تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

شناسایی کرم نابودگر درخت چنار توسط پژوهشگر نیشابوری+ تصاویر و کلیپ

این کرم که به عنوان نابودگر شماره یک در بدنه درخت چنار می باشد دارای مشخصات 3 سانتی متر طول و به قطرکمی بیشتر از یک مداد است .  اشاره می شود که ابتدا بصورت حشره در بدنه درخت زیر پوست تخم گذاری می نماید و سپس از شفیره تبدیل به کرم شده و پس از تکمیل سیکل حیاتش باز بصورت حشراتی(سوسک یا زنبور) تا مرحله تخم ریزی بعدی ادامه حیات میدهد. در مرحله ای که مانند کرم است با حرکت چرخشی 360 درجه از زیر پوسته به داخل بدنه درخت چنار با برخورداری از آرواره هایی بسیار سخت در دو طرف سر، در حال رفت و آمد و جابجایی است که این عمل خود عامل تخریب و نابودی درخت چنار می باشد . شناسایی کرم نابودگر درخت چنار- امیر شادمند در تصویر بالا شما حفره بیضی شکلی را می بینید که به عمق یک سانتی متر به تازگی ایجاد شده بود . این کرم با این مشخصات قابلیت حرکات چرخشی بصورت پیستونی و سلیندری با قدرت کششی در حالت فنری ( شامل 10 حلقه ) در در داخل بدنه درخت می تواند به آسانی به بخشهای درونی ساختار تنه اصلی درخت نفوذ نماید و موجبات اختلال در رشد گردد و حیات درخت را مختل سازد. با حرکت در تمام سطوح درخت به قطع ارتباط بافت های درونی پرداخته و در مسیر حرکت فضولات خود را که ناشی از تغذیه در مسیر طی شده بصورت مواد تراشه های میکسر شده است به جای می گذارد. شناسایی کرم نابودگر درخت چنار- امیر شادمند مقدار حرکت در مسیر تنه درخت روزانه با توجه به تجمیع دیگر کرم های داخل تنه می تواند با توجه به جثه کرم و درخت بین 2 تا 3 سانتی متر در روز برسد. به جرات می توان گفت سختی و مقاومت این حشره کرم مانند که بدنه آن تقریبا دارای ساختار ژله ای مقاوم می باشد او را در مقابل هر گونه ضربه محافظت می نماید. شناسایی کرم نابودگر درخت چنار- امیر شادمند بخش های داخلی و حیاتی این حشره از روی پوست شفاف آن که به رنگ سفید پیداست. شما در فیلم می توانید حرکت پیستونی آن را مشاهده نمایید .

برای دانلود و مشاهده کلیپ اینجا را کلیک نمایید.

نتیجه گیری از وضعیت و عملکرد نابودگر درختان چنار

گفته می شود حدود 85 درصد این حشره، به عنوان نابودگر اول عامل از بین بردن درختان چنار است. 15 درصد باقی مانده ناشی از نابودگر شماره دو یعنی تغییر عوامل جوی اکو سیستم ( وجود غیر موجه موقعیت کارخانه جات و نیروگاه ها و ... دربهم زدن سامانه های بارشی و باران زای طبیعت نیشابور ) و نابودگر شماره سه طرح های اشتباه آبرسانیست که موجبات نارسایی آب به ریشه درختان شهرستان را با توجه به طرح نافص جمع آوری آبهای سطحی رقم می زند. در اثر نبود آبیاری منظم و پیوسته و با در نظر گرفتن کمبود رطوبت در زیر زمین به جهت اجرای طرح اکو فاضلاب این امکان هست، همانگونه که روزگاری خراسان کهن دارای جنگلهای ارس بوده ( منطقه حیدری ) در آینده منطقه فاقد درختان چنار باشد. شناسایی کرم نابودگر درخت چنار- امیر شادمند این نمونه امروز به بخش تحقیقات جهاد کشاورزی برای تحقیقات کارشناسان تحویل شد و اظهار گردید با نمونه ارائه شده چند روز قبل توسط سازمان پارکها متفاوت می باشد. در گذشته نزدیک، راهکار نابودی این کرم ها توسط اشخاص بومی بصورت بالا رفتن از درخت و رسیدن به محل خروج شیرابه و اجرای عملیات خروج کرم از تنه و افزودن سم در تنه درخت توسط افراد چابک با هزینه های بالا همراه با ریسک انجام می شده و تاکنون برای نابودی این کرم، فکر اساسی مبتنی بر روش های علمی صورت نپذیرفته است.

پیشنهاد می شود این گونه حشرات برای تحقیقات بیشتر به مرکز آزمایشگاه های سازمانهای تحقیقاتی مرکز جهت یافتن راهکار دفع آفات ارسال گردد تا برای حفظ درختان چنار شهرستان چاره ای اندیشیده و نتیجه مبارزه با آن شکل نهایی خود را قبل از نابودی مطلق درختان بدست آورد . شناسایی کرم نابودگر درخت چنار- امیر شادمند

با آرزوی سلامت برای پدر محیط زیست ایران

امیر شادمند فرزند خوانده دکتر غلامعلی بسکی

دوم مرداد ماه یکهزار و سیصد و نود چهار خورشیدی

شناسایی کرم نابودگر درخت چنار- امیر شادمند

#1 عطف به: شناسایی کرم نابودگر درخت چنار توسط پژوهشگر نیشابوری+ تصاویر و کلیپ

avatar
مهدی حکیمی - سه شنبه 13 مرداد 1394  

خدا خیرش بده.درخت چنار واقعا درخت زیبا و خوبیه.نمیدونم چرا توی نیشابور انقدر درخت کاج کاشتن

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۱۲۸۷
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۴۱