تقویم اخبار

خرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

شهرداری ورشکسته و نقش آن در پسرفت شهری

نمونه موردی:شهرداری نیشابور

چندی قبل مطلبی را در کانال به سمع و نظر دوستان رساندم با عنوان فوق؛اکنون بنا دارم در مورد آن چند سطری بنویسم،چون تعدادی از دوستان من که در فضای مجازی به ویژه تلگرام فعالیت چشم گیری را دارند چند مرتبه تلفنی و هم با ارسال پیامک و هم در محیط تلگرام خواستار این بودند که نوشتاری شفاف وروشنگرانه ای را بنویسم.البته قصدم همین بود،چون واقعا تصور عمومی حتی بسیاری از نامزد های احتمالی که خیلی زود هنگام حضورشان را شروع کرده اند بر این است که شهرداری گل و بلبلی را داریم وهمه چیز بر وفق مراد است و تکیه زدن بر انواع شعارها برنامه پراکنی های کپی می تواند موثر واقع گردد؛که متاسفانه الان در این فضایی که هستیم روز به روز حملات و گزافه گویی ها علیه شهرداری و موج سازی و اغتشاش علیه مدیریت شهری در حال فزونی است.به عبارتی بهتر،لگد پرانی به این نهاد پر معضل نردبانی شده برای موج سواران....و هر کس که از راه می رسد با مرام ،حمله تند به شهرداری و مدیران شهری و انتقادهای عامه پسند و شعارهای کذایی در تیتر جراید و فضای مجازی شروع به تخریب و ....نموده اند.

در شرایطی که شهرداری نیشابور در سن 70 سالگی خود با بحران های ساختاری و عملکردی مواجه شده که بخشی از آنها متوجه عمومی شهرداری های کشور که تعدادی معادل 1200 شهرداری کشور از مشکلاتی نظیر رکود ،نبود درآمد و مشکلات نیروی انسانی و ....مواجهند.

اما شهرداری نیشابور در نوع خود دچار مشکلات خاصی از جمله بدهی 80 میلیارد تومانی برخوردار است و کثرت کارمند (چیزی در حدود 1700 نیرو)و نیروی حقوق بگیر و انبوهی پروژه های عمرانی نا تمام و نیمه تمام .....

آری شهرداری ورشکسته نقش مهمی در پسرفت شهری دارد:

1.شهرداری بدهکار سرمایه مالی و ریالی ندارد که پاسخگوی پیمانکاران و طلبکاران و شهروندان باشد.

2.شهرداری بدهکار که سرمایه اجتماعی هم ندارد که بتواند همگرایی و همدلی مسوولان و مدیران ارشد سیاسی شهرستان و استان را برای حل و فصل معضلات خود مهیا سازد.چون این شهرداری مورد طمع دسته جات و گروههای سیاسی قرار گرفته و متاسفانه دخالت های بی مورد در گذشته و عزل و نصب های شورای اسلامی شهر در دوره سوم و به خصوص شورای دوره چهارم و حواشی فراوان و تاسف بار این دوره از شورا برای شهرداری نیشابور از جمله تعویض پیاپی شهرداران و حاشیه های سردرد آور برای کادر و بدنه شهرداری را خسته ،مایوس و بی انگیزه نموده است.

3.شهرداری بدهکار که سرمایه اجتماعی ندارد که بتواند زمینه مشارکت شهروندان و آحاد مردم و اقشار رابرای جلب حضور حداکثری در انواع پروژه های شهروندی و مشارکتی و حتی سرمایه گذاری فراهم آورد.

4. شهرداری بدهکار که نه سرمایه ریالی دارد که مورد اعتماد نظام بانکی و موسسات مالی اعتباری قراربگیرد،و نه سرمایه اجتماعی دارد که زمینه حضور و مشارکت شهروندان را فراهم آورد.

5.شهرداری بدهکار نردبانی می شود برای حاشیه سازان و فرصت طلبان که از جمیع جهات لگد پرانی کنند.به همه چیز از شهردار گرفته تا پاکبان شهر(رفتگر) یعنی از صدر تا قعر ....همه و همه آماج تخریب و لگد پرانی می شوند.این مایه خجالت و تاسف است که اینگونه در این اوضاع فضا ملتهب شود.

6.شهرداری بدهکار قابلیت های ذاتی و ماهیتی که هر شهرداری به آن تکیه میکند یعنی املاک....آن را نیز برای جبران بدهی اش به مزایده می گذارد.وقتی املاک شهرداری تا وجب آخرش مزایده می شود.شهرداری دیگر رمق برای قرارداد نوشتن هم ندارد.و باعث می شود هر کسی با هر ادبیاتی و هر نیتی برای چپاول شهر 

به سوی شهرداری نشانه می رود.و این یعنی حرص و طمع ورزیدن به شهر و شهروندان!!!!این یعنی اوج داعش صفتی و تفکرهولناک غارتگری و ...

قطعا یک شهرداری ورشکسته است.و این شهرداری بدون شک برای پسرفت شهری حرکت میکند نه برای توسعه و نه حتی کنترل شهری چه برسد به مدیریت شهری!!!!

همه تلاش کنیم با همدلی و توجه به ظرفیت های تخصصی مدیریت شهری نیشابور را راه بلدان و کاربلدان بسپاریم..تا اینقدر شهرمان دچار فرسایش و توسعه نیافتگی نشود..که همه ما زیان دیده ایم.!!!

روح ا... عظیمی نژاد

#1 عطف به: شهرداری ورشکسته و نقش آن در پسرفت شهری

avatar
دلسوز - دوشنبه 13 دی 1395  

آفرین روح ا.. جان (مشاوراعظم طرح هتل امیران)(...) دراوج تفکرهولناک وبا مرام خوبی بودبرای شما که احتمالی هستید.ولی این ره که تو می روی به ترکمنستان است.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۶
۰۵:۱۷
۱۲:۳۵
۱۹:۵۴
۲۰:۱۴

آمار بازدیدکنندگان

۵
۴۵۰
۳۸۶۶
۹۲۷۶۳۳۳