تقویم اخبار

خرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

ضرورت ترسیم نقشه راه جامع در جهت رشد و توسعه پایدار نیشابور

در اسفندماه 1394 و بحبوحه انتخابات مجلس شورای اسلامی، دریکی از جلساتی که خدمت کاندید آن روزها و نماینده فعلی نیشابور، جناب آقای دکتر گرمابی رسیدم، در خصوص تدوین استراتژی و چشم انداز برای آینده نیشابورسوال نموده که ایشان با طرح یک مثال از ماموریتی که در کشور روسیه داشتند، این امر را حلقه گمشده ای در نیشابور و البته ایران بیان کرده و بر تعهد خود از تلاش در اجرای این امر تاکید داشتند. در این نگاره سعی ندارم تا بر تلاش دکتر گرمابی و دیگر مسئولین شهرستان انتقادی وارد کنم، اما لزوم توجه بر این اصل فراموش شده مدیریتی در سطوح مختلف، بنده را بر آن داشت تا در این زمینه پیشنهاداتی ارائه نمایم.

یکی از ضرورت های اصلی دستیابی به توسعه پایدار در هر جامعه لزوم تدوین نقشه راه (road map) و تعیین دورنمایی کلی از وضعیت آینده آن می باشد. نقشه راه معمولا دارای سه بخش اصلی است که بیانگر وضعیت فعلی، وضعیت در دسترس و وضعیت مطلوب می باشد و در زیر شاخه های آن مواردی هم چون معضلات و مشکلات گلوگاهی و راه های برون رفت از آن، لزوم پیاده سازی نظام مدیریت دانش در استفاده مناسب از تجربیات سازمانی ، برنامه جامع آینده پژوهی جهت مشخص نمودن اهداف و... مشخص شده است. ازجمله مهم ترین نقشه راه های موجود در کشور می توان به افق چشم انداز 1404 به عنوان یک برنامه ریزی بلند مدت و برنامه های پنج ساله توسعه به عنوان هدف گذاری های میان مدت اشاره نمود. در نقشه راه معمولا سعی می گردد تا یک چشم انداز به عنوان هدف غایی در یک افق معین هدف گذاری شده و تمام توانمندی آشکار و پتانسیل نهان مجموعه در جهت دستیابی به آن مورد استفاده قرار گیرد و البته باید توجه داشت ضرورت دستیابی به یک نقشه راه جامع تشکیل یک کانون اندیشه و تفکر هست.

در شهرستان نیشابور – وفیروزه- نیز ضرورت ایجاد یک کانون اندیشه و تفکر اصلی به عنوان مرکز سیاست گذاری های کلی و شاخه های فرعی آن منشعب در کلیه دستگاه های اجرایی در جهت ترسیم نقشه راه مناسب جهت پیشرفت و تعالی، به شدت احساس می شود. اگرچه نیشابور همانند دیگر شهرهای کشور در برخی جهات پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و در برخی موارد دچار ضعف های آشکار می باشد اما به طور کلی می توان این گونه اظهار داشت که مبنا و اساس حیات این شهر بر سه پایه کشاورزی، صنعت و گردشگری بنیان نهاده شده و درهرگونه هدف گذاری بایداین سه عامل را به عنوان چرخ های محرک زندگی نیشابور در نظر داشت.

  • اولین و شاید مهم ترین بخش تدوین استراتژی پیشرفت شهرستان را می توان تمرکز بر کشاورزی دانست زیرا در صد بسیار زیادی از اشتغال نیشابور به این امر اختصاص داردو شرایط خاص این خطه سبب شده تا در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی پیشتاز شهرهای استان باشد. اگرچه وضعیت بحرانی آب در سالهای اخیر به آن ضربه های شدیدی وارد کرده اما می توان با تغییر نگرش در این بخش این بحران را به نحو مناسبی مدیریت نمود. اصلی ترین برنامه ها در جهت حل این بحران را می توان تغییر الگوی کشت با حذف برخی محصولات از چرخه تولید در نیشابور و هم چنین تلاش در جهت جایگزینی کشاورزی مدرن با شیوه های سنتی برشمرد. البته در این بین عامل انسانی یعنی کشاورز نیز باید در صدر توجه قرار گرفته و بویژه در ابعاد اقتصادی و آموزشی نیازمند برنامه ریزی و تلاش فراوانی می باشد. هم چنین دامپروزی به عنوان بخش متناظر با کشاورزی نیز باید در این فرایند مورد توجه قرار گرفته و و تلاش گردد تا نسبت به پایه گذاری روش های دامپروری مطابق دانش روز دنیا جایگزین روش های سنتی گردد. در کنار اینها ایجاد صنایع فراوری و تبدیلی محصولات کشاورزی در سایه تعاونی های روستایی می تواند سهم بسیاری در افزایش افزوده این محصولات ایفا نماید.
  • دومین بخشی که باید مورد توجه قرار گیرد بخش صنعت شهرستان می باشد که امروزه به دلیل رکود حاکم بر کشور در دوران بسیار بدی به سر می برد. البته بخشی از این امررا باید در جانمایی غیر کارشناسی برخی صنایع در منطقه برشمرد که باعث لطمات جبران ناپذیری بر محیط زیست نیشابور شده و الگوی آب و هوایی نیشابور را نیز تحت تاثیر قرار داده است. ضرورتی که در این بخش شدیدا احساس می گردد گذر از ایجاد مراکز صنعتی صرف به شرکت های دانش بنیان می باشد تا با تکمیل چرخه علم به ثروت بتواند سهم بسزایی در بکارگیری نیروهای نخبه دانشگاهی ایفا نماید. یکی از اصلی ترین بخش هایی که باید در نیشابور مورد توجه قرار گیرد فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات می باشد چرا که امروزه بیشترین گردش مالی ثروت در این بخش بوده و تقریبا تمامی غول های صنعتی دنیا در این زمینه مشغول فعالیت هستند. در کنار این طرح های جانبی نظیر حمایت از بنگاه های کوچک در شهرستان نیز می تواند تراز فعالیت در این بخش را به سمت وسویی بهتر پیش برد. 
  • سومین محرک شهرستان در بخش گردشگری نهفته است که می توان آن را به عنوان اصلی ترین توان بالقوه شهرستان در نظر گرفت که با تبدیل شدن به قوه بالفعل می تواند به عنوان یکی از برترین ابزارهای غلبه بر بحران بیکاری در آینه به شمار رود. امروزه حدود ده درصد گردش مالی دنیا مربوط به این صنعت می باشد و متاسفانه سهم ناچیزی از آن به کشور ایران اختصاص دارد. به هر روی این امر نیز می باید به عنوان یک هدف جدی نگریسته شود چرا که نیشابور حداقل درسه حوزه گردشگری شامل: گردشگری تاریخی، زیارتی و اکو توریسم می تواند به عنوان شهری سرآمد معرفی گردد. وجود ده ها اثر تاریخی ثبت شده درفهرست عریض و طویل آثار ملی(البته بعضی از آنها وجهه بین المللی نیز دارد و به نیشابورچهره جهانی داده است)، حداقل پنج مکان زیارتی برجسته (امامزاده محمد محروق، فضل بن شاذان، بی بی شطیطه، قدمگاه و امامزاده حسین اصغر) و طبیعت خارق العاده سرسبزترین شهر کویری ایران زمینه مساعدی برای رشد این صنعت در نیشابور فراهم آورده است. البته پتانسیل های نهفته ای نیز درنیشابور وجود دارد که باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا زمینه گسترش صنعت توریسم را فراهم آورد و بر پایه آن می توان گروه های هدفی بر پایه احساسات مذهبی بویژه در حوزه های تسنن و تصوف ( با توجه به نام هایی هم چون مسلم بن حجاج و بکتاش ولی) در کشورهای همسایه مورد شناسایی قرار دهد. حمایت از طرح های اقامتگاه های سنتی در محدوده شهر و روستاها نیز می تواند در این امر وثر باشد.

با توجه به مطالبی که عنوان شد در می یابیم که کاری بس عظیم در پیش روی نیشابور قرار دارد و می بایست با جدیت و تلاش بیشتری در این زمینه اقدام گردد. البته باید توجه داشت که هدف گذاری ها در هر حوزه باید حتی الامکان به صورت کمی بیان شده تا نتایج بدست آمده بصورتی استاندارد مورد ارزیابی قرار گیرد. همکاری با مجموعه های دانشگاهی نیشابور نیز می تواند در این زمینه مفید واقع شده و با رهنمون ساختن تحقیقات و پژوهش های دانشجویی به سمت و سوی نیاز های روز نیشابور در راه دستیابی به توسعه پایدار تلاش نمود. از این پیشنهاد می گردد تا شورایی متشکل از نیروهای علمی و فرهیخته زیر نظر مستقیم عالی ترین مقام اجرایی شهرستان تشکیل و با الزام نمودن کلیه ادارت نیشابور به ترسیم نقشه راه و چشم انداز مطلوب در افقی (ویا افق های) معین فعالیت های صورت گرفته توسط هر حوزه را به صورتی کاملا نافذ و دقیق رصد نماید. در آن صورت هستیم که اجرای برنامه های هر حوزه از حالت شخص محور خارج شده والگویی روش مند به خود می گیرد.

مسعود رحیمی نژاد

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۳۷
۰۵:۲۲
۱۲:۳۱
۱۹:۴۱
۲۰:۰۱

آمار بازدیدکنندگان

۷
۳۱۳
۱۵۲۷
۱۰۱۱۴۷۰۶