تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

سوالی درباره «طرح چارسوی گردشگری» شمال شرق کشور

در روزهای گذشته در سایت‌های خبرگزاری، خبر «تقویت گردشگری منطقه‌ای با محوریت شهرهای جاده ابریشم» بازتاب داده شد. این خبر با بازدید رییس اداه میراث فرهنگی نیشابور از شهر تاریخی سبزوار و دیدار ایشان با رییس اداره میراث فرهنگی این شهرستان، رسانه‌ای شد.

ابتکار عمل این بازدید که همکاری شهرستانهای همسایه را بدنبال دارد و باعث توسعه پایدار گردشگری منطقه می‌شود کار واقعا ارزشمند و مبارک و ان‌ شاء الله موثر است. مهم‌ترین موضوعی که در دیدار مدیران میراث فرهنگی و گردشگری دو شهرستان مطرح شد «طرح گردشگری چهارسو» است.

به گفته رییس میراث فرهنگی سبزوار، شهرستان‌های بیرجند، شاهرود، سبزوار، نیشابور و بجنورد در آن نقش خواهند داشت. در متن خبر، خود طرح و همکاری‌هایی که قرار است انجام شود تشریح نشده است و خوب است که برای اطلاع مردم، اطلاعات بیشتری از این طرح، در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد. برداشت من از این طرح، از روی اسمش (چهارسو) این است که چهارسو یعنی چهارراه یا چیزی شبیه به آن. در چهارسو یا چهارراه، نقطه‌ای هست که سوها یا راهها در آنجا مجتمع می‌شوند و به هم می‌رسند یعنی هر چهارسو یک نقطه کانونی و مرکز دارد.

  • این شهرهایی را که اسمشان مطرح شد در نقشه ببینید و بررسی نمایید که مرکز این طرح چهارسو کجاست؟
  • اگر رویکرد اصلی، شهرهای جاده ابریشم است چرا شهرستانهای سرخس، مشهد (توس)، قائن، فریمان، جوین و ... نباید در این طرح چهارسو باشند؟

اگر جغرافیا و تاریخ جاده ابریشم را بررسی کنیم مرکز بخش غربی خراسان بزرگ و مرکز مواصلاتی چارسوی خراسان غربی در جاده باستانی ابریشم، در کتابهای تاریخی و جغرافیایی دست اول (دوره تاریخی شکوفایی جاده ابریشم) ثبت شده است و موقعیت جغرافیایی و نقش فرهنگی، تجاری و مواصلاتی آن در جاده ابریشم تشریح شده است. طرح چارسو، چون یک طرح گردشگری بر روی پلت فرم تاریخی و فرهنگی جاده ابریشم است باید تابع جغرافیای تاریخی و فرهنگی جاده ابریشم باشد. به نظرم طرح چارسو، باید برای مردم و رسانه‌ها بیشتر باز شود و تشریح گردد. با اطلاع‌رسانی خوب، قابلیتهای بیشتری برای استفاده بیشتر از پتانسیلهای مردمی، رسانه‌ای و بخش خصوصی شهرستان ایجاد می‌شود.

در وهله اول، مردم شهرستان ما باید بدانند در این طرح همکاری، شهرستان آنها قرار است چقدر سرمایه (مادی و معنوی) بگذارد، جزئیات کار چیست و حاصل کار چه خواهد بود؟

توجه داشته باشیم که بخاطر وجهه و پشتوانه تاریخی و فرهنگی، حتی استفاده از «نام نیشابور» در هر پروژه گردشگری یا تاریخی یا فرهنگی، یک سرمایه‌گذاری بزرگ است.

حسینی

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۶
۱۱۰۷
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۳۳