تقویم اخبار

خرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

شرمساری "محرومیت" در مقابل مردم "سرولایت"؛ دولتی‌ها سری به "سرولایت" نیشابور بزنند

منطقه سرولایت در نیشابور دارای ۳۶ روستا است که عمده آن‌ها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بخش سرولایت از جمله بخش‌های اصلی شهرستان نیشابور است؛ معیشت مردم این منطقه عمدتاً مبتنی بر کشاورزی و دامپروری است و روستائیان منطقه از این طریق امرار معاش کرده و روزگار می‌گذرانند.

این بخش دارای 36 روستا است که مانند بسیاری از روستاهای خراسان رضوی همچنان رنگ محرومیت دارند و باید تلاشی جدی برای محرومیت زدایی از این مناطق صورت بگیرد.

حسین علی عسگری، عضو شورای بخش سرولایت در مورد مهمترین مشکلاتی که در این منطقه وجود دارد می‌گوید: یکی از مهمترین مشکلات بخش سرولایت این است که قنوات در روستاهای این بخش به حال خود رها شده و بسیاری از آنها نیز دچار خشکسالی شده است، کانال کشی آب نیز در روستاها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

عسگری ادامه می‌دهد: کمبود آب نیز در بسیاری از روستاهای منطقه وجود دارد و کانال مناسبی نیز برای آبیاری کشاورزی وجود ندارد؛ استفاده از آب‌های زیرزمینی نیز ممنوع است و امکان حفر چاه نیز وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاهای این منطقه آب شرب برای خوردن وجود ندارد اظهار داشت: مردم در برخی از روستاهای بخش سرولایت شیرفلکه آب را باز می‌گذارند تا از آبی که از شب تا صبح جمع می‌شود برای روز بعد استفاده کنند. آب و فاضلاب روستایی برای نگهداری قنات‌ها کاری نکرده است.

عسگری ادامه می‌دهد: در برخی از روستاهای منطقه مثل بشکن، خاج آباد، بیدکان و زگ آب شرب آلوده است و حتی برای احشام نیز مضر است زیرا کلرزنی مناسبی برای آنها انجام نمی‌شود و آب لوله کشی شده نیز بسیار شور است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از روستاهای منطقه مشکل مواصلاتی نیز دارند بیان کرد: آنت دهی تلفن همراه نیز در بسیاری از روستاهای منطقه اصطلاحاً کور است و نمی‌توان استفاده کرد.

عضو شورای بخش سرولایت با اشاره به اینکه مردم و جوانان روستاهای این منطقه فقط دارای 4 شبکه تلویزیونی شامل شبکه یک، دو، سه و استانی هستند ادامه داد: همین شبکه‌های موجود نیز در بسیاری از مواقع خراب است و مکاتبه هم کرده‌ایم عنوان شده است که اعتبارات نداریم!

وی با اشاره به اینکه روستاهای خاج آباد، آق قایه، کوه سخت، بشکن و پیرشهباز از مشکلات مواصلاتی و تلویزیونی رنج می‌برند گفت: گاهی برق روستاها با یک رعد و برق نیز قطع می‌شود و گاهی وصل مجدد برق 24 ساعت طول می‌کشد.

عسگری با اشاره به اینکه جز روستای چکنه بقیه روستاهای منطقه از نعمت گاز بی بهره هستند افزود: مردم منطقه هنوز از کپسول گاز استفاده می‌کنند، قبلاً تانکر نفت 2 هزار لیتری را 35 تا 40 هزار تومان خریداری می‌کردیم و اکنون قیمت آن به حدود 360 هزار تومان رسیده است و مردم برای خرید 20 لیتر نفت، 3500 تومان هزینه می‌کنند.

#1 عطف به: شرمساری "محرومیت" در مقابل مردم "سرولایت"؛ دولتی‌ها سری به "سرولایت" نیشابور بزنند

avatar
محمد - پنج شنبه 04 خرداد 1396  

تحلیل ژئوپلیتیک بخش سرولایت
بخش سرولایت در شهرستان در منتهی الیه شمالی و در فاصله دور از شهر نیشابور قرار گرفته است. این فاصله همراه با برخی تباینات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی ساکنان این بخش و بخصوص شهر نوظهور چکنه سبب شده است تا مردم این بخش با آنکه در محدوده فضایی- جغرافیایی شهرستان نیشابور واقع شده اند؛ ولی خدمات خود را از شهر قوچان دریافت کنند . که در کنار بعد فاصله از مرکز قدرت و فرماندهی شهرستان، برخی قرابتهای تاریخی، فرهنگی و مراودات و مشترکات اقتصادی نیز بر این عامل تاثیر گذار است .
اگر چه این امر در کشوری همچون ایران که از ساختار اداری- سیاسی متمرکزی برخوردار است، این امر به راحتی وبدون ایجاد تنش از طریق انجام برخی اصلاحات سیاسی – اداری در مقیاس شهرستان قابل حل است . اما در کشورهایی که ساختار مدیریت منطقه ای آنها از نظام فدرالی تبعیت می کند ، این امر می توانست به ایجاد بحرانهای منطقه ای و ظهور برخی آشوبها منجر شود.پیش بینی می شود که ادامه افتراق موجود میان مراجعات اکثریت شهروندان بخش سرولایت به شهر قوچان با تقسیمات اداری- سیاسی شهرستان نیشابور، بعد فاصله از مرکز قدرت شهرستان(شهر نیشابور)،برخی افتراقات فرهنگی همچون ترک زبان بودن ساکنین این ناحیه طی سالهای اتی ،پاره ای اصلاحات را در حوزه تقسیمات اداری شهرستان رقم بزند که در آن این بخش دور از مرکز فرماندهی ،از شهرستان نیشابور جدا و به حوزه اداری- سیاسی شهرستان قوچان بپیوندد.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۳۷
۰۵:۲۲
۱۲:۳۱
۱۹:۴۱
۲۰:۰۱

آمار بازدیدکنندگان

۸
۷۹۳
۳۵۵۵
۹۱۸۷۱۸۰