طبیعی دشت نیشابور بهره‌مندند) چه سهمی در مقابله با تهدید رو به گسترش شوره‌زارها و بیابانزایی می‌توانند داشته باشند؟ سهم و مسولیت بخش صنعت و حمل و نقل، در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نیشابور چیست؟

صبا

#1 عطف به: سهم و مسوولیت صنایع، در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نیشابور چیست؟

avatar
حسین - چهارشنبه 18 اسفند 1395  

سلام، مطلب کاملا بجایی است. کمربند سبز یکی از راه های زیست محیطی بهسازی و کمک به اقلیم و محیط زیست منطقه ای مثل نیشابور است اما اینکه چقدر دغدغه مسولان محلی است، مشخص نیست. هر چند کارهایی برای ایجاد نوار سبز در کنار اتوبان امام رضا انجام شده که خودش قابل تقدیر است اما فکر می‌کنم جای کمربند سبزی که هم بتواند جلوی بیابانزایی را بگیرد و هم به عنوان یکی از تنفسگاههای شهر و مردم آن کاربرد داشته باشد ایجاد نوار باریک سبز اتوبان شمال شهر نیست. نمونه های خوبی در تهران داریم پارک های جنگی چیتگر، سرخه حصار و لویزان ...
در کشور هم برنامه هایی برای کمربند سبز شهرها وجود دارد نیشابور باید خودش را برساند.

- دود بی‌تدبیری مسئولان در احداث کمربند سبز، در چشم شهروندان
http://hoornews.com/?p=631047&print=1

- اهتمام ویژه به ایجاد فضای سبز در برنامه ششم/ کمربند سبز به ساماندهی شهرها کمک می‌کند
http://www.yjc.ir/fa/news/6005559

- ایجاد کمربند سبز بهترین راه برای کاهش آلودگی‌ها
http://isfahan.ir/ShowPage.aspx?page_=news&lang=1&tempname=parkha&sub=39&PageID=6686&PageIDF=82

- ضرورت ایجاد کمربند سبز در شهرهای استان لرستان
http://www.ettelaat.com/mobile/?p=12122&device=phone

- شهر قم نیازمند ایجاد کمربند سبز است
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/11/01/1301738

- کمربند سبز يزد وارد فاز جديد مي‌شود
http://yazd-online.ir/Fa/News/3602/

- ایجاد کمربند سبز در اطراف کرمان
http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/1406985812370421183

و چند مقاله، که دیدگاه علمی موضوع را ارائه می دهد:

-- اهميت طراحي فضاي سبز در معماري و شهرسازي
http://www.sanatesabz.net/download/4.pdf

-- بررسی نحوه ایجاد کمربند سبز و تأثیر آن در هدایت و کنترل رشد شهری حریم تهران
http://www.armanshahrjournal.com/article_33453_0a857fd6da890147165b2d59aadd37d5.pdf

-- کمربند سبز در یک شهر فشرده: منطقه‌ای برای حفاظت یا برای گذار؟
http://www.ensani.ir/storage/Files/20121210084535-9418-65.pdf

-- ايجاد كمربند سبز در قالب كشاورزي شورزيست در اراضي جنوبي و غربي درياچه اروميه
https://www.researchgate.net/publication/282353391_ayjad_kmrbnd_sbz_dr_qalb_kshawrzy_shwrzyst_dr_arady_jnwby_w_ghrby_dryachh_armyh

-- ساماندهی فضاهای سبز منطقه‌ای ضرورتی برای حفظ تعادل اکولوژیکی در مناطق کلانشهری
http://www.ensani.ir/storage/Files/20120426122806-3090-198.pdf

-- کاشت درخت در مناطق خشک بدون آبیاری
http://forsatnet.ir/news/report/%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D8%AE%D8%B4%DA%A9-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%A2%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C.html

-- کاشت گیاهان شورپسند برای جلوگیری از انتشار ریزگردها در دریاچه ارومیه
http://hamshahrionline.ir/details/250438

#2 عطف به: سهم و مسوولیت صنایع، در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نیشابور چیست؟

avatar
کارشناس حقوق جزا - آدینه 20 اسفند 1395  

آیا 24 سال تغییر اقلیم توسط نیروگاه بدلیل مکان یابی غلط کافی نیست
باید مسبین این اقدام که دشمن وناامنی تولید میکنن محاکمه شوند

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۲۳۲
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۱۸۶