تقویم اخبار

اردیبهشت 1396
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

لینک به روزنه

www.rovzane.com

عدم رعایت قسمتی از قانون در انتخاب شوراهای اسلامی شهر و روستا

یکی از بندهای مهم قانون قانون تشکیلات، وظایف و اختیارات و انتخاب شوراهای اسلامی کشور ، عدم رعایت و عدم دیده شدن تبصره 2 ذیل بند (و) ماده 26 این قانون است. در این تبصره آمده است:

«اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار نمایند. تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده‌حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد».

متاسفانه در طول چهار دوره گذشته این تبصره تقریبا در هیچ منطقه از کشور مراعات نشده یا دست کم آماری در این خصوص ارایه نگردیده است. خصوصا در روستاها و شهرهای کوچک بارها خلاف این تبصره دیده شده ، اما مسولین امر به دلایل مختلف به آن ورود نکرده و شاهد ضایع شده حق اهالی روستاها و شهرها بوده ایم .اگر چه مسولین بارها در سخنان خود به این امر اذعان کرده اند و بیان داشته اند که « اعضای شوراهای اسلامی باید در محدوده حوزه انتخابیه خود ساکن باشند و اگر مغایر این مطلب ثابت شود تخلف محسوب خواهد شد.» اما گویا در حد حرف باقی مانده و فراتر نرفته است.

از سوی دیگر بر اساس ماده 25 انتخاب کنندگان یعنی کسانی که به پای صندوق های رای می آیند و به نامزدهای مورد نظر خود رای می دهند نیز شرایطی دارند که متاسفانه این امر نیز علیرغم تلاش بخشداران و فرمانداران محترم با مشکلاتی روبه رو می باشد و رعایت آن کاری بس دشوار است.

ماده 25- انتخاب‌کنندگان باید دارای شرایط زیر باشند.

1- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

2- حداقل سن 18 سال تمام در روز اخذ رأی. (اصلاحیه مورخ 27/08/86 )

3- سکونت حداقل یک سال در محل اخذ رأی، به استثنای شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت.

تبصره - کسانی که محل کار آنان خارج از محدوده حوزه انتخابیه باشد ولی افراد تحت تکفل آنان مانند همسر و فرزندان حداقل یک سال قبل از‌ انتخابات در حوزه انتخابیه سکونت داشته باشند می‌توانند در همان حوزه رأی دهند.

طبق بیان قانون ، روز انتخابات اهالی مهاجرت کرده از روستا حق دادن رای ندارند و همین امر برای برخی مردم سوال شده که چه طور افراد مهاجرت کرده از روستا حق کاندیدا شدن دارند اما دیگر اهالی مهاجرت کرده حق رای ندارند.

عدم توجه به این دو ماده قانونی اینک و در آستانه انتخابات شوراها زمزمه هایی در برخی روستا ها به راه انداخته که بر اساس آن احتمال درگیری بین اهالی برخی روستاها را در روز های نزدیک به انتخابات و روز برگزاری انتخابات دور از ذهن نمی باشد.

این امر توجه بیشتر مسولین امر خصوصا اعضای هیئت اجرایی بخش ها و بخشداران محترم و فرماندار محترم را می طلبد.

#1 عطف به: عدم رعایت قسمتی از قانون در انتخاب شوراهای اسلامی شهر و روستا

avatar
شهروند - دوشنبه 28 فروردین 1396  

خوشحالیم که اهالی قانون وکسانی که درصدد شناخت بیشتر مردمی هستند درلحظات پایانی عمر کار خود درقالب شورای شهر وشهرستان هرچند دیر اما بالاخره به این مطالب وبه این نتیجه رسیدند.

درج نظر

XML نظرات: RSS | Atom
خدمات روزنه به نامزدهای شورا و مجلس

کاندیداهای شورای شهر نیشابور

کاندیداهای محترم لطفا" اطلاعات تکمیلی خود (اهداف، برنامه و ...) را ارسال نمایید.

همشهریان ارجمند می توانند با کلیک بر روی تصویر هر نامزد، علاوه بر آشنایی با زندگی نامه، اهداف، برنامه ها و ...سوالات خود از کاندیدای مورد نظر را در صفحه ی اختصاصی وی درج نمایند. طی هماهنگی با کاندیداهای محترم, پاسخ ها در همان قسمت نمایش داده خواهد شد

کاندیداهای شورای شهر نیشابور

"روزنه" ای به انتخابات

مناسبت ها

عيد مبعث را به تمامي مسلمانان تبريك عرض مي نمايیم
روزنه ای به انتخابات شورای شهر نیشابور
اعمال ماه رجب - کلیک کنید

تبلیغات

دریافت اخبار نیشابور
کلاس آموزش قرآن کریم بصورت زنده
خدمات روزنه به نامزدهای شورا و مجلس

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۱۵
۰۵:۴۹
۱۲:۳۲
۱۹:۱۶
۱۹:۳۵

آمار بازدیدکنندگان

۱۵
۶۹۲
۲۳۹۵
۸۱۷۳۳۱۱