تقویم اخبار

خرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

فرهنگ کاشت درخت برای متوفی ها

بسمه تعالی

فرهنگ کاشت درخت برای متوفی ها 

یکی از فرهنگهایی که در چهارمحال وبختیاری وجود دارد کاشت نهال برای متوفی ها توسط وابستگان است،

شاید بتوان گفت که مهم ترین عناصری که محیط مطلوب و مناسب را برای انسان فراهم آورده، آب و گیاه و جانوران است که در این میان نقش درختان برای انسان به جهاتی حیاتی تر است، زیرا درختان ریه های زمین را برای انسان شکل می بخشد. این گونه است که انسان بی درختان نمی تواند زیست مطلوبی داشته باشد.

بررسی ها در چهارمحال و بختیاری نشان می دهد مردم بیشتر به دو خاطر درخت می کارند که یکی کاشت درخت برای تولید میوه و توسعه باغات که حوزه اقتصادی و دیگری کاشت درخت بر سر قبور متوفی هاست.

هومان خاکپور نایب رئیس انجمن محیط زیستی تسنیم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت گفت: یکی از فرهنگ هایی که در جامعه وجود دارد کاشت درخت بر سر قبرها و اطراف امامزاده ها است و این اقدام به واسطه فرهنگ مردم از قدیم الایام است.وی گفت: باید به سمتی برویم که کاشت درخت و نهال صرفا هدف نباشد بلکه به سمت نهادینه کردن فرهنگ کاشت درخت و نهال و حفظ و نگهداری و جلوگیری از قطع درختان موجود برویم.

منبع:خبرگزاری مهر


 

به جای انداختن سنگ قبر های گرانقیمت بر روی مزار درگذشتگان ، به یاد هر انسان متوفی درختی بکاریم و یاد درگذشتگان را با کاشت درخت و توسعه فضای سبز گرامی داشته و همچنین برای حضور باماندگان در قبرستان و کنار اموات خود از گرمای شدید و آفتاب سوزان تابستان درسایه آرامش بخش درختان در امان باشیم.

متاسفانه در آرامستان نیشابور بر قبور تازه تاسیس قسمتی جهت کاشت نهال نمی بینیم 

  • پیشنهادی به سازمان آرامستان نیشابور

اگر گلخانه ای در فضای بهشت فضل تاسیس و نسبت به پرورش نهال هایی از درختان کرده سپس در جهت ترویج فرهنگ درخت کاری برای متوفیان با دریافت هزینه ای ناچیز نهال هایی را در قسمت های تعیین شده بر قبور متوفیان کاشته شود مزیت های بسیاری دارد که از جمله آنها میتوان توسعه فضای سبز و زیبا شدن قبرستان ها، سالم سازی محیط زیست و هوای اطراف و اشتغال زایی جهت پرورش نهال و .... خواهد گردید.

با تشکر/  مهربانی

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۰
۰۵:۲۳
۱۲:۳۱
۱۹:۳۹
۱۹:۵۸

آمار بازدیدکنندگان

۱۸
۲۲۵۰
۳۷۴۶
۹۱۷۷۵۹۳