تقویم اخبار

خرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

عادات سالمی که باید به کودکان بیاموزیم

مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: بایستی 8 عادات سالمی را به کودکان خویش بیاموزیم.

حمیده اصفهانیان به مناسبت هفته ملی کودک اظهار داشت: کودکان می آموزند طبق آنچه که شما می گویید یا عمل می کنید ، رفتار کنند . آنها به احتمال زیاد از اعمال شما تقلید خواهند کرد.

وی ۸ عادت سالمی که باید به کودکان تان آموزش دهید تا آنان سالم بمانند به شرح ذیل نام برد:

  • نوشیدن مقدار مناسب آب :  درک اصول اولیه انتخاب نوشیدنی های مناسب در کودکان مهم است . کودکان نسبت به بزرگسالان تحرک بیشتری دارند به همین دلیل مصرف آب و نیاز به آب در آنها بیشتر است . خوردن آب نقش مهمی در سلامتی کودک و همچنین کنترل وزن آن دارد . پزشکان و متخصصان بر این باورند که خود کودک به اندازه کافی آب نمی خورد و بهتر است که والدینشان خوردن آب را به آنها یاد آور شوند . اگر کودکان آب کافی ننوشند بیش از بزرگسالان با خطر کم‌ آبی بدن ، خستگی مفرط ، سرگیجه، سردرد و ضعف عضلانی مواجه خواهند بود. در این میان، پژوهشگران آلمانی دریافتند کودکانی که تشویق به نوشیدن آب در مدرسه می‌ شوند ، در بیش از یک سال، یک سوم کمتر از سایر بچه‌ها دچار اضافه وزن می‌ گردند .
  • دقت به برچسب مواد غذایی : این مهم است که به کودکان تان یادآوری کنید در مورد تعداد کالری بسته های غذایی در هر وعده ، مقدار چربی های اشباع شده و ترانس ، میزان قند و نمک آنها بر حسب گرم ، به برچسب های تغذیه ای دقت کنند .
  • خوردن غذاهای رنگارنگ : به کودکان خود درک ارزش غذایی رنگ های مختلف خوراکی ها را بیاموزید . این بدان معنی نیست که هر وعده غذایی باید لزوما رنگارنگ باشد .  شما باید تلاش کنید ترکیب وسیعی از میوه ها و سبزیجات را در رنگ های مختلف به رژیم غذایی کودکان تان اضافه کنید.
  • مصرف منظم صبحانه : القای یک روتین غذایی به طور منظم در دوران کودکی ، به حفظ این عادت در بزرگسالی کمک خواهد کرد . آموزش کودکان برای داشتن یک صبحانه مغذی و کم چرب برای حفظ انرژی و بهبود کارکرد حافظه مهم است . ضمن این که مصرف صبحانه منظم برای حفظ وزن سالم و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن نقش مهمی دارد . محققان دانشکده پزشکی هاروارد این نکته را تایید کرده اند که پرهیز از صبحانه در کودکان، خطر ابتلا به چاقی را تا ۴ برابر افزایش می دهد ضمن این که مصرف فیبر زیاد در صبحانه ، با کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی مرتبط است .
  • انتخاب فعالیت های فیزیکی لذت بخش: انتخاب فعالیت هایی که کودکان از آنها لذت می برند ، باعث ادامه این فعالیت ها در بزرگسالی خواهد شد . حق انتخاب طیف وسیعی از فعالیت های فیزیکی از جمله شنا ، تیر اندازی با کمان ، ژیمناستیک و ... را به کودک خود بدهید .
  • پرهیز از نشستن زیاد : محققان کلینیک مایو گزارش می دهند که تماشای بیش از یک تا دو ساعت تلویزیون توسط کودکان آنها را در معرض انواع مشکلات سلامتی از قبیل اختلال در عملکرد مدرسه ، مشکلات رفتاری ، چاقی و اضافه وزن ، خواب نامنظم و مقاومت در برابر خواب و عدم فعالیت فیزیکی قرار می دهد.
  • لذت بردن از مصرف وعده های غذایی در کنار خانواده : تحقیقات محققان دانشگاه فلوریدا نشان داده است که به اشتراک گذاری وعده های غذایی با خانواده ،  باعث استحکام خانواده ، جلوگیری از چاقی در کودکان ، خواب بهتر در کودکان ، و جلوگیری از اعتیاد به الکل و سوء مصرف مواد مخدر می شود .
  • تعامل با دوستان : بر اساس نظر محققان دانشگاه فلوریدا ، رشد مهارت های ارتباطی در دوران مدرسه اهمیت زیادی دارد و باعث برقراری ارتباط موثر، مهارت های همکاری و مهارت های حل مساله می شود . ضمن این که عملکرد کودک در مدرسه را نیز تقویت می کند  . بر اساس نظر محققان انجمن بهداشت روانی کانادا نیز ، رشد مهارت های ارتباطی در کودکان باعث طرز تفکر مثبت در آنها و افزایش حس اعتماد به نفس می شود .

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۳۵
۰۵:۲۱
۱۲:۳۱
۱۹:۴۳
۲۰:۰۲

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۷۵۵
۱۵۰۱
۱۰۱۱۸۳۳۸