تقویم اخبار

تیر 1397
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

ضرورت مشارکت هر چه بیشتر بهره برداران در احیا و مرمت قنوات

در شهرستان نیشابور 504 رشته قنات موجود می باشد که نقش به سزایی در تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی دارد .

معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت : قنات به عنوان یکی از درخشان ترین مظاهر مهندسی و خلاقیت ایرانیان ضمن سازگاری کامل با محیط زیست ، ابزاری قوی و سودمند جهت استحصال، انتقال آب و جلوگیری از تبخیر آن در مسیر انتقال به شمار می آید که توسط پیشینیان با رنج و محنت بسیار زیاد احداث گردیده که در چرخه حیات به ویژه در تولیدات کشاورزی نقش موثری را ایفاد نموده است . 

علاوه بر نیاز اجرای طرح های احیا و مرمت قنوات به طور مستمر ، به دلیل حوادث غیر مترقبه از جمله سیل ، هر ساله خساراتی به قنوات در سطح شهرستان وارد می گردد که نیازمند توجه ویژه بخصوص از محل اعتبارات مدیریت بحران می باشد 

محمد علی فرهمند راد گفت: هر ساله از محل اعتبارات طرح تملک دارایی(عمرانی) شهرستان براي مرمت 3 تا 8 رشته قنات اعتبار تخصيص داده مي شود که با توجه به تعداد زیاد قنوات شهرستان و خسارات وارده شده توسط حوادث غیرمترقبه جوابگوي رسیدگی به همه قنوات نمي باشد . لذا بايستي بهره برداران قنات با همدلي و مشاركت همچون پیشینیان خود از اين نعمت خدادادي حفظ و صيانت كنند .

تغییر کاربری هر هکتار زمین یعنی به خطر افتادن تامین غذای 20 نفر

کشاورزی حفظ و اساس استقلال کشور، محور توسعه پایدار، اقتصاد مقاومتی و تامین امنیت غذایی جامعه بوده و زمین های کشاورزی به عنوان بستر تولید غذا، مهم ترین رکن تداوم حیات انسان ها و امانتی برای تمام نسل هاست.

معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور افزود طبق تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها ماموران جهادکشاورزی موظفند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل ضمن تنظیم صورت مجلس راساً نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده نمایند.

محمد علی فرهمند راد گفت: ایجاد بنا و تاسیسات، خاکبرداری و خاکریزی، گوبرداری، پی کنی، دیوارکشی، فنس کشی، استقرار کانکس و آلاچیق، سوزاندن، قطع و ریشه کنی و خشک کردن باغات، احداث پارک و فضای سبز، استخر ذخیره آب و محوطه سازی از جمله موارد تغییر کاربری محسوب می شود و کشاورزان عزیز باید توجه نمایند قبل از هر گونه تغییری در اراضی کشاورزی خود نسبت به دریافت مجوز مربوطه از طریق اداره امور اراضی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان اقدام نمایند.

وی با اعلام اینکه صدور هر گونه مجوز یا پروانه ساخت و تأمین و واگذاری خدمات و تأسیسات زیربنایی مانند آب، برق، گاز و تلفن از سوی دستگاه های ذیربط در اراضی زراعی و باغی صرفاً پس از تأیید کمیسیون موضوع تبصره 1 ماده 1 این قانون مجازخواهد بود، متخلف از این ماده برابر مقررات مجازات خواهد شد. 

در ادامه با اعلام اینکه ساخت خانه کارگری و فنس کشی ممنوع می باشد گفت متقاضیان دارای زمین بالای دو و نیم هکتار جهت دریافت مجوز خانه کارگری با سند شش دانگ میتوانند به امور اراضی مراجعه نمایند. همچنین جهت صدور سند برای باغات آبی بالای 5 هکتار، باغات دیم بالای 10 هکتار، زمین زراعی دیم بیش از 6 هکتار و زمین زراعی دیم 20هکتار حداقل مورد نیاز است.

روابط عمومی جهاد کشاورزی نیشابور

اسدپور

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۸
۳۲۱۴
۳۳۸۷
۹۳۹۷۰۹۳