تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

طبق قانون، نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد و خبری از سایر شهرهای استان نیست !!!!!!

در این قانون جزئیات قوانین مربوط به موجر و مستاجر آمده است . تبصره یک از ماده 14 قابل تامل است :  

 

‌ماده ۱۴ - نظر به مشکلات مسکن در شهر‌ها و ضرورت تثبیت اجاره بها برای مدت پنج سال به وزارت مسکن و شهرسازی اجازه داده می‌شود ۲ ماه‌پس از تصویب این قانون بر اساس آیین‌نامه‌ای که توسط وزارتین دادگستری و مسکن وشهرسازی تهیه و به تصویب هیأت دولت برسد اجاره بهای‌واحدهای مسکونی را با توجه به سطح زیربنا و کیفیت ساختمان و نوع بنا و مقتضیات محلی و منطقه‌ای تعیین و اعلام نمایند. ‌

تبصره ۱ - شهرهای بزرگ مذکور در این ماده عبارتند از کلیه مراکز استان‌ها به انضمام قزوین، کرج، اردبیل، دزفول، آبادان، نیشابور، بابل، گرگان، قم

تبصره ۲ - چنانچه موجر بیش از قیمت اعلام شده از مستأجر وجهی اضافی دریافت دارد به درخواست مستأجر و به حکم دادگاه به پرداخت مبلغ‌اضافی به نفع مستأجر محکوم می‌گردد.

تبصره ۳ - اگر مالک از اجاره دادن مستغل معداجاره بدون عذر موجه امتناع نماید بنا به ضرورت تا مدت پنج سال به حاکم شرع هر محل اجازه داده‌می‌شود به قائم مقامی مالک نسبت به اجاره دادن محلهای مسکونی خالی اقدام و اجاره بهای دریافتی را به حساب مالک واریز نمایند.

 منبع خبر : سایت خبری شعار سال 

 !!از این شهرهای بزرگ همه مرکز استان شدند جز نیشابور و کاشان و دزفول

 

#1 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
احمد - شنبه 08 مهر 1396  

اولاً اینکه در سال 1396 قانونی تحت عنوان قانون موجر و مستاجر تصویب نشده است.
ثانیاً قانون روابط موجر و مستأجر سه بار در ایران مصوب شده است. 1339 و 1356 و 1376.
ثالثاً چنانچه منظورتان آئین نامه ها و یا بخشنامه های مصوب هست بایستی بدانید که در آن زمان جمعیت سبزوار هم از نیشابور بیشتر بوده و هم تعداد نماینده اش در مجلس شورا.
و نهایتاً آنکه شما نیشابوریان در سال 1329 از مرکز بخش به شهرستان ارتقاء یافتید. پس اینقدر فخرفروشی نکنید.

#2 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
جمال آبادی - شنبه 08 مهر 1396  

با عرض سلام و تسلیت ایام تاسوعا و عاشورا و با آرزوی قبولی طاعات و عزاداری ها چند نکته ای رو باید عرض کنم.

۱- این قانون مختص امسال نبوده و در سالیان گذشته هم برای تمامی شهرهای بالای ۲۵۰ هزار نفر جمعیت اجرا می شده است و ربطی به مرکز استان بودن یا نبودن شهری ندارد. نیشابور هم چون در سرشماری جدید جمعیتش به بالای ۲۵۰ هزار نفر رسیده طبیعتا باید در این لیست جای بگیرد. البته آبادانی ها شاید در نهاد تصمیم گیرنده این موضوع نفوذ زیادی داشته اند، چون جمعیت آبادان حتی از سبزوار هم کمتر است. در مورد شهریار و اسلامشهر و ملارد که بالای ۲۵۰ هزار جمعیت داشته ولی در لیست مذکور نیستند، احتمالاً به این خاطر است که این شهرها نزدیکی بسیار زیادی به تهران داشته و اقماری آن هستند.

۲- وقتی می گویید تمامی مراکز استانها، یعنی قزوین، کرج، اردبیل، گرگان و قم را هم شامل میشود و دوباره نباید آنرا در زمره سایر شهرهای بزرگ غیر مرکز استان می آوردید.

۳- حالا توجه شما را به بخشی از ویژگیهایی که بعضی شهرهای استان از آن برخوردارند و نیشابور ندارد جلب میکنم.

الف: در استان خراسان رضوی فقط ۳ منطقه نفتی در شهرهای مشهد، سبزوار و تربت حیدریه وجود دارد و خبری از منطقه نفتی در سایر شهرهای استان نیست.

ب: در استان خراسان رضوی فقط دو پایگاه اورژانس هوایی در مشهد و سبزوار قرار داشته و خبری از این نوع پایگاه در سایر شهرهای استان نیست.

ج: در استان خراسان رضوی فقط دو فرودگاه مسافربری فعال در مشهد و سبزوار وجود دارد و خبری از فرودگاه در سایر شهرهای استان نیست.

د: در استان خراسان رضوی فقط سه حوزه امتحانی کارشناسی ارشد و دکترا در شهرهای مشهد، سبزوار و تربت حیدریه وجود دارد و خبری از این حوزه های امتحانی در سایر شهرهای استان نیست.

ه: در استان خراسان رضوی فقط دو شهر مشهد و سبزوار پایلوت اجرای شهر هوشمند هستند.

و: در استان خراسان رضوی فقط ۴ دانشگاه علوم پزشکی در شهرهای مشهد، سبزوار، تربت حیدریه و گناباد وجود دارد و خبری از دانشگاه علوم پزشکی در سایر شهرهای استان نیست.

ل: در استان خراسان رضوی فقط دو دفتر خبری مستقل در شهرهای مشهد و سبزوار وجود دارد و در سایر شهرستانها دفاتر خبری آزاد وجود داشته و خرید خبر از آنها صورت می گیرد.

#3 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
نی - شنبه 08 مهر 1396  

عزیزم قانون مربوط به ساال 1362 نه سال 1396 اقای جمال ابادی عزیز....

#4 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
اصغر - دوشنبه 10 مهر 1396  

به جمال ابادی عزیز

دوست عزیز. دقیقا همان راهی می روی که سایت وزین..... می رود ما نیشابوری ها از شما تشکر می کنیم چون یاداوری می کنی کمبودهای شهرما را.ضمنا تا اخر امسال سه تا از کمبودها با توکل به خدا و تلاش مسئولان رفع می شود.با تشکر مجدد.

#5 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
مجتبی - دوشنبه 10 مهر 1396  

سلام واقعا متعجبم از همشهریا نیشابوری خودم که چرا وقت خودرا هدر میدهند ونیشابور بزرگ را با .... مقایسه میکنن .
مقایسه نیشابور با .... مقایسه اقیانوس با حوزچه آب توی حیاط میمونه.اگر بخواهیم ارزش گذاری کنیم صرف نظر از سایر موارد مثل تمدن وتاریخ وصنعت وو... فقط اردوگاه باغرود نیشابور به کل ... میارزه .

#6 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
مجتبی - دوشنبه 10 مهر 1396  

لطفا اساتید ومسئولین محترم نیشابور پیگیری کنند که چرا سبزوار دست درازی به تاریخ وتمدن نیشابور میکنه وبه چه مجوزی نام قدیم نیشابور (رئونت) که به معنی جلال وشکوه میباشد که با عظمت وسرزمین نیشابور مصداق دارد را دستبرد زده وکم کم از بی احتاطی برخی نیشابوریها سوء استفاده میکنند وهمراه با آتشکده آذر برزین مهر که خاص کشاورزان نیشابوربوده به یغما میبرند .لطفا پیگیری شود .

#7 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
مجتبی - دوشنبه 10 مهر 1396  

نام نیشابور در «اوستا» به گونه «رئونت» به معنی دارنده شکوه و جلال، آمده است. این نام، در زبان «پهلوی» به گونه «رای‌اومند» دگرگونی یافته و در «شاهنامه فردوسی» به شکل «ریونیز» درآمده است. گونه تغییر یافته این نام در دوران‌های بعد، «ریوند» می‌باشد. رئونت، جایگاه پارتیان بوده و «ابرشهر» یکی دیگر از نام‌های پارتی نیشابور است.
ریوند؛ نیشابور باستان
ریوند؛ ریشه در پیشینه مینوی سرزمین نیشابور

نیشابور؛ نام این شهر در اوستا به گونه‌ی رَئٍوَنت آمده است، به معنی دارنده شکوه و جلال. بخش نخست این نام «رَئـِ» به معنی دارنده هنوز در دماوند، الوند، راوند کاشان دیده می‌شود. این واژه، در گذر زمان و دگرگونی زبان از اوستائی به پهلوی به گونه «رای‌اومند» درآمد که «اومند» در آن، همان پسوند «دارایی» است، و در نوشته‌های پهلوی، این واژه به عنوان صفتی برای خداوند آمده است و در سرآغاز بیشتر نامه‌های پهلوی، به چشم می‌خورد:

رئونت نام نیشابور در اوستا

«پَت نام ای داتار اوهرمزدی رایومندی خَورَه اومند»: به نام دادادر اورمزد رایومندِ فرهمند.

و با این سخن، می‌توان دریافت که آن شهر باستانی تا چه پایه، نزد ایرانیان ارجمند بوده است که با چنین صفت از آن یاد می‌کنند!

اما چون این واژه به گونه نام، بر شهری نهاده شد، دگرگونی چندان در آن راه نیافت و هم‌اکنون نیز بخش غربی نیشابور تا مرز سبزوار، رِیوَند (Reyvand) نام دارد. و در دوران اسلامی نیز بزرگانی از آن برخاسته‌اند که در کتاب‌های اسلامی از آن یاد کرده شده است.

از این نام، در شاهنامه به گونه «ریونیز» یاد شده است، و چنین پیداست که در یکی از نبردهای میان ایرانیان و تورانیان، ویران گشته است، و در هنگام شاپور اردشیر ساسانی، دوباره آنرا ساخته‌اند و گواهی «نامه شهرستانهای ایران» درباره آن چنین است»:

بنای نیشابور به دستور شاپور اردشیران

«شتریستان نیوشاپوهر، شاپوهری ارتخشیران کرت، پت هان گاس، کاش پهلیزک ای تور، اوزت، اوش هم گیواک فرموت کرتن» یعنی؛ شهرستان نیشابور (را) شاپور اردشیران کرد (ساخت) بر آنجا که پهلیزک تو را کشت (یا شکست داد). و به همان جای فرمود کردن (ساختن)ش.

و چنانکه دیده می‌شود، در این نامه کهن، نام دوره ساسانی آن نیوشاهپور، یعنی شاهپورنیو یا شاپور گُرد، یا شاپور پهلوان آمده است.

اما این روشن است که شهر رئونت جایگاه پارتیان بود، و پارتیان فرمانروایی نیکشان که استوار فرمانروایی همه تیره‌ها و دودمان‌ها بوده بر دست اردشیر پارسی از میان رفت، از چیرگی وی خشنود نبودند؛ و نیز با آنکه نام پسر اردشیر بر شهرستان بماند همرأی نبودند، و بدین روی، برای این شهر، صنعتی اندیشیدند که «ابرشهر» بوده باشد به معنی شهر برین، شهر بالاتر، و از آنجا که در نوشته‌های پهلوی این نام به گونه‌ی اَپَرشهر آمده است، می‌توان در این داوری بی‌گمان بود که این صفت در همان زمان ساسانیان بدان داده شده باشد، به گونه‌ای همان نام پیشین را که دارنده‌ی شکوه بوده باشد، زنده نگاه دارند!

در نوشته‌های پس از اسلام نیز بیش از آنکه نام نیشابور آید، ابرشهر آمده و برخی از نویسندگان این هنگام نیز در معنی آن گفته‌اند که چون زمین نیشابور از دیگر شهرها بلندتر است و به ابر نزدیکتر، آنرا «ابر شهر» نامیده‌اند و پسانگاه اَبَرشهر خوانده شد! و اگر چه این داوری درست نیست، اما مفهوم بلندی و برتری در آن نهفته است!»

- منبع: «پایتخت‌های ایران»، به کوشش محمد یوسف کیانی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، 1374، ص327-328.

برگرفته شده از reyvand.blog.ir

#8 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
جمال آبادی - پنج شنبه 13 مهر 1396  

خطاب به اصغر عزیز
من افتخار میکنم که راه اسرارنامه رو در زمینه سازی برای استان شدن سبزوار ادامه میدم. ضمنا بزک نمیر بهار میاد. اگه قرار بود کمبودهاتون به این زودی رفع بشه تا الان نباید کمبود می داشتید. هر کدوم از این موارد گفته شده برای سبزوار سالها طول کشیده تا بدست آمده. کمبودهای نیشابور رو هم یادآوری میکنم تا زیادی به خودتون مغرور نشین و بفهمین در مقابل سبزوار هیچ هستین. و اینقدر ادعای استان شدن نکنین.

خطاب به مجتبی عزیز
شما اول برو یاد بگیر حوضچه رو درست بنویسی. البته این ایراد از دانشگاههای نیشابوره میخوای بیای دانشگاه حکیم سبزواری تا حداقل املاتو درست بنویسی. تمدن و تاریخ و فرهنگ و اردوگاه باغرود خوبه اما دردی از نیشابور برای استان شدن دوا نمیکنه. اما فرودگاه سبزوار کل نیشابور می ارزه و نیشابوریها آرزوشونه تا همچین فرودگاهی داشته باشن. این نیشابوره که صرفا به این دلیل که مدتی بر سبزوار تسلط داشته به تاریخ آن دست درازی می کند. الان اکثر پژوهشگران سازمان میراث فرهنگی معتقدند آذر برزین مهر در سبزوار قرار دارد. در صورتی که هیچ نشانه ای از وجود این آتشکده در نیشابور و کاشمر تاکنون پیدا نشده است .

#9 عطف به: طبق قانون موجر و مستاجر سال 1396 نیشابور جز شهرهای بزرگ و مراکز استان قرار دارد

avatar
جمال آبادی - پنج شنبه 13 مهر 1396  

«رئونت» نام قدیم سبزوار کهن شهر باستانی ایران

«رئونت» به معنای دارنده شکوه و جلال بوده که در اوستا کتاب مقدس زرتشتیان هم به نام این شهر اشاره شده است.
یکی از نام‌های قدیم منطقه سبزوار کهن شهر باستانی ایران، «رئونت» به معنای دارنده شکوه و جلال بوده که در اوستا کتاب مقدس زرتشتیان هم به نام این شهر اشاره‌شده است.
رئونت به ‌مرور زمان به ریونت و کم‌کم به ریوند تبدیل‌شده است.

منابع تاریخی هم در این زمینه نوشته‌اند:

رَئِوَنْت (اوستایی)، سرزمین و کوه‌های پیرامون سبزوار

آتشکده آذربرزین مهر که یکی از سه نیایشگاه اصلی ایرانیان خداجوی در عصر ساسانی و قبل از آن بوده در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سبزوار و درست در کوهپایه‌های موسوم به ریوند واقع ‌شده است که این اثر به شماره ۴۰۳۵ در فهرست آثار ملی ایران جزء یکی از جاذبه‌های گردشگری سبزوار بزرگ ثبت‌شده و مورد تأیید کارشناسان و پژوهشگران میراث فرهنگی کشور قرارگرفته است.

وجود این آتشکده باستانی نشان از عظمت و دیرینگی فرهنگی و تمدنی منطقه سبزوار دارد و شاید به همین دلیل باشد که درگذشته سبزوار و نواحی اطراف آن را ریوند (رئونت) به معنای دارنده شکوه و جلال نامیده‌اند.

ریوند امروز نام روستایی در ۳۰ کیلومتری غرب سبزوار و در محدوده شهرستان تازه تأسیس داورزن است. البته در نیشابور هم دهستانی به نام ریوند وجود دارد. احتمالاً چون سبزوار در عهد باستان مادرشهر فرهنگی و تمدنی خراسان بوده است، نام ریوند (رئونت) به تمام گستره جغرافیایی سبزوار اعم از شهرها و روستاهای تابعه آن اطلاق می‌شده است اما به‌ مرور با تغییر وضعیت جغرافیایی و ایجاد شهرهای جدید از جمله نیشابور اسم ریوند چندپاره شده و به نواحی مختلفی در این منطقه اطلاق شده است که یکی از آن‌ها روستای ریوند در ۳۰ کیلومتری غرب سبزوار بزرگ در محدوده شهرستان تازه تأسیس داورزن  و دیگری دهستان رویند در تقریباً ۸۰ کیلومتری شرق سبزوار بزرگ در محدوده شهرستان امروزی نیشابور است.

لازم به توضیح است، سبزوار قدیمی‌ترین شهر خراسان محسوب می‌شود زیرا قدیمی‌ترین آثاری که بر فرهنگ و تمدن دیرینه این استان دلالت می‌کند در نزدیکی سبزوار کشف‌شده است ازجمله می‌توان به کشف یک ساطور متعلق به انسان ابزارساز اشاره کرد که پژوهشگران بر مبنای آن قدمت تمدنی ۱۲هزار ساله را برای سبزوار تخمین زدند. 

سبزوار در عصر مفرغ دارای تمدنی بزرگ بوده که با دیگر تمدن‌های آن روز آسیا ارتباطات فرهنگی داشته است. 

گفتنی است، در آن دوران باستانی که سبزوار در اوج شکوه و عظمت خود به سر می‌برده است، نشانه‌ای از وجود  دیگر شهر مهم خراسان به نام نیشابور که بعدها به‌ویژه در دوره پس از اسلام به شکوه و عظمت زیادی رسید وجود ندارد.

احتمالاً نیشابور بعدها از پهلوی سبزوار به‌عنوان یکی از ولایات تابعه، منشعب شده و به‌مرور در مسیر رشد و توسعه قرارگرفته و به جایگاه امروزی رسیده است.

منبع: سایت مشهد ۲۰۱۷

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۱
۱۱۶۱
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۸۷