تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

لزوم توجه به انتخابات شوراها در روستا

روستاهای کشورمان مانند بسیار از خدمات و امکانات که دیرتر به روستا می رسد در امر انتخابات شوراها نیز مورد بی مهری قرار گرفته اند.

همزمانی انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر این کم توجهی افزوده و درحالی که تقریبا تمام توان کشور صرف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و نیز انتخابات شوراهای شهرهای کوچک و بزرگ می شود ، روستاها و انتخابات شوراهای اسلامی در این حوزه های انتخاباتی مورد توجه چندانی قرار نمی گیرد.

از یک سو عدم توجه و عدم رعایت قانون انتخابات برای برخی روستاها و سوی دیگر عدم  توانایی مسولین امر در اجرای  قانون انتخابات مشکلات زیادی را برای اهالی روستاها به وجود آورده است.

طایفه گرایی و قدرت طلبی برخی افراد در برخی  روستاها یاد آور خان و خان بازی های قبل از انقلاب است.

درحالی که قانون انتخابات بر اساس تبصره 2 بند (و) ماده 26 ، صراحتا اظهار داشته که :«اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار نمایند. تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده‌حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد.» اما به این بند از قانون عملا توجی نشده است.

متاسفانه در طول چهاره دوره گذشته این تبصره تقریبا در هیچ منطقه از کشور مراعات نشده  یا دست کم آماری در این خصوص ارایه نگردیده است. خصوصا در روستاها و شهرهای کوچک بارها خلاف این تبصره دیده شده ، اما مسوولین امر به دلایل مختلف به آن ورود نکرده و شاهد ضایع شدن حق اهالی روستاها و شهرها بوده ایم .اگر چه مسوولین بارها در سخنان خود به این امر اذعان کرده اند و بیان داشته اند که « اعضای شوراهای اسلامی باید در محدوده حوزه انتخابیه خود ساکن باشند و اگر مغایر این مطلب ثابت شود تخلف محسوب خواهد شد.» اما گویا در حد حرف باقی مانده و فراتراز آن نرفته است.

افرادی که خارج از روستا ساکن هستند و چون در روستا طایفه بزرگتری دارند بدون توجه به قانون ، نامزد انتخابات شورا شده و پس از انتخاب گاه به شوراهای فرادستی مثل شورای بخش و شهرستان هم راه پیدا می کنند ، ولی در حوزه انتخابیه خود سکونت ندارند. نکته جالب اینکه در برخی موارد بخشداران به عنوان مسوول بخش و نماینده عالی دولت در بخش ، پس از اعتراض اهالی به این امر ،می گویند فرد نامزد متعهد شده پس از انتخاب در حوزه انتخابیه ساکن شود ، اما در حالی که فرد هم اکنون و در دوره جاری نیز خارج از روستا و حوزه انتخابیه خود است و هیچ اقدامی نمی شود. اما بر اساس قانون کسانی حق رای دارند که در روستا ساکن باشند ، اما خود افراد نامزدی که خارج از روستا سکونت دارند روز انتخابات با حضور در روستا و پای صندوق به خودشان تک رای می دهند و کسی مانع نمی شود.

از سوی دیگر بر اساس ماده 25  انتخاب کنندگان یعنی کسانی که به پای صندوق های رای می آیند و به نامزدهای مورد نظر خود رای می دهند نیز شرایطی دارند که متاسفانه این امر نیز علیرغم تلاش بخشداران و فرمانداران محترم با مشکلاتی روبه رو می باشد و رعایت آن کاری بس دشوار است و گاه در برخی روستاهای کوچک در روز انتخابات یا روز های بعد  انتخابات منجر به درگیری  بین اهالی شده است.

ماده 25- انتخاب‌کنندگان باید دارای شرایط زیر باشند.

1-       تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

2-     حداقل سن 18 سال تمام در روز اخذ رأی. (اصلاحیه مورخ 27/08/86)

3-      سکونت حداقل یک سال در محل اخذ رأی، به استثنای شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت.

  تبصره - کسانی که محل کار آنان خارج از محدوده حوزه انتخابیه باشد ولی افراد تحت تکفل آنان مانند همسر و فرزندان حداقل یک سال قبل از‌انتخابات در حوزه انتخابیه سکونت داشته باشند می‌توانند در همان حوزه رأی دهند.

 عدم توجه به این دو ماده قانونی اینک و در آستانه انتخابات شوراها زمزمه هایی در برخی روستاها به راه انداخته که بر اساس آن احتمال درگیری بین اهالی برخی روستاها را در روز های نزدیک به انتخابات و روز برگزاری و روزهای بعد از انتخابات دور از ذهن نمی باشد.

اگر چه بخشداران محترم ، جهت کنترل این امر یعنی جلوگیری از شرکت افراد غیر ساکن روستا و افراد مهاجرت کرده از روستا در انتخابات شوراهای روستا، برای هر صندوق ، فرد معتمدی از اهالی همان روستا را در هر صندوق قرار می دهند ، اما باز هم مشکل هم چنان باقی است و مثلا در روستایی که تمام اهالی واجد شرایط رای دادن به 100 نفر نمی رسد ، تعدا  آرا، گاه تا دوبرابر هم می رسد و این نشانگر مشارکت اهالی مهاجرت کرده از روستا در انتخابات است.

در همین راستا پیشنهاد می شود تا حداقل در روستاهای زیر 100 خانوار قبل از روز برگزاری انتخابات، با همکاری دهیاران و معتمدان محلی و به سبک انتخابات خارج از کشور(یعنی ثبت نام برای انتخابات قبل از زور اخذ رای) ، افراد واجد شرایط رای دادن ، احصا شده و اسامی آنان به نماینده فرماندار یا بخشدار در هر صندوق داده شود و فقط از همان افراد در روز انتخابات برای شوراهای اسلامی رای اخذ شود تا دیگران نتوانند در انتخابات شوراها مشارکت کنند . در سایر روستاها نیز با افزایش معتمدان محلی و توجیه کامل آنها ، تلاش شود تامشکلات اخذ رای به حداقل خود برسد.

 محمد تاجیک کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۰۷۸
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۰۴